Jak i dlaczego warto zaaplikować o kredyt na utrzymanie na studiach, stypendia - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Jak i dlaczego warto zaaplikować o kredyt na utrzymanie na studiach w Anglii, Walii i Irlandii Płn.

Wiele osób zainteresowanych studiami w Anglii, Walii i Irlandii Północnej pyta o stypendia, dofinansowania i zapomogi finansowe. Ważne jest, aby pamiętać, że w większości przypadków stypendia (jeśli wybrana uczelnia w ogóle je oferuje) zależne są od wyników w nauce. Dofinansowań i zapomóg generalnie nie ma. Od 2016 roku jedyne formy finansowania, na które może liczyć niemal każdy student z UE w Anglii to rządowy kredyt studencki na pokrycie czesnego.

Jeżeli jednak przeprowadzisz się do Anglii przed 1 września roku, w którym rozpoczynają się Twoje studia, będziesz 1 września fizycznie w Anglii i zaczniesz pracę (nie musisz zaczynać jej przed 1 września – możesz później), to po 3 miesiącach pracy, będziesz miał automatycznie status migrant worker, który pozwoli Ci ubiegać się o dodatkowy kredyt na życie – tzw. maintenance loan for a migrant worker

Poniższy artykuł objaśnia podstawowe kwestie związane z Maintenance Loan for Migrant Workers.
OK, przejdźmy do rzeczy!

UWAGA

Informacje o kredytach studenckich, finansowaniu i aplikacji o nie, dotyczą tylko osób:

  • rozpoczynających studia do roku akademickiego 2020/21 (włącznie)
  • rozpoczynających studia również po Brexicie, ale posiadających status pre-settled lub settled

…i obejmują cały okres studiów. Niestety osoby zaczynające studia jesienią 2021 roku i później, bez statusu pre-settled lub settled nie mają już możliwości wzięcia kredytu studenckiego (innymi słowy, muszą opłacać studia z własnej kieszeni).

Kredyt na utrzymanie podczas studiów w Anglii

Kredyt na utrzymanie, czyli maintenance loan to druga dostępna “pomoc finansowa” dla obywateli UE studiujących na terenie Anglii, Walii i Irlandii Płn. – pierwsza to oczywiście kredyt studencki, o którym napisaliśmy powyżej.

Aplikacja o maintenance loan oparta jest na wysokości przedstawionych zarobków rodziców i Twoich.

Maksymalna suma kredytu na życie, jaką można otrzymać to £9,203 rocznie, jeśli mieszkasz poza Londynem, lub £12,010 jeśli żyjesz w Londynie.

Warunki spłacania wyglądają tak, że kredyt ten jest tylko “dodany” do kredytu studenckiego na czesne, z kolei rata jest jedna, w żaden sposób niepowiększona – ta dla kredytu na czesne.

Wysokość kredytu a zarobki rodziców

Wysokość kredytu zależy od wysokości zarobków Twoich rodziców połączonych z Twoimi zarobkami (tzw. household income). Poniżej przedstawiamy tę zależność (wartości dla osób rozpoczynających w roku akademickim 2020/21):

Household income – roczne zarobki Twoje + Twoich rodzicówMaksymalna roczna wysokość kredytu na utrzymanie (poza Londynem)
Mniej niż £25000£9978
£30000£9265
£35000£8552
£40000£7839
£45000£7125
£55000£5699
Ponad £62343£4651

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt na utrzymanie?

Aby móc ubiegać się o finansowanie, jakim jest maintenance loan, należy spełnić wszystkie poniższe warunki:

  1. Przeprowadzka do Anglii przed 1 września roku, w którym rozpoczęły się Twoje studia licencjackie (musisz fizycznie być 1 września w Anglii); w razie konieczności – co zdarza się bardzo rzadko – trzeba to udowodnić. Bilet lotniczy jest świetnym dowodem na to, że przyleciałeś/aś, jednak aby udowodnić, że zrobiłeś to, aby zacząć mieszkać stale, warto mieć:
    – umowę o dom/pokój;
    – rachunki;
    – umówione spotkanie o NIN przed 1 września;
    – płatności kartą płatniczą na terenie UK sprzed 1 września i z 1 września;
    itd.
    JEST TO PODSTAWOWY WARUNEK, BEZ SPEŁNIENIA KTÓREGO NIE MA SENSU NAWET MYŚLEĆ O APLIKACJI O TEN KREDYT – PRZEPROWADZKA ZARÓWNO PO 1 WRZEŚNIA JAK I PRZED 1 WRZEŚNIA W PRZYPADKU, GDY NA 1 WRZEŚNIA WYJEŻDŻASZ Z ANGLII NP. DO POLSKI CZY NA WAKACJE, ODBIERA CI CAŁKOWITĄ MOŻLIWOŚĆ APLIKOWANIA O KREDYT  NA CAŁY OKRES STUDIÓW.
  2. Tytuł migrant worker – czyli ciągła praca na terenie Anglii przez min. 3 miesiące; praca ta nie musi zacząć się przed 1 września roku, w którym rozpoczęły się Twoje studia. Możesz przeprowadzić się przed 1 września, ale pracę zacząć na spokojnie później. Jednak, im później zaczniesz pracę i zabierzesz się za aplikację, tym dłużej cały proces będzie się ciągnąć i tym większe szanse, że otrzymasz mniejszą kwotę.
  3. Aplikacja w odpowiednim terminie (o deadline’ach piszemy poniżej)

Dlaczego 1 września? – zamysł całego kredytu

1 września to umowna data (przyjęta przez UCAS, uniwersytety jak i Student Finance England) rozpoczęcia studiów. W większości przypadków, studia fizycznie rozpoczynają się pod koniec września lub na początku października, jednak liczy się umowna data.

Założenie kredytu na utrzymanie jest takie, że może je otrzymać każda osoba, która przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii z głównym zamysłem pracowania – nie studiowania. Dlatego też, tak ważne jest przyjechanie przed umowną datą rozpoczęcia studiów – czyli przed 1 września.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli przeprowadzisz się do Anglii na stałe przed 1 września roku, w którym rozpoczynają się Twoje studia, a pracę zaczniesz później – nie ma problemu; w końcu nie zawsze da się znaleźć pracę od razu.

Kim jest migrant worker?

Migrant worker to obywatel UE, EEA lub Szwajcarii, który pracuje na terenie Wielkiej Brytanii i spełnia odpowiednie kryteria dot. pracy (które opisaliśmy poniżej).

Migrant worker – kryteria pracy

Warunki dot. pracy, które musisz spełnić, aby mieć automatycznie status migrant worker i móc ubiegać się o kredyt na utrzymanie to:

  • praca part-time lub full-time*;
  • min. 10h pracy tygodniowo lub 40h pracy miesięcznie;

praca na uniwersytecie bez względu na wymiar godzin czy zarobki, w większości przypadków nie kwalifikuje do tytułu migrant worker!

Czy muszę kontynuować pracę w trakcie studiów?

O kredyt na utrzymanie aplikuje się na dany rok akademicki i otrzymuje się go przez cały rok w trzech ratach. Aby otrzymywać maintenance loan, należy pracować legalnie i nieprzerwanie* przez cały okres danego roku akademickiego i w wakacje po jego ukończeniu w odpowiednim wymiarze godzin i z odpowiednimi zarobkami. Student Finance Company będzie prosić o payslip’y lub inne dowody na to, że pracujesz przed wypłaceniem Ci kolejnych rat. Jeżeli przestaniesz pracować lub zmniejszy się Twoja ilość godzin pracy, możesz stracić prawo do otrzymywania maintenance loan na dany rok akademicki.

Każda przerwa w zatrudnieniu, dłuższa niż 1-2 tygodnie może negatywnie wpłynąć na decyzję przyznania kredytu.

* nie liczą się urlopy, podczas których nadal otrzymujesz payslip’y!

A jeżeli pracę zacząłem dopiero w trakcie studiów?

Jeżeli przeprowadziłeś/aś się do Anglii przed 1 września roku, w którym rozpoczął się Twój pierwszy rok studiów, lecz na pracę zdecydowałeś/aś się dopiero po kilku-kilkunastu miesiącach i spełniasz kryteria (które opisaliśmy powyżej), możesz ubiegać się o kredyt na utrzymanie jako migrant worker na dany rok akademicki.

A jeżeli rozpocząłem wcześniej studia w Polsce?

Jeżeli spełniasz wszystkie kryteria (które opisaliśmy powyżej), ale masz na swoim koncie rozpoczęte studia w Polsce, może (lecz nie musi!) mieć to wpływ na rozpatrzenie Twojej aplikacji. Niestety, każda sprawa jest indywidualna i ciężko cokolwiek przewidzieć.

A jeśli chcę wyjechać na całe wakacje do Polski lub przerwę pracę?

Zamysł kredytu na utrzymanie jest taki:

  • jeśli możesz sobie pozwalać na wyjazdy i wakacje, a tym samym przerwy od pracy, to znaczy, że nie potrzebujesz niczyjej pomocy finansowej;
  • jeśli Twoje przerwy w pracy są krótkie, to znaczy, że potrzebujesz pieniędzy i zależy Ci na tym, więc Student Finance da Ci kredyt,
  • każdy miesiąc, w którym NIE przepracujesz minimum 40 godzin to około £800 mniej do Twojego maintenance loan (w wypadku mieszkania w Londynie to około £1000 redukcji), a przerwanie pracy na np. miesiąc lub dwa może zdyskwalifikować już każdy kolejny miesiąc do końca danego roku akademickiego (przykładowo – przerywając pracę w marcu, wracając np. w lipcu i tak stracisz maintenance za 6 miesięcy – od marca do końca sierpnia). Ta zasada ma moc nawet gdy wcześniej miałeś/aś przyznany (lub nawet wypłacony) cały maintenance loan – SFE może sprawdzić czy/ile pracujesz w dowolnym momencie, nawet po kilku miesiącach czy po roku (jeśli wyliczą, że otrzymałeś/aś kwotę, która nie powinna do Ciebie trafić – będą oczekiwać zwrotu).

A jeśli biorę urlop w pracy lecz nadal dostaję payslipy?

Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje lub do Polski czy zwyczajnie robisz sobie przerwę w pracy, ALE dostajesz za ten czas payslipy (płatny urlop = holiday), nie wpłynie to na Twoją sytuację w żaden sposób – pod warunkiem, że spełniasz wszystkie pozostałe kryteria.

Aplikacja o maintenance loan jako migrant worker

Składając aplikację należy pamiętać, że nawet, gdy spełnisz wszystkie warunki i przedstawisz pełną dokumentację potwierdzającą Twoje słowa i sytuację, odpowiedź może nadal być negatywna. Z drugiej strony, o ile nie można być pewnym, że wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, o tyle, jak wskazuje historia tego rodzaju wniosków składanych w ostatnich latach, Student Finance to instytucja, która często rozpatruje wnioski z korzyścią dla aplikantów, nie stosując się do reguł zbyt sztywno.

Ponadto, co roku, udostępniamy aktualną instrukcję dot. tego, jak poprawnie uzupełnić podanie o maintenance loan oraz jakie i w jaki sposób należy przygotować inne dokumenty niezbędne do otrzymania pozytywnej odpowiedzi. Uzupełnienie wniosku zgodnie z tą instrukcją oraz załatwienie innych niezbędnych dokumentów, które opisaliśmy w instrukcji, zwiększy Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie podania niemal do 100%.

Deadline’y – jak i kiedy mogę aplikować o maintenance loan?

Podanie o kredyt na utrzymanie możesz wysłać dopiero po min. 3 miesiącach pracy na terenie Wielkiej Brytanii.

Aby mieć gwarancję, że kredyt na dany rok akademicki otrzymasz na czas, podanie należy wysłać przed 26 maja roku, w którym rozpoczyna się ten rok akademicki.

Po tym terminie nadal możesz aplikować, aż do końca maja następnego roku. Wtedy, prawdopodobnie dwie albo nawet i wszystkie 3 raty otrzymasz w jednym przelewie!

W jaki sposób aplikować o maintenance loan jako migrant worker opisujemy każdego roku w naszej niezawodnej instrukcji, dzięki której dowiesz się jak poprawnie wypełnić wniosek o kredyt na życie, jakie dokumenty należy załączyć z wnioskiem i jakie informacje w nim zawrzeć.

Czy jest to popularny kredyt wśród polskich studentów?

Zdecydowanie tak. Spora część naszych aplikantów wyjeżdża do Anglii wcześniej, aby móc oswoić się z nową rzeczywistością, krajem i językiem a także by załatwić wszelkie formalności jeszcze przed studiami (NIN niezbędny do pracy, konto w banku itd.). Ponadto, jak wspomnieliśmy powyżej, kredyt ten spłaca się tak samo, jak kredyt na czesne, a więc warunki są bardzo korzystne i dostosowane do indywidualnej sytuacji absolwenta angielskiej uczelni.

Gdy pytamy naszych studentów dlaczego zdecydowali się na kredyt na utrzymanie, najczęstsze odpowiedzi jakie słyszymy to:

  1. Skoro wyniki na pierwszym roku studiów nie liczą się do oceny końcowej, mogę pozwolić sobie na więcej pracy, a przy okazji otrzymać kredyt na utrzymanie. Odłożę sobie go na następne lata studiów, gdy czasu na pracę będzie o wiele mniej.
  2. Kredyt na utrzymanie przeznaczę na wakacje życia – zwłaszcza, że jeden rok akademicki kończy się w maju a kolejny zaczyna w październiku!
  3. Kredyt na utrzymanie przeznaczę na rozkręcanie swojego biznesu / wszelkiego rodzaju inicjatywy.

Skorzystaj z naszego wsparcia

Nasi aplikanci mogą liczyć na nasze profesjonalne wsparcie jako część pełnej i bezpłatnej usługi, którą oferujemy. Bez względu na to, o którą formę finansowania się ubiegasz, serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej bezpłatnej pomocy w tym procesie. W ten sposób unikniesz niespodzianek i przedłużającego się procesu i nigdy nie zostaniesz z niczym sam!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia magisterskie w UK?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐