Portfolio i rozmowa wstępna na studia artystyczne w Anglii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Portfolio i rozmowa wstępna

na studia artystyczne w Wielkiej Brytanii

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jaki związek mają rozmowa kwalifikacyjna oraz portfolio,
  • na czym polega rozmowa wstępna,
  • jak odpowiednio przygotować się do interview.

Jako początkującego artystę, projektanta, twórcę czy architekta przy aplikacji na studia czeka Cię poczwórne wyzwanie. Większość aplikantów składających podanie na brytyjskie uczelnie musi napisać jak najlepszy personal statement oraz zdać maturę na minimalnym poziomie wyznaczonym przez uczelnie. Jednak jeśli zdecydowałeś się na studia na kierunku artystycznym czy powiązanym z tą dziedziną, przygotuj się na dodatkowe wymagania z tym związane – portfolio oraz często rozmowę wstępną.

Portfolio

Wiele młodych osób zastanawia się co zawrzeć i zaprezentować w swoim prawdopodobnie pierwszym portfolio w życiu. Praktycznie każdy uniwersytet daje na ten temat rady oraz wytyczne, wymagając przy tym zazwyczaj około 15 prac. Muszą one pokazywać uczelni Twój tok myślenia, Twoje zdolności rozwijania się, Twoje poszukiwania i próby. Pamiętaj, że musisz udowodnić uczelni, że naprawdę pasjonuje Cię to, co robisz. Możesz załączyć praktycznie wszystko – od bardzo ważnych szkiców po zdjęcia makiet, murali czy rzeźb. W Twoim wypadku – jako studenta spoza UK – szkoły proszą o przesłanie portfolio online lub pocztą. Teoretycznie nie musisz przedstawiać i opisywać każdej pracy, ale jeśli proszą o zbiór prac, przemyślana prezentacja ich będzie kluczowa. Czasami może wręcz pomóc osobom oceniającym Twoje portfolio zrozumieć głębiej Twój tok myślenia. Pamiętaj jednak, że zawartość zawsze będzie ważniejsza niż oprawa. W końcu to ona ma określić to, czy dostaniesz się do kolejnego etapu rekrutacji – rozmowy wstępnej.

Jak pokazać portfolio uczelni?

Zazwyczaj (jak wspomniane wyżej) będziesz proszony o przesłanie swojego portfolio online. Ta sytuacja ma miejsce w przypadku praktycznie wszystkich aplikantów z Polski. Wtedy, Twoje portfolio oceniane jest przez profesorów. Następnie otrzymujesz informację czy możesz przejść do dalszego etapu rekrutacji (czyli rozmowy wstępnej).

Istnieje też drugi scenariusz dotyczący portfolio. Jeżeli jesteś w stanie dojechać na miejsce, możesz zostać poproszony o osobiste stawienie się z rzeczonym portfolio. W tym etapie nie masz jednak bezpośredniego wpływu na jej przebieg – profesor prowadzący (tutor) przegląda raz jeszcze Twoje portfolio w papierowej formie, podczas gdy Ty zwiedzasz wydział z innymi aplikantami, którzy także czekają na ważną decyzję.

Trzeci scenariusz, który także wymaga możliwości osobistego stawienia się, przewiduje zaproszenie maturzysty z własnym portfolio, aby omówił je przed gronem profesorów danego wydziału.

Portfolio umożliwia więc potencjalnemu studentowi opisanie swoich pomysłów i działa jako pewnego rodzaju przypomnienie, dzięki któremu można porozmawiać o obecnych i poprzednich projektach. Uczelnia może lepiej odkryć osobowość kandydata, która jest jednym ze składowych elementów przy ubieganiu się o miejsce.Taki system jednak w wielu aspektach potrafi być brutalny. Jeżeli profesorom nie spodoba się to, co zobaczą, nie zostaniesz zaproszony na rozmowę, przez co nie będziesz w stanie obronić swojego punktu widzenia. Dlatego, jak wspomniane wyżej, podnieść szansę dostania się na wymarzoną uczelnię mogą opisy Twojego toku rozumowania. Natomiast jeśli profesorzy będą zadowoleni z wyników zaprezentowanych w portfolio, jesteś już dwoma nogami w drugim etapie rekrutacji.  

Rady dotyczące portfolio

Jeżeli weźmiesz do serca poniższe rady, nic nie powinno Cię zaskoczyć a tworzenie portfolio dla brytyjskich uniwersytetów będzie czystą przyjemnością!

Poszukuj i rób swoje własne rozeznanie.

Musisz sam znaleźć odpowiedź na to, co jest wymagane na kierunek oraz poziom (licencjat/magisterka), na który chcesz aplikować.  Nawet kursy na tym samym uniwersytecie mogą mieć różne pojęcie o tym, czego chcą od swoich przyszłych studentów. 

Słuchaj porad uczelni i trzymaj się terminów.

Podążaj za instrukcjami i wytycznymi dotyczącymi prac, które powinieneś dostarczyć i zrób to na czas. Nie przekraczaj limitu prac, nie dodawaj również na siłę rzeczy, które uczelnia odradza (na przykład często w przypadku architektury jest to fotografia). Upewnij się, że sprawdziłeś, którego terminu ostatecznego używają – aplikacje UCAS dla kursów artystycznych i dizajnerskich muszą być złożone nie później niż 24 marca, jednak niektóre uniwersytety chcą, abyś złożył aplikacje w standardowym terminie 15 stycznia.

Czerp inspirację.

Większość uniwersytetów posiada galerie oraz porady dotyczące prac, które dadzą Ci inspirację. Zbieraj jak najwięcej tego typu poradników. Oglądaj, zapisuj, załóż pinterest’a i kolekcjonuj prace znalezione w internecie. Gwarantuję, że będą bardzo pomocne gdy zaczniesz realizować swoje własne portfolio. Pamiętaj jednak, aby nie kopiować prac! Profesorzy, którzy będą oceniać Twoje portfolio, widzieli już w życiu bardzo dużo, a plagiat jest niedopuszczalny. 

Pokaż swoją kreatywność i procesy myślowe.

Każdy uniwersytet wymaga czegoś innego, jednak niezmienny jest fakt, iż uczelnia chce zobaczyć Twój proces tworzenia i brak przypadkowości w twoich działaniach. Dlatego dołącz szkice do makiety czy innej formy przestrzennej, zamieść krótką notkę o Twojej pracy. 

Zróżnicuj swoje prace.

Unikaj prezentowania tylko jednej techniki. Pokaż uczelni, że jesteś otwarty na każdą nową okazję do rozwijania się. Jeżeli dostaniesz limit prac 10, postaraj się, by każda z tych 10 prac była zaprezentowana inną metodą i przedstawiała inny temat. 

Przygotuj się merytorycznie.

Aby przygotować portfolio, teoretycznie wystarczy Ci Twoja własna wyobraźnia. Jednak dodatkowym atutem będzie, jeśli pokażesz uczelni, że interesujesz się wszystkim, co dana dziedzina może oferować. Pokaż, że czytasz o tym, że szukasz, że obserwujesz wszystko na bieżąco. Możesz przygotować makietę budowli Twojego ulubionego architekta i pokazać jakie emocje w Tobie wzbudza, możesz przedstawić według swojej koncepcji znaną ogólnie teorię architektury. Po prostu czytaj książki, magazyny, blogi – dowiaduj się coraz to więcej, aby Twoje prace były wykonywane świadomie. 

Unikaj jednak mówienia uczelni, że wiesz już wszystko.

Uczelnia chce widzieć, że interesujesz się tym, na co aplikujesz. Jednak nie pragnie abyś prezentował jej to, o czym oni już dokładnie wiedzą. Tutorzy czytali te książki, oni widzieli te filmy, oni znają tych malarzy, architektów, fotografów, projektantów. Musisz pokazać, że interesujesz się daną dziedziną, ale tak naprawdę nie wiesz o tym jeszcze nic. Uczelnia nie potrzebuje Twojej obszernej wiedzy a potencjału, który przez najbliższych kilka lat będziesz wykorzystywał by uczyć się i odkrywać to, co uniwersytet będzie w stanie Ci zaoferować.

Poznaj historie innych.

Monika, jedna z naszych aplikantek, a teraz już studentek, dzięki swojemu portfolio została zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną do uniwersytetów takich, jak Newcastle University (top 1 w UK pod względem Art&Design), University of Leeds czy Norwich University of the Arts. Poznaj jej historię opisaną w tym artykule!

Podstawowe pomysły na to, jakie techniki możesz załączyć:

 – szkice (praktycznie obowiązkowe na większość kierunków)

– obrazy 

– rysunki

– makiety

– rzeźby

– instalacje

– animacje

– projekty 3D w komputerze

– fotografia

– murale

Jest to tylko kropla w morzu tego, co możesz pokazać uczelni. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni.

Rozmowa wstępna

Tak jak w przypadku portfolio, można przewidzieć trzy scenariusze  Twojej rozmowy. Wszystko będzie zależało od Twojej możliwości stawienia się osobiście na wydziale.

  1. Rozmowa twarzą w twarz – najbardziej rozpowszechniona (wśród aplikantów z Wielkiej Brytanii) jest rozmowa wstępna twarzą w twarz. Zazwyczaj opiera się ona na dyskusji na temat Twojego portfolio oraz kursu. Jesteś również pytany o swoje zainteresowania, personal statement oraz o wzory do naśladowania.
  2. Rozmowa przez internet (najpopularniejsza wśród aplikantów z Polski) – jeżeli nie jesteś w stanie stawić się osobiście lub osoba, która będzie przeprowadzała z Tobą rozmowę, ma zbyt dużo na głowie, nadal nie uciekniesz przed tym etapem rekrutacji. Możesz zostać poproszony o rozmowę telefoniczną, Skype lub w ostateczności email.
  3. Grupowa rozmowa – zazwyczaj obejmuje grupową dyskusję, debatę oraz praktyczne zadania, prawdopodobnie dotyczące kierunku, na który aplikujesz.

Rozmowy wstępne są zazwyczaj niezbędne. Tak jak w większości przypadków pracownik nie zostanie zatrudniony bez wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, tak w tym wypadku to samo dotyczy studentów, którzy chcą studiować na danym kierunku. Uczelnia chce po prostu upewnić się, że jest to właśnie odpowiedni kierunek dla danego kandydata, zanim zobowiąże on się do trzech lat na wybranym kursie. 

Rady dotyczące rozmowy wstępnej

Jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na studia artystyczne w Wielkiej Brytanii?

Przejrzyj program kursu ponownie.

Przypomnij sobie treść kursu, zanim wybierzesz się na rozmowę i przygotuj kilka specyficznych pytań – nawet kursy o takiej samej nazwie mogą się od siebie drastycznie różnić. 

Miej pomysły, wyrażaj opinie, pokaż swoje stanowisko.

W tym wypadku milczenie nie jest złotem. Jak sama nazwa mówi, to będzie rozmowa. Zazwyczaj osoba, która przeprowadza interview, zadaje pytania, na które należy odpowiadać obszernie i dokładnie. Unikaj zdań krótkich i niekonkretnych.

Przećwicz rozmowę o swoim portfolio.

Nie tylko co w nim jest, ale dlaczego. To jest zagadnienie, któremu aplikanci poświęcają zbyt mało czasu. 

Przeczytaj ponownie swój personal statement.

Po rozmowie o portfolio, właśnie to co napisałeś w swoim liście motywacyjnym, może nakreślić przebieg rozmowy.

Umiej poprzeć swoje zdanie.

Jeśli wskazujesz jakąś postać jako “wpływ” na kształt Twojej pracy, musisz to udowodnić.

Wyróżnij swoją osobę.

Jeżeli jesteś przyszłym projektantem, jubilerem – noś swoje wyroby. Artyści i ilustratorzy, chwalcie się i rozmawiajcie o swoich wystawach lub wystawach, które pokochaliście. Pokażcie się z każdej strony, aby wyróżnić się na tle innych.

Przeczytaj rady innych studentów

Dla przykładu: Monika, jedna z naszych aplikantek, a teraz już studentek, dzięki swojemu portfolio i późniejszej rozmowie kwalifikacyjnej, dostała się na najlepsze brytyjskie uczelnie oferujące kierunki Art&Design i wylądowała na najlepszej z nich – Newcastle University. Chcesz być jak ona? Przeczytaj jej artykuł o tym, jak udało jej się przejść przez wszystkie interviews.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Portfolio i rozmowa wstępna na studia artystyczne w Anglii

Sprawdź jak przygotować portfolio na studia artystyczne w UK, aby ułatwić sobie późniejszą rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą Twoich prac.
Czytaj więcej

Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Myślisz o aplikacji na magisterkę w Anglii? Dowiedz się wszystkiego na temat całego procesu.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐