Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • w jaki sposób i do kiedy należy złożyć podanie,
 • co musisz zrobić, aby móc dostać się na studia magisterskie w UK.
Proces aplikacji na studia magisterskie w Anglii daje Ci nieograniczone możliwości w wyborze uczelni. Dlaczego? Otóż, podanie składa się drogą elektroniczną bezpośrednio do wybranych uniwersytetów, a nie – jak w przypadku studiów licencjackich – poprzez system UCAS, który ogranicza nas do wybrania tylko 5 uczelni.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Do kiedy należy składać podanie na studia magisterskie?

Deadline’y różnią się w zależności od uniwersytetu, dlatego wszystkie szczegółowe informacje warto szukać na ich stronach internetowych. Warto jednak zabrać się za aplikację już około 8 miesięcy przed rozpoczęciem studiów, ponieważ zasada obowiązująca na brytyjskich uczelniach w sprawie przyjmowania podań jest jedna: “first-come, first-served”, czyli “kto pierwszy, ten lepszy”. Oznacza to również, że jeśli kandydat jest jeszcze przed obroną pracy licencjackiej, uczelnie wystawiają mu oferty na podstawie wyniku przewidywanego oraz personal statement i referencji, o których można przeczytać poniżej (paragraf o progach i wymaganiach).

Podczas aplikacji na studia magisterskie w UK również oferujemy wsparcie, które dostosowujemy indywidualnie do potrzeb każdego aplikanta. Jak zacząć? Wystarczy założyć konto w Panelu Aplikanta w pasku MENU na naszej stronie i uzupełnić 3 diagnostyczne formularze. Zdziwisz się, jak szybko się do Ciebie odezwiemy!

Progi przyjęć i inne wymagania

 • Końcowy wynik na dyplomie: najlepsze angielskie uczelnie rozpatrują podania już z wynikiem równym 4.5. Z kolei niższe oceny wystarczą na pozostałe, bardzo dobre brytyjskie uniwersytety.
 • Egzamin językowy: osoby, które studia pierwszego stopnia kończą bądź ukończyły w Polsce, mają obowiązek wykazać się odpowiednim certyfikatem językowym. Najpopularniejszym z nich jest egzamin IELTS, o którym możesz poczytać na naszej stronie specjalnie mu poświęconej.
 • Listy: kandydat na studia magisterskie w UK, musi – tak samo jak jego młodsi koledzy – napisać odpowiedni personal statement oraz zdobyć referencje akademickie. Do tego celu, przygotowaliśmy specjalne interaktywne szablony do pisania personal statement oraz zdobycia referencji.
 • Inne wymagania: w przypadku kierunków kreatywnych oraz architektury, aplikant będzie zobowiązany dostarczyć odpowiednie portfolio.

Co się dzieje po wysłaniu aplikacji?

Odpowiedzi, jakie możesz dostać od uczelni, to:

 • Unconditional offer (oferta bezwarunkowa): prawdopodobnie jesteś już po obronie swojej pracy i spełniłeś wszystkie wymagania uczelni. Oferuje Ci ona miejsce, które wystarczy tylko potwierdzić lub odrzucić.
 • Conditional offer (oferta warunkowa): uczelnia oferuje Ci miejsce, pod warunkiem, że spełnisz odpowiednie wymagania (np. minimalny, wyznaczony przez uczelnię wynik końcowy na dyplomie, ocena z egzaminu językowego itd.).
 • Interview (rozmowa wstępna): uniwersytet chce przeprowadzić z Tobą rozmowę, zanim podejmie ostateczną decyzję wystawienia Ci oferty lub odrzucenia Cię.
 • Unsuccessful (odrzucenie): uczelnia odrzuciła Cię.

Wszystko o interview, czyli rozmowie wstępnej

Wiele uczelni przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne (możliwe do odbycia przez Skype lub telefon, jeśli nie możesz stawić się osobiście). Gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, najprawdopodobniej będziesz musiał/a odpowiedzieć na pytania związane z zagadnieniami, które poruszyłeś w swoim personal statement. Dlatego też, dobrze zaplanowany i przemyślany list motywacyjny znacznie ułatwi Ci całe zadanie.

Aplikacja na studia magisterskie rządzi się jednak swoimi prawami. Warto przygotować się również z zagadnień takich, jak:

 • doświadczenie związane z kierunkiem studiów (jeśli takowe masz),
 • cele związane z przyszłą karierą,
 • wiedza związana z Twoimi studiami – ta kwestia wymaga odpowiedniego przygotowania się, dlatego odrób zadanie domowe i nie daj się “zagiąć”,
 • dlaczego wybrałeś/aś taki, a nie inny kierunek studiów na poziomie licencjackim?,
 • dlaczego wybrałeś/aś taki, a nie inny kierunek na poziomie magisterskim i dlaczego akurat ta uczelnia?,
 • Twoje mocne i słabe strony.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozmów kwalifikacyjnych na studia obu stopni, przeczytaj ten artykuł. Zapraszamy także na konsultacje i do wspólnej pracy nad sukcesem Twojej aplikacji!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak opłacić i wysłać podanie UCAS na studia w UK?

Masz już gotowy personal statement? Dowiedz się ile kosztuje wysłanie aplikacji UCAS oraz jak i kiedy opłacić aplikację na studia w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐