Koszty studiów magisterskich w Anglii i dostępne finansowanie

wszystko, co musisz wiedzieć

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • miesięcznych kosztach utrzymania w trakcie studiów,
 • kosztach i sposobie finansowania czesnego, czyli kredycie studenckim,
 • dostępnych źródłach środków na utrzymanie, wsparciu jakie może zaoferować Smart Prospects.

W tym artykule chcielibyśmy przedstawić jak w rzeczywistości wyglądają kwestie związane z kapitałem początkowym potrzebnym na wyjazd, utrzymaniem oraz realiach związanych z kredytem studenckim. Chcemy raz na zawsze obalić wszelkie mity dotyczące kosztów i udowodnić, iż zdobywanie wiedzy w ojczyźnie Szekspira nie wymaga wcale tysięcy funtów w portfelu. Przyjrzyjmy się najpierw wszystkim kosztom, z jakimi powinien się liczyć każdy przyszły student brytyjskiej uczelni.

Kapitał początkowy przed studiami

 • doradztwo edukacyjne, pomoc przy aplikacji na dowolne uczelnie i wsparcie przed rozpoczęciem studiów a także w ich trakcie ze strony Smart Prospects: £0
 • egzamin językowy IELTS: ok. £120
 • mieszkanie (depozyt i min. 2 miesiące czynszu) oraz pozostałe koszty utrzymania po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii (rezerwa na 2 miesiące): sugerowane £1200 jeśli poza Londynem – £2000 jeśli w Londynie.

Razem na aplikację, wyjazd i pierwsze 2 miesiące czynszu i utrzymania: minimum £1200 poza Londynem lub £2120 w Londynie. To kwota, którą przyszły student będzie musiał pozyskać, aby móc wyjechać do UK i rozpocząć tu studia.

Miesięczny koszt utrzymania w trakcie studiów

Liczony od drugiego miesiąca po przyjeździe:

 • zakwaterowanie: £60 – £200 / tydzień (w zależności od lokalizacji – w mniejszych miastach bądź tych na północ od Londynu, ceny zamykają się w £100, natomiast w Londynie same akademiki wynoszą do £200)
 • utrzymanie: £40 – £80 / tydzień
 • przyjemności, rozrywka: £20 – £150 / tydzień (w zależności od preferencji)
 • czesne: pokryte przez rządowy kredyt studencki (szczegóły poniżej)

Razem wydatki miesięczne po pierwszych dwóch miesiącach od przyjazdu: minimum £480 poza Londynem lub aż do ponad £1700 w Londynie. Taki miesięczny budżet w trakcie studiów będzie trzeba utrzymywać z pracy part-time (w mniejszych miastach i tych na północ od Londynu), z oszczędności, ze stypendiów czy od rodziny, a najlepiej to z połączenia tych wszystkich źródeł.

Po studiach…

Spłata kredytu studenckiego: w zależności od zarobków, spłaty zaczynają się gdy zaczniesz zarabiać więcej niż £1750 miesięcznie (więcej informacji poniżej).

Zobaczmy co zrobić, aby w pełni korzystać z życia studenckiego w Wielkiej Brytanii i nie martwić się o finanse.

Wysokość czesnego na studiach magisterskich

W przeciwieństwie do studiów licencjackich, wysokość czesnego na studiach magisterskich różni się w zależności od kierunku studiów oraz uczelni. Wynosi ono jednak średnio 8 tys. funtów.

Wyjątkiem są kursy MBA, czyli Master of Business Administration, które kosztują zazwyczaj kilkanaście tysięcy funtów.

Rządowy kredyt na czesne

Od 2016 roku, wszyscy studenci z Unii Europejskiej otrzymują kredyt studencki w wysokości do £10906 w Anglii i do 5.5 tys. funtów w Szkocji. W Anglii, kredyt wystarczy więc na pokrycie prawie wszystkich kursów (poza Master of Business Administration – MBA, o którym wspomnieliśmy wyżej).

A skoro już przy tym jesteśmy, pamiętaj, że aplikując ze Smart Prospects możesz również liczyć na wsparcie w aplikacji o kredyt studencki na studia w Wielkiej Brytanii! ❤️

Warto również dodać, że w Anglii, kredyt otrzymujesz Ty, a nie uczelnia i reszta, która zostanie Ci po opłaceniu czesnego, trafia do Twojej kieszeni. Całą kwotę dostaje się 3 ratach: 33%,  33% i 34%.

Programy w Anglii, na których przysługuje kredyt studencki, to:

 • MA (Master of Arts),
 • MSc (Master of Science),
 • MBA (Master of Business Administration),
 • MEd (Master of Education),
 • LLM (Master of Laws),
 • MFA (Master of Fine Art),
 • MLitt (Master of Letters),
 • MMus (Master of Music),
 • MPhil (Master of Philosophy); chyba, że prowadzi to bezpośrednio do PhD,
 • MRes (Master of Research); chyba, że prowadzi to bezpośrednio do PhD,
 • MSt (Master of Studies).

Programy w Anglii takie, jak: MArch (Master of Architecture) oraz MEng (Master of Enginering) pokryte są tym samym kredytem rządowym, co studia licencjackie.

Spłacanie kredytu

Kredyt studencki przysługuje wszystkim obywatelom UE, którzy nie skończyli wcześniej żadnych studiów magisterskich. Jeśli więc spełniasz ten warunek, aplikacja o kredyt staje się czystą formalnością.

Spłacanie kredytu rozpoczyna się po studiach, dopiero w momencie, gdy Twoje zarobki przekroczą 21 tys. funtów rocznie w UK lub 13 tys. funtów w Polsce. Od wszystkiego, co zarobisz powyżej tego pułapu, zostanie co miesiąc potrącone 6%. Warto również dodać, że kredyt po 30 latach zwyczajnie się przedawnia, nawet, jeśli nie został w pełni spłacony. Działa to praktycznie identycznie, jak w przypadku kredytu na studia licencjackie, co dokładnie opisaliśmy tutaj.

Jeśli absolwent pozostanie po studiach w UK, to spłaty przedstawiają się w następujący sposób:

Roczne zarobkiMiesięczne zarobkiMiesięczna rata kredytu
Mniej niż £21000Mniej niż £1750£0
£22000£1833£5
£25000£2083£20
£30000£2500£45
£35000£2916£70
£40000£3333£95

Dodatkowo, kredyt zostaje umarzany po:
– 30 latach od pierwszego kwietnia po ukończeniu studiów (Anglia i Walia),
– 25 latach od pierwszego kwietnia po ukończeniu studiów (Irlandia Północna).

Warunki

Dzięki takim warunkom duża część absolwentów brytyjskich uczelni nie spłaca swojego kredytu do końca, gdyż ten się zwyczajnie przedawnia! Najważniesze warunki kredytu na czesne o których należy pamiętać to:

 • Forma spłat – Nie musisz się martwić, że w którymś momencie zapomnisz o kredycie, jednocześnie ściągając na siebie windykatora. Przyszli pracodawcy będą automatycznie odliczać ratę co miesiąc z Twojej wypłaty (przed potrąceniem podatku) zanim jeszcze ta trafi na Twoje konto!
 • Kredyt studencki a zdolność kredytowa – Kredyt studencki nie powinien mieć w przyszłości wpływu na Twoją zdolność kredytową, chyba że Twoja historia kredytowa będzie mocno nadwyrężona nadmiernymi obciążeniami.
 • Kredyt studencki a wyprowadzka za granicę – Jeżeli po ukończeniu studiów zechcesz na stałe wyjechać do innego kraju, będziesz zobowiązany poinformować o tym Student Loans Company i wypełnić formularz Overseas Income Assessment.

Pieniądze na utrzymanie

Poza opłaceniem czesnego, warto również pomyśleć o zapewnieniu sobie godnych warunków do życia. Poza otrzymaniem częściowego wsparcia finansowego od rodziny, w Wielkiej Brytanii jest kilka sposobów na pozyskanie pieniędzy, które pomogą Ci w utrzymaniu się.

 • Part-time job – istotne jest, abyś znalazł pracę dorywczą. Pomagają w tym uniwersytety a także najróżniejsze agencje. Najniższa stawka godzinowa w przypadku, gdy masz mniej niż 21 lat wynosi £6.15. Powyżej tej granicy, wzrasta ona do £7.70. Dzięki temu możesz zarobić pieniądze na dużą część swoich wydatków, a nawet utrzymać się samodzielnie, zwłaszcza, że student na brytyjskiej uczelni spędza średnio 15h tygodniowo na zajęciach. Reszta wolnego czasu to idealna okazja na pracę (oczywiście poza nauką).
 • Scholarships – innym sposobem na uzyskanie gotówki są stypendia oferowane przez uczelnie. Pamiętać należy, że stypendium to ‘nagroda’ za osiągnięcia w nauce. Wymagania różnią się w zależności od szkoły, natomiast jedno jest pewne: większość z nich można spełnić, nawet o tym nie wiedząc.

Porozmawiaj o tym z nami, pomożemy Ci

Jak widać, początkowo niezrozumiałe kwestie finansowe związane ze studiowaniem w Wielkiej Brytanii w rzeczywistości nie są takie straszne. Najważniejszy jest kapitał początkowy, gdyż w trakcie studiów można w wielu przypadkach zapewnić sobie dobre warunki używając oszczędności, wsparcia rodziny oraz pracując i zarabiając na własne utrzymanie. Oczywiście są droższe i tańsze miejsca w których można studiować oraz zdarzają się sytuacje spoza naszej kontroli, więc bardzo ważne jest aby ocenić swoje możliwości, dobrze wybrać uczelnię oraz zaplanować swój budżetu. Nasi aplikanci mogą liczyć na takie właśnie wsparcie jako część pełnej i bezpłatnej usługi którą oferujemy. Odezwij się do nas, połączymy Cię z konsultantem oraz rówieśnikami w podobnej sytuacji i podzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Planowanie i dopełnianie wszelkich formalności dotyczących studiów, finansów czy mieszkania okaże się o wiele bardziej zrozumiałe i proste. Więcej na temat naszego wsparcia, możesz przeczytać tutaj.

Wystarczy założyć konto w Panelu Aplikanta (w pasku MENU) i po zalogowaniu, uzupełnić je. Zdziwisz się, jak szybko się do Ciebie odezwiemy! 👇

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Na czym polega praca profesjonalnego baristy? – oczami studentki w Londynie

Poznaj szczegóły pracy wykonywanej przez profesjonalnego baristę oraz sprawdź co trzeba umieć, by móc robić wysokiej jakości kawy.
Czytaj więcej

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐