Aplikacje UCAS

jak brytyjskie uczelnie je rozpatrują?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • co się dzieje z Twoją aplikacją, gdy dotrze ona do uniwersytetów,
  • o czym należy pamiętać w kwestii wysyłania podania na studia w UK,
  • jak zmaksymalizować swoje szanse na otrzymanie ofert od wybranyc uczelni.

Jeśli złożyłeś/aś aplikację UCAS w pierwszym terminie (przed 15 stycznia) to uczelnie są zobowiązane rozpatrzyć Twoją aplikację przed 2 maja. Metody przyznawania miejsc różnią się w zależności od uczelni oraz kierunku (po szczegóły napisz do nas na messengerze lub poprzez [email protected]). Proces rozpatrywania aplikacji został opisany w poniższym artykule i jest podzielony na 3 najpopularniejsze metody.

Natychmiastowa oferta

System UCAS rozpoczyna przyjmowanie aplikacji w połowie września roku poprzedzającego rok rozpoczęcia studiów. Część uniwersytetów zaczyna rozdawać oferty najszybciej, jak to jest możliwe. To znaczy, że Twoje szanse na uzyskanie pozytywnej oferty od uczelni są przeciwnie proporcjonalne do czasu, który minął od rozpoczęcia rekrutacji, a tym samym – jeśli wyślesz podanie w październiku, oferty możesz się spodziewać nawet w tym samym miesiącu.

Najlepsi z najlepszych

Uniwersytet nie sprawdza aplikacji, dopóki wszystkie nie dotrą do ich systemu. Najczęściej czeka do 15 stycznia. Dopiero wtedy podania są skrupulatnie analizowane przez uniwersyteckie komisje (zwykle każdy wydział ma osobny “admissions team”) i wybierani są najlepsi spośród wszystkich kandydatów. Jest to najbardziej sprawiedliwa metoda, jednak często powoduje ona to, że aplikant czeka na swoją ofertę nawet kilka miesięcy.

Równe szanse

Uniwersytet zaczyna odpowiadać na aplikacje od razu po otwarciu systemu. Ma jednak określoną liczbę miejsc do rozdania w pierwszych miesiącach, aby w styczniu – gdy większość uczniów z tendencją do robienia wszystkiego na ostatnią chwilę składa swoje podania – nadal mieć możliwość złożenia oferty.

Co się dzieje z Twoją aplikacją, kiedy wpłynie na uczelnie?

Na początku aplikacje przeglądane są przez centralny zespół przyjęć na uczelni pod kątem poprawności merytorycznej oraz spełnienia podstawowych kryteriów. Niezwykle istotne jest więc, aby aplikacja została poprawnie przygotowana pod dany kierunek i wybrane uczelnie (koniecznie sprawdź to z nami przed wysłaniem!). “Admissions team” następnie przekazuje wyselekcjonowane wnioski dedykowanym grupom akademickim, które składają się z ekspertów w danych dziedzinach. Jeśli ci stwierdzą, że aplikant stworzył wrażenie odpowiednio przygotowanego i zmotywowanego, jego aplikacja wysyłana jest z powrotem do centralnej komisji na uczelni w celu zatwierdzenia. Czasami zdarza się, że komisja lub ekspert poproszą o dodatkowe informacje, jak na przykład potwierdzenie referencji, dosłanie dokumentów, portfolia czy dodatkowej, krótkiej pracy pisemnej. Możesz również zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną lub egzamin wstępny (tylko w przypadku nielicznych wybranych uczelni i kierunków).

Jeśli przygotowałeś się do całego procesu odpowiednio i wypełniłeś wszystko zgodnie z oczekiwaniami (jeśli skorzystałeś z naszej pomocy to najpewniej tak), możesz być pewien, że dostaniesz niebawem od uczelni e-mail z odpowiedzią oraz, że zmieni się status Twojej aplikacji w UCAS track. Jeśli Twoja aplikacja była bardzo ambitna, nie zdziw się, gdy otrzymasz ofertę na trochę inny kurs – podobnie w przypadku trochę słabszego podania. Okres oczekiwania na odpowiedź to od 2 dni do nawet miesiąca po złożeniu aplikacji, w zależności od kierunku i uczelni.

Rada dla aplikantów!

Wczesna aplikacja może być dodatkowym plusem – pamiętaj jednak, aby wysłać ją dopiero, gdy będziesz pewny wyboru kursu oraz uniwersytetu, a Twój personal statement będzie dopracowany. Upewnij się, że zastosowałeś wszystkie wskazówki, których Ci udzielono. Jeśli nie jesteś czegoś pewny/a, skontaktuj się z nami możliwie najwcześniej (na messengerze lub poprzez maila [email protected]), a jeśli jest już po 15 stycznia – nie martw się! Z naszą pomocą wciąż masz spore szanse dostania się na dobre uczelnie!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

10 rzeczy, które ułatwią Ci przeprowadzkę na studia do Wielkiej Brytanii

Stresujesz się wyjazdem na studia? Czujesz się kompletnie nieprzygotowany do zmiany miejsca i otocze
Czytaj więcej

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐