Studia magisterskie w Anglii

part-time czy full-time?

Jeżeli wybierasz się na studia magisterskie do Wielkiej Brytanii, jedną z rzeczy, które zdecydowanie powinieneś rozważyć, jest kwestia tego, w jakim trybie chciałbyś studiować.

Studia magisterskie w Wielkiej Brytanii można zwykle realizować w dwóch trybach: full-time (FT) oraz part-time (PT) – niektóre uczelnie oferują również kursy wieczorowe. Kwestię trybu studiowania warto omówić dlatego, że znacznie różnią się one od polskiego analogicznego systemu studiów stacjonarnych (dziennych) i niestacjonarnych (zaocznych).

Podstawowa różnica między magisterką FT i PT

Podstawową różnicą jest to, że nie istnieje wyraźny podział na studia FT i PT, tak jak ma to miejsce w Polsce jeżeli chodzi o studia dzienne i zaoczne. Na uczelniach w Wielkiej Brytanii nie ma zwykle osobnych wykładowców i oddzielnych wykładów/seminariów dla studentów part-time. Part-time to w gruncie rzeczy nic innego jak studia full-time (jednoroczne) rozbite na dwa lata. Zwykle odbywają się w tych samych grupach i godzinach oraz u tych samych wykładowców.

Skoro w gruncie rzeczy studia magisterkie part-time to takie same studia jak full-time, rodzi się pytanie: po co robić to samo w dwa lata skoro można w rok?

Rok na uczelni to dla wielu bardzo krótko…

Szczególnie w brytyjskim systemie semestralnym – gdzie studia trwają dwa trzymiesięczne semestry, a egzaminy stanowią osobny, trzeci semestr. Jeżeli dodatkowo chciał(a)byś po studiach magisterskich kontynuować edukację (na przykład aplikować na doktorat), to aplikację należałoby składać na dwa-trzy miesiące po rozpoczęciu swoich studiów, co daje bardzo niewiele czasu. Jeżeli skończyłeś/aś studia licencjackie w Polsce i traktujesz studia magisterskie w Wielkiej Brytanii nie tylko jako drogę do uzyskania dyplomu, ale też czas, w którym będziesz mógł/mogła się rozwinąć, poznać brytyjską kulturę, dobrze się zastanowić co i gdzie chcesz robić w kolejnych latach swojego życia, studiowanie part-time może być niezłym pomysłem. Szczególnie jeżeli weźmiesz pod uwagę fakt, że studia to nie tylko wykłady i seminaria, ale też dostęp do całego środowiska naukowego, kontakt z wykładowcami, dostęp do świetnie wyposażonych bibliotek i wiele innych korzyści, które będziesz miał/a przez dwa lata.

Studia a praca

Ponadto, studia part-time pozwolą Ci łatwiej pogodzić uczelnię z pracą. Chociaż z zasady studia magisterskie nie są szczególnie czasochłonne, to na niektórych uczelniach i kierunkach mogą wymagać sporo pracy. Studiowanie w trybie PT to mniej stresu, możliwość lepszego skupienia się na przerabianym materiale i więcej czasu, który możesz przeznaczyć na pracę.

Jeżeli płacisz za studia z własnej kieszeni…

Studiując part-time łatwiej Ci będzie opłacić studia magisterkie. Czesne studiów full-time i part-time zwykle jest równe, tylko że w drugim przypadku zostaje rozłożone na dwa lata. Studia part-time to również dwa lata przywilejów i zniżek studenckich.

Podsumowując…

W jakiej sytuacji warto rozważyć studia w trybie part-time?

  • kiedy jesteś jeszcze młody i nigdzie Ci się nie spieszy;
  • kiedy opłacasz studia z własnej kieszeni;
  • kiedy możesz w trakcie studiów pracować na pół etatu i zdobywać doświadczenie w branży, która Cię interesuje;
  • jeśli lubisz mieć więcej elastyczności w swoim życiu;
  • jeśli lubisz studiowanie i atmosferę uniwersytecką.

Kiedy warto wybrać studia full-time?

  • Jeżeli chcesz jak najszybciej skończyć studia i zacząć pracę na pełny etat;
  • Jeżeli studia w całości finansujesz kredytem;
  • Jeżeli chcesz się w pełni poświęcić nauce.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego o rocznym stażu na studiach w UK, podczas którego nie tylko zdobywasz doświadczenie z zakresu swoich studiów ale i zarabiasz.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐