Migrant worker Maintenance Loan

Kredyt na życie na studiach licencjackich w Anglii, czyli Migrant Worker Maintenance Loan

Wiele osób zainteresowanych studiami w Anglii pyta o stypendia, dofinansowania i zapomogi finansowe. Ważne jest, aby pamiętać, że w większości przypadków stypendia (jeśli wybrana uczelnia w ogóle je oferuje) zależne są od wyników w nauce. Dofinansowań i zapomóg generalnie nie ma. Od 2016 roku jedyne formy finansowania, na które może liczyć każdy student z UE to rządowy kredyt studencki na pokrycie czesnego.

Osoby, które przed rozpoczęciem studiów pracowały w Wielkiej Brytanii (naszym zdaniem najlepiej przez okres około 8 miesięcy, chociaż zdarza się że osobom pracującym krócej również się udaje) mogą ubiegać się o status migrant worker, a dzięki temu starać się o dodatkowe pieniądze w formie kredytu na życie w wysokości do £8300 rocznie. Ten artykuł objaśnia podstawowe kwestie związane z Maintenance Loan for Migrant Workers.

Kredyt na utrzymanie podczas studiów w Anglii

Kredyt na utrzymanie, czyli maintenance loan to druga dostępna “pomoc finansowa” dla obywateli UE studiujących na terenie Anglii – pierwsza to oczywiście kredyt studencki czyli student loan, któremu poświęciliśmy osobny artykuł.

Aplikacja o maintenance loan oparta jest na wysokości przedstawionych zarobków rodziców.

Maksymalna suma kredytu na życie, jaką można otrzymać to £8,430 rocznie, jeśli mieszkasz poza Londynem, lub £11,002 jeśli żyjesz w Londynie.

Warunki spłacania kredytu na utrzymanie są identyczne, jak w przypadku kredytu studenckiego.

Wysokość kredytu a zarobki rodziców

Wysokość kredytu zależy od wysokości zarobków Twoich rodziców połączonych z Twoimi zarobkami (tzw. household income). Poniżej przedstawiamy tę zależność:

Household income – roczne zarobki Twoje + Twoich rodzicówRoczna wysokość kredytu na utrzymanie
Mniej niż £25000£8430
£30000£7825
£35000£7220
£40000£6615
£45000£6009
£50000£5404
£55000£4799
£60000£4193
Powyżej £62187£3928

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt na utrzymanie?

Aby móc ubiegać się o finansowanie, jakim jest maintenance loan, należy spełnić wszystkie poniższe warunki:

  1. Kwalifikujesz się do tytułu tzw. “migrant worker”.
  2. Przeprowadziłeś/aś się do Anglii przed 1 września roku, w którym rozpoczął się Twój pierwszy rok studiów licencjackich i jesteś w stanie to udowodnić (bilet lotniczy, umowa o dom, rachunki itd.)

Kim jest migrant worker?

Migrant worker to obywatel UE, EEA lub Szwajcarii, który pracuje na terenie Wielkiej Brytanii i spełnia odpowiednie kryteria dot. pracy (które opisaliśmy poniżej).

Migrant worker – kryteria pracy

Warunki dot. pracy, które musisz spełnić, aby mieć automatycznie status migrant worker i móc ubiegać się o kredyt na utrzymanie to:

  • praca part-time lub full-time*;
  • min. 24h pracy tygodniowo (nie jest to jasno określone w “regulaminie”, więc jeżeli pracujesz mniej godzin, nadal możesz być traktowany jako migrant worker – z naszego doświadczenia wiemy, że zazwyczaj wystarczy 10-15h pracy tygodniowo);
  • zarobki w wysokości min. £7500 rocznie (nie jest to jasno określone w “regulaminie”, więc jeżeli zarabiasz mniej, nadal możesz być traktowany jako migrant worker).

* praca na uniwersytecie bez względu na wymiar godzin czy zarobki, nie kwalifikuje do tytułu migrant worker!

Czy muszę kontynuować pracę w trakcie studiów?

Aby otrzymywać maintenance loan, należy pracować legalnie i nieprzerwanie* przez cały okres studiów w odpowiednim wymierze godzin i z odpowiednimi zarobkami. Student Finance Company będzie prosić o payslip’y lub inne dowodu na to, że pracujesz przed wypłaceniem Ci kolejnych rat. Jeżeli przestaniesz pracować lub zmniejszy się Twoja ilość godzin pracy, możesz stracić prawo do otrzymywania maintenance loan.

Każda przerwa w zatrudnieniu, dłuższa niż 1-2 tygodnie może negatywnie wpłynąć na decyzję przyznania kredytu.

* nie liczą się urlopy, podczas których nadal otrzymujesz payslip’y!

A jeżeli pracę zacząłem dopiero w trakcie studiów?

Jeżeli przeprowadziłeś/aś się do Anglii przed 1 września roku, w którym rozpoczął się Twój pierwszy rok studiów, lecz na pracę zdecydowałeś się dopiero po kilku-kilkunastu miesiącach i spełniasz kryteria (które opisaliśmy powyżej), możesz ubiegać się o kredyt na utrzymanie jako migrant worker.

A jeżeli rozpocząłem wcześniej studia w Polsce?

Jeżeli spełniasz wszystkie kryteria (które opisaliśmy powyżej), ale masz na swoim koncie rozpoczęte studia w Polsce, może (lecz nie musi!) mieć to wpływ na rozpatrzenie Twojej aplikacji. Niestety, każda sprawa jest indywidualna i ciężko cokolwiek przewidzieć.

Aplikacja o maintenance loan jako migrant worker

Składając aplikację należy pamiętać, że nawet, gdy spełnisz wszystkie warunki i przedstawisz pełną dokumentację potwierdzającą Twoje słowa i sytuację, odpowiedź może nadal być negatywna. Z drugiej strony, o ile nie można być pewnym, że wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, o tyle, jak wskazuje historia tego rodzaju wniosków składanych w ostatnich latach, Student Finance to instytucja, która często rozpatruje wnioski z korzyścią dla aplikantów, nie stosując się do reguł zbyt sztywno. Jaki z tego wniosek? Jeśli przygotujesz się i złożysz podanie odpowiednio wcześnie, masz ogromne szanse na otrzymanie dodatkowej pomocy finansowej, jaką jest maintenance loan!

Ponadto, co roku, udostępniamy aktualną instrukcję dot. tego, jak poprawnie uzupełnić podanie o maintenance loan oraz jakie i w jaki sposób należy przygotować inne dokumenty niezbędne do otrzymania pozytywnej odpowiedzi.

Kiedy mogę aplikować o maintenance loan?

Podanie o kredyt na utrzymanie możesz wysłać dopiero po min. 3 miesiącach pracy na terenie Wielkiej Brytanii.

Aby mieć gwarancję, że kredyt na dany rok akademicki otrzymasz na czas, podanie należy wysłać przed 26 maja roku, w którym rozpoczyna się ten rok akademicki.

Po tym terminie nadal możesz aplikować, aż do końca maja następnego roku.

Skorzystaj z naszego wsparcia

Jak wynika z powyższego artykułu, sporej części kandydatów aplikującym na studia w Anglii z Polski, ta forma finansowania, jaką jest maintenance loan, nie zostanie przyznana.

Nie należy się tym martwić, gdyż najważniejszy jest kapitał początkowy. W trakcie studiów można w wielu przypadkach zapewnić sobie dobre warunki używając oszczędności, wsparcia rodziny oraz pracując i zarabiając na własne utrzymanie. Oczywiście, są droższe (Londyn i okolice, południowa Anglia czy większość szkockich miast) jak i tańsze miejsca (Newcastle, Leicester, Lancaster, Sheffield czy Leeds), w których można studiować oraz zdarzają się sytuacje spoza naszej kontroli, więc bardzo ważne jest, aby ocenić swoje możliwości, dobrze wybrać uczelnię oraz zaplanować swój budżet. Nasi aplikanci mogą liczyć na takie właśnie wsparcie jako część pełnej i bezpłatnej usługi, którą oferujemy. Bez względu na to, o którą formę finansowania się ubiegasz, serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej bezpłatnej pomocy w tym procesie. W ten sposób unikniesz niespodzianek i przedłużającego się procesu i nigdy nie zostaniesz z niczym sam!

Już teraz załóż bezpłatne konto w Panelu Aplikanta i zostań nie tylko naszym aplikantem, ale przede wszystkim częścią naszej niesamowitej społeczności!

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie

WAŻNA INFORMACJA!
Z powodu rekordowej ilości aplikacji, jakie napłynęły do nas w tym roku oraz w celu upewnienia się, że nasi aplikanci dostają wsparcie najwyższej jakości, w okresie od 13 do 15 stycznia nie przyjmujemy Personal Statements do sprawdzenia, a 15 stycznia - referencji.

Nadal przyjmujemy nowych aplikantów, lecz tylko tych, którzy mają swoje Personal Statements i referencje gotowe do wysłania oraz którzy uzyskają od nas wcześniejszą akceptację przez e-mail: [email protected] Referencje lub personal statement mogą zostać przyjęte w tym okresie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pamiętaj, że nadal można wysyłać z nami aplikacje w pierwszym terminie (przed 15 stycznia), jednak nie będziemy w stanie przyjąć Twoich prac do sprawdzenia.

Osoby, które nie zdążą z aplikowaniem na studia w Wielkiej Brytanii w pierwszym terminie, wciąż mogą liczyć na naszą pomoc w aplikacji w drugiej turze - do 30 czerwca! :)
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2017 roku
trwa do 30/06/2017!
Otrzymaj wsparcie typu 'PREMIUM' oraz dostęp do pełnej zawartości portalu całkowicie bezpłatnie!
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2018 roku
rozpoczęta!
Aplikuj z nami na najlepsze brytyjskie uniwersytety