Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • w jaki sposób i do kiedy należy złożyć podanie,
 • co musisz zrobić, aby móc dostać się na studia magisterskie w UK.
Proces aplikacji na studia magisterskie w Anglii daje Ci nieograniczone możliwości w wyborze uczelni. Dlaczego? Otóż, podanie składa się drogą elektroniczną bezpośrednio do wybranych uniwersytetów, a nie – jak w przypadku studiów licencjackich – poprzez system UCAS, który ogranicza nas do wybrania tylko 5 uczelni.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Do kiedy należy składać podanie na studia magisterskie?

Deadline’y różnią się w zależności od uniwersytetu, dlatego wszystkie szczegółowe informacje warto szukać na ich stronach internetowych. Warto jednak zabrać się za aplikację już około 8 miesięcy przed rozpoczęciem studiów, ponieważ zasada obowiązująca na brytyjskich uczelniach w sprawie przyjmowania podań jest jedna: “first-come, first-served”, czyli “kto pierwszy, ten lepszy”. Oznacza to również, że jeśli kandydat jest jeszcze przed obroną pracy licencjackiej, uczelnie wystawiają mu oferty na podstawie wyniku przewidywanego oraz personal statement i referencji, o których można przeczytać poniżej (paragraf o progach i wymaganiach).

Podczas aplikacji na studia magisterskie w UK również oferujemy wsparcie, które dostosowujemy indywidualnie do potrzeb każdego aplikanta. Jak zacząć? Wystarczy założyć konto w Panelu Aplikanta w pasku MENU na naszej stronie i uzupełnić 3 diagnostyczne formularze. Zdziwisz się, jak szybko się do Ciebie odezwiemy!

Progi przyjęć i inne wymagania

 • Końcowy wynik na dyplomie: najlepsze angielskie uczelnie rozpatrują podania już z wynikiem równym 4.5. Z kolei niższe oceny wystarczą na pozostałe, bardzo dobre brytyjskie uniwersytety.
 • Egzamin językowy: osoby, które studia pierwszego stopnia kończą bądź ukończyły w Polsce, mają obowiązek wykazać się odpowiednim certyfikatem językowym. Najpopularniejszym z nich jest egzamin IELTS, o którym możesz poczytać na naszej stronie specjalnie mu poświęconej.
 • Listy: kandydat na studia magisterskie w UK, musi – tak samo jak jego młodsi koledzy – napisać odpowiedni personal statement oraz zdobyć referencje akademickie. Do tego celu, przygotowaliśmy specjalne interaktywne szablony do pisania personal statement oraz zdobycia referencji.
 • Inne wymagania: w przypadku kierunków kreatywnych oraz architektury, aplikant będzie zobowiązany dostarczyć odpowiednie portfolio.

Co się dzieje po wysłaniu aplikacji?

Odpowiedzi, jakie możesz dostać od uczelni, to:

 • Unconditional offer (oferta bezwarunkowa): prawdopodobnie jesteś już po obronie swojej pracy i spełniłeś wszystkie wymagania uczelni. Oferuje Ci ona miejsce, które wystarczy tylko potwierdzić lub odrzucić.
 • Conditional offer (oferta warunkowa): uczelnia oferuje Ci miejsce, pod warunkiem, że spełnisz odpowiednie wymagania (np. minimalny, wyznaczony przez uczelnię wynik końcowy na dyplomie, ocena z egzaminu językowego itd.).
 • Interview (rozmowa wstępna): uniwersytet chce przeprowadzić z Tobą rozmowę, zanim podejmie ostateczną decyzję wystawienia Ci oferty lub odrzucenia Cię.
 • Unsuccessful (odrzucenie): uczelnia odrzuciła Cię.

Wszystko o interview, czyli rozmowie wstępnej

Wiele uczelni przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne (możliwe do odbycia przez Skype lub telefon, jeśli nie możesz stawić się osobiście). Gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, najprawdopodobniej będziesz musiał/a odpowiedzieć na pytania związane z zagadnieniami, które poruszyłeś w swoim personal statement. Dlatego też, dobrze zaplanowany i przemyślany list motywacyjny znacznie ułatwi Ci całe zadanie.

Aplikacja na studia magisterskie rządzi się jednak swoimi prawami. Warto przygotować się również z zagadnień takich, jak:

 • doświadczenie związane z kierunkiem studiów (jeśli takowe masz),
 • cele związane z przyszłą karierą,
 • wiedza związana z Twoimi studiami – ta kwestia wymaga odpowiedniego przygotowania się, dlatego odrób zadanie domowe i nie daj się “zagiąć”,
 • dlaczego wybrałeś/aś taki, a nie inny kierunek studiów na poziomie licencjackim?,
 • dlaczego wybrałeś/aś taki, a nie inny kierunek na poziomie magisterskim i dlaczego akurat ta uczelnia?,
 • Twoje mocne i słabe strony.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozmów kwalifikacyjnych na studia obu stopni, przeczytaj ten artykuł. Zapraszamy także na konsultacje i do wspólnej pracy nad sukcesem Twojej aplikacji!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

10 rzeczy, które ułatwią Ci przeprowadzkę na studia do Wielkiej Brytanii

Stresujesz się wyjazdem na studia? Czujesz się kompletnie nieprzygotowany do zmiany miejsca i otocze
Czytaj więcej

Portfolio i rozmowa wstępna na studia artystyczne w Anglii

Sprawdź jak przygotować portfolio na studia artystyczne w UK, aby ułatwić sobie późniejszą rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą Twoich prac.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐