Studia w UK z pełnym finansowaniem po Brexicie

dzięki statusowi pre-settled lub settled

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jakie masz opcje rozpoczęcia studiów na Wyspach jako osoba (wstępnie) osiedlona,
 • czy możesz jeszcze aplikować o status pre-settled,
 • jak aplikować o status pre-settled, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś,
 • co, jeśli nie masz i nie będziesz już mieć statusu pre-settled, a chcesz rozpocząć studia w UK.

Odkąd Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, wszyscy obywatele UE chcący zostać na dłużej (lub na stałe) na Wyspach i w pełni korzystać z praw przysługujących Brytyjczykom (w tym z rządowego finansowania studiów), muszą zaaplikować o status pre-settled (lub settled, jeśli mieszkasz w UK ponad 5 lat). Innymi słowy, chodzi o status osoby wstępnie osiedlonej lub osiedlonej, w zależności od tego ile lat spędziło się do tej pory w Wielkiej Brytanii.

Jeśli mieszkasz na terenie Wielkiej Brytanii i masz już status przynajmniej wstępnego osiedleńca (pre-settled), to następny paragraf jest skierowany właśnie dla Ciebie!

A jeśli nie masz jeszcze tego statusu i/lub nie wiesz jak zabrać się za aplikację o niego, przeskocz następny paragraf i zapoznaj się z tym, co po nim napisaliśmy, gdyż te informacje kierujemy właśnie do Ciebie! 🙂

Status (pre-)settled a studia w UK – jakie mam możliwości?

Jako brytyjski rezydent ze statusem (pre-)settled, znajdujesz się w pewnym sensie w uprzywilejowanym gronie obywateli UE, którzy mimo Brexitu mogą zacząć studia na Wyspach z pełnym wsparciem finansowym od brytyjskiego rządu w 2021 roku lub później.

Jeśli nigdy wcześniej nie zastanawiałeś/aś się nad kwestią rozpoczęcia studiów na jednej z brytyjskich uczelni, warto zrobić to teraz z kilku prostych powodów:

 • na studia w UK można dostać się ze starą polską maturą, niskimi wynikami czy nawet bez matury w ogóle;
 • papier z brytyjskiego uniwersytetu będzie świetnym punktem w Twoim CV, który pozwoli Ci polepszyć sobie warunki pracy jak i zarobki;
 • w trakcie studiów można otrzymać rządowe finansowanie nie tylko na czesne ale i na utrzymanie;
 • można również liczyć na opiekę na dziecko, jeśli je posiadasz, a chciał(a)byś zrobić coś dla siebie i podnieść swoje kwalifikacje.

Wielka Brytania oferuje ponad 100 uniwersytetów i setki kierunków. Napisz do nas na messengera i dowiedz się jakie masz opcje. 🙂

A jeśli nie mam jeszcze statusu – co on mi da?

Dzięki statusowi zarówno osoby wstępnie osiedlonej jak i osiedlonej, masz zagwarantowane po Brexicie takie same prawa, jakie ma każdy Brytyjczyk oraz jakie miałeś/aś dotychczas, jako osoba z Unii Europejskiej mieszkająca w Wielkiej Brytanii przed Brexitem. Oznacza to, że z uzyskanym statusem (bez względu na dalszą sytuację polityczną jak i dokładne warunki Brexitu) możesz w praktyce:

 • wciąż korzystać z usług NHS (odpowiednik polskiego NFZ) na starych zasadach;
 • legalnie wynajmować mieszkanie i podejmować pracę;
 • podróżować do oraz z Wielkiej Brytanii bez żadnych formalności i na starych zasadach;
 • korzystać z takich samych benefitów, jak dotychczas;
 • otrzymywać rządowe kredyty studenckie.

Ważność statusu pre-settled, a więc i praw otrzymanych razem z tym statusem, to 5 lat. W tym czasie, po “odhaczeniu” pełnych 5 lat w Wielkiej Brytanii, aplikuje się o status settled, który nie ma terminu ważności oraz może uprawniać później do aplikacji o brytyjskie obywatelstwo.

Kto może i powinien zaaplikować o status (pre-)settled?

W skrócie, jeżeli jesteś studentem na brytyjskiej uczelni i/lub mieszkasz już w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego Brexitu (przed końcem 2020 roku) i mieszkałeś/aś (byłeś/aś!) w UK (choćby minimalnie przez jeden dzień!) w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed aplikacją (wciąż pobyt musi być w 2020 roku), aplikacja o wyżej wspomniany status jest właśnie dla Ciebie!

Do kiedy należy aplikować?

Aplikacja o oba statusy teoretycznie trwa do maja 2021 roku, jednak my sugerujemy Ci zrobić to w miarę jak najszybciej. Dzięki temu będziesz mieć to już za sobą i nie zapomnisz zrobić tego później, co pozwoli Ci uniknąć wszelkiego rodzaju problemów.

Ile kosztuje aplikacja i jak aplikować o pre-settled status w UK?

Aplikacja jest stosunkowo prosta, a do tego bezpłatna. Przede wszystkim w momencie aplikowania musisz mieć potwierdzenie, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy (przed złożeniem aplikacji) byłeś/aś i mieszkałeś/aś w Wielkiej Brytanii przynajmniej jeden dzień (czyli miałeś/aś brytyjski adres zamieszkania i faktycznie fizycznie byłeś/aś w UK). Żadne wizyty/pobyty w hotelach NIE wchodzą w grę. Oczywiście pobyt ten musi być w 2020 roku! Przyjechanie do UK dopiero w 2021 roku (po zakończeniu okresu przejściowego) dyskwalifikuje Cię z otrzymania pre-settled status.

Samo złożenie aplikacji trwa około 10-15 minut, po czym brytyjski Home Office rozpatruje aplikację – może to potrwać kilka dni, w skrajnych wypadkach nawet kilka tygodni – uzbrój się więc w cierpliwość.

Aby złożyć aplikację, nie musisz wychodzić z domu.

Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak opłacić i wysłać podanie UCAS na studia w UK?

Masz już gotowy personal statement? Dowiedz się ile kosztuje wysłanie aplikacji UCAS oraz jak i kiedy opłacić aplikację na studia w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐