Studia medyczne, weterynaryjne i dentystyczne w Wielkiej Brytanii

Poniższa seria artykułów* dotyczących studiów medycznych w Wielkiej Brytanii powstała dzięki Roksanie – naszej niegdyś aplikantce, a teraz studence medycyny i asystentce konsultanta Smart Prospects.

*Wyjątkiem jest artykuł o egzaminie BMAT, który został stworzony przez naszą aplikantkę, Julię.

Roksana

Roksana

University of Liverpool
Medicine and Surgery MBChB

Aplikacja na studia poza granicami kraju nie jest łatwa. Nie dość, że interesuje Cię system edukacji, który różni się od naszego, to jeszcze należy przejść przez specyficzny proces rekrutacji, który wymaga od aplikanta czegoś więcej niż tylko dobrych ocen i wyników maturalnych. Dlatego, trzeba uświadomić sobie już na początku, że proces aplikacji na studia medyczne, jest jeszcze bardziej skomplikowany niż na inne kierunki.

Oprócz znakomitych ocen, personal statement i referencji, dochodzą tutaj bowiem: dodatkowe egzaminy (UKCAT, BMAT lub GAMSAT), wymagane doświadczenie zawodowe (praca, wolontariat, staże), jak i również rozmowa kwalifikacyjna. Grozy dodaje również fakt, że studia medyczne są jednym z niewielu kierunków w UK, gdzie pomimo spełnienia wszystkich wymagań, nie ma gwarancji, że aplikant zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i że dostanie upragnioną ofertę od jakiejkolwiek uczelni.

Jeśli jednak kierunek lekarski jest Twoim marzeniem i jeśli nie wyobrażasz sobie pracy w żadnym innym zawodzie, uzbrój się w cierpliwość, zaciśnij zęby i walcz!

Cykl poniższych artykułów podpowie Ci, jak zabrać się do aplikacji na studia, opracować strategię działania oraz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie oferty.

Artykuły te dotyczą głównie studiów medycznych, ale śmiało może posłużyć się nimi również aspirujący dentysta lub weterynarz, gdyż proces aplikacji na te kierunki jest bardzo podobny.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie