Studia biznesowe w Wielkiej Brytanii - Studia w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia biznesowe w Wielkiej Brytanii

Artykuł powstał dzięki współpracy z naszymi obecnymi studentami brytyjskich uczelni.

Wiktoria

De Montfort University

Marketing BA

Sara

Northumbria University

HR Management BA

Olivia

University of Sheffield

Intl. Business Management

Mateusz

Lancaster University

Business Studies BSc

Z roku na rok studia biznesowe cieszą się coraz większą popularnością. Z tego powodu biznes, zarządzanie czy marketing można studiować praktycznie na każdej brytyjskiej uczelni. Jedną z głównych zalet tych kierunków jest fakt, że skończone studia otwierają możliwość kariery w przeróżnych sektorach: od motoryzacji po bankowość; od lotniskowców do kremów na trądzik; od Oxfamu po Disney. Podczas studiów można zdobyć nie tylko wartościową wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Daje to bardzo dobre przygotowanie do pracy w korporacji lub założenia własnego biznesu.

Ale dlaczego studia biznesowe lepiej rozpocząć w Wielkiej Brytanii a nie w Polsce? Ponieważ to właśnie Wielka Brytania przez wiele dekad była pionierem w innowacji, research’u i edukacji związanej z biznesem. Dzięki temu też praca na terenie UK po studiach biznesowych jest o wiele ciekawsza. Nacisk stawiany jest na perspektywę strategiczną bardziej niż operacyjną i taktyczną, co powoduje, że absolwenci brytyjskich uczelni są wszechstronnie przygotowani i bardziej konkurencyjni na rynku pracy – nie tylko tym brytyjskim, ale i polskim.

Najpopularniejsze kierunki

Najpopularniejsze kierunki dotyczą głównie biznesu, zarządzania i marketingu. Są to przede wszystkim:

(International) Business Management/Studies/Administration

Pod kilkoma różnymi nazwami kryją się popularne programy interdyscyplinarne. Składają się z zajęć ze wszystkich dziedzin nauk o biznesie zwykle dając do wyboru specjalizacje w niektórych z nich. Świetny wybór, żeby zdobyć ogólną wiedzę o funkcjonowaniu nowoczesnych przedsiębiorstw zwłaszcza, jeśli nie jest się zdecydowanym co do swojej przyszłej kariery. Kierunek ten obejmuje przede wszystkim finanse, ekonomię, gospodarkę i wiele innych.

Human Resource Management

Ten kierunek skupia się na zarządzaniu zasobami ludzkimi: rekrutacją, rozwojem i monitorowaniem pracowników. Oprócz przedmiotów ściśle dotyczących głównego zagadnienia obejmuje też pokrewne: psychologię, etykę w biznesie, księgowość czy marketing. Spośród wszystkich możliwych opcji, ta na pewno w największym stopniu dotyczy pracy z ludźmi i zarządzaniu nimi.

Marketing & Advertising & Promotion

Studenci tych kierunku zdobywają wiedzę o marketingu, reklamie i budowaniu strategii marki – jak ją stworzyć, wybić spośród innych i utrzymać relację company-customer na najwyższym poziomie. Obecne bywają także przedmioty z public relations i zarządzania obecnością w mediach. W ostatnich latach coraz ważniejszym elementem tychże studiów staje się wiedza nt. mediów społecznościowych i nowoczesnych form reklamy. Są to bardziej kreatywne, lecz nadal skupione na biznesie kierunki.

Business Analytics

Opcja dla preferujących bardziej ścisłe podejście do biznesu. Skupia się na analizie danych i zarządzaniu operacyjnym. Pozwala poznać tajniki produkcji, logistyki i zarządzania ryzykiem. Kierunek raczej teoretyczny niż praktyczny, choć może wymagać przygotowywania projektów w grupach.

Entrepreneurship

Niezbyt popularny (zwłaszcza w „czystej” formie) ale na pewno interesujący kierunek. Polega na rozwijaniu kreatywności, wiedzy o funkcjonowaniu firm, dostrzegania i wykorzystywania okazji na rynku. Zapewnia solidną wiedzę do założenia własnego przedsiębiorstwa, ale także pracy dla innych. Zwykle obejmuje sporo pracy w grupach i praktycznych zadań.

Inne dostępne kierunki

Na brytyjskich uczelniach można spotkać również mniej popularne kursy, często łączące biznes z inną dziedziną studiów:

Business Economics

Połączenie ekonomii z praktyczną wiedzą biznesową. Zwykle skupia się na mikroekonomii, zarządzaniu i analizie danych. Może obejmować kilka przedmiotów matematycznych. 

IT Management

Połączenia zarządzania z computer science. Przygotowuje studentów do zarządzania nowoczesnymi, pełnymi technologii przedsiębiorstwami oraz ich systemami informatycznymi. Obejmuje ekonomię, zarządzanie operacyjne, programowanie, architekturę sieci. Świetny wybór dla tych, którzy chcą być gotowi na nadchodzące zmiany w biznesie i dla tych, którzy nie są jeszcze pewni swojej przyszłej specjalizacji.

Events & Tourism Management

Turystyka czy zarządzanie wydarzeniami to kursy, które spełnią wszystkie oczekiwania osób zainteresowanych nie tylko biznesem, zarządzaniem i marketingiem ale i muzyką i mediami lub podróżowaniem i hotelarstwem.

Logistics, Transport, Supply Chain Management

W skrócie: idealny kierunek dla osób zainteresowanych logistyką i tym, w jaki sposób produkt pokonuje całą drogę od fabryki do rąk klienta. Poza modułami dotyczącymi ściśle tematyki kierunku, można spotkać również takie, jak Human Resource Management, Leadership & Strategy, Marketing czy Economics.

(International) Business Management (+ language)

Interesujący sposób, żeby zyskać przewagę nad innymi absolwentami. Takie studia zwykle skupiają się na biznesie w szerszym, międzynarodowym znaczeniu i obejmują także zajęcia z języka. Uczelnie oferują kursy nawet od podstaw. Częstym elementem bywają także praktyki mające miejsce w kraju, którego języka dotyczą studia.

MORSE (Mathematics, Operational Research, Statistics and Economics)

Najbardziej matematyczny z opisywanych tutaj kierunków. Skupia się na ilościowej stronie biznesu – finansach, analizie danych, statystyce i ścisłym myśleniu. Świetnie przygotowuje do pracy na wielu prestiżowych stanowiskach.

W skrócie…

Na kierunkach biznesowych nauczysz się wszystkiego o firmach i korporacjach. To, czy więcej jest praktyki, czy teorii w sposobie nauczania, zależy ściśle od uniwersytetu. Zawsze zadawane będą Wam prace grupowe – czasem mogą to być teoretyczne prezentacje, a czasem prawdziwe zadania odpowiadające tym, które można spotkać pracując w zawodzie np. Business/market analyst. Podczas takich prac grupowych dobrze jest się angażować w przydzielone zadania, bo później o takie doświadczenia pytają pracodawcy podczas rozmów kwalifikacyjnych – nie tylko na staż w trakcie studiów ale i do pracy po studiach.

Możliwości dalszej nauki

Większość pracodawców nie wymaga ukończonych studiów drugiego stopnia. Mimo tego, że to doświadczenie w tej branży jest najważniejsze, to tytuł magistra pozytywnie wpłynie na szanse zatrudnienia w wymarzonej firmie. Większość uczelni oferuje studia biznesowe drugiego stopnia, a aby zdobyć tytuł magistra nie jest wymagany licencjat w powiązanym kierunku.

Studia drugiego stopnia

Studia biznesowe drugiego stopnia można podzielić na trzy rodzaje: MA, MSc oraz MBA.

Master of Science (MSc) to głównie program przeznaczony dla studentów, którzy ukończyli licencjat z ekonomii lub biznesu, nie podjęli jeszcze pracy w zawodzie i chcą poszerzyć swoją wiedzę w tej konkretnej dziedzinie. Programy studiów skupiają się na teorii i rozwijaniu wiedzy zdobytej w poprzednich latach.

Master of Arts (MA) jest mniej popularny pośród biznesowych kierunków i nie różni się znacznie od MSc  – największą popularnością cieszy się wśród absolwentów marketingu, reklamy czy promocji. Ponadto, programy MA akceptują jednak studentów, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia niezwiązane z biznesem.

Master of Business Administration (MBA) jest programem przeznaczonym dla osób, które mają minimum dwu lub trzy letnie doświadczenie zawodowe. Ponadto studia MBA są skupione bardziej na praktyce niż teorii. Brytyjskie uczelnie oferują różnorodne kierunki MBA, wiele z nich jest powiązana z międzynarodowym biznesem i zarządzaniem, ale istnieją tez specjalistyczne w dziedzinie marketingu, finansach czy HRM. Dużym plusem ukończenia studiów z tytułem MBA są szanse na bardzo wysokie zarobki – absolwenci MBA są jedną z najlepiej zarabiających grup absolwentów na świecie.

Doktorat

Najwyższym stopniem, który można zdobyć w dziedzinie biznesu w brytyjskiej edukacji jest doktorat, który rozróżnia się na PhD i DBA.

The Doctor of Business Administration (DBA) może być kontynuacją MBA, także wymaga wielu lat doświadczenia w zawodzie. Program zazwyczaj trwa 3 do 6 lat i opiera się głównie na badaniach z zakresu biznesu i ekonomii.

Studia doktoranckie PhD są przeznaczone dla osób, które chcą podjąć karierę naukową lub zostać profesorem w szkole biznesu. Z reguły nie wymagają one żadnego doświadczenia w zawodzie.

Certyfikaty

Dodatkowo bardzo wartościowe jest wyrobienie certyfikatów CFA i CIPM, które obejmują wiedzę z zarządzania papierami wartościowymi lub CIMA, który jest prestiżowym certyfikatem z zakresu rachunkowości zarządczej. Zdobycie tych uprawnień z pewnością zwiększa kwalifikacje absolwenta i szansę zdobycia pracy w sektorze finansowym.

Dla osób zainteresowanych karierą w marketingu, warto jest skończy kurs oferowany przez Chartered Institute of Marketing (CIM). Jeśli chodzi o kursy technologiczne, warto wzbogacić swoje CV o egzamin Microsoft Office Specialist (MOS), który potwierdza znajomość pakietu MS Office. Wartościowe będą też kursy związane ze statystyką (R, SPSS) czy Enterprise Resource Planning (np. SAP).

Jak widać, możliwości na rozwój i podwyższanie swoich kwalifikacji jest wiele. Specjalizacja i zdobywanie wiedzy wcale nie kończy się na studiach. Zdobywanie kolejnych dyplomów może znacznie podwyższyć zarobki pracowników i pozwolić na rozwinięcie międzynarodowej kariery.

Ścieżki kariery po studiach biznesowych

Tak jak już to zostało wspomniane we wstępie, kierunki biznesowe dają dużą dowolność, jeśli chodzi o wybór zawodu. Po ukończeniu takich studiów pracę można znaleźć w niemalże każdej branży, a przykłady wielu stanowisk podanych poniżej znajdują się w każdej większej firmie. 

Dla osób bardziej zainteresowanych matematyką czy finansami, które posiadają umiejętności analityczne – Actuary, Data Analyst, Risk Manager czy Stockbroker. Zawody te opierają się na analizie rynku i podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji czy zakupu lub sprzedaży akcji na giełdzie.

Forensic Accountant czy Fraud Investigator– osoba zajmująca się zbadaniem, czy w danej firmie nie doszło do oszustwa finansowego

Jeśli interesuje Cię biznes bardziej od strony „ludzkiej” (czyli HR) to wtedy pracy możesz szukać jako Careers Adviser, Recruitment Consultant, Executive Coach (szkolenie menadżerów z tego, jak zarządzać ludźmi itp.), Occupational Psychologist, Human Resources Officer (po polsku tzw. kadrowiec) czy aktualnie coraz popularniejszy zawód Training and Development Officer (osoba w firmie odpowiedzialna za rozwój i motywację pracowników).

Po ukończeniu kursów takich, jak Marketing czy Advertising & Promotion, można aplikować na stanowiska typu Marketing Officer, Sales Representative lub Social Media Manager.

Po biznesie dostępny jest tak naprawdę każdy zawód, w którego nazwie będzie Manager. Czy to Logistics and Distribution Manager (zarządzenia logistyką i transportem w firmie), Retail Manager – zajmujący się sprzedażą – czy Project Manager, którego rolą jest stricte zarządzenie grupą ludzi przy projekcie poprzez np. rozdzielanie zadań czy motywowanie pracowników. 

Management Consultant – osoba, która wykorzystując swoją wiedzę biznesową doradza firmom w rozwoju ich biznesu, czy Technology Consultant, który zajmuję się doradztwem w kwestii odpowiedniego wykorzystania sprzętu i wiedzy IT, aby dana organizacja się rozwijała.

Pamiętaj, że to jedynie propozycje. Studia biznesowe dają dużo więcej niż tylko dyplom – rozwijają też tzw. umiejętności miękkie (komunikatywność i zdolność pracy w grupie, zarządzanie czasem, autoprezentacja czy delegowanie zadań itp.), które są często nawet bardziej atrakcyjne dla pracodawcy. Wielu spośród nich podkreśla, że liczy się dla nich Twoja wiedza i doświadczenie, a nie „papier” z określonego uniwersytetu czy kierunku.

Zarobki po studiach

Jak możesz zobaczyć w poprzednim paragrafie, studia biznesowe pozwalają pracować w wielu różnych zawodach, stąd spora rozbieżność między zarobkami absolwentów w różnych branżach. 

Najniższych zarobków można spodziewać się w sprzedaży i zasobach ludzkich. Pensje absolwentów najczęściej plasują się między £18-22 tys. rocznie, jednak po kilku latach doświadczenia osiągając średnio £35-45 tys.

Na więcej można liczyć w consultingu, analizie danych, logistyce czy ogólnym zarządzaniu. Bardziej opłacalne są i najpewniej będą te zawody, które wymagają większej wiedzy o technologii, np. technology consultant czy specjalista od ERP. Większość pracodawców proponuje £20-24 tysiące na start. Niektóre firmy oferują jednak absolwentom znacznie więcej: np. Aldi i Newton Europe kuszą £45 tysiącami i służbowym samochodem. 

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że studia biznesowe nie oferują jasno określonej kariery, a więc i łatwo przewidywalnych zarobków. Mając solidne ogólne przygotowanie można liczyć na awans na wysokie stanowiska w korporacjach czy zmianę swoich zainteresowań zawodowych. Wiedzę można też poszerzać w ramach dalszych studiów – absolwenci MBA są jedną z najlepiej zarabiających grup na świecie.

Wymagania na kierunki biznesowe

Najważniejsze kwestie, jakie powinny interesować aplikanta na studia biznesowe przed aplikacją to progi przyjęć (dla polskiej matury lub IB) oraz wiedza i umiejętności, jakie powinien posiadać.

Progi przyjęć

Jeśli chodzi o wymagania wstępne („entry requirements”), większość uczelni nie wymaga żadnych konkretnych przedmiotów z matury. Na studia biznesowe możesz więc aplikować zarówno z maturami z języka polskiego, historii czy WOSu jak i po mat-fizie czy nawet biol-chemie.

W nielicznych przypadkach zdarzyć się może, że uniwersytet będzie wymagać zdanej matematyki na poziomie rozszerzonym bądź podstawowym z określonym wynikiem. Zdarza się to jednak głównie na najbardziej prestiżowych uczelniach, w szczególności jeśli aplikant celuje w kierunki typu Business Analytics czy Business Economics.

Wiedza i umiejętności

W temacie posiadania konkretnej wiedzy przed rozpoczęciem studiów, na większość kierunków uczelnie nie oczekują od aplikantów znajomości zaawansowanej matematyki czy ekonomii. Anglicy w liceum wybierają kilka przedmiotów, z których będą się przygotowywali do egzaminów A-levels i zdecydowana większość nie wybiera matematyki, więc sami by sobie nie poradzili. Zajęcia na pierwszym roku służą więc wyrównaniu poziomu między studentami z różnych krajów, którzy uczyli się innych rzeczy w szkole średniej. Nie musisz więc martwić się, że sobie nie poradzisz!

Ponadto, powinieneś interesować się już teraz tym, co dzieje się wokół Ciebie – w kwestii biznesu, technologii i polityki. Jeśli jeszcze tego nie robisz, koniecznie zacznij już teraz czytać codziennie prasę biznesową: The Economist, The Financial Times, WSJ, Business Insider, Futurism, BBC czy Google News.

Szukaj swojej drogi – czyli odpowiedni wybór kierunku

Prawie każdy uniwersytet oferuje najczęściej kilka kierunków związanych z biznesem. Każdego roku przyjmowane są na nie setki (dosłownie!) aplikantów. W efekcie, co roku studia biznesowe kończą tysiące studentów. Możesz sobie wyobrazić, jak wygląda w takiej sytuacji rynek pracy – owszem, jest bardzo dużo stanowisk w obrębie biznesu i one zawsze będą potrzebne, ale jeśli liczysz na posadę w lepszej firmie lub na wyższym stanowisku, musisz się wyróżniać, bo ogromna konkurencja jest i zawsze będzie obecna w tej branży. Sposoby na to różnią się od uczelni: przez aktywne uczestnictwo w życiu studenckim (society’s committee member, team leader, activist, Students’ Union Officer, academic mentor itd.), aż po to, co zrobisz ze swoim kierunkiem – a wbrew pozorom nasze kierunki da się zwykle modelować pod swoje potrzeby!

Akredytacje

Wybierając uczelnię, na której będziemy studiowali kierunek biznesowy, warto zwrócić uwagę na akredytacje od międzynarodowych organizacji, przede wszystkim AMBA, EQUIS, AACSB. Na całym świecie jest tylko 89 szkół biznesowych, które posiadają wszystkie trzy – tzw. Triple Crown Accreditation. Są to wyselekcjonowane szkoły o świetnej jakości nauczania, wyróżnione międzynarodowo. Oczywiście, akredytacje to nie wszystko i nauczysz się sporo i na innych uniwersytetach! Ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie i składa się na nią zawsze wiele czynników. Jednymi z nielicznych brytyjskich szkół posiadających akredytacje na kierunkach biznesowych są m.in. Lancaster University Management School (Lancaster University); Newcastle University Business School (Newcastle University); Sheffield University Management School (University of Sheffield); Bradford University School of Management (University of Bradford).

Study Abroad

Pracodawcy, HR managerowie i specjaliści od rekrutacji bardzo zachęcają do brania udziału w wymianach studenckich. Czy to cały rok – Year Abroad, czy tylko semestr; czy na Erasmusa, czy poza Europę – takie doświadczenie pokazuje, że jest się samodzielnym, otwartym na doświadczenia i zaradnym. Dodatkowo jest to niesamowita przygoda, więc zdecydowanie (jeśli jest taka możliwość) warto zainwestować swój czas i pieniądze, bo można przeżyć niesamowity czas i zdobyć cenne doświadczenie! Aplikacja na Study Abroad, ilość formalności, proces aplikacji i elastyczność w treści nauczania różni się w zależności od uczelni, tak samo jak listy uczelni partnerskich potrafią być bardzo różne.

Placement Year, Internships

Część uczelni oferuje „sandwich courses” – 4-letnie licencjaty, w ramach których cały trzeci rok spędza się pracując w firmie (lub jej dziale) zajmującej się tym, co studiujesz i jednocześnie zarabiając £1000-2000 miesięcznie. Placement daje ogromną przewagę nad innymi aplikantami do graduate schemes i graduate jobs, ponieważ zapewnia praktyczne doświadczenie. Często też po przepracowaniu semestru lub całego roku w danej firmie, na zakończenie dostaje się propozycje kontynuacji pracy po ukończeniu studiów, co zabiera stres związany z szukaniem pracy po studiach. Znów, w zależności od uczelni, jest on przeprowadzany w inny sposób, ale za każdym razem uniwersytet daje ogromne wsparcie podczas praktyk. Np. University of Sheffield wymaga, aby wysłać im swój kontrakt ze względów bezpieczeństwa, żeby ochronić Was przed potencjalnym oszustwem i móc udzielić pomocy w razie niepożądanej sytuacji; Lancaster University zaś wysyła pracowników w odwiedziny do każdego studenta. O placement zaaplikować musisz sam/a, a nie przez uniwersytet, jak to jest w przypadku wymiany, więc w tej kwestii jest trudniej, ale na pewno Twoja uczelnia oferować będzie rozmaite wsparcie podczas procesu aplikacji. Aby mieć placement odnotowany na dyplomie, często uczelnia wymaga minimalnej długości Twoje zatrudnienia i/lub daty jego rozpoczęcia, najczęściej musi to być przed początkiem normalnego roku akademickiego. Z pewnością warto też postarać się o summer internship, o które tak naprawdę często łatwiej – omija się całą papirologię z uniwersytetu, zwykle zarabia się pieniądze tak jak podczas normalnej pracy wakacyjnej zdobywając doświadczenie w wybranej branży!

Studia biznesowe w praktyce

Obecni studenci to prawdopodobnie najlepsze źródło informacji na temat wybranych studiów i kierunków. Dowiedz się, jak studia biznesowe wyglądają w praktyce – oczami studentów, którzy niegdyś aplikowali na wymarzone studia ze wsparciem Smart Prospects.

Mateusz

Zajęcia na moim kierunku trwają ok. 14-16 godzin tygodniowo. Jeśli jednak chce się korzystać z dodatkowych możliwości dawanych przez uczelnię, wykonywać wszystkie zadania na A+ czy pracować nad projektami w ramach stowarzyszeń studenckich – można tym wypełnić wszystkie dni od rana do nocy. Mimo tego udawało mi się pogodzić studia z pracą. Ze wszystkich aktywności najciekawsze były projekty w grupach – to właśnie w nich można nauczyć się praktyki zarządzania projektami i sprawdzić swoją wiedzę. Studiując w otoczeniu osób z mnóstwa różnych kultur mogę też zdobywać bezcenne doświadczenie, o które trudno byłoby w Polsce. Nieco trudności sprawiły mi eseje, ponieważ do ich pisania podchodzi się zupełnie inaczej, niż w polskich szkołach. Uczelnia oferuje jednak sporo zasobów – książki, zajęcia, konsultacje – dzięki którym można przezwyciężać takie problemy.

Olivia

Na Business Management/International Business Management na pierwszym roku mamy ok. 12h w tygodniu, w zależności od ilości tutoriali, które zazwyczaj są co dwa tygodnie. Uważam, że kierunek nie jest wymagający w żadnym stopniu i właśnie dlatego polecam angażowanie się w życie studenckie z całą mocą! Dołączanie do societies to świetny sposób na poznanie nowych ludzi i rozwijanie pasji! Uczestnictwo w życiu sportowym może podkręcić Wasze życie towarzyskie i dać szansę na obranie pozycji lidera. Nauka języka poza zajęciami jest świetną okazją dla podkręcenia CV, rozwijania umiejętności oraz networkingu, czyli rzeczy bardzo ważnych dla kariery w biznesie międzynarodowym. Osobiście mi się udało, bo załapałam się na maintenance loan, co znaczy, że nie musiałam pracować niezliczonej ilości godzin, żeby się utrzymać i mogłam poświęcić cały swój czas na rozwój! Zdecydowanie polecam studia w Anglii. Dla mnie studia wyglądają trochę inaczej niż się spodziewałam, dlatego wzbogacam je różnymi zajęciami i modułem z innego wydziału. W taki sposób jestem zupełnie zadowolona!

Wiktoria

Podczas pierwszego roku miałam zajęcia średnio 8-12h tygodniowo. Mimo to, na uczelni spędzałam dużo więcej godzin. Praktycznie każdy z modułów wymagał ode mnie pracy grupowej, dlatego minimum kilka razy w tygodniu musiałam spotykać się z moimi grupami i pracować nad różnymi projektami w bibliotece. Zajęcia były ciekawe, praktyczne i każdy z profesorów miał duże doświadczenie w swoim zawodzie. Przed studiami obawiałam się o poziom mojego języka i pisanie pierwszych esejów zajmowało mi dużo czasu, jednak z czasem było o wiele łatwiej i widzę bardzo dużą poprawę poziomu mojego angielskiego. Mimo, to uważam, że pierwszy rok nie był szczególnie trudny i bez problemu mogłam pogodzić pracę z nauką. Pracowałam ok. 20-25h tygodniowo i na pewno nauczyłam się zarządzać swoim czasem. Wyjazd na studia do Anglii był jedną z najlepszych decyzji w moim życiu. Brytyjczycy są bardzo otwartym i pozytywnym narodem, a Leicester jest urokliwym i wielokulturowym miastem, w którym już po niecałym roku czuje się jak w domu.

Sara

Na moim kierunku, czyli Human Resource Management, mieliśmy na pierwszym roku ok 10-14h tygodniowo, co rozkładało się na 3 dni w tygodniu spędzone na uczelni. Rzecz, z której jestem najbardziej zadowolona to różnorodność zajęć – od typowych wykładów na auli, poprzez wykłady w mniejszych grupach (10-15 osób), ćwiczenia, na których pod okiem nauczyciela robiliśmy zadania w Excelu czy zajęcia w grupach. Również zaliczenia nie składają się z samych egzaminów, ale też z większych i mniejszych esejów czy projektów w grupie. Northumbria kładzie duży nacisk na praktykę, dlatego też większość przedmiotów wymagała od nas sporego zaangażowania, dzięki czemu jednak nie musieliśmy spędzać godzin nad książkami. Na pierwszym roku każdy student wydziału biznesowego ma identyczne przedmioty, więc jeśli martwicie się, że nie macie pojęcia o biznesie czy finansach, to tam spokojnie nauczą Was wszystkiego od podstaw. Z pracą i pogodzeniem jej ze studiami również nie było większego problemu. Dla mnie jedyną barierą był język, ale kiedy już weszłam w angielskie towarzystwo (co wszystkim polecam!), to po kilku tygodniach zaczęłam się łapać na tym, że więcej myślę po angielsku niż po polsku. Pamiętajcie, że angielskie uczelnie jak i sami wykładowcy są bardzo pomocni, każdy poświęci Wam maximum swojego czasu, abyście na pewno zrozumieli temat i dokładnie wiedzieli, co będzie na egzaminie czy co musi zawierać swój esej. Nie bójcie zadawać się pytań i bądźcie aktywni na zajęciach, a sami zobaczycie jak dużo to daje!

Podsumowując…

Wszystko wskazuje na to, że studia biznesowe w Wielkiej Brytanii są świetną opcją dla różnych studentów – zarówno tych o umysłach ścisłych, humanistów i tych nastawionych na pracę z ludźmi. Wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa przenikają wszystkie aspekty naszego życia a ich rola w przyszłości tylko się zwiększy. Jeszcze bardziej potrzebni będą więc wykwalifikowani specjaliści.

Wraz z profesjonalnym i bezpłatnym wsparciem Smart Prospects możesz postawić pierwszy krok na drodze do satysfakcjonującej i opłacalnej kariery! Zacznij tak samo jak my kiedyś – od założenia konta w Panelu Aplikanta na ich stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do SP na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz nie tylko nas ale i innych studentów i aplikantów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego o rocznym stażu na studiach w UK, podczas którego nie tylko zdobywasz doświadczenie z zakresu swoich studiów ale i zarabiasz.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐