APLIKACJA UCAS

W tym artykule dowiesz się:

 • jak, krok po kroku, poprawnie wypełnić aplikację UCAS 2018 i 2019,
 • co będzie potrzebne, aby skutecznie złożyć aplikację na studia w UK,
 • jakie są najważniejsze daty związane ze składaniem aplikacji,
 • co następuje po wysłaniu aplikacji,
 • jakie kroki należy podjąć, jeśli nie spełni się wymagań żadnej uczelni.

Jak wypełnić aplikację UCAS 2018 lub 2019?

UCAS to instytucja administrująca systemem składania wniosków na studia pierwszego stopnia na uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii. Każdy kandydat pragnący dostać się na studia w UK, musi założyć konto online na stronie UCAS i wypełnić na niej swoje podanie.

Procedura momentami jest skomplikowana i zawiera niejasne elementy. Do Twojej dyspozycji przygotowaliśmy precyzyjną instrukcję, jak wypełnić “Podanie UCAS krok-po-kroku”, z którą całe zadanie staje się znacznie łatwiejsze.

UCAS 2018

UCAS 2019

Przed wypełnieniem podania UCAS upewnij się, że przeczytałeś podstawowe informacje o procesie rekrutacji.

Jeśli masz trudności z wyborem kierunku lub uczelni albo potrzebujesz rady czy korekty przy pisaniu Personal Statement i referencji, napisz do nas na Facebook’u lub na chacie w prawym dolnym rogu tej strony (alternatywnie, użyj maila [email protected])– pomożemy Ci we wszystkim bezpłatnie, bez względu na to, jakie uczelnie wybrałeś.

Aby uzyskać pomoc w trakcie wypełniania podania UCAS, skontaktuj się z nami na Facebook’u lub przez chat na naszej stronie (w prawym dolnym rogu).

Wypełniając aplikację z naszą pomocą, nigdy nie zostaniesz sam. Pomożemy Ci również w późniejszych etapach, gdy nadejdzie czas odpowiadania na oferty uczelni, aplikacji o finanse i wiele wiele innych! 🙂

Skoro tutaj jesteś, to już wiesz, że studia w Wielkiej Brytanii są dla Ciebie możliwe najlepszą inwestycją i chcesz składać na nie podanie. Dobrze trafiłeś! Tutaj znajdziesz nie tylko informacje o systemie UCAS, o kluczowych częściach aplikacji oraz najważniejszych datach, ale przede wszystkim naszą niezastąpioną, precyzyjną instrukcję jak wypełnić podanie krok-po-kroku oraz co zrobić jeśli matura nie poszła.

Pamiętaj, że aplikacja UCAS to tylko jeden z kilku kroków Twojej przygody ze studiami w Anglii. W tym, jak i we wszystkim innym co jeszcze Cię czeka, warto zapewnić sobie kompletne, bezpłatne i bezwarunkowe wsparcie doświadczonych ludzi, którzy mają na uwadze Twój najlepszy interes. Jak już wiesz, Smart Prospects jest w tym niezastąpione. Sprawdź nas! W między czasie szybko przypominamy inne ważne aspekty związane z procesem aplikacji:

Aby zobaczyć treść tego artykułu (w tym między innymi główne elementy aplikacji UCAS, kiedy należy złożyć aplikację, najważniejsze terminy UCAS, kroki następujące po aplikacji) musisz być zalogowany.

Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Kiedy należy złożyć aplikację oraz ważne terminy UCAS?

Mimo, iż wydaje się to mało intuicyjne, rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się rok przed uzyskaniem wyników z matury. UCAS rozpoczyna przyjmowanie podań już w połowie sierpnia, a pierwszy ogólny ‘deadline’ to 15 stycznia roku, w którym chcemy rozpocząć studia (wyjątkiem są studia na Oxbridge i medyczne/weterynaryjne/dentystyczne, na które podanie trzeba złożyć do 15 października). Niektóre kursy związane ze sztuką i designem mają deadline 24go marca.

Jeśli z jakichkolwiek powodów nie udało Ci się złożyć podania przed pierwszym terminem, to nic straconego. Na większości bardzo dobrych uczelni aplikacje rozpatrywane są aż do 30. czerwca tego samego roku, w którym zaczynają się studia (jednak bez gwarancji, że znajdzie się miejsce na popularne kierunki).

Wszystkie aplikacje złożone po 30tym czerwca, automatycznie przechodzą do procesu ‘UCAS Clearing’, w ramach którego można ubiegać się o wolne miejsca na kursach. Zazwyczaj pozostaje ich bardzo wiele i jest w czym wybierać. Nierzadko można nawet dostać się na świetne uczelnie z wynikami poniżej progów przyjmowania. Clearing trwa od sierpnia aż do października tego samego roku, w którym rozpoczynają się studia.

Dla osób, które mają już wyniki z matury (maturzyści zeszłoroczni, studenci), cały proces jest o wiele łatwiejszy i szybszy, ponieważ uczelnia nie musi czekać do czerwca na dosłanie przez Ciebie wyników i może podjąć decyzję w bardzo krótkim czasie.

 • 15 października

  termin składania podań na Oxford, Cambridge oraz medycynę, stomatologię i weterynarię i inne medyczne kierunki.

 • 25 lutego

  jeśli złożyłeś podanie na 5 kursów, ale nie otrzymałeś żadnej pozytywnej odpowiedzi, masz możliwość wybrania jednej dodatkowej uczelni.

 • 4 maja

  ostateczny termin Twojej odpowiedzi, jeśli dostałeś decyzje wszystkich uniwersytetów przed 31 marca.

 • 8 czerwca

   termin Twojej odpowiedzi, jeśli otrzymałeś decyzje od uniwersytetu przed 5 maja.

 • 30 czerwca

  aplikacje po tym terminie biorą udział w UCAS clearing.

 • 5 lipca

  wyniki międzynarodowej matury.

 • 22 lipca

  termin Twojej odpowiedzi, jesli dostałeś decyzje wszystkich uniwersytetów na które aplikowałeś przed 14 lipca. Jeśli nie podejmiesz decyzji, Twoja aplikacja weźmie udział w drugiej rekrutacji (Clearing).

 • 31 sierpnia

  ostateczne decyzje od uniwerstetów dla aplikantów z “conditional offer”. Musisz dostarczyć swoje dokumenty do tego dnia.

 • 20 października

  ostateczne wyniki drugiej rekrutacji (Clearing).

 • 15 stycznia

  termin składania podań na większość licencjackich kursów (większość uczelni przyjmuje podania aż do 30. czerwca, jednak bez gwarancji rozpatrzenia).

 • 24 marca

  termin na kierunki artystyczne. Uwaga! Niektóre uczelnie wymagają składania podań do 15. stycznia – sprawdź informacje na stronie swojej uczelni.

 • 5 maja

  wyniki rekrutacji podań złożonych do 15 stycznia.

 • 23 czerwca

  termin Twojej odpowiedzi, jeśli otrzymałeś decyzje wszystkich uniwersytetów do 8 czerwca.

 • 4 lipca

  ostatni dzień naboru ‘extra’.

 • 14 lipca

   wyniki rekrutacji z podań złożonych do 30. czerwca.

  .

 • 18 sierpnia

  wyniki brytyjskich matur (A-levels).

 • 20 września

  ostateczny termin aplikacji przez Clearing.

Gdy już wyślesz swoją aplikację UCAS

Po sprawdzeniu, zatwierdzeniu i wysłaniu aplikacji UCAS należy poczekać do kilku tygodni, aż uniwersytety rozważą podanie. Do dyspozycji aplikanta zostaje oddany panel UCAS TRACK, który pozwala śledzić status aplikacji.

Od każdego z uniwersytetów na które aplikowałeś, otrzymasz jedną z trzech możliwych decyzji:

  • Conditional offer – uczelnia przedstawi wymagane wyniki z matury oraz niezbędne kwalifikacje językowe, które musisz zdobyć, żeby mieć zagwarantowane miejsce na uniwersytecie.
  • Unconditional offer – prawdopodobnie jesteś zeszłorocznym maturzystą, i masz już kwalifikację językową oraz spełniasz wszystkie wymogi uczelni. Możesz już planować swój przyjazd na uczelnię.
  • Unsuccessful – uczelnia zdecydowała, że Twoja aplikacja jest niepoprawna i nie została Ci zaoferowana szansa ubiegania się o miejsce. Aby uniknąć takich sytuacji, warto aplikować z nami.

Po otrzymaniu decyzji uczelni, musisz podjąć odpowiednie kroki:

  • zdecydować, który kierunek i uczelnię stawiasz na pierwszym miejscu. Ta opcja nazywa się  “Firm choice”. Jeśli spełnisz odpowiednie wymagania, to jesteś zobowiązany wybrać tę, a nie inną uczelnie w UK,
  • dobrze jest podjąć decyzję o uczelni drugiego wyboru – tak zwany “Insurance choice” – czyli opcja ‘ubezpieczenie’. Jest to wybór uczelni, która ma niższe wymagania rekrutacyjne niż firm choice i która przyjmie aplikanta w razie niepowodzenia w przypadku pierwszego wyboru,
  • musisz odrzucić pozostałe uniwersytety.

Teraz już wiesz, o miejsce na których uczelniach konkurujesz. Znasz swoje wymogi maturalne, więc przez następne kilka miesięcy możesz skupić się na przygotowaniach do matury.

Gdy matura nie poszła – UCAS Clearing i Foundation Year

Nieprzewidywalność zawartości oraz trudności arkuszy egzaminacyjnych nie powinna być zaskoczeniem dla żadnego maturzysty. Bardzo często łatwo przeliczyć się z oczekiwaniami końcowych rezultatów a przez to nie dostać się na dobrze wybrane uczelnie. O ile Smart Prospects nie ma wpływu na arkusze, o tyle jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji, w której nasi aplikanci mieliby zostać bez dobrych opcji na studia w UK. Pierwszym i najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście składanie podań z nami od początku. W ten sposób będziesz miał dobrze dobrane, różne uczelnie na każdą ewentualność. Kolejne opcje są już bardziej pasywne, zaliczają się do nich Clearing i Foundation.

UCAS Clearing to swego rodzaju ‘aukcja’ wolnych miejsc na studiach, które nie zostały zapełnione. Podczas UCAS Clearing będziesz miał szansę znaleźć coś dla siebie w ostatniej chwili. Niestety, nie ma co liczyć na najbardziej prestiżowe uczelnie oraz najpopularniejsze kierunki, jednakże w dalszym ciągu istnieje prawdopodobieństwo trafienia na perełki oferowane przez inne znakomite uczelnie, a co najważniejsze – z niższymi progami! Jeśli wyniki Twoich egzaminów były przyzwoite i jesteś w miarę elastyczny, jeśli chodzi o kierunek i miejsce uczelni, masz naprawdę spore szanse na znalezienie miejsca na uniwersytecie w Anglii jeszcze w tym roku. Szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące UCAS Clearing znajdziesz tutaj.

Foundation Year to kwestia, która nie jest bezpośrednio związana z samym UCAS ale mówiąc o rozwiązaniach, gdy matura nie poszła, jest to dobre miejsce aby nawiązać do tej opcji. Foundation to wysokiej jakości jednoroczny kurs akademicki oferowany przez brytyjskie uczelnie wyższe i ich partnerskie placówki edukacyjne. Pozwala na uzupełnienie niezbędnych kwalifikacji, aby zostać przyjętym na pierwszy rok studiów licencjackich w normalnym trybie. Podczas Foundation Year nie tylko porządnie podciągniesz swój angielski, ale przede wszystkim zdobędziesz  solidne podstawy akademickie w dziedzinie, którą zamierzasz w przyszłości studiować. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie