Jak aplikować o pre-settled status na studiach w UK? Pełna instrukcja.

Studia w UK z pełnym finansowaniem po Brexicie

dzięki statusowi pre-settled lub settled

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jakie masz opcje rozpoczęcia studiów na Wyspach jako osoba (wstępnie) osiedlona,
 • czy możesz jeszcze aplikować o status pre-settled,
 • jak aplikować o status pre-settled, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś,
 • co, jeśli nie masz i nie będziesz już mieć statusu pre-settled, a chcesz rozpocząć studia w UK.

Odkąd Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, wszyscy obywatele UE chcący zostać na dłużej (lub na stałe) na Wyspach i w pełni korzystać z praw przysługujących Brytyjczykom (w tym z rządowego finansowania studiów), muszą zaaplikować o status pre-settled (lub settled, jeśli mieszkasz w UK ponad 5 lat). Innymi słowy, chodzi o status osoby wstępnie osiedlonej lub osiedlonej, w zależności od tego ile lat spędziło się do tej pory w Wielkiej Brytanii.

Jeśli mieszkasz na terenie Wielkiej Brytanii i masz już status przynajmniej wstępnego osiedleńca (pre-settled), to następny paragraf jest skierowany właśnie dla Ciebie!

A jeśli nie masz jeszcze tego statusu i/lub nie wiesz jak zabrać się za aplikację o niego, przeskocz następny paragraf i zapoznaj się z tym, co po nim napisaliśmy, gdyż te informacje kierujemy właśnie do Ciebie! 🙂

Status (pre-)settled a studia w UK – jakie mam możliwości?

Jako brytyjski rezydent ze statusem (pre-)settled, znajdujesz się w pewnym sensie w uprzywilejowanym gronie obywateli UE, którzy mimo Brexitu mogą zacząć studia na Wyspach z pełnym wsparciem finansowym od brytyjskiego rządu w 2021 roku lub później.

Jeśli nigdy wcześniej nie zastanawiałeś/aś się nad kwestią rozpoczęcia studiów na jednej z brytyjskich uczelni, warto zrobić to teraz z kilku prostych powodów:

 • na studia w UK można dostać się ze starą polską maturą, niskimi wynikami czy nawet bez matury w ogóle;
 • papier z brytyjskiego uniwersytetu będzie świetnym punktem w Twoim CV, który pozwoli Ci polepszyć sobie warunki pracy jak i zarobki;
 • w trakcie studiów można otrzymać rządowe finansowanie nie tylko na czesne ale i na utrzymanie;
 • można również liczyć na opiekę na dziecko, jeśli je posiadasz, a chciał(a)byś zrobić coś dla siebie i podnieść swoje kwalifikacje.

Wielka Brytania oferuje ponad 100 uniwersytetów i setki kierunków. Napisz do nas na messengera i dowiedz się jakie masz opcje. 🙂

A jeśli nie mam jeszcze statusu – co on mi da?

Dzięki statusowi zarówno osoby wstępnie osiedlonej jak i osiedlonej, masz zagwarantowane po Brexicie takie same prawa, jakie ma każdy Brytyjczyk oraz jakie miałeś/aś dotychczas, jako osoba z Unii Europejskiej mieszkająca w Wielkiej Brytanii przed Brexitem. Oznacza to, że z uzyskanym statusem (bez względu na dalszą sytuację polityczną jak i dokładne warunki Brexitu) możesz w praktyce:

 • wciąż korzystać z usług NHS (odpowiednik polskiego NFZ) na starych zasadach;
 • legalnie wynajmować mieszkanie i podejmować pracę;
 • podróżować do oraz z Wielkiej Brytanii bez żadnych formalności i na starych zasadach;
 • korzystać z takich samych benefitów, jak dotychczas;
 • otrzymywać rządowe kredyty studenckie.

Ważność statusu pre-settled, a więc i praw otrzymanych razem z tym statusem, to 5 lat. W tym czasie, po “odhaczeniu” pełnych 5 lat w Wielkiej Brytanii, aplikuje się o status settled, który nie ma terminu ważności oraz może uprawniać później do aplikacji o brytyjskie obywatelstwo.

Kto może i powinien zaaplikować o status (pre-)settled?

W chwili obecnej, po 2021 roku, otrzymanie statusu (pre-)settled w większości wypadków jest już niestety niemożliwe. O status mogą ubiegać się w tym momencie osoby, których przynajmniej jeden z rodziców posiada obecnie status (na zasadzie ‘dziedziczenia’) oraz osoby z Ukrainy, które mogą ubiegać się o status osiedlenia w związku z wojną wywołaną na terenie Ukrainy przez Rosję.

Do kiedy należy aplikować?

Aplikacja o oba statusy teoretycznie trwała do maja 2021 roku, jednak w wyjątkowych sytuacjach osoby kwalifikujące się do otrzymania statusu mogą dalej składać aplikacje.

Ile kosztuje aplikacja i jak aplikować o pre-settled status w UK?

Samo złożenie aplikacji trwa około 10-15 minut, po czym brytyjski Home Office rozpatruje aplikację – może to potrwać kilka dni, w skrajnych wypadkach nawet kilka tygodni – uzbrój się więc w cierpliwość.

Aby złożyć aplikację, nie musisz wychodzić z domu, aplikacja odbywa się w pełni online za pośrednictwem strony rządowej.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Portfolio i rozmowa wstępna na studia artystyczne w Anglii

Sprawdź jak przygotować portfolio na studia artystyczne w UK, aby ułatwić sobie późniejszą rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą Twoich prac.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐