IELTS - egzamin językowy, który może być potrzebny by dostać się na część brytyjskich uniwersytetów - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

IELTS - egzamin językowy, który może być potrzebny

aby dostać się na część brytyjskich uniwersytetów

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jaką strukturę ma egzamin IELTS,
  • jaki jest jego poziom i sposób oceniania,
  • jak długo jest ważny IELTS i ile kosztuje,
  • gdzie i kiedy można zdawać egzamin,
  • jak najlepiej przygotować się do IELTS,
  • w jaki sposób i kiedy otrzymuje się wyniki egzaminu,
  • które brytyjskie uczelnie NIE wymagają zdania IELTS.
Brytyjskie uczelnie wymagają od swoich aplikantów, aby najpóźniej w wakacje przed rozpoczęciem studiów udowodnili, że posługują się językiem angielskim na odpowiednim poziomie. Tak się składa, że zdecydowana większość przyjmuje dobrze zdane rozszerzenie z angielskiego (zwykle na min. 60-70%; a czasem nawet podstawę).

Jeśli jednak nie uzyskałeś/aś takiego wyniku bądź któryś wybrany przez Ciebie uniwersytet wymaga dodatkowego egzaminu językowego, to najprawdopodobniej zostaniesz poproszony/a o zdanie IELTS (International English Language Testing System). Jest to jeden z najpopularniejszych egzaminów języka angielskiego na świecie, honorowany przez ponad 9 tys. instytucji, w tym najbardziej renomowane organizacje i uczelnie w Wielkiej Brytanii, Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz Australii.

Warto również dodać, że IELTS wymagany będzie również do uzyskania wizy studenckiej przez osoby, które kontynuują lub zaczynają studia w UK jesienią 2021 lub później i nie mają statusu pre-settled.

Poniżej przedstawiamy wszystkie kluczowe informacje na jego temat.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Struktura egzaminu

Egzamin składa się z czterech części, które mają sprawdzić naszą znajomość angielskiego na rożnych polach. Są to: słuchanie, pisanie, czytanie i mówienie. Można go zdawać w dwóch rożnych modułach (wersjach):

  • IELTS Academic | IELTS UKVI | IELTS Indicator
  • IELTS General Training

Przy aplikacji na studia, jeśli wymagany jest IELTS to właśnie jeden z tych znajdujących się w pierwszej wersji i to te opiszemy bardziej szczegółowo poniżej.

IELTS Academic | IELTS UKVI

Ten egzamin dotyczy osób posiadających status (pre-)settled w UK i wymagany jest ogólnie przez część brytyjskich uczelni na studia licencjackie oraz przez wszystkie uczelnie na studia magisterskie (jeśli licencjatu nie robiło się w kraju anglojęzycznym).

IELTS UKVI to dokładnie to samo, co IELTS Academic, ale dotyczy osób nieposiadających statusu (pre-)settled w UK, a więc tych, które muszą zaaplikować o wizę studencką, by móc uczyć się na brytyjskim uniwersytecie.

Części pisemne (tj. słuchanie, czytanie ze zrozumieniem i pisanie) odbywają się w jednym dniu. Część ustna testu może zostać zorganizowana w terminie od 7 dni przed do 7 dni po dacie części pisemnych. Kandydat będzie o tym poinformowany indywidualnie drogą e-mailową na 10 dni kalendarzowych przed pierwszą częścią testu (na adres podany przy rejestracji). Wtedy też kandydat otrzyma szczegółowe informacje o miejscach (dokładne adresy), w których będzie się on odbywał.

IELTS Indicator

IELTS Indicator to egzamin, który powstał z powodu pandemii i przeprowadzany jest w pełni online. Honorowany jest on przez część tych uczelni, które normalnie wymagają IELTS Academic (czyli tylko w przypadku osób posiadających status (pre-)settled w UK).

Poziom i sposób oceniania

Wokół egzaminu krążą rożne legendy, ale tak naprawdę wynik wymagany przez większość brytyjskich uczelni (6.0-6.5) jest porównywalny pod względem trudności do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym (który jest na poziomie B2). Te najbardziej prestiżowe a także wybrane kierunki (humanistyczne, dziennikarskie) mogą wymagać poziomu C1. Kandydat otrzymuje wynik w skali od 0 do 9 za każdą z czterech części testu.

Jak więc można zauważyć, IELTS nie ma poziomu – on “poziomuje”.

Egzaminu nie da się nie zdać, ale od tego, ile punktów zdobędziesz, zależy, czy zostaniesz przyjęty/a na uczelnie. Do IELTS można podchodzić nieograniczoną ilość razy, jednak jest to egzamin dość drogi (koszty podane zostały w dalszej części artykułu).

Ponadto, badania nad IELTS pokazują, że rzadko zdarza się sytuacja, w której test został napisany lepiej niż poprzedni bez podjęcia dodatkowej pracy nad naszym angielskim.

Ważność egzaminu

Warto pamiętać, że egzamin jest ważny jedynie 2 latadlatego nie należy podchodzić do niego zbyt wcześnie. Z drugiej strony, nie ma to większego znaczenia w kontekście innych egzaminów takich, jak CAE (który jest ważny przez całe życie), ponieważ zdecydowana większość instytucji na całym świecie, takich jak uniwersytety, nie akceptuje egzaminów zdanych wcześniej, niż w ciągu 2 lat przed rozpoczęciem studiów.

Gdzie można podejść do IELTS?

Egzamin IELTS Academic / UKVI można zdać zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii (i innych krajach na całym świecie).

Najbezpieczniejszym miejscem do przystąpienia do egzaminu jest British Council, które posiada odpowiednie akredytacje i ma swoje odziały w dziesięciu największych miastach w Polsce: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Sprawdź dostępne miejsca i terminy tutaj.

Kiedy warto zdać egzamin?

Jeśli chodzi o IELTS Academic czy Indicator, to najlepiej zrobić to już po otrzymaniu ofert z uczelni, na które aplikowałeś/aś. Większość osób podchodzi do egzaminu w Polsce, w czerwcu lub lipcu roku, w którym planuje rozpocząć studia.

Dlaczego? Otóż, deadline na dostarczenie wyników IELTS do brytyjskich uczelni jest taki sam, jak dla wyników maturalnych. Niektóre uczelnie podają ten deadline w ofercie na UCAS Track, inne mają to opisane na stronie. Jeśli jednak nie wiesz jaki deadline dotyczy Ciebie, koniecznie skontaktuj się ze swoimi uczelniami, aby przygotować się na wszystkie okoliczności. Zwykle jednak deadline dostarczenia dokumentów takich, jak matura czy wyniki IELTS do brytyjskiej uczelni to koniec sierpnia lub lipca roku, w którym rozpoczynają się Twoje studia. Jako, że wyniki z egzaminu otrzymuje się w ciągu 13 dni, koniec czerwca/początek lipca wydają się być ostatnim rozsądnym terminem na zdawanie IELTS.

W przypadku IELTS UKVI, trzeba pamiętać, że jest on potrzebny przede wszystkim do wizy studenckiej, więc warto rozplanować wszystko tak, aby wynik był dostępny przed aplikacją o wizę.

Należy również pamiętać, że miejsca są ograniczone. Warto więc zarezerwować je przynajmniej na 5 tygodnie przed przystąpieniem do IELTS. Sprawdź dostępne miejsca i terminy tutaj.

Jaki jest koszt IELTS?

Koszt przystąpienia do testu IELTS Academic oraz IELTS Indicator (online) w Polsce wynosi 790 zł. IELTS UKVI z kolei jest nieco droższy i kosztuje 980 zł.

Jak się najlepiej przygotować?

Zaraz po zarejestrowaniu i opłaceniu egzaminu w British Council otrzymujemy darmowy dostęp do kursu online, który jest pomocny w samodzielnym przygotowaniu się do IELTS. Kurs nazywa się ROAD to IELTS, a jego autorem jest British Council. Składa się z materiałów przygotowujących do obu modułów IELTS, tj. Academic i General Training.

Linki do innych darmowych materiałów przygotowanych przez specjalistów z British Council i innych instytucji znajdziesz tutaj i tutaj. Istnieje także możliwość zapisania się na płatny kurs przeprowadzany w jednej z siedzib w British Council. My jednak radzimy zaoszczędzić sobie pieniędzy poprzez dołączenie do naszej grupy o IELTS na Facebook’u, gdzie znajdziesz wszystkie informacje, materiały, rady i opinie osób, które już przez to przeszły.

Możesz również skorzystać z rad z artykułu naszej studentki, Moniki, której udało zdać się test z wynikiem 8.0 – jak przygotować się do IELTS.

W dniu testu – sugestie i rady

Przed wyjściem koniecznie sprawdź, czy masz przy sobie dokument tożsamości, który zadeklarowałeś przy rejestracji online (dowód lub paszport). Prawa jazdy oraz legitymacje studenckie nie będą uznane jako poświadczenie tożsamości. Warto przyjechać na miejsce testu pół godziny przed jego rozpoczęciem, ponieważ jeśli się spóźnisz – możesz zostać niedopuszczony/a do egzaminu. 

Czego nie możesz wnieść na salę egzaminacyjną?

  • telefonu komórkowego oraz urządzeń elektronicznych
  • zegarków każdego rodzaju
  • własnych przyborów do pisania
  • jedzenia
  • okryć wierzchnich, torebek, plecaków, piórników

Na czas egzaminu jest zapewniona zamykana na klucz szatnia, w której można pozostawić torbę czy okrycie wierzchnie. Przed wejściem warto też zdjąć etykietę z butelki wody tak, aby była ona całkowicie transparentna. 

Wyniki

Wyniki otrzymasz 13. dnia od daty testu. Można je sprawdzić online (przy rejestracji otrzymujesz kod do zalogowania się na stronie) lub SMSem, ale certyfikat jest też wysyłany pocztą (tzw. Test Report Form). Istnieje również możliwość wysłania egzaminu IELTS Academic/Indicator przez British Council bezpośrednio do instytucji, do której aplikujemy, lecz jej adres trzeba podać już przy rejestracji bądź w ciągu 2 lat od przystąpienia do egzaminu (darmowo może być to max 5 instytucji).

Uczelnie NIEwymagające zdania IELTS

Przykładowe uczelnie, które nie wymagają zdania egzaminu IELTS (w zamian za odpowiednio zdany angielski na maturze), w przypadku osób posiadających status (pre-)settled w UK to:

  1. Lancaster University (top 7 w UK!)
    wymagania zwalniające z IELTS: 75% z angielskiego rozszerzonego
  2. University of Bristol (Russell Group)
    wymagania zwalniające z IELTS: 90. centyl z angielskiego rozszerzonego
  3. University of Leicester
    wymagania zwalniające z IELTS: 70-75% z angielskiego rozszerzonego
  4. Nottingham Trent University
    wymagania zwalniające z IELTS: 70-75% z angielskiego rozszerzonego
  5. University of Essex
    wymagania zwalniające z IELTS: 70% z angielskiego rozszerzonego
  6. Northumbria University
    wymagania zwalniające z IELTS: 60% z angielskiego ustnego + 75% z angielskiego podstawowego LUB 70% z angielskiego rozszerzonego
  7. Liverpool Hope University
    wymagania zwalniające z IELTS: 60% z angielskiego rozszerzonego
  8. Brunel University London
    wymagania zwalniające z IELTS: 70% z angielskiego rozszerzonego
  9. University of Lincoln
    wymagania zwalniające z IELTS: 70% za angielskiego rozszerzonego
  10. University of West London
    wymagania zwalniające z IELTS: 70% z angielskiego rozszerzonego
  11. University of Roehampton
    wymagania zwalniające z IELTS: 60% z angielskiego rozszerzonego

I wiele innych…

Jeśli nie jesteś pewny/a czy Twoja uczelnia wymaga IELTS, napisz do nas na messengerze (FB) lub poprzez maila [email protected] (jeśli aplikujesz na licencjat) / [email protected] (jeśli aplikujesz na magisterkę) – znamy progi przyjęć praktycznie wszystkich brytyjskich uniwersytetów!

UWAGA

Pamiętaj, że IELTS UKVI jest bezwzględnie wymagany do uzyskania wizy studenckiej przez osoby, które kontynuują lub zaczynają studia w UK jesienią 2021 lub później i nie mają statusu (pre-)settled.

Podsumowując…

Egzaminem IELTS nie musisz zaprzątać sobie głowy przed rozpoczęciem aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii. Ponadto, jako naszemu aplikantowi, przysługuje Ci dostęp do naszej grupy premium na FB poświęconej tematowi IELTS – to tam możesz porozmawiać z innymi aplikantami, kupić używane książki do nauki, poznać doświadczenia starszych osób, które już zdały IELTS czy zwyczajnie otrzymać wsparcie naszej kilkutysięcznej społeczności.

Zastanawiasz się jak zacząć? To proste! Załóż konto w Panelu Aplikanta na naszej stronie i napisz do nas na messengera SP! Wtedy od razu przejdziemy do konkretów!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego o rocznym stażu na studiach w UK, podczas którego nie tylko zdobywasz doświadczenie z zakresu swoich studiów ale i zarabiasz.
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐