Uniwersytety w Szkocji, Irlandii, ranking uczelni | Smart Prospects

Poznaj uniwersytety w Szkocji, Walii i Irlandii Płn.

Smart Prospects - Bezpłatne wsparcie w aplikacji na dowolne uczelnie w Wielkiej Brytanii

Uwaga! Pomagamy dostać się na wszystkie uczelnie w UK.

Smart Prospects, w przeciwieństwie do innych organizacji edukacyjnych, zamiast reprezentować interes uczelni partnerskich, reprezentuje interes aplikantów i studentów. Nasze wsparcie jest w pełni bezpłatne i przysługuje wszystkim na wszystkie brytyjskie uniwersytety bez żadnych wyjątków.

Nasza strona nieustannie się rozwija i dążymy do stworzenia pełnej bazy profili wszystkich brytyjskich uniwersytetów. Jeżeli jednak interesuje Cię uczelnia, której nie możesz znaleźć na naszej stronie, wciąż możesz skorzystać z naszego pełnego wsparcia w aplikacji.

Szczegóły dot. wsparcia udzielanego przez Smart Prospects, można znaleźć tutaj.

Uniwersytety w Szkocji

Uniwersytety w Szkocji są bardziej specyficzne niż te w Anglii. Ponieważ Szkoci oraz obywatele Unii Europejskiej mogą liczyć na w pełni bezzwrotne rządowe finansowanie czesnego (jeśli nie podjęli wcześniej studiów), szkockie uczelnie, które często plasują się wysoko w rankingach, są oblegane wręcz przez najlepszych aplikantów. Sprawia to, że progi są niestety bardzo wysokie, a uczelnie w dodatku mają odgórnie narzucone przez rząd limity przyjęć (dla osób z Unii Europejskiej). Nie możesz mieć więc pewności, że spełnienie procentowych progów przyjęcia zapewni Ci miejsce na uczelni. Działy przyjęć na wielu szkockich uniwersytetach często odrzucają aplikacje, uzasadniając swoją decyzję wysoką liczbą aplikantów a czasami bez podawania szczegółowych powodów.

Kolejną charakterystyczną cechą studiów w Szkocji jest ich długość. Studia w Szkocji są jednolite i trwają 4 lata, a dla ambitnych i zdolnych przewidziano dłuższą o rok naukę na bardziej zaawansowanym poziomie. Jej zwieńczeniem jest tzw. Scottish MA, którego tradycja sięga XV w. Niestety, tytuł ten nie daje pełnego magisterskiego wykształcenia. Dumni jego posiadacze, chcąc mieć "prawdziwego" magistra, muszą zaliczyć odpowiedni program na poziomie postgraduate.

Aplikantom myślącym o aplikowaniu do Szkocji sugerujemy dodać kilka uczelni angielskich, odpowiadających poziomem oraz miejscem w rankingu, dla zwiększenia swoich szans na studiowanie w Wielkiej Brytanii.

Akademicką wizytówką Wielkiej Brytanii od lat pozostaje Anglia. W poszukiwaniu świetnego wykształcenia, warto jednak udać się dalej na północ. Szkockie uczelnie są coraz bardziej doceniane, w dodatku od Polaków nie pobierają żadnych opłat. To nie tylko znana z filmu Braveheart romantyczna kraina zasnutych mgłą wrzosowisk. Szkocja ma najwięcej w całym Zjednoczonym Królestwie średniowiecznych uniwersytetów, które z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla znanych uczelni angielskich. Do najstarszych, wiekiem ustępujących jedynie Oxfordowi i Cambridge, należą University of St Andrews i University of Glasgow. Razem z uznawanym za najlepszy w Szkocji University of Edinburgh, znajdziemy je w pierwszej dwudziestce uczelni Wielkiej Brytanii oraz pierwszej setce czołowych szkół wyższych na świecie.

Uniwersytety w Walii

Studia w Walii niewiele różnią się od tych angielskich. Czesne za jeden rok akademicki również wynosi £9250 i na takich samych zasadach dostępne są tutaj kredyty na czesne oraz na życie. Same uczelnie nie należą do najstarszych i najbardziej prestiżowych, za to stawiają na nowoczesność i otwartość, o czym świadczy ogromna liczba studentów z całego świata oraz niesamowite warunki do rozwijania siebie jak i swojej kariery. Uniwersytety położone są również w uroczych, często nadmorskich miastach, co czyni je bardzo atrakcyjnymi ze względu na okolicę, która jest istotną kwestią podczas wybierania wymarzonej szkoły.

Uniwersytety w Irlandii Północnej

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Praca w Deliveroo i UberEats jako świetna alternatywa dla studentów w Wielkiej Brytanii

Poznaj historię Karoliny i Jacka – studentów, którzy dorabiają jako dostawcy jedzenia dla Deliveroo i UberEats. Sprawdź dlaczego warto tam pracować!
Czytaj więcej

Personal statement na studia magisterskie w UK

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii oraz jakich błędów nie popełniać w pisaniu tego listu.
Czytaj więcej
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐