IELTS - kwalifikacja językowa na studia w UK

IELTS – egzamin językowy potrzebny do aplikacji na studia w UK

W tym artykule dowiesz się:

 • czym jest IELTS i które kraje honorują ten egzamin,
 • na jakie części dzieli się IELTS i na czym polega jego ocenianie,
 • ile kosztuje ten egzamin i kto go organizuje,
 • jak się do niego odpowiednio przygotować i na co zwrócić uwagę w dniu testu.

Znaczna większość uczelni brytyjskich wymaga od kandydatów, aby przed rozpoczęciem studiów udowodnili znajomości języka angielskiego na odpowiednim poziomie.

Jeśli wybrane przez Ciebie uczelnie nie honorują dobrze zdanej matury rozszerzonej z języka angielskiego (60%<) to najprawdopodobniej poproszą o zdanie egzaminu językowego IELTS (International English Language Testing System).
Jest to jeden z najpopularniejszych egzaminów języka angielskiego na świecie, honorowany przez  ponad 9 tys. instytucji, w tym najbardziej renomowane organizacje i uczelnie w Wielkiej Brytanii, Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz Australii.

Struktura egzaminu

Egzamin składa się z czterech części, które mają sprawdzić naszą znajomość angielskiego na rożnych polach. Są to: słuchanie, pisanie, czytanie i mówienie. Można go zdawać w dwóch rożnych modułach (wersjach):

 • IELTS Academic
 • IELTS General Training

Jeśli aplikujesz na studia undergraduate lub postgraduate na pewno będziesz musiał zdać IELTS Academic (chyba, że uczelnie, które rozważasz, akceptują inne formy kwalifikacji językowej, zapytaj nas).

Części pisemne (tj. słuchanie, czytanie ze zrozumieniem i pisanie) odbywają się w jednym dniu. Część ustna testu może zostać zorganizowana w terminie od 7 dni przed do 7 dni po dacie części pisemnych. Kandydat będzie o tym poinformowany indywidualnie drogą e-mailową na 10 dni kalendarzowych przed pierwszą częścią testu (na adres podany przy rejestracji). Wtedy też kandydat otrzyma szczegółowe informacje o miejscach (dokładne adresy), w których będzie się on odbywał.

Poziom i sposób oceniania

Wokół egzaminu krążą rożne legendy, ale tak naprawdę jest on porównywalny pod względem trudności do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym (który jest na poziomie B2). Właśnie tyle wystarczy, aby dostać się na większość uczelni w UK. Te najbardziej prestiżowe a także wybrane kierunki mogą wymagać poziomu C1. Kandydat otrzymuje wynik w skali od 0 do 9 za każdą z czterech części testu. 

Egzaminu nie da się nie zdać, ale od tego, ile punktów zdobędziesz, zależy, czy zostaniesz przyjęty na uczelnie. Każdy uniwersytet sam określa, ile punktów wymaga na dany kurs, ale najczęściej jest to między 6.0 a 6.5 pkt. z każdej części. Można do niego podchodzić nieograniczoną ilość razy, jednak jest to egzamin dość drogi (koszty podane zostały w dalszej części artykułu).

Ponadto badania nad IELTS pokazują, że rzadko zdarza się sytuacja, w której test został napisany lepiej niż poprzedni bez podjęcia dodatkowej pracy nad naszym angielskim.

Warto pamiętać, że egzamin jest ważny jedynie 2 lata, dlatego nie należy podchodzić do niego zbyt wcześnie.

Gdzie, kiedy i za ile?

Egzamin można zdać zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Najlepiej zrobić to już po otrzymaniu ofert z uczelni, na które aplikowałeś. Większość osób podchodzi do egzaminu w Polsce, w czerwcu lub lipcu roku, w którym planuje rozpocząć studia.

Najbezpieczniejszym miejscem do przystąpienia do egzaminu jest British Council, które posiada odpowiednie akredytacje i ma swoje odziały w dziesięciu największych miastach w Polsce: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Należy pamiętać, że miejsca są ograniczone. Warto więc zarezerwować je przynajmniej na 5 tygodnie przed przystąpieniem. Można to zrobić online tutaj.

Koszt przystąpienia do testu IELTS wynosi 720 zł (testy organizowane do 30 czerwca 2017) lub 745 zł (testy organizowane od 1 lipca 2017).

Jak się najlepiej przygotować?

Zaraz po zarejestrowaniu i opłaceniu egzaminu w British Council otrzymujemy darmowy dostęp do kursu online, który jest pomocny w samodzielnym przygotowaniu się do IELTS. Kurs nazywa się ROAD to IELTS, a jego autorem jest British Council. Składa się z materiałów przygotowujących do obu modułów IELTS, tj. Academic i General Training.

Linki do innych darmowych materiałów przygotowanych przez specjalistów z British Council i innych instytucji znajdziesz tutaj i tutaj. Istnieje także możliwość zapisania się na płatny kurs przeprowadzany w jednej z siedzib w British Council. My jednak radzimy zaoszczędzić sobie pieniędzy poprzez dołączenie do naszej grupy o IELTS na Facebook’u, gdzie znajdziesz wszystkie informacje, materiały, rady i opinie osób, które już przez to przeszły. Możesz również skorzystać z rad z artykułu naszej studentki, Moniki, której udało zdać się zdać test wynikiem 8.0 – jak przygotować się do IELTS.

W dniu testu – sugestie i rady

Przed wyjściem koniecznie sprawdź, czy masz przy sobie dokument tożsamości, który zadeklarowałeś przy rejestracji online (dowód lub paszport). Prawa jazdy oraz legitymacje studenckie nie będą uznane jako poświadczenie tożsamości.  Test rozpoczyna się zawsze o godz. 9:00. Warto przyjechać na miejsce testu pół godziny wcześniej, ponieważ jeśli się spóźnisz – możesz zostać niedopuszczony do egzaminu.

Czego nie możesz wnieść na salę egzaminacyjną?

 • telefonu komórkowego oraz urządzeń elektronicznych
 • zegarków każdego rodzaju
 • własnych przyborów do pisania
 • jedzenia
 • okryć wierzchnich, torebek, plecaków, piórników

Na czas egzaminu jest zapewniona zamykana na klucz szatnia, w której można pozostawić torbę czy okrycie wierzchnie. Przed wejściem warto też zdjąć etykietę z butelki wody tak, aby była ona całkowicie transparentna.

Wyniki

Wyniki otrzymasz 13. dnia od daty testu. Można je sprawdzić online (przy rejestracji otrzymujesz kod do zalogowania się na stronie) lub SMSem, ale certyfikat jest też wysyłany pocztą (tzw. Test Report Form). Istnieje również możliwość wysłania egzaminu przez British Council bezpośrednio do instytucji, do której aplikujemy, lecz jej adres trzeba podać już przy rejestracji bądź w ciągu 2 lat od przystąpienia do egzaminu (darmowo może być to max 5 instytucji).

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie

WAŻNA INFORMACJA!
Z powodu rekordowej ilości aplikacji, jakie napłynęły do nas w tym roku oraz w celu upewnienia się, że nasi aplikanci dostają wsparcie najwyższej jakości, w okresie od 13 do 15 stycznia nie przyjmujemy Personal Statements do sprawdzenia, a 15 stycznia - referencji.

Nadal przyjmujemy nowych aplikantów, lecz tylko tych, którzy mają swoje Personal Statements i referencje gotowe do wysłania oraz którzy uzyskają od nas wcześniejszą akceptację przez e-mail: ug@sp.edu.pl. Referencje lub personal statement mogą zostać przyjęte w tym okresie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pamiętaj, że nadal można wysyłać z nami aplikacje w pierwszym terminie (przed 15 stycznia), jednak nie będziemy w stanie przyjąć Twoich prac do sprawdzenia.

Osoby, które nie zdążą z aplikowaniem na studia w Wielkiej Brytanii w pierwszym terminie, wciąż mogą liczyć na naszą pomoc w aplikacji w drugiej turze - do 30 czerwca! :)
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2017 roku
trwa do 30/06/2017!
Otrzymaj wsparcie typu 'PREMIUM' oraz dostęp do pełnej zawartości portalu całkowicie bezpłatnie!
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2018 roku
rozpoczęta!
Aplikuj z nami na najlepsze brytyjskie uniwersytety