Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • Dlaczego warto odbyć placement,
 • Jaki wpływ na szansę zdobycia placement ma aplikacja na studia,
 • Jakie wsparcie oferuje uczelnia i jakie kryteria musisz spełnić, aby odbyć placement,
 • Jak wygląda proces ubiegania się o placement.
Większość osób aplikujących na studia (zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii) obawia się problemów ze znalezieniem pracy po studiach, spowodowanych brakiem jakiegokolwiek doświadczenia w zawodzie. Na szczęście, brytyjskie uczelnie oferują wsparcie i zachęcają do zdobywania doświadczenia również w praktyce, nie tylko teorii – jeszcze podczas studiów.

Najsłynniejszą formą wsparcia, z którą raczej nie spotkasz się w Polsce jest placement year / year in industry (sandwich).
OK, przejdźmy do rzeczy!

Czym jest placement?

Placement Year/Year in industry (czasem Sandwich) to całoroczny i w większości przypadków płatny* staż w firmie. Tym, co go odróżnia od krótkich wakacyjnych praktyk to:

 • przejście pełnego szkolenia w firmie (firmie opłaca się zainwestować kilka miesięcy w szkolenie, by mieć kompetentnego pracownika)
 • praca „na równi” z innymi pracownikami w firmie (zazwyczaj bliżej końca stażu)
 • networking (łatwiej poznać kogoś przez 12 niż 3 miesiące)
 • jeżeli potwierdzisz swoje umiejętności w trakcie trwania placement, wysoce prawdopodobne jest, że firma zaoferuje Ci pracę na pełen etat po ukończeniu studiów.

*płatny = w zależności od firmy, zarabiasz nawet do £2000 miesięcznie!

Dlaczego warto odbyć placement?

Żart o tym, jak po 20-latku oczekuje się 25 letniego doświadczenia w zawodzie jest oczywiście przerysowany, ale to prawda, że szukanie pierwszej pracy po studiach zawsze jest najtrudniejsze. W końcu tysiące studentów (i nie tylko) wchodzi na rynek pracy każdego roku i każdy z nich stara się zdobyć swoją wymarzoną pracę, lub przynajmniej zrobić pierwszy krok w tym kierunku. Dobre posady są competitive i doświadczenie zdobyte w trakcie placement jest zwykle właśnie tym elementem w CV, który przechyli szalę na Twoją korzyść.

Nawet ukończenie najlepszej uczelni nie da Ci pełnego zrozumienia jak to jest pracować w firmie. Umiejętności pracy w grupie, która nie rotuje tak często jak projekty na studiach; pracy w określonych godzinach, gdzie nie tak łatwo jest wziąć urlop; trzymania się terminów, których niedotrzymanie spowoduje straty finansowe/wizerunkowe dla firmy, to tylko kilka z tych, które będą niezbędne w pracy po studiach.

Spośród dwóch kandydatów, którzy wypadli podobnie na rozmowie i mają równie wysokie oceny, pracodawca prawdopodobnie wybierze tego, który już posiada doświadczenie w pracy. Na szczęście to możesz być Ty, ponieważ brytyjskie uniwersytety oferują możliwość odbycia rocznego placement’u, który może dać Ci tę przewagę nad innymi kandydatami.

Aplikacja na studia w UK oraz na późniejszy staż

Wiele osób martwi się, gdy aplikuje na studia – zaznaczyć opcję z “year in industry” czy nie? Z jednej strony może chcesz robić staż, ale czy nie będzie przez to ciężej się dostać?

 • Kierunek bez stażu
  Na szczęście nie trzeba się tym aż tak stresować w momencie aplikacji. Większość uczelni, które oferują kierunek zarówno z year in industry jak i bez, pozwala zmienić decyzję już w trakcie studiów. Zazwyczaj wymaga to wysłania jednego czy dwóch formularzy, ale nie jest skomplikowanym procesem. Innymi słowy – nawet aplikując na kierunek teoretycznie bez placement, będziesz mógł to zmienić jeśli uda Ci się dostać ofertę stażu od firmy.
 • Kierunek ze stażem
  Z drugiej strony trzeba uważać – to że dostałeś się na studia z year in industry nie oznacza, że co by się nie działo, to ten staż otrzymasz. Na placement zatrudnia Cię firma a nie uniwersytet, więc jeśli Twój kierunek z góry zawiera “year in industry”, oznacza to że uczelnia umożliwi i pomoże Ci się dostać się na placement. Jednocześnie nie jest to gwarantowane i to twoje starania mają większy wpływ na to, czy naprawdę dostaniesz się na taki staż – to przecież Ty musisz stworzyć CV, listy motywacyjne, zaaplikować do odpowiednich firm i przejść przez wszystkie etapy rekrutacji jak np. rozmowa kwalifikacyjna, testy itd.

Na co w takim razie zwracać uwagę? Warto sprawdzić stronę wydziału, który Cię interesuje. Często jest zaznaczone, czy wydział wspiera robienie placement’u, czy współpracuje z jakimiś firmami i w jakich firmach pracują ich aktualni czy byli studenci. Większość kierunków i uniwersytetów oferuje możliwość odbycia stażu, ale są wyjątki i warto się upewnić zanim się zaaplikuje na daną uczelnię. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto wysłać maila z zapytaniem do wydziału, choć najlepiej skontaktować się z nami na FB lub poprzez mail [email protected]

Gdzie mogę odbyć placement?

Teoretycznie na całym świecie. W praktyce wygląda to tak, że wszystko zależy od tego, dokąd zaaplikujesz, gdzie się dostaniesz a także co na to Twoja uczelnia. O ile nie powinna robić z tytułu zagranicznego placement’u żadnych problemów, o tyle różne może być wsparcie z jej strony. Najlepiej więc skontaktować się bezpośrednio ze swoim wydziałem.

Wsparcie i wymagania – czego możesz oczekiwać?

Uczelnie w Wielkiej Brytanii starają się zwiększać szanse swoich absolwentów na znalezienie pracy w zawodzie lub kontynuację edukacji np. poprzez doktorat. Jako że placement zdecydowanie podnosi notowania ich studentów, uczelnie wkładają dużo starań, by ułatwić proces szukania i zdobywania stażu. Najczęściej można się spotkać z:

 • Udostępnianiem listy firm partnerskich;
 • Udostępnianiem listy firm, w których pracują aktualni lub byli studenci danego wydziału;
 • Dostępem do serwisów, w których można nie tylko otrzymać pomoc w pisaniu CV i listu motywacyjnego, ale też przejść próbną rozmowę kwalifikacyjną;
 • Targami na uczelni, na których jest możliwość zapoznania się z przedstawicielami firm;
 • Mailami od biura wydziału z dostępnymi ofertami stażu, które otrzymali;
 • Wyjazdami na większe, międzymiastowe targi, w których biorą udział firmy z całej Wielkiej Brytanii, i nie tylko;
 • Pomocą w wypełnianiu formalności (jak na przykład przepisanie się ze zwykłego kierunku studiów na kierunek studiów z year in industry).

Dodatkowo, zazwyczaj już w trakcie stażu może odwiedzić Cię Twój supervisor, który po rozmowie z Tobą i współpracownikami oceni Twoje postępy. 

Ponieważ uczelnia gwarantuje Ci dostęp do szerokiej gamy pomocy i narzędzi do szukania oraz aplikowania na staże,  jest też kilka rzeczy, których będzie się od Ciebie wymagać:

 • Przyzwoite wyniki na studiach
  O ile próg zdania to zazwyczaj 40%, to większość uczelni chce, by osoby starające się o placement miały średnią na poziomie 55% lub wyższą. W ten sposób uczelnia chce się upewnić, że osoba która zrobi rok „przerwy” od studiowania będzie w stanie wrócić do trybu nauki i ukończy studia bez większych problemów. Dodatkowo, wyższy wynik na studiach pomaga w szukaniu placement, ponieważ świadczy o dobrym poziomie wiedzy aplikanta.
 • Tuition fee
  W trakcie trwania placement year wciąż musisz płacić czesne, ale jest ono o wiele niższe. Aktualnie wynosi £1100 i jest pokrywane przez Student Finance (jeżeli ma się tuition loan). Warto też pamiętać, że jeżeli nie było się zapisanym przed studiami na opcję z placement, to w momencie przyjęcia oferty stażu trzeba skontaktować się ze Student Finance by poinformować ich o zmianie trybu studiowania. W tym z przyjemnością pomożemy Ci my!
 • Chęci
  Musisz wykazywać inicjatywę i starać się o zdobycie placement, bo nikt tego nie zrobi za Ciebie. Warto być pozytywnie nastawionym, cierpliwym i gotowym na to, że pierwsza z brzegu firma może Cię nie przyjąć. Szukanie dla siebie placement jest jak szukanie prawdziwej pracy, więc bądź na to przygotowany i zacznij już w wakacje między pierwszym a drugim rokiem studiów!

Jak zmaksymalizować swoje szanse?

Jeżeli już wiesz, że chciałbyś odbyć placement w czasie studiów, to nie pozostaje Ci nic innego jak aplikować. By osiągnąć sukces:

 • Zacznij wcześnie!
  Jeżeli jesteś dopiero na studiach licencjackich, to placement robi się zazwyczaj pomiędzy drugim a trzecim rokiem studiów, a na jednolitych magisterskich – pomiędzy trzecim a czwartym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zacząć szukać firm już na pierwszym roku. Przygotuj sobie listę potencjalnych pracodawców, rozmawiaj z nimi w trakcie targów, możesz też napisać do nich maila z pytaniami dotyczącymi aplikacji i samego placement. Zapisz też sobie terminy aplikacji w kalendarzu, by niczego nie przegapić.
 • Przygotuj CV!
  Upewnij się, że twoje CV i list motywacyjny są idealne. Uczelnia może Ci w tym pomóc, ale my również przygotowaliśmy dla Ciebie na ten temat artykuł.
 • Bądź aktywny!
  Uczęszczaj na targi i szukaj mniejszych firm. Wiadomo, każdy zna Google czy Apple, ale nie każdy będzie od razu dla nich pracować. Warto kontaktować się ze SMEs (small-medium enterprises) ponieważ Twoje zainteresowanie będzie przez nich bardziej docenione i być może poświęcą Ci więcej uwagi w trakcie trwania placement.
 • Zaangażuj się!
  Wykazuj zaangażowanie w trakcie szukania placement, ale też poza nim. Pracodawcy patrzą na to, w jakich societies i klubach sportowych się udzielasz, w jakich konkursach brałeś udział i jak sobie radzisz na uczelni. Inicjatywa jest po Twojej stronie i musisz starać się zaimponować pracodawcy – im szybciej zaczniesz zbierać przydatne doświadczenie i umiejętności, tym lepiej.
 • Zadbaj o swoje social media!
  Uporządkuj swoje profile na mediach społecznościowych, szczególnie na Facebook’u. Pracodawcy coraz częściej patrzą na social media swoich kandydatów i lepiej, by nie znaleźli tam czegoś, co mogłoby ich zniechęcić.
 • Załóż konto na LinkedIn!
  Przez ten portal można znaleźć mnóstwo ofert stażu, o których w inny sposób się nie dowiesz. Dodatkowo, wiele stron, przez które aplikuje się na placement, może użyć Twojego konta na LinkedIn i automatycznie pobrać z niego dane o edukacji, doświadczeniu zawodowym i innych rzeczach dotyczących Twojego profesjonalnego profilu.
 • Pilnuj maila!
  Może się to wydawać oczywiste, ale studenci często zapominają o regularnym sprawdzaniu swojej skrzynki pocztowej. Będziesz regularnie otrzymywać informacje od swojego wydziału, firm lub instytucji, w których jesteś zrzeszony i szkoda byłoby je przegapić.

Nie poddawaj się!

Szukanie stażu może być trudniejsze niż szukanie pracy po studiach. Wielu studentów się o nie stara i jest duża szansa, że pierwsze aplikacje, które wyślesz zostaną odrzucone. Ważne, by się nie poddawać i szukać dalej, bo szansę na sukces rosną z każdą kolejną aplikacją.

A jeśli chcesz otrzymać nasze kompleksowe i bezpłatne wsparcie również w tym, koniecznie załóż konto w Panelu Aplikanta na naszej stronie i uzupełnij tamtejsze pierwsze kroki dot. danych, kierunku i uczelni.

#beSmart #haveProspects

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

10 rzeczy, które ułatwią Ci przeprowadzkę na studia do Wielkiej Brytanii

Stresujesz się wyjazdem na studia? Czujesz się kompletnie nieprzygotowany do zmiany miejsca i otocze
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐