Podstawowe informacje

o studiach magisterskich w UK

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • co umożliwia Ci wyjazd na studia w Anglii,
  • jak wygląda proces aplikacji na studia magisterskie w UK,
  • o kredycie studenckim i innych finansach,
  • co musisz zrobić, aby móc aplikować na brytyjską magisterkę.
Studia magisterskie w Anglii to edukacja na bardzo wysokim poziomie czy niezastąpiona możliwość nabycia umiejętności praktycznych i bardzo specjalistycznych. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć:
OK, przejdźmy do rzeczy!

Specyfikacja studiów

Studia magisterskie w UK dzielą się na full-time i part-time i choć oba te tryby oferują zajęcia od poniedziałku do piątku w określonych godzinach, to dość znacząco się od siebie różnią. Szczegółowo opisaliśmy te różnicy w specjalnym artykule tutaj.

Magisterka full-time zajmuje zwykle kilkanaście godzin tygodniowo na kampusie, oferując część zajęć w formie wykładów i część w formie zajęć praktycznych typu tutoriale i seminaria.

Z reguły nie są oferowane studia wieczorowe (głównie taką opcję oferuje tylko Birkbeck, University of London), a dla najbardziej zapracowanych dostępną opcją są studia online w ramach distance-learning. Brytyjska magisterka jest bardzo czasochłonna i wymagająca, dlatego praca full-time w trakcie studiów full-time praktycznie nie wchodzi w grę.

Proces aplikacji i wymagania

Proces aplikacji na studia magisterskie zazwyczaj nie odbywa się przez system UCAS, jak to wygląda w przypadku studiów pierwszego stopnia. Aplikację należy składać bezpośrednio do wybranych uczelni, co sprawia, że masz nieograniczoną liczbę wyborów! Warto jednak skupić się na kierunkach, które są podobne do tego, jaki studiowało się w ramach licencjatu/inżynierki, by móc rozwinąć nabyte już umiejętności i wiedzę z jakiejś konkretnej dziedziny czy branży. Z drugiej strony jednak, część uniwersytetów oferuje tzw. conversion courses, co pozwala studiować kurs w ogóle niewiązany z tym na poziomie licencjackim.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

  • na czym polega cały proces aplikacji na studia magisterskie,
  • co musisz zrobić, aby móc ubiegać się o miejsce na brytyjskiej uczelni,
  • jakie wymagania musisz spełnić, aby dostać się na magisterkę w UK,
  • kiedy należy składać aplikację,
  • co się dzieje po wysłaniu aplikacji,
  • jak przygotować się rozmowy wstępnej,

i wiele wiele innych, koniecznie sprawdź naszą stronę poświęconą tematowi procesu aplikacji na studia magisterskie w UK!

Kredyt studencki, finanse i stypendia

Rządowy kredyt studencki na magisterkę przysługuje wszystkim obywatelom UE, którzy nie rozpoczęli wcześniej studiów tego samego stopnia i posiadają status pre-settled w UK. Wynosi on ok. 11 tysięcy funtów, podczas, gdy większość kierunków wymaga czesnego w wysokości ok. 8 tys. funtów. Oznacza to, że reszta pieniędzy trafia do Twojej kieszeni. Ponadto, niewielka część uczelni oferuje różnego rodzaju stypendia zazwyczaj w formie drobnej zniżki na czesne. Stypendia są jednak rzadkością i nie powinno się na nie liczyć w trakcie planowania swoich funduszy na utrzymanie i czesne.

Jeśli chcesz poznać szczegóły dot. spłacania kredytu oraz jak utrzymać się na studiach i na jakie stypendia można liczyć, zapraszamy do naszej specjalnej strony poświęconej finansom na studiach magisterskich w Anglii.

Światowej klasy standardy akademickie to podstawa

Wysoki poziom i zupełnie inne podejście do nauczania sprawiają, że studenci mają dużo szacunku do swoich przedmiotów, jak i wykładowców i rówieśników. Możesz stać się tego częścią.

Najlepszym dowodem na to, że w Anglii znajdują się świetne uniwersytety jest fakt, że w rankingu QS aż cztery z nich znalazły się w ścisłej czołówce, a wiele innych na bardzo wysokich pozycjach. Posiadanie w sąsiedztwie wybitnych uniwersytetów wymaga od wszystkich uczelni w UK, by wciąż doskonaliły się, podnosiły swój poziom nauczania oraz stawały się bardziej przyjazne studentom. To sprawia, że uczeń w Wielkiej Brytanii traktowany jest jak klient. Uczelnie więc walczą o to, aby student je wybrał, a następnie na nich pozostał.

Ponadto, uczelnie brytyjskie oferują również mnóstwo kierunków badawczych, które nastawione są na research w danej dziedzinie. Poza tym, wcale nie trzeba mieć dyplomu z danego kierunku na poziomie licencjackim, żeby móc realizować go na studiach drugiego stopnia. Kursy te mogą się od siebie różnić, co jest świetną opcją dla osób, które wolą nie ograniczać się do jednej dziedziny nauki, a rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę w kilku innych. Po to zostały stworzony tzw. conversion courses.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Praca w Deliveroo i UberEats jako świetna alternatywa dla studentów w Wielkiej Brytanii

Poznaj historię Karoliny i Jacka – studentów, którzy dorabiają jako dostawcy jedzenia dla Deliveroo i UberEats. Sprawdź dlaczego warto tam pracować!
Czytaj więcej

Kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w UK

Dowiedz się wszystkiego o krokach aplikacji, naszym wsparciu jak i również co zrobić po aplikacji na studia w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐