Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • Dlaczego warto odbyć placement,
  • Jaki wpływ na szansę zdobycia placement ma aplikacja na studia,
  • Jakie wsparcie oferuje uczelnia i jakie kryteria musisz spełnić, aby odbyć placement,
  • Jak wygląda proces ubiegania się o placement.
Większość osób aplikujących na studia (zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii) obawia się problemów ze znalezieniem pracy po studiach, spowodowanych brakiem jakiegokolwiek doświadczenia w zawodzie. Na szczęście, brytyjskie uczelnie oferują wsparcie i zachęcają do zdobywania doświadczenia również w praktyce, nie tylko teorii – jeszcze podczas studiów.

Najsłynniejszą formą wsparcia, z którą raczej nie spotkasz się w Polsce jest placement year / year in industry (sandwich).
OK, przejdźmy do rzeczy!

Czym jest placement?

Placement Year/Year in industry (czasem Sandwich) to całoroczny i w większości przypadków płatny* staż w firmie. Tym, co go odróżnia od krótkich wakacyjnych praktyk to:

  • przejście pełnego szkolenia w firmie (firmie opłaca się zainwestować kilka miesięcy w szkolenie, by mieć kompetentnego pracownika)
  • praca „na równi” z innymi pracownikami w firmie (zazwyczaj bliżej końca stażu)
  • networking (łatwiej poznać kogoś przez 12 niż 3 miesiące)
  • jeżeli potwierdzisz swoje umiejętności w trakcie trwania placement, wysoce prawdopodobne jest, że firma zaoferuje Ci pracę na pełen etat po ukończeniu studiów.

*płatny = w zależności od firmy, zarabiasz nawet do £2000 miesięcznie!

Dlaczego warto odbyć placement?

Żart o tym, jak po 20-latku oczekuje się 25 letniego doświadczenia w zawodzie jest oczywiście przerysowany, ale to prawda, że szukanie pierwszej pracy po studiach zawsze jest najtrudniejsze. W końcu tysiące studentów (i nie tylko) wchodzi na rynek pracy każdego roku i każdy z nich stara się zdobyć swoją wymarzoną pracę, lub przynajmniej zrobić pierwszy krok w tym kierunku. Dobre posady są competitive i doświadczenie zdobyte w trakcie placement jest zwykle właśnie tym elementem w CV, który przechyli szalę na Twoją korzyść.

Nawet ukończenie najlepszej uczelni nie da Ci pełnego zrozumienia jak to jest pracować w firmie. Umiejętności pracy w grupie, która nie rotuje tak często jak projekty na studiach; pracy w określonych godzinach, gdzie nie tak łatwo jest wziąć urlop; trzymania się terminów, których niedotrzymanie spowoduje straty finansowe/wizerunkowe dla firmy, to tylko kilka z tych, które będą niezbędne w pracy po studiach.

Spośród dwóch kandydatów, którzy wypadli podobnie na rozmowie i mają równie wysokie oceny, pracodawca prawdopodobnie wybierze tego, który już posiada doświadczenie w pracy. Na szczęście to możesz być Ty, ponieważ brytyjskie uniwersytety oferują możliwość odbycia rocznego placement’u, który może dać Ci tę przewagę nad innymi kandydatami.

Aplikacja na studia w UK oraz na późniejszy staż

Wiele osób martwi się, gdy aplikuje na studia – zaznaczyć opcję z “year in industry” czy nie? Z jednej strony może chcesz robić staż, ale czy nie będzie przez to ciężej się dostać?

  • Kierunek bez stażu
    Na szczęście nie trzeba się tym aż tak stresować w momencie aplikacji. Większość uczelni, które oferują kierunek zarówno z year in industry jak i bez, pozwala zmienić decyzję już w trakcie studiów. Zazwyczaj wymaga to wysłania jednego czy dwóch formularzy, ale nie jest skomplikowanym procesem. Innymi słowy – nawet aplikując na kierunek teoretycznie bez placement, będziesz mógł to zmienić jeśli uda Ci się dostać ofertę stażu od firmy.
  • Kierunek ze stażem
    Z drugiej strony trzeba uważać – to że dostałeś się na studia z year in industry nie oznacza, że co by się nie działo, to ten staż otrzymasz. Na placement zatrudnia Cię firma a nie uniwersytet, więc jeśli Twój kierunek z góry zawiera “year in industry”, oznacza to że uczelnia umożliwi i pomoże Ci się dostać się na placement. Jednocześnie nie jest to gwarantowane i to twoje starania mają większy wpływ na to, czy naprawdę dostaniesz się na taki staż – to przecież Ty musisz stworzyć CV, listy motywacyjne, zaaplikować do odpowiednich firm i przejść przez wszystkie etapy rekrutacji jak np. rozmowa kwalifikacyjna, testy itd.

Na co w takim razie zwracać uwagę? Warto sprawdzić stronę wydziału, który Cię interesuje. Często jest zaznaczone, czy wydział wspiera robienie placement’u, czy współpracuje z jakimiś firmami i w jakich firmach pracują ich aktualni czy byli studenci. Większość kierunków i uniwersytetów oferuje możliwość odbycia stażu, ale są wyjątki i warto się upewnić zanim się zaaplikuje na daną uczelnię. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto wysłać maila z zapytaniem do wydziału, choć najlepiej skontaktować się z nami na FB lub poprzez mail [email protected].

Gdzie mogę odbyć placement?

Teoretycznie na całym świecie. W praktyce wygląda to tak, że wszystko zależy od tego, dokąd zaaplikujesz, gdzie się dostaniesz a także co na to Twoja uczelnia. O ile nie powinna robić z tytułu zagranicznego placement’u żadnych problemów, o tyle różne może być wsparcie z jej strony. Najlepiej więc skontaktować się bezpośrednio ze swoim wydziałem.

Wsparcie i wymagania – czego możesz oczekiwać?

Uczelnie w Wielkiej Brytanii starają się zwiększać szanse swoich absolwentów na znalezienie pracy w zawodzie lub kontynuację edukacji np. poprzez doktorat. Jako że placement zdecydowanie podnosi notowania ich studentów, uczelnie wkładają dużo starań, by ułatwić proces szukania i zdobywania stażu. Najczęściej można się spotkać z:

  • Udostępnianiem listy firm partnerskich;
  • Udostępnianiem listy firm, w których pracują aktualni lub byli studenci danego wydziału;
  • Dostępem do serwisów, w których można nie tylko otrzymać pomoc w pisaniu CV i listu motywacyjnego, ale też przejść próbną rozmowę kwalifikacyjną;
  • Targami na uczelni, na których jest możliwość zapoznania się z przedstawicielami firm;
  • Mailami od biura wydziału z dostępnymi ofertami stażu, które otrzymali;
  • Wyjazdami na większe, międzymiastowe targi, w których biorą udział firmy z całej Wielkiej Brytanii, i nie tylko;
  • Pomocą w wypełnianiu formalności (jak na przykład przepisanie się ze zwykłego kierunku studiów na kierunek studiów z year in industry).

Dodatkowo, zazwyczaj już w trakcie stażu może odwiedzić Cię Twój supervisor, który po rozmowie z Tobą i współpracownikami oceni Twoje postępy. 

Ponieważ uczelnia gwarantuje Ci dostęp do szerokiej gamy pomocy i narzędzi do szukania oraz aplikowania na staże,  jest też kilka rzeczy, których będzie się od Ciebie wymagać:

  • Przyzwoite wyniki na studiach
    O ile próg zdania to zazwyczaj 40%, to większość uczelni chce, by osoby starające się o placement miały średnią na poziomie 55% lub wyższą. W ten sposób uczelnia chce się upewnić, że osoba która zrobi rok „przerwy” od studiowania będzie w stanie wrócić do trybu nauki i ukończy studia bez większych problemów. Dodatkowo, wyższy wynik na studiach pomaga w szukaniu placement, ponieważ świadczy o dobrym poziomie wiedzy aplikanta.
  • Tuition fee
    W trakcie trwania placement year wciąż musisz płacić czesne, ale jest ono o wiele niższe. Aktualnie wynosi £1100 i jest pokrywane przez Student Finance (jeżeli ma się tuition loan). Warto też pamiętać, że jeżeli nie było się zapisanym przed studiami na opcję z placement, to w momencie przyjęcia oferty stażu trzeba skontaktować się ze Student Finance by poinformować ich o zmianie trybu studiowania. W tym z przyjemnością pomożemy Ci my!
  • Chęci
    Musisz wykazywać inicjatywę i starać się o zdobycie placement, bo nikt tego nie zrobi za Ciebie. Warto być pozytywnie nastawionym, cierpliwym i gotowym na to, że pierwsza z brzegu firma może Cię nie przyjąć. Szukanie dla siebie placement jest jak szukanie prawdziwej pracy, więc bądź na to przygotowany i zacznij już w wakacje między pierwszym a drugim rokiem studiów!

Jak zmaksymalizować swoje szanse?

Jeżeli już wiesz, że chciałbyś odbyć placement w czasie studiów, to nie pozostaje Ci nic innego jak aplikować. By osiągnąć sukces:

  • Zacznij wcześnie!
    Jeżeli jesteś dopiero na studiach licencjackich, to placement robi się zazwyczaj pomiędzy drugim a trzecim rokiem studiów, a na jednolitych magisterskich – pomiędzy trzecim a czwartym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zacząć szukać firm już na pierwszym roku. Przygotuj sobie listę potencjalnych pracodawców, rozmawiaj z nimi w trakcie targów, możesz też napisać do nich maila z pytaniami dotyczącymi aplikacji i samego placement. Zapisz też sobie terminy aplikacji w kalendarzu, by niczego nie przegapić.
  • Przygotuj CV!
    Upewnij się, że twoje CV i list motywacyjny są idealne. Uczelnia może Ci w tym pomóc, ale my również przygotowaliśmy dla Ciebie na ten temat artykuł.
  • Bądź aktywny!
    Uczęszczaj na targi i szukaj mniejszych firm. Wiadomo, każdy zna Google czy Apple, ale nie każdy będzie od razu dla nich pracować. Warto kontaktować się ze SMEs (small-medium enterprises) ponieważ Twoje zainteresowanie będzie przez nich bardziej docenione i być może poświęcą Ci więcej uwagi w trakcie trwania placement.
  • Zaangażuj się!
    Wykazuj zaangażowanie w trakcie szukania placement, ale też poza nim. Pracodawcy patrzą na to, w jakich societies i klubach sportowych się udzielasz, w jakich konkursach brałeś udział i jak sobie radzisz na uczelni. Inicjatywa jest po Twojej stronie i musisz starać się zaimponować pracodawcy – im szybciej zaczniesz zbierać przydatne doświadczenie i umiejętności, tym lepiej.
  • Zadbaj o swoje social media!
    Uporządkuj swoje profile na mediach społecznościowych, szczególnie na Facebook’u. Pracodawcy coraz częściej patrzą na social media swoich kandydatów i lepiej, by nie znaleźli tam czegoś, co mogłoby ich zniechęcić.
  • Załóż konto na LinkedIn!
    Przez ten portal można znaleźć mnóstwo ofert stażu, o których w inny sposób się nie dowiesz. Dodatkowo, wiele stron, przez które aplikuje się na placement, może użyć Twojego konta na LinkedIn i automatycznie pobrać z niego dane o edukacji, doświadczeniu zawodowym i innych rzeczach dotyczących Twojego profesjonalnego profilu.
  • Pilnuj maila!
    Może się to wydawać oczywiste, ale studenci często zapominają o regularnym sprawdzaniu swojej skrzynki pocztowej. Będziesz regularnie otrzymywać informacje od swojego wydziału, firm lub instytucji, w których jesteś zrzeszony i szkoda byłoby je przegapić.

Nie poddawaj się!

Szukanie stażu może być trudniejsze niż szukanie pracy po studiach. Wielu studentów się o nie stara i jest duża szansa, że pierwsze aplikacje, które wyślesz zostaną odrzucone. Ważne, by się nie poddawać i szukać dalej, bo szansę na sukces rosną z każdą kolejną aplikacją.

A jeśli chcesz otrzymać nasze kompleksowe i bezpłatne wsparcie również w tym, koniecznie załóż konto w Panelu Aplikanta na naszej stronie i uzupełnij tamtejsze pierwsze kroki dot. danych, kierunku i uczelni.

#beSmart #haveProspects

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐