Studia magisterskie w Anglii - part-time czy full-time? - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia magisterskie w Anglii

part-time czy full-time?

Jeżeli wybierasz się na studia magisterskie w UK, jedną z rzeczy, które zdecydowanie warto rozważyć, jest kwestia tego, w jakim trybie chciał(a)byś studiować.

Studia magisterskie w Wielkiej Brytanii można zwykle realizować w dwóch trybach: full-time (FT) oraz part-time (PT) – niektóre (nieliczne!) uczelnie oferują również kursy wieczorowe.

Podstawowa różnica między magisterką FT i PT

Podstawową różnicą jest to, że nie istnieje wyraźny podział na studia FT i PT, tak jak ma to miejsce w Polsce jeżeli chodzi o studia dzienne i zaoczne. Na uczelniach w Wielkiej Brytanii nie ma zwykle osobnych wykładowców i oddzielnych wykładów/seminariów dla studentów part-time. Part-time to w gruncie rzeczy nic innego jak studia full-time (jednoroczne) rozbite na dwa lata. Zwykle odbywają się w tych samych grupach i godzinach oraz u tych samych wykładowców.

Skoro w gruncie rzeczy studia magisterkie part-time to takie same studia jak full-time, rodzi się pytanie: po co robić to samo w dwa lata skoro można w rok?

Rok na uczelni to dla wielu bardzo krótko…

Szczególnie w brytyjskim systemie semestralnym – gdzie studia trwają dwa trzymiesięczne semestry, a egzaminy stanowią osobny, trzeci semestr. Jeżeli dodatkowo chciał(a)byś po studiach magisterskich kontynuować edukację (na przykład aplikować na doktorat), to aplikację należałoby składać na dwa-trzy miesiące po rozpoczęciu swoich studiów, co daje bardzo niewiele czasu.

Rok to bardzo mało, szczególnie jeżeli weźmiesz pod uwagę fakt, że studia to nie tylko wykłady i seminaria, ale też dostęp do całego środowiska naukowego, kontakt z wykładowcami, dostęp do świetnie wyposażonych bibliotek i wiele innych korzyści.

Studia a praca

Ponadto, studia part-time pozwolą Ci łatwiej pogodzić uczelnię z pracą. Chociaż z zasady studia magisterskie nie są szczególnie czasochłonne, to na niektórych uczelniach i kierunkach mogą wymagać sporo pracy. Studiowanie w trybie PT to mniej stresu, możliwość lepszego skupienia się na przerabianym materiale i więcej czasu, który możesz przeznaczyć na pracę.

Jeżeli płacisz za studia z własnej kieszeni…

Studiując part-time łatwiej Ci będzie opłacić studia magisterkie. Czesne studiów full-time i part-time zwykle jest równe, tylko że w drugim przypadku zostaje rozłożone na dwa lata. Studia part-time to również dwa lata przywilejów i zniżek studenckich.

Podsumowując…

W jakiej sytuacji warto rozważyć studia w trybie part-time?

  • kiedy jesteś jeszcze młody i nigdzie Ci się nie spieszy;
  • kiedy opłacasz studia z własnej kieszeni;
  • kiedy możesz w trakcie studiów pracować na pół etatu i zdobywać doświadczenie w branży, która Cię interesuje;
  • jeśli lubisz mieć więcej elastyczności w swoim życiu;
  • jeśli lubisz studiowanie i atmosferę uniwersytecką.

Kiedy warto wybrać studia full-time?

  • Jeżeli chcesz jak najszybciej skończyć studia i zacząć pracę na pełny etat;
  • Jeżeli studia w całości finansujesz kredytem;
  • Jeżeli chcesz się w pełni poświęcić nauce.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐