Akademik czy mieszkanie?

czyli jak pozbyć się dylematu przed studiami w Wielkiej Brytanii
Jeżeli jesteś już po wyborze kierunku studiów oraz uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, najwyższy czas zastanowić się gdzie będziesz mieszkać. Jest kilka możliwości: akademik lub wynajęcie mieszkania, czy pokoju.

Na wybór jednej z tych opcji będą miały wpływ Twoje możliwości finansowe, preferencje czy styl życia i wtedy pojawią się kolejne wątpliwości: “ceny wynajmu mieszkań w UK są nawet do kilku razy droższe niż w Polsce”, “znalezienie ładnego mieszkania w UK, w dobrej cenie i dogodnej lokalizacji, graniczy z cudem”, “jak znaleźć współlokatora?”, “co jeśli trafi się ktoś, z kim wspólne mieszkanie będzie koszmarem?”, “akademiki są nowoczesne, ale dosyć drogie”, “nie jestem pewna/pewien czy chcę mieszkać w akademiku, nie wiem czy to jest dla mnie”.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Powyższe pytania są tylko jednymi z nielicznych, które będą Ci towarzyszyć podczas wyboru formy zamieszkania w UK. Twoje obawy i zapytania są jak najbardziej na miejscu i świadczą o Twoim dojrzałym oraz odpowiedzialnym podejściu do tematu. Zdajesz sobie sprawę, że jest wiele czynników zewnętrznych takich jak: opinia innych, finanse, własne upodobania i potrzeby, które mogą wpłynąć na Twoją ostateczną decyzję o studiowaniu w Wielkiej Brytanii. Istotnym jest, żebyś miał/a jasno sprecyzowane oczekiwania, co do miejsca, w którym chcesz mieszkać podczas studiowania. To jest bardzo ważny wybór, który wpłynie na komfort Twojego studiowania i życia w UK – w końcu, będzie to Twój drugi dom!

Jak więc wybrać najkorzystniejszą opcję?

Po pierwsze – sporządź listę kryteriów…

…które są dla Ciebie istotne, jeżeli chodzi o warunki mieszkalne. Punktem wyjściowym powinien być budżet. Tutaj mogą być dwie opcje:
– Twoi rodzice lub rodzina pomogą Ci finansowo
– będziesz utrzymywał/a się sam/a

Pragnę zapewnić Cię, że jeżeli kwalifikujesz się do drugiej grupy, nie oznacza to że jesteś na “gorszej pozycji”. Kiedy ja zaczynałam studia w Wielkiej Brytanii, utrzymywałam się sama, bez wsparcia finansowego ze strony rodziny. Zapewniam Cię, że znalezienie odpowiedniego mieszkania jest możliwe i wcale nie oznacza, że musisz znacząco się ograniczać! Wszystko jest kwestią Twojej gospodarności i zaradności.

Jasno sprecyzowany budżet, już na samym początku ułatwi Ci podjęcie decyzji oraz pomoże w eliminacji różnych opcji, które pojawiają się na Twojej drodze. Wybór między akademikiem, a prywatnym mieszkaniem zależy głównie od dwóch czynników – budżetu oraz osobistych preferencji.

Po drugie – podejmij wybór!

Jeżeli Twój budżet został już wstępnie określony, czas na zastanowienie się,  gdzie wolisz zamieszkać – w prywatnym mieszkaniu, pokoju czy w akademiku.

Nie ma jednego przepisu na to, czy lepiej jest mieszkać w “swoim” mieszkaniu, czy w akademiku. Wszystko zależy od Twojej osobowości, preferencji i stylu życia. Oczywiście, jeżeli nigdy nie mieszkałeś/aś “na swoim” albo w akademiku, skąd masz wiedzieć, co Tobie bardziej odpowiada? Odpowiedz na to pytanie jest prostsza, niż sobie wyobrażasz.

Akademik

Jest polecany dla osób, które nie chcą mieć do czynienia z procesem poszukiwania mieszkania, załatwianiem formalności związanych z wynajmem oraz dobieraniem współlokatorów. Akademik jest zdecydowanym udogodnieniem dla takich osób.

Domy studenckie z reguły:
– są usytuowane blisko uniwersytetu, 
– na początek wymagają jedynie depozytu w wysokości równoważnej czynszowi za jeden tydzień (zazwyczaj, ale może się to różnić w zależności od uczelni i miasta), 
– nie obciążają Cię formalnościami takimi jak: Council Tax, rachunki za prąd i wodę, czy kwestie gdy coś się zepsuje. 

Mieszkając w akademiku możesz polegać na pracownikach i managerach, którzy zawsze pomogą Ci w przypadku jakichkolwiek usterek. Akademik jest także miejscem, w którym łatwo i szybko nawiążesz kontakty ze studentami różnych kierunków. Polecany dla osób zarówno mających problem ze znalezieniem nowych znajomych, jak i imprezowiczów, czy też osób lubiących towarzystwo innych.

Oczywiście, akademik ma także swoje wady. Są pewne zasady, których musisz przestrzegać (w zależności od akademika, niektóre mają specjalne wymagania, co do przyprowadzania gości, czy ciszy nocnej itd.). Musisz także wziąć pod uwagę, że nie wszyscy będą szanowali Twoje potrzeby spokoju i ciszy. Oczywiście, nie oznacza to, że w akademiku zawsze będzie głośno, a imprezy odbywają się codziennie. Twoja przestrzeń i prywatność jest jednak bardziej ograniczona w akademiku, niż w prywatnym mieszkaniu z grupą znajomych, czy w wynajętym pokoju.

Jeżeli rozważasz wybór akademika, jako Twojego “drugiego domu”, zachowaj zdrowy rozsądek. Pamiętaj, że nie zawsze to, co mówią inni, jest prawdą. Każdy z nas ma inne oczekiwania i preferencje, dlatego sugeruję, żebyś najpierw zastanowił/a się, co jest dla Ciebie istotne i na co Ty zwracasz uwagę.

Prywatne mieszkanie

Główną zaletą jest zdecydowanie większa niezależność i swoboda. To ty zdecydujesz, jak będzie ono urządzone (do pewnego stopnia oczywiście), jakie będą w nim panowały zasady. Jeżeli zdecydujesz się zamieszkać ze znajomymi, lub dołączysz do grupy studentów poszukujących współlokatora (a możesz to zrobić na grupach na FB dot. konkretnych miast, które zostały utworzone przez Smart Prospects), będziesz miał/a możliwość doboru osób, z którymi zamieszkasz. W mieszkaniu prywatnym będziesz miał/a większą przestrzeń intymną oraz swobodę i luz.

Przy wynajmie prywatnego mieszkania jest także szansa na negocjowanie czynszu (zależy od tego, czy szukasz przez agencje, czy wybierasz prywatnego właściciela), gdzie w przypadku akademiku nie jest to możliwe.

Jeśli chodzi o depozyt – należy się do niego wcześniej przygotować, ponieważ jego wartość jest najczęściej równoważna 4 lub 5 tygodniowemu czynszowi. Brzmi dosyć zniechęcająco, ale podlega on zwrotowi pod koniec umowy, jeżeli mieszkanie jest w tym samym stanie co przed wynajęciem i nic nie zostało zniszczone (poza losowymi usterkami i awariami, które usuwa właściciel). Kwota depozytu proporcjonalnie się obniży, jeżeli zdecydujesz się na opcję zamieszkania ze współlokatorami. Może to być Twój wakacyjny cel, uzbierać odpowiednią sumę na pokrycie depozytu.

Porównanie cen akademików a mieszkań

Wszystko zależy od miasta oraz tego, czy szukasz pokoju lub całego mieszkania dla siebie i znajomych. Niestety, w większości przypadków, akademiki są o wiele droższą opcją!

W przypadku prywatnych mieszkań jest zdecydowanie większy wybór i elastyczność. Możesz wynająć zarówno dom z ogrodem, jak i mieszkanie na 11 piętrze, blisko centrum. Pamiętaj, że zasada “coś za coś” nie obowiązuje. Jeżeli uda się Tobie znaleźć wymarzone i przytulne mieszkanie, wcale nie oznacza to, że musi ono być daleko od centrum lub czynsz przekracza Twój budżet.

Warto jednak pamiętać, że proces znalezienia mieszkania, które w pełni Ci odpowiada, może być czasochłonny. Dlatego na początek polecam rozpoczęcie poszukiwań mieszkania będąc jeszcze w Polsce. Potem w miarę możliwości, jeżeli znasz już datę przylotu do UK, umówić się na “view’ingi”.

Warto zaplanować swój przylot na czerwiec lub początek lipca. Oczywiście jest to związane z dodatkowymi kosztami, dlatego na początku możesz zatrzymać się u znajomych lub skorzystać z portali typu airbnb, czy couchsurfing, gdzie ludzie udostępniają miejsce do spania za niewielką opłatą lub za darmo.

Agencja vs prywatny landlord

Szukając mieszkania przez agencje, zdecydowanie skracasz czas poszukiwań, gdyż to agencja zajmuje się wyszukiwaniem najlepszych dla Ciebie ofert, dopasowanych do Twoich kryteriów, oraz załatwianiem wszelkich formalności.

Zwróć uwagę na fakt, że agencja wymaga od Ciebie opłat za pośrednictwo oraz specjalnych dokumentów potwierdzających Twoją zdolność finansową. W związku z tym, jeśli dopiero zamierzasz przylecieć do UK, a chcesz skorzystać z usług agencji nieruchomości, warto przygotować się do tego wcześniej. Osobiście znam wiele osób, które wynajmują mieszkanie przez agencję, są bardzo zadowolone i bardzo sobie cenią ich pomoc, w przypadku jakichkolwiek usterek itd. Zasada ponoszenia odpowiedzialności za naprawy w mieszkaniu odnosi się również do prywatnych właścicieli, ponieważ mieszkanie jest ich własnością więc masz gwarancję, że będzie zadbane, z “domową atmosferą”, a właściciel będzie chętny do pomocy w razie jakichkolwiek usterek i problemów.

Drogi aplikancie…

Nie ma jednej recepty na optymalną dla Ciebie formę zamieszkania w UK. Istotnym elementem w wyborze, który zaoszczędzi Twój czas i pomoże sprostać oczekiwaniom jest sporządzenie listy wymagań dotyczących warunków mieszkalnych. Pamiętaj, że ważne jest, zaplanowane i realistyczne (szczególnie pod względem finansowym) podejście. Warto jeszcze przed rozpoczęciem studiów w Wielkiej Brytanii zapoznać się z ofertą mieszkań i akademików.

Obecnie, studiowanie w UK jest bardzo popularne wśród Polaków, w związku z tym, nie przejmuj się, jeżeli nie znalazłeś/aś jeszcze współlokatorów lub dopiero zaczynasz szukać. Jest wiele osób z podobnymi wymaganiami i oczekiwaniami jak Ty. Może to oni będą Twoimi przyszłymi współlokatorami!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Kompletny poradnik aplikanta na studia w UK

Sprawdź nasz kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o procesie aplikacji
Czytaj więcej

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐