Na czym polega proces aplikacyjny

na studia magisterskie w UK?

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jakie są progi przyjęć na studia magisterskie w UK,
 • jakie odpowiedzi można dostać od uczelni po wysłaniu podania,
 • jak przygotować się do ewentualnego interview.
Proces aplikacji na studia magisterskie w Anglii daje Ci nieograniczone możliwości w wyborze uczelni. Dlaczego? Otóż, podanie składa się drogą elektroniczną najczęściej bezpośrednio do wybranych uniwersytetów, a nie – jak w przypadku studiów licencjackich – poprzez system UCAS, który ogranicza do wybrania tylko 5 uczelni.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Do kiedy należy składać podanie na studia magisterskie?

Deadline’y różnią się w zależności od uniwersytetu, dlatego wszystkie szczegółowe informacje warto szukać na ich stronach internetowych. Warto jednak zabrać się za aplikację już około 8 miesięcy przed rozpoczęciem studiów, ponieważ zasada obowiązująca na brytyjskich uczelniach w sprawie przyjmowania podań jest jedna: “first-come, first-served”, czyli “kto pierwszy, ten lepszy”. Oznacza to również, że jeśli kandydat jest jeszcze przed skończeniem studiów licencjackich, uczelnie wystawiają mu oferty na podstawie wyniku przewidywanego oraz personal statement i referencji, o których można przeczytać poniżej (paragraf o progach i wymaganiach).

Podczas aplikacji na studia magisterskie w UK również oferujemy wsparcie, które dostosowujemy indywidualnie do potrzeb każdego aplikanta. Jak zacząć? Napisz do nas na messegera SP!

Progi przyjęć i inne wymagania

 • Końcowy wynik na dyplomie: najlepsze angielskie uczelnie rozpatrują podania już z wynikiem równym 1st (5 na polskim dyplomie). Z kolei niższe oceny (2:1 czy 2:2, czyli 4.5 lub 4.0 na polskim dyplomie) wystarczą na pozostałe, bardzo dobre brytyjskie uniwersytety.
 • Egzamin językowy: nie jest wymagany, jeśli licencjat zrobiło się w UK. Z kolei osoby, które studia pierwszego stopnia kończą bądź ukończyły w Polsce czy innym nieanglojęzycznym kraju, mają obowiązek wykazać się odpowiednim certyfikatem językowym. Najpopularniejszym z nich jest egzamin IELTS, o którym możesz poczytać na naszej stronie specjalnie mu poświęconej.
 • List motywacyjny i referencja: kandydat na studia magisterskie w UK, musi – tak samo jak jego młodsi koledzy – napisać odpowiedni personal statement oraz zdobyć referencje akademickie. Do tego celu, przygotowaliśmy specjalne interaktywne szablony premium.
 • Inne wymagania: w przypadku kierunków kreatywnych oraz architektury, aplikant będzie zobowiązany dostarczyć odpowiednie portfolio. Napisz do nas, aby dowiedzieć się więcej.

Co się dzieje po wysłaniu aplikacji?

Odpowiedzi, jakie możesz dostać od uczelni, to:

 • Unconditional offer (oferta bezwarunkowa): prawdopodobnie jesteś już po skończeniu studiów i spełniłeś/aś wszystkie wymagania uczelni. Oferuje Ci ona miejsce, które wystarczy tylko potwierdzić lub odrzucić.
 • Conditional offer (oferta warunkowa): uczelnia oferuje Ci miejsce, pod warunkiem, że spełnisz odpowiednie wymagania (np. minimalny, wyznaczony przez uczelnię wynik końcowy na dyplomie, ocena z egzaminu językowego itd.).
 • Interview (rozmowa wstępna): uniwersytet chce przeprowadzić z Tobą rozmowę, zanim podejmie ostateczną decyzję wystawienia Ci oferty lub odrzucenia Cię.
 • Unsuccessful (odrzucenie): uczelnia odrzuciła Cię – ale z nami się to nie zdarza! 🙂

Jeśli uczelnia zaprosi Cię na interview…

Część uczelni może przeprowadzić rozmowę kwalifikacyją (możliwe do odbycia przez Skype/Zoom lub telefon, jeśli nie możesz stawić się osobiście). Gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, najprawdopodobniej będziesz musiał/a odpowiedzieć na pytania związane z zagadnieniami, które poruszyłeś/aś w swoim personal statement. Dlatego też, dobrze zaplanowany i przemyślany list motywacyjny znacznie ułatwi Ci całe zadanie.

Aplikacja na studia magisterskie rządzi się jednak swoimi prawami. Warto przygotować się również z zagadnień takich, jak:

 • doświadczenie związane z kierunkiem studiów (jeśli takowe masz),
 • cele związane z przyszłą karierą,
 • wiedza związana z Twoimi studiami – ta kwestia wymaga odpowiedniego przygotowania się, dlatego odrób zadanie domowe i nie daj się “zagiąć”,
 • dlaczego wybrałeś/aś taki, a nie inny kierunek studiów na poziomie licencjackim?,
 • dlaczego wybrałeś/aś taki, a nie inny kierunek na poziomie magisterskim i dlaczego akurat ta uczelnia?,
 • Twoje mocne i słabe strony.

Chcesz dowiedzieć się więcej? A może od razu zacząć rekrutację? Napisz do nas na messengera SP i działajmy!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐