IELTS - egzamin językowy, który może być potrzebny

aby dostać się na część brytyjskich uniwersytetów

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jaką strukturę ma egzamin IELTS,
 • jaki jest jego poziom i sposób oceniania,
 • jak długo jest ważny IELTS i ile kosztuje,
 • gdzie i kiedy można zdawać egzamin,
 • jak najlepiej przygotować się do IELTS,
 • w jaki sposób i kiedy otrzymuje się wyniki egzaminu,
 • które brytyjskie uczelnie NIE wymagają zdania IELTS.
Brytyjskie uczelnie wymagają od swoich aplikantów, aby najpóźniej w wakacje przed rozpoczęciem studiów udowodnili, że posługują się językiem angielskim na odpowiednim poziomie. Tak się składa, że zdecydowana większość przyjmuje dobrze zdane rozszerzenie z angielskiego (zwykle na min. 60-70%; a czasem nawet podstawę).

Jeśli jednak nie uzyskałeś/aś takiego wyniku bądź któryś wybrany przez Ciebie uniwersytet wymaga dodatkowego egzaminu językowego, to najprawdopodobniej zostaniesz poproszony/a o zdanie IELTS (International English Language Testing System). Jest to jeden z najpopularniejszych egzaminów języka angielskiego na świecie, honorowany przez ponad 9 tys. instytucji, w tym najbardziej renomowane organizacje i uczelnie w Wielkiej Brytanii, Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz Australii.

Warto również dodać, że IELTS wymagany będzie również do uzyskania wizy studenckiej przez osoby, które kontynuują lub zaczynają studia w UK jesienią 2021 lub później i nie mają statusu pre-settled.

Poniżej przedstawiamy wszystkie kluczowe informacje na jego temat.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Struktura egzaminu

Egzamin składa się z czterech części, które mają sprawdzić naszą znajomość angielskiego na rożnych polach. Są to: słuchanie, pisanie, czytanie i mówienie. Można go zdawać w dwóch rożnych modułach (wersjach):

 • IELTS Academic
 • IELTS General Training

Jeśli aplikujesz na studia undergraduate lub postgraduate na pewno będziesz musiał zdać IELTS Academic

Części pisemne (tj. słuchanie, czytanie ze zrozumieniem i pisanie) odbywają się w jednym dniu. Część ustna testu może zostać zorganizowana w terminie od 7 dni przed do 7 dni po dacie części pisemnych. Kandydat będzie o tym poinformowany indywidualnie drogą e-mailową na 10 dni kalendarzowych przed pierwszą częścią testu (na adres podany przy rejestracji). Wtedy też kandydat otrzyma szczegółowe informacje o miejscach (dokładne adresy), w których będzie się on odbywał.

Poziom i sposób oceniania

Wokół egzaminu krążą rożne legendy, ale tak naprawdę wynik wymagany przez większość brytyjskich uczelni (6.0-6.5) jest porównywalny pod względem trudności do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym (który jest na poziomie B2). Te najbardziej prestiżowe a także wybrane kierunki (humanistyczne, dziennikarskie) mogą wymagać poziomu C1. Kandydat otrzymuje wynik w skali od 0 do 9 za każdą z czterech części testu.

Jak więc można zauważyć, IELTS nie ma poziomu – on “poziomuje”. ?

Egzaminu nie da się nie zdać, ale od tego, ile punktów zdobędziesz, zależy, czy zostaniesz przyjęty na uczelnie. Do IELTS można podchodzić nieograniczoną ilość razy, jednak jest to egzamin dość drogi (koszty podane zostały w dalszej części artykułu).

Ponadto badania nad IELTS pokazują, że rzadko zdarza się sytuacja, w której test został napisany lepiej niż poprzedni bez podjęcia dodatkowej pracy nad naszym angielskim.

Ważność egzaminu

Warto pamiętać, że egzamin jest ważny jedynie 2 latadlatego nie należy podchodzić do niego zbyt wcześnie. Z drugiej strony, nie ma to większego znaczenia w kontekście tego innych egzaminów takich, jak CAE (który jest ważny przez całe życie), ponieważ zdecydowana większość instytucji na całym świecie, takich jak uniwersytety, nie akceptuje egzaminów zdanych wcześniej, niż w ciągu 2 lat przed rozpoczęciem studiów.

Gdzie można podejść do IELTS?

Egzamin można zdać zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii (i innych krajach na całym świecie).

Najbezpieczniejszym miejscem do przystąpienia do egzaminu jest British Council, które posiada odpowiednie akredytacje i ma swoje odziały w dziesięciu największych miastach w Polsce: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Sprawdź dostępne miejsca i terminy tutaj.

Kiedy warto zdać egzamin?

Najlepiej zrobić to już po otrzymaniu ofert z uczelni, na które aplikowałeś. Większość osób podchodzi do egzaminu w Polsce, w czerwcu lub lipcu roku, w którym planuje rozpocząć studia.

Dlaczego? Otóż, deadline na dostarczenie wyników IELTS do brytyjskich uczelni jest taki sam, jak dla wyników maturalnych. Niektóre uczelnie podają ten deadline w ofercie na UCAS Track, inne mają to opisane na stronie. Jeśli jednak nie wiesz jaki deadline dotyczy Ciebie, koniecznie skontaktuj się ze swoimi uczelniami, aby przygotować się na wszystkie okoliczności. Zwykle jednak deadline dostarczenia dokumentów takich, jak matura czy wyniki IELTS do brytyjskiej uczelni to koniec sierpnia lub lipca roku, w którym rozpoczynają się Twoje studia. Jako, że wyniki z egzaminu otrzymuje się w ciągu 13 dni, koniec czerwca/początek lipca wydają się być ostatnim rozsądnym terminem na zdawanie IELTS.

Należy również pamiętać, że miejsca są ograniczone. Warto więc zarezerwować je przynajmniej na 5 tygodnie przed przystąpieniem do IELTS. Sprawdź dostępne miejsca i terminy tutaj.

Jaki jest koszt IELTS?

Koszt przystąpienia do testu IELTS w Polsce wynosi 770 zł.

Jak się najlepiej przygotować?

Zaraz po zarejestrowaniu i opłaceniu egzaminu w British Council otrzymujemy darmowy dostęp do kursu online, który jest pomocny w samodzielnym przygotowaniu się do IELTS. Kurs nazywa się ROAD to IELTS, a jego autorem jest British Council. Składa się z materiałów przygotowujących do obu modułów IELTS, tj. Academic i General Training.

Linki do innych darmowych materiałów przygotowanych przez specjalistów z British Council i innych instytucji znajdziesz tutaj i tutaj. Istnieje także możliwość zapisania się na płatny kurs przeprowadzany w jednej z siedzib w British Council. My jednak radzimy zaoszczędzić sobie pieniędzy poprzez dołączenie do naszej grupy o IELTS na Facebook’u, gdzie znajdziesz wszystkie informacje, materiały, rady i opinie osób, które już przez to przeszły.

Możesz również skorzystać z rad z artykułu naszej studentki, Moniki, której udało zdać się test z wynikiem 8.0 – jak przygotować się do IELTS.

W dniu testu – sugestie i rady

Przed wyjściem koniecznie sprawdź, czy masz przy sobie dokument tożsamości, który zadeklarowałeś przy rejestracji online (dowód lub paszport). Prawa jazdy oraz legitymacje studenckie nie będą uznane jako poświadczenie tożsamości.  Test rozpoczyna się zawsze o godz. 9:00. Warto przyjechać na miejsce testu pół godziny wcześniej, ponieważ jeśli się spóźnisz – możesz zostać niedopuszczony do egzaminu. 

Czego nie możesz wnieść na salę egzaminacyjną?

 • telefonu komórkowego oraz urządzeń elektronicznych
 • zegarków każdego rodzaju
 • własnych przyborów do pisania
 • jedzenia
 • okryć wierzchnich, torebek, plecaków, piórników

Na czas egzaminu jest zapewniona zamykana na klucz szatnia, w której można pozostawić torbę czy okrycie wierzchnie. Przed wejściem warto też zdjąć etykietę z butelki wody tak, aby była ona całkowicie transparentna. 

Wyniki

Wyniki otrzymasz 13. dnia od daty testu. Można je sprawdzić online (przy rejestracji otrzymujesz kod do zalogowania się na stronie) lub SMSem, ale certyfikat jest też wysyłany pocztą (tzw. Test Report Form). Istnieje również możliwość wysłania egzaminu przez British Council bezpośrednio do instytucji, do której aplikujemy, lecz jej adres trzeba podać już przy rejestracji bądź w ciągu 2 lat od przystąpienia do egzaminu (darmowo może być to max 5 instytucji).

Uczelnie NIEwymagające zdania IELTS

Przykładowe uczelnie, które nie wymagają zdania egzaminu IELTS (w zamian za odpowiednio zdany angielski na maturze), to:

 1. Lancaster University (top 7 w UK!)
  wymagania zwalniające z IELTS: 75% z angielskiego rozszerzonego
 2. University of Bristol (Russell Group)
  wymagania zwalniające z IELTS: 90. centyl z angielskiego rozszerzonego
 3. University of Leicester
  wymagania zwalniające z IELTS: 70-75% z angielskiego rozszerzonego
 4. Nottingham Trent University
  wymagania zwalniające z IELTS: 70-75% z angielskiego rozszerzonego
 5. University of Essex
  wymagania zwalniające z IELTS: 70% z angielskiego rozszerzonego
 6. Northumbria University
  wymagania zwalniające z IELTS: 60% z angielskiego ustnego + 75% z angielskiego podstawowego LUB 70% z angielskiego rozszerzonego
 7. Liverpool Hope University
  wymagania zwalniające z IELTS: 60% z angielskiego rozszerzonego
 8. Brunel University London
  wymagania zwalniające z IELTS: 70% z angielskiego rozszerzonego
 9. University of Lincoln
  wymagania zwalniające z IELTS: 70% za angielskiego rozszerzonego
 10. University of West London
  wymagania zwalniające z IELTS: 70% z angielskiego rozszerzonego
 11. University of Roehampton
  wymagania zwalniające z IELTS: 60% z angielskiego rozszerzonego

I wiele innych…

Jeśli nie jesteś pewny/a czy Twoja uczelnia wymaga IELTS, napisz do nas na messengerze (FB) lub poprzez maila [email protected] (jeśli aplikujesz na licencjat) / [email protected] (jeśli aplikujesz na magisterkę) – znamy progi przyjęć praktycznie wszystkich brytyjskich uniwersytetów!

UWAGA

Pamiętaj, że IELTS wymagany jest do uzyskania wizy studenckiej przez osoby, które kontynuują lub zaczynają studia w UK jesienią 2021 lub później i nie mają statusu pre-settled.

Podsumowując…

Egzaminem IELTS nie musisz zaprzątać sobie głowy przed rozpoczęciem aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii. Ponadto, jako naszemu aplikantowi, przysługuje Ci dostęp do naszej grupy premium na FB poświęconej tematowi IELTS – to tam możesz porozmawiać z innymi aplikantami, kupić używane książki do nauki, poznać doświadczenia starszych osób, które już zdały IELTS czy zwyczajnie otrzymać wsparcie naszej kilkutysięcznej społeczności.

Zastanawiasz się jak zacząć? To proste! Załóż konto w Panelu Aplikanta na naszej stronie i napisz do nas na messengera SP! Wtedy od razu przejdziemy do konkretów!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Personal statement na studia magisterskie w UK

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii oraz jakich błędów nie popełniać w pisaniu tego listu.
Czytaj więcej

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐