Foundation Year czyli rok zerowy

czy jest dla Ciebie odpowiedni?

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • czym jest Foundation Year i z jakimi kosztami się on wiąże,
 • dlaczego jest to kolejny ogromny krok w Twoim rozwoju,
 • czy Foundation year jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem i czy warto się na niego zdecydować.
Masz amibcje dostać się na uczelnię, której warunków nie jesteś w stanie spełnić? Nie przejmowałeś się zbytnio egzaminami maturalnymi, bo zwyczajnie miałeś inną wizję na przyszłość i teraz chcesz na poważnie rozważyć temat edukacji wyższej w UK? Twój język angielski nie jest na wystarczającym poziomie, aby zacząć studia licencjackie na Wyspach? A może masz zamiar zupełnie zmienić kierunek rozwoju, lecz brakuje Ci podstaw programowych w danej dziedzinie?

Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś “tak”, to foundation year w Wielkiej Brytanii jest właśnie dla Ciebie!
OK, przejdźmy do rzeczy!

Czym jest foundation year?

System edukacji wyższej w Wielkiej Brytanii oferuje rok zerowy – alternatywne rozwiązanie dla osób, które nie spełniają standardowych wymagań rekrutacyjnych, dając tym samym szansę wszystkim tym, którzy są zdeterminowani, aby studiować na dobrej uczelni.

Foundation year / rok zerowy – to wysokiej jakości jednoroczny kurs akademicki oferowany przez brytyjskie uczelnie wyższe i ich partnerskie placówki edukacyjne. Pozwala na uzupełnienie niezbędnych kwalifikacji, aby zostać przyjętym na pierwszy rok studiów licencjackich w normalnym trybie.

Dzięki Foundation, studenci liczyć mogą na odpowiednie przygotowanie do praktycznie wszystkich kierunków na poziomie licencjackim.

Jakie opcje foundation year są dostępne?

Są dwa typy roku zerowego:

 • tzw. “wolnostojący” jednoroczny kurs, po którym możesz aplikować na inne brytyjskie uczelnie – nie przysługuje mu kredyt studencki, więc tego typu roku zerowy należy opłacić samodzielnie
 • jednoroczny kurs połączony ze studiami licencjackimi na tej samej uczelni – przysługuje na niego kredyt studencki tak samo, jak na resztę studiów licencjackich i właśnie on jest wybierany przez kandydatów z Polski ze względu na atrakcyjne finansowanie i zabezpieczone miejsce na studiach pierwszego stopnia w murach tej samej szkoły wyższej (pod warunkiem zdania egzaminów końcowych).

W tym artykule skupiamy się głównie na drugim typie foundation year.

Jakie zajęcia oferuje rok zerowy?

Podczas Foundation Year nie tylko porządnie podciągniesz swój angielski, ale przede wszystkim zdobędziesz solidne podstawy akademickie w dziedzinie, którą zamierzasz w przyszłości studiować. Przedmioty, które pojawiają się na niemal każdym roku zerowym, to:

 • akademicki angielski – ten przedmiot koncentruje się na czterech kluczowych obszarach: pisanie (głównie esejów i raportów), czytanie, słuchanie oraz mówienie, nauczane w praktyczny sposób,
 • umiejętność efektywnego studiowania – ten przedmiot pozwala na łatwiejsze dostosowanie się do specyfiki i wymagań angielskiego system edukacyjnego. Rozwiniesz tutaj swoje umiejętności komputerowe, badawcze, używania i interpretacji danych, pracy w grupie, rozwiązywania problemów,  czy przyswajania informacji i unikania plagiatu. A co najważniejsze, nauczysz się efektywnie zarządzać czasem.

Pozostałe moduły różnią się ze względu na wybrany kierunek studiów. Zajęcia dla kilku przykładowych kursów, przedstawiamy poniżej:

Foundation in Business related courses:

 • wstęp do studiowania biznesu – przedmiot porusza takie tematy jak: motywacja, zarządzanie i przywództwo, klasyfikacje biznesowe, finansowanie biznesu w UK, efektywne dbanie o finanse i roczne raporty firmowe, jak czynniki ekonomiczne wpływają na biznes, marketing i współczesne trendy w biznesie,
 • wprowadzenie do rachunkowości – ten przedmiot zapoznaje studentów ze światem biznesu i rachunkowości poprzez rozwijanie umiejętności i pogłębianie wiedzy z matematyki i innych powiązanych zagadnień,
 • matematyka biznesowa – wykładane są tutaj techniki matematyczne i statystyczne, które mają przełożenie w biznesie i  ekonomii.

Foundation in Art and Design courses:

 • art portfolio – te zajęcia pomagają przygotować portfolio, które później odpowiednio przedstawi Twoje umiejętności oraz mocne strony w różnych technikach,
 • kontekstowe rozumowanie w sztuce, projektowaniu i mediach – ten przedmiot pozwala zrozumieć nowoczesne, historyczne i kulturowe wpływy, z których student powinien czerpać inspiracje,
 • technologie 2D i 3D – przedmiot wprowadza do szeroko rozumianego rzemiosła (rzeźbienie w metalu, drewnie, czy gipsie; fotografia; drukowanie) oraz technologii (używanie programów typu Photoshop, Illustrator)
 • sztuka cyfrowa – ten moduł uczy przetwarzać fotografie i animacje na sprzętach Apple oraz zapoznaje z wszelkiego rodzaju oprogramowaniami, które mogą być pomocne przy tworzeniu cyfrowego portfolio.

Foundation in Life Sciences:

 • funkcjonowanie komórek i tkanek – przedmiot wprowadza do podstaw anatomii, histologii i fizjologii na poziomie teoretycznym oraz laboratoryjnym,
 • podstawowa mikrobiologia dla nauk biomedycznych – przedmiot porusza tematy mikroorganizmów w kontekście infekcji, chorób oraz ich wpływu na człowieka,
 • wprowadzenie do biochemii – przedmiot obejmuje tematy takie, jak:  reakcje biochemiczne, ludzkie zdrowie, choroby,
 • zasady chemiczne –  wprowadzenie do: podstawowych chemicznych teorii, energii, termodynamiki, grupy funkcyjnej, molekułów i chemicznych związków.

Foundation in Engineering and Computing:

 • matematyka – przedmiot wprowadza do podstawowych zagadnień matematycznych na poziomie akademickim, związanych z inżynierią oraz przetwarzaniem danych
 • nauki inżynieryjne – moduł, który wprowadza do mechanicznych oraz elektrycznych teorii jak i praktyk,
 • rozwiązywanie problemów i programowanie – praktyczne zajęcia przygotowujące z pracy z wszelkiego rodzaju aplikacjami oraz programami komputerowymi,
 • projekt kreatywny – w zależności od wybranego kierunku na poziomie licencjackim, student wybiera rodzaj projektu, który później tworzy na podstawie wiedzy i umiejętności zdobytych podczas pozostałych zajęć.

Ile czasu spędza się na uczelni?

Ponieważ Foundation ma na celu uzupełnienie luk programowych, ilość zajęć jest nieznacznie wyższa niż na zwykłym roku przyszłych studiów licencjackich. Jest to zazwyczaj 16-20 godzin w tygodniu. Frekwencja jest bardzo istotna i starannie monitorowana, na co należy wziąć poprawkę podczas planowania swojego czasu pomiędzy nauką, pracą a innymi aktywnościami.

Główne zalety Foundation Year

Rok zerowy jest świetną alternatywą dla osób, które myślą o poprawianiu matury, nie mają odpowiedniego portfoliona kierunki artystyczne, czy nie czują się na siłach, aby zacząć studia licencjackie po angielsku, w otoczeniu osób z całego świata. Główne zalety roku zerowego są następujące:

 • każdy student zostaje przydzielony do jednego tutora, a co za tym idzie – może liczyć na indywidualne podejście oraz wsparcie;
 • zajęcia w max. 15-osobowych grupach;
 • możliwość uczenia się pod okiem tych samych wykładowców, którzy uczą roczniki 1-3;
 • zapoznanie się z brytyjskim systemem nauczania, który znacznie różni się od polskiego;
 • możliwość integracji ze studencką społecznością oraz czynne uczestniczenie w życiu uczelni;
 • oswojenie się z brytyjską kulturą.

Pomyślne zdanie foundation year na danej uczelni gwarantuje studentom miejsce w jej progach na pierwszym roku wybranych studiów licencjackich. Warunkiem przejścia na pierwszy rok jest uzyskane wymaganych oceny na zaliczeniach i końcowych egzaminach. Zwykle wymagane jest uzyskanie średniej rzędu 50-70% ze wszystkich przedmiotów, co nie powinno stanowić problemu dla kogoś, kto przeszedł przez polski system edukacji. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby się dostać?

Wymagania na foundation year różnią się w podobny sposób, jak wymagania na licencjat na uczelniach różnych klas. Zwykle są o 5-10% niższe, niż w przypadku studiów licencjackich na tej samej uczelni. W przypadku uczelni takich, jak De Montfort University, często wystarczy po prostu zdana matura lub dobre oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej.

Kolejnym warunkiem rozpoczęcia nauki podczas kursu Foundation jest zdanie jednego z poniższym egzaminów językowych:

 • IELTS na poziomie co najmniej 4.5, w tym niemniej niż 4.0 z poszczególnych sekcji (lub więcej – wszystko zależy od uczelni);
 • polska matura z języka angielskiego zdana na rozszerzeniu na 55% lub na podstawie na 50-70% (wszystko to w zależności od uczelni);
 • inne międzynarodowe certyfikaty językowe na tym samym poziomie, takie jak: TOEFL, TOEIC, CAE, CPE oraz PTE.

Ile kosztuje rok zerowy?

Jeśli chodzi o kwestie finansowania, to na wielu uczelniach, dla aplikantów z Unii Europejskiej powyżej 19-go roku życia, kursy Foundation kosztują średnio £6000, ale zdarzają się też oferty ekskluzywne kosztujące nawet £12000 – £16000. Tam, gdzie kurs Foundation połączony jest z kursem licencjackim w 4-letni “pakiet”, koszty pokrywane są w całości przez kredyt studencki. Nie musisz więc martwić się o pokrywanie czesnego z góry z własnej kieszeni. Należy mieć na uwadze jednak, iż takie rozwiązania nie są dostępne wszędzie. Zapytaj nas koniecznie na Facebook’u lub poprzez maila [email protected] czy na kierunek, który rozważasz, przysługuje Ci kredyt studencki.

Proces aplikacji

Aplikację na kursy foundation można składać na różne sposoby, w zależności od uniwersyetu.

Na Foundation połączone z licencjatem można aplikować przez UCAS lub osobne formularze wydawane przez uczelnie. Przykładem uczelni, która na rok zerowy przyjmuje tylko formularze bezpośrednie, jest De Montfort Universty. Jeśli chciałbyś tam zaaplikować lub zwyczajnie poznać szczegóły czy dowiedzieć się, jakie kierunki studiów oferują na tym uniwersytecie rok zerowy, napisz do nas na Facebook’u lub na maila [email protected] Zachęcamy również do przeczytania artykułu naszej studentki na temat roku zerowego, który odbyła na tej uczelni.

Z kolei na “wolnostojące” kursy foundation (niepołączone ze studiami licencjackimi na tej samej uczelni) w większości przypadków aplikuje się poza UCAS.

Ponadto, czasami uniwersytet sam zaproponuje rok zerowy aplikantom, których aplikacja na licencjat nie spełniła oczekiwań komisji rekrutacyjnej. Ponownie, w razie wątpliwości serdecznie zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu weryfikacji i solidnego przygotowania aplikacji!

Reasumując…

Foundation Year pozwala na:

 • dostanie się na dobrą uczelnię bez posiadania wymaganych wyników maturalnych,
 • skuteczne przygotowanie do rozpoczęcia studiów w wybranej dziedzinie,
 • zaoszczędzenie roku życia poświęconego na poprawianiu matur,
 • efektywne wdrożenie się w życie studenckie na świetnej uczelni.

Aby jednak zapewnić sobie sukces w aplikacji na studia połączone z rokiem zerowym jak i w aplikacji o kredyt studencki, wystarczy skorzystać z naszego kompletnego, bezpłatnego i bezwarunkowego wsparcia. Możesz skontaktować się z nami w dowolny sposób, najlepiej bezpośrednio przez Facebook, lub nasz chat box w prawym dolnym rogu tej strony a także poprzez maila [email protected] – czekamy z niecierpliwością na Twoje pytania!

A jeśli chcesz od razu przejść do procesu rekrutacji, zacznij od założenia konta w Panelu Aplikanta na naszej stronie, a następnie uzupełnij tamtejsze 3 formularze diagnostyczne. To pozwoli nam na przeanalizowanie Twojej sytuacji i udzielenie Ci odpowiedniego wsparcia!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Akademik czy mieszkanie? – czyli jak pozbyć się dylematu przed studiami w Wielkiej Brytanii

Sprawdź jak pozbyć się dylematu odnośnie rodzaju zakwaterowania na studiach w Wielkiej Brytanii przed ich rozpoczęciem.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐