Studia licencjackie w UK - Rekrutacja i przeprowadzka

Wszystkie informacje krok po kroku.

Studia licencjackie w Anglii to edukacja na bardzo wysokim poziomie, niezastąpiona możliwość nabycia umiejętności praktycznych, jak i okazja do posługiwania się językiem angielskim w naturalnych warunkach.

Główne wątpliwości większości polskich maturzystów, podczas rozważania studiów w Wielkiej Brytanii, to język, progi przyjęć oraz koszta. Dobre wieści są takie, że jeśli jesteś w stanie zdać zwykłą, polską maturę oraz znasz język angielski na poziomie B2 (matura rozszerzona z języka angielskiego na min. 60%), to nie musisz się martwić o język, progi i koszty. Jesteś gotowy, aby podjąć studia w znacznie lepszym systemie edukacji wyższej i zapewnić sobie odpowiednią ścieżkę kariery.

Jak zacząć?

  1. Załóż bezpłatne konto w Panelu Aplikanta na naszej stronie.
  2. Uzupełnij Twoje Dane w formularzach znajdujących się w Panelu Aplikanta.
  3. Przejdź do czytania poniższych artykułów.

Otrzymaj wsparcie premium

Sprawdź na czym polega nasze wsparcie

Jak w trzech słowach opisać pomoc naszej organizacji? BEZPŁATNA, EKSPRESOWA, NIEZAPOMNIANA! Dowiedz się dlaczego oraz czego możesz od nas oczekiwać na wszystkich etapach aplikacji.

Dołącz do największej społeczności!

Dołącz do naszych kilkudziesięciu grup na FB, gdzie znajdziesz setki osób, które interesują te same brytyjskie miasta i uczelnie, kierunki studiów a także sprawy – jak np. IELTS, praca czy mieszkanie.

Otrzymaj interaktywne szablony

Sprawdź jak wyglądają nasze 2 interaktywne szablony: jeden do wyboru studiów i pisania personal statement a drugi do referencji. Przekonaj się jak przydatne mogą być oraz jak je odebrać.

Rozpocznij aplikację

1. Poznaj podstawowe informacje

Dowiedz się wszystkiego o studiach licencjackich, roku zerowym, różnicach między studiami w UK a w Polsce oraz terminach rekrutacji.

2. Przygotuj się finansowo

Sprawdź, ile kosztują studia w Wielkiej Brytanii i dowiedz się wszystkiego o dostępnym finansowaniu zarówno czesnego jak i utrzymania.

3. Sprawdź kierunki i wybierz jeden

Zapoznaj się z najpopularniejszymi kierunkami dostępnymi na brytyjskich uczelniach, m.in. prawo, kierunki przyrodnicze, architektura i wybierz jeden.

4. Sprawdź i wybierz uniwersytety

Poznaj brytyjskie uniwersytety. Dowiedz się jak najwięcej o nich a także o tym, jak je odpowiednio i strategicznie wybrać i wreszcie – podejmij ostateczny wybór maksymalnie 5 różnych uczelni.

5. Załóż i uzupełnij konto UCAS

Sprawdź na czym polega aplikacja na brytyjskie uczelnie przez platformę UCAS i przejdź przez nią z naszą szczegółową instrukcją krok po kroku, aby zapewnić sobie sukces!

6. Napisz Personal Statement

Dowiedz się, czym jest personal statement, dlaczego jest tak istotny podczas aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii, jak go napisać i na jakie wsparcie z naszej strony w tej kwestii możesz liczyć.

7. Zdobądź list referencyjny

Sprawdź czym jest list referencyjny niezbędny podczas aplikacji na studia w UK, kto powinien Ci go napisać oraz co powinno się w nim znajdować.

8. Opłać i wyślij podanie UCAS

Dowiedz się jak opłacić konto UCAS, aby przekazać swoje podanie do uniwersytetów, ile Cię to wyniesie i co dalej będzie się działo z Twoją aplikacją.

9. Sprawdź w jaki sposób…

…brytyjskie uczelnie będą rozpatrywać Twoje podanie i jak długo musisz czekać na ostateczną decyzję uniwersytetu z ofertą lub odrzuceniem.

A po wysłaniu podania…

Jeśli aplikujesz na studia artystyczne...

…krótko po tym, jak opłacisz konto UCAS, uczelnie poproszą Cię o przesłanie portfolio. Następnie, prawdopodobnie będziesz musiał/a przejść przez interview. Sprawdź jak stworzyć portfolio oraz jak przygotować się i przejść rozmowę kwalifikacyjną.

10. Czekaj na oferty i wybierz dwie

Po wysłaniu podania, należy poczekać na oferty (odpowiedzi) od wszystkich uniwersytetów. Następnie, trzeba wybrać tylko dwie. Sprawdź dlaczego, w jaki sposób i kiedy musisz to zrobić, aby zabezpieczyć miejsce na brytyjskiej uczelni.

11. Złóż podanie o finansowanie

Bez względu na to, czy masz pewność, że wyjedziesz na studia czy zwyczajnie się wahasz – wypełnij podanie o kredyt na czas, aby uniknąć opóźnień. W razie rezygnacji, bez problemu będziesz mógł/mogła anulować kredyt.

12. W trakcie matur upewnij się…

…że matury idą Ci tak, jak wymagają tego od Ciebie uczelnie. Jeśli jest inaczej, sprawdź UCAS Extra, który daje dodatkowe szanse, a także UCAS Clearing, na wypadek, gdy UCAS Extra zawiedzie.

13. Zdaj egzamin językowy

Jeżeli uczelnie, na które zaaplikowałeś/aś, wymagają od Ciebie egzaminu językowego typu IELTS, sprawdź kiedy i gdzie najlepiej go zdać oraz jak najlepiej się do niego przygotować.

14. Znajdź zakwaterowanie

Przekonaj się, która z opcji:  akademik czy prywatne mieszkanie, będzie dla Ciebie najlepsza, a następnie znajdź swoje przyszłe 4 kąty w Wielkiej Brytanii. Sprawdź również, jak szukać mieszkania.

15. Przygotuj się do przeprowadzki

Sprawdź, jak jeszcze w Polsce: wyrobić sobie kartę ubezpieczenia zdrowotnego, założyć brytyjskie konto w banku i stworzyć brytyjskie CV, aby ułatwić sobie pierwsze dni w Wielkiej Brytanii oraz zmaksymalizować szanse na znalezienie pracy.

16. Wyjedź wcześnie i znajdź pracę

Dowiedz się co musisz zrobić zaraz po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, aby móc zacząć szukać pracy a także sprawdź jak tę pracę szukać, jakie opcje są dla Ciebie najlepsze a także jak pogodzić pracę z późniejszymi studiami.

17. Żyj oszczędnie i na luzie

Sprawdź jakie zniżki przysługują Ci z tytułu bycia studentem w Wielkiej Brytanii a także dowiedz się jak zminimalizować koszty swojego życia w taki sposób, aby móc sobie odłożyć trochę pieniędzy, lecz specjalnie przy tym nie oszczędzając.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Kompletny poradnik aplikanta na studia w UK

Sprawdź nasz kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o procesie aplikacji
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐