Wszystko o egzaminie UKCAT na studia medyczne w Wielkiej Brytanii

Academic criteria (cz. III):

egzamin BMAT na studia medyczne w UK

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jak się do niego odpowiednio przygotować,
 • czy BMAT musisz zdać przed wysłaniem aplikacji na studia medyczne w Anglii,
 • ile kosztuje egzamin BMAT.

Tak jak i pozostałe elementy aplikacji na studia medyczne (interviewpersonal statement), BMAT, czyli BioMedical Admissions Test, jest dodatkowym narzędziem mającym na celu optymalną selekcje kandydatów, testując ich procesy myślowe, analityczne jak i również zdolność logicznego myślenia i profesjonalizm.

UWAGA! Jeżeli uniwersytety, na które aplikujesz, wymagają zdania egzaminu UKCAT, a nie BMAT, to koniecznie przejdź do artykułu w pełni poświęconemu temu testowi!

Inne testy

BMAT jest wymagany przy aplikacji na większość weterynaryjnych kierunków i niektóre medyczne. Z kolei UKCAT (któremu poświęciliśmy osobny artykuł) wymagany jest przy aplikacji na większość uczelni medycznych i stomatologicznych w UK. GAMSAT natomiast jest wymagany od kandydatów, którzy ukończyli już jakieś studia, i aplikują na medycynę typu graduale entry (a często nawet jeśli aplikują oni na program typu undergraduate).

Uczelnie i ich wymagania

Miej na uwadze, że co roku szkoły zmieniają swoje preferencje co do:

 • typu egzaminu – jeszcze dwa lata temu niektóre szkoły nie wymagały żadnego dodatkowego testu, obecnie wszystkie chcą albo BMAT albo UKCAT;
 • punktacji i tzw. cut – off (punkty które dany kandydat musi minimum otrzymać by nie zostać odrzuconym przez szkołę na etapie selekcji UKCAT) – wymaganej punktacji niestety nie jest w stanie się w pełni przewidzieć przed decyzją do jakich szkół wyślemy swoją aplikacje. Progi punktowe są ustalane przez każdą uczelnie indywidualnie (różnią się – niekiedy znacznie – pomiędzy poszczególnymi uczelniami), i różnią się z roku na rok. Często zależą one od średniej skali punktowej kandydatów na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Wskazówka: W czasie aplikacji jak i również przed, poczytaj dokładnie strony uczelni, na które zamierzasz aplikować. Często strony te mają odrębną zakładkę, która daje mniej lub więcej sugestii co do wagi, jaką uczelnia przywiązuje do testów dodatkowych i jaki test wymagany jest obecnie od kandydatów na studia (BMAT czy UKCAT); często decyzję czy ze swoim wynikiem aplikować na daną uczelnie czy nie, możemy podjąć bazując na ‘cut-off’ z poprzednich lat (są publikowane przez niektóre uczelnie na ich stronach) – choć znów – nie ma gwarancji jak sytuacja będzie wyglądała w bieżącym roku.

Co jest testowane?

Egzamin BMAT służy do określenia całej gamy umiejętności kandydata niezbędnych na studiach medycznych w UK – od wiedzy akademickiej po znajomość języka angielskiego. Przede wszystkim jednak sprawdzana jest zdolność do sprawnego myślenia w sytuacjach stresowych, gdyż na napisanie testu jest bardzo mało czasu. Właśnie to stanowi największą trudność tego egzaminu. Gdybyśmy mieli cały dzień na jego napisanie, prawdopodobnie większość osób otrzymałaby wynik 100%.

Kiedy zdać egzamin BMAT?

Terminy z roku na rok mogą się nieco różnić. W roku 2017 były dwa:

 • 9 września
  (Uwaga! Niektóre uniwersytety i kursy nie przyjmują BMATa pisanego w tym terminie; listę uniwersytetów i kierunków, które akceptują termin wrześniowy można znaleźć tutaj).
  – daty rejestracji: 03.07.2017 – 18.07.2017
  – otrzymanie rezultatów: 29.09.2017
  – zapisuje się i otrzymuje wyniki za pomocą konta w systemie Metritest. Po otrzymaniu wyników, należy samemu zadbać o to, aby dotarły one do wybranych uniwersytetów przed 20 października.
 • 2 listopada
  – daty rejestracji: 01.09.2017-01.10.2017 (wczesna rejestracja) lub 02.10.2017-15.10.2017 (późna rejestracja – są wtedy dodatkowe koszty!)
  – otrzymanie rezultatów: 24.11.2017
  – trzeba się zarejestrować w ośrodku, gdzie zdaje się egzamin. Wyniki egzaminu zostają wysłane kandydatom w PDF-ie a także automatycznie do uniwersytetów (więc nie trzeba się tym samemu zajmować).

Gdzie można zdać egzamin BMAT?

Miejsce, w którym należy zdać egzamin to:

 • 9 września: jedna z 20 lokalizacji na terenie UK (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj)
 • 2 listopada – jedna z dwóch lokalizacji w Warszawie: Akademia High School lub British Council Warsaw (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj)

Koszt egzaminu BMAT

Koszt przystąpienia do testu to:

 • £80 – jeśli przystąpisz do testu 9 września;
 • £46 – jeśli przystąpisz do testu 2 listopada i weźmiesz udział we wczesnej rejestracji;
 • £79 – jeśli przystąpisz do testu 2 listopada, ale weźmiesz udział w późnej rejestracji.

UWAGA! Jest możliwość złożenia podania o zwrot kosztów za egzamin BMAT – szczegóły znajdują się na tej stronie.

Struktura egzaminu

Obecnie (jesień 2017), BMAT składa się z trzech sekcji:

Section 1

Umiejętność rozwiązywania problemów (w tym rozumowanie przestrzenne i numeryczne), umiejętność krytycznego myślenia, analiza danych.

 • czas trwania: 60 minut
 • ilość pytań: 35 pytań wielokrotnego wyboru
 • format: pytania na podstawie tekstów, diagramów, tabel; należy wybrać spośród podanych prawidłową odpowiedź.
Section 2

Testowanie wiedzy z biologii, chemii, fizyki i matematyki.

 • czas trwania: 30 minut
 • ilość pytań: 27 pytań wielokrotnego wyboru
 • format: należy wybrać spośród podanych prawidłową odpowiedź
Section 3

Umiejętność rozwijania i organizowania myśli, komunikowanie ich w sposób przejrzysty i treściwy w formie pisemnej.

 • czas trwania: 30 minut
 • format: wybór jednego z trzech podanych tematów (nie muszą one być związane z medycyną) i napisanie wypowiedzi na jedną stronę formatu A4 (tekst musi się zmieścić na jednej stronie!)

Należy ze sobą zabrać miękki ołówek z gumką do ścierania (potrzebne do Section 1 i Section 2) i długopis z czarnym wkładem (potrzebne do Section 3). Nie wolno podczas egzaminu korzystać ze słowników ani kalkulatora! Więcej informacji na ten temat, można znaleźć na stronie BMAT.

Punktacja i wyniki testu

Section 1 i Section 2 są oceniane w skali od 0 do 9 (5 to średni wynik, 6 to dobrze, 7 to bardzo dobrze, niewiele osób osiąga wynik 8 i powyżej). Sekcja trzecia jest oceniana pod względem jakości języka angielskiego (w skali A-E) i siły argumentów (w skali 0-5).

Wynik testu, podobnie jak przy egzaminie UKCAT, obowiązuje jedynie w ciągu aktualnego cyklu aplikacyjnego, co oznacza, że jeśli zechcesz ponownie zaaplikować na studia w kolejnym roku, to będziesz musiał podejść do egzaminu BMAT po raz kolejny.

Do egzaminu BMAT można podejść jedynie raz w danym cyklu aplikacyjnym, więc nie ma możliwości poprawek (mylące może być to, że podano dwa terminy – jeśli wynik z września nie będzie satysfakcjonujący, nie ma niestety możliwości napisania BMAT w listopadzie!).

Kilka rad – jak się odpowiednio przygotować do testu?

W odróżnieniu od egzaminu UKCAT, BMAT bazuje na konkretnej wiedzy, więc o wiele łatwiej jest do niego się przygotować. Na stronie BMAT znajdziecie liczne wskazówki jak odpowiednio podejść do zadań w Section 1, a także przewodnik, w którym są konkretne informacje, co należy umieć do Section 2. Dostępne są także testy z poprzednich lat, do których naprawdę warto zajrzeć, ponieważ ma się wtedy lepsze wyobrażenie czego się można spodziewać.

Według mnie, pomoce naukowe na stronie BMAT w zupełności wystarczają do przygotowania się do tego egzaminu. Jednak, jeśli ktoś potrzebuje dodatkowych materiałów mogę polecić książkę “The Ultimate BMAT Guide 600 Practice Questions”. Wytłumaczone jest tam dokładnie, czego się należy spodziewać w każdej części egzaminu, a także znajdują się przydatne wskazówki, w jaki sposób uporać się z jak największą ilością zadań w tak ograniczonym czasie.

Jeśli chodzi o Section 3, to polecam pisanie wypracowań z tematów z poprzednich lat. W ten sposób nabiera się wprawy nie tylko w pisaniu, ale też w planowaniu i zarządzaniu czasem.

Około dwa/trzy tygodnie przed datą egzaminu warto zacząć robić “past papers” na czas. W ten sposób nie zostaniesz zaskoczony ogromną presją czasu podczas pisania prawdziwego testu.

Strach ma wielkie oczy

Wiem, że format BMATa jest nieco przerażający. W Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego rodzaju egzaminów. Naturalne jest to, że w dzień egzaminu będziesz się denerwować. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, żeby zachować świeżość umysłu, więc stresowanie się na zapas nic nie pomoże. Wyśpij się porządnie, zjedz solidne śniadanie, a Twój mózg będzie gotowy do tego, aby pracować z największą wydajnością.

Nie myśl sobie także, że musisz wszystkie trzy części zdać idealnie – oczywiste jest to, że w jednej części testu będziesz mocniejszy, a w innej – troszeczkę słabszy. BMAT w ten sposób pozwala uniwersytetom poznać Twój sposób myślenia.

Pamiętaj, że nie jesteś sam/a. Cała sala będzie pełna ludzi w tej samej sytuacji. Przed otrzymaniem arkuszy weź głęboki wdech, wydech i pozwól Twojemu umysłowi pracować na maksymalnych obrotach. Życzę powodzenia!!!

Podsumowując, academic criteria, jakie należy spełnić w trakcie aplikacji na studia medyczne w UK, to oceny, matura, egzamin językowy typu IELTS oraz egzamin medyczny typu BMAT. Jeżeli jednak uczelnie, na które aplikujesz, wymagają egzaminu UKCAT, koniecznie sprawdź artykuł poświęcony tylko temu testowi.

Jeżeli jednak masz zamiar podejść tylko do BMAT, to teraz sprawdź jakie są non-academic criteria, bez spełnienia których żadna komisja egzaminacyjna nie przyjmie Cię na studia medyczne w UK.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐