Referencja na studia magisterskie w UK - jak napisać, wypełnić? Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Referencja na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii

Jak zdobyć referencję na studia w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn.

Podczas aplikacji na studia magisterskie w UK, poza listem motywacyjnym napisanym przez aplikanta, wymagany jest także list referencyjny od profesora/tutora/promotora z uniwersytetu, na który uczęszczało się w ramach studiów pierwszego stopnia lub od pracodawcy (jeśli studia zostały ukończone przynajmniej kilka lat wcześniej).

Nie rzadko brytyjskie uniwersytety wymagają nie jednej, a dwóch referencji – często obie muszą być akademickie, czasem jednak wystarczy jedna akademicka i jedna z pracy. Szczegółowe informacje odnośnie wymagań dot. referencji, znajdują się na podstronie każdego kierunku studiów.

Dokument ten musi zawierać odpowiednie informacje dot. relacji referenta z aplikantem, okoliczności w jakich się poznali; umiejętności, predyspozycji i cech aplikanta, które zdołał wykazać podczas współpracy z referentem (np. na wspólnych zajęciach, podczas pisania pracy licencjackiej/inżynierskiej czy w pracy) i wiele innych.

List referencyjny powinien zostać przygotowany na tzw. headed paper, czyli papierze uczelnianym (bądź firmowym w przypadku listu od pracodawcy), który zawiera adres uniwersytetu (lub firmy) oraz logo.

Z doświadczenia wiemy, że ogromna część osób piszących referencje, robi to po raz pierwszy. Dlatego specjalnie na taką okazję przygotowaliśmy dla Ciebie jak i Twojego referenta interaktywny szablon samo zapisujący się w chmurze, dzięki któremu posiądziesz odpowiednią wiedzę odnośnie tego jak przygotować swojego referenta do późniejszego napisania referencji. Ponadto, w tym szablonie profesor/pracodawca będzie miał pod ręką wszystkie niezbędne wskazówki i rady, które maksymalnie ułatwią mu pisanie listu.

Warto również dodać, że w razie jakichkolwiek problemów czy gdy referencja jest już gotowa, służymy pomocą i sprawdzamy pracę, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Zgłoś się po interaktywny szablon

Otrzymaj bezpłatny szablon, który krok po kroku przeprowadzi Ciebie i Twojego referenta przez proces tworzenia referencji.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Personal statement na studia magisterskie w UK

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii oraz jakich błędów nie popełniać w pisaniu tego listu.
Czytaj więcej

Referencja na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego na temat listu referencyjnego wymaganego na studia w UK i sprawdź jak otrzymać interaktywny szablon dla swojego referenta.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐