Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

NIN - czyli National Insurance Number

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • na czym polega proces aplikacji o niego;
 • kiedy go zacząć i jak się do niego przygotować;
 • jak to wszystko ma się do pracy w Wielkiej Brytanii.
NIN (National Insurance Number) jest brytyjskim odpowiednikiem polskiego NIP/PESEL. To numer “ubezpieczenia”, który identyfikuje Cię w systemach HMRC. Jest on używany do obliczania Twojej kwoty wolnej od podatku, odprowadzania składek na ubezpieczenie i właściwej kwoty podatku, czy po prostu identyfikacji. Numer ten jest obok zdobycia brytyjskiego numeru telefonu, najważniejszą sprawą, którą należy zacząć załatwiać zaraz po przylocie do Wielkiej Brytanii. W poniższym artykule opisujemy na czym polega proces aplikacji o NIN i jak go sprawnie przejść.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Zanim zaczniesz – co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim, musisz:

 • być fizycznie w Wielkiej Brytanii;
 • mieć już brytyjski adres (a nie mieszkać np. w hotelu);
 • mieć brytyjski numer telefonu.

Pamiętaj!

Aplikacja o NIN jest zawsze BEZPŁATNA i odbywa się online.

Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Dostęp do treści premium (związanych ze wsparciem po aplikacji jak np. przeprowadzka, finanse, praca, czy umówienie się na spotkanie w sprawie National Insurance Number) dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.

UWAGA! Ze względu na covid-19 spotkania o NIN obecnie są zawieszone (nie odbywają się) a osoby z UE mogą pracować bez NIN.

Krok pierwszy – przed aplikacją

Upewnij się, że masz poniższe informacje:

 • brytyjski adres pod którym obecnie mieszkasz (póki nie mieszkasz w UK nie aplikuj o NIN),
 • brytyjski numer telefonu
 • paszport lub dowód osobisty
 • powód, dla którego potrzebujesz NIN.
  PAMIĘTAJ! Na pytania typu “Dlaczego potrzebujesz NIN?” lub “W jakim celu przyleciałeś/aś do UK?”, odpowiedz, że do pracy (nie na studia – jeśli wspomnisz o tym, że potrzebujesz NIN na studia, mogą nie dać Ci NINu – bo ten jest potrzebny tylko do pracy).

Rozpoczęcie aplikacji…

Aplikację rozpoczynasz na stronie rządowej o tutaj – poza stroną brytyjskiego rządu (końcówka .gov.uk) nie ma żadnych oficjalnych miejsc gdzie można zaaplikować o nin. Pamiętaj, że aplikacja i NIN są bezpłatne więc jeśli ktoś próbuje pobrać od Ciebie opłatę całkiem prawdopodobnym jest, że jesteś na stronie pośrednika, który po prostu pobierze od Ciebie pieniądze za wysłanie Twojej aplikacji ze swojej strony na … stronę rządową. 🙂

Po aplikacji…

Na przyznanie NIN czeka się około 4 tygodni od aplikacji. W międzyczasie uzbrój się w cierpliwość oraz sprawdzaj swój mail i pocztę. Może się zdarzyć, że poproszą Cię o dodatkowe informacje lub nawet o przyjście na spotkanie celem weryfikacji tożsamości.

Gdy otrzymasz już list z właściwym NINem, pamiętaj aby go zachować, a najlepiej zapisać (lub zapamiętać) gdzieś w dostępnym dla Ciebie miejscu, gdyż będzie Ci potrzebny bardzo często – do pracy, w kwestiach związanych z podatkami, bankami itp.

Sam NIN składa się z dwóch liter na początku, 6 cyfr i jednej litery na końcu, np.: AB 12 34 56 C.

A co z pracą?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, NIN jest niezbędny, aby móc legalnie pracować. Dlatego też, teoretycznie, dopóki nie otrzymasz właściwego NINu (co, jak widzisz, może trwać kilka tygodni), nie możesz podjąć pracy.

Na szczęście, w praktyce wygląda to tak, że zdecydowana większość miejsc pracy przyjmuje osoby bez NINu, pod warunkiem, że czekasz na spotkanie w job centre (czyli jesteś już na nie umówiony/a) lub masz już NIN tymczasowy i oczekujesz listu z właściwym numerem.

Niestety, miejsca takie jak np. McDonald’s nie przyjmują aplikantów, którzy nie posiadają jeszcze właściwego NINu.

Podsumowując…

Jak widzisz, proces aplikacji o NIN do pracy w Wielkiej Brytanii nie jest wcale taki straszny. Jeśli zapoznasz się z nim odpowiednio wcześnie i przygotujesz zarówno do rozmowy jak i spotkania, możemy Cię zapewnić, że wszystko będzie dobrze.

A jeżeli nadal masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, napisz do nas śmiało na FB lub przez maila [email protected] (preferujemy tę pierwszą opcję – jest wygodniejsza i szybsza).

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Portfolio i rozmowa wstępna na studia artystyczne w Anglii

Sprawdź jak przygotować portfolio na studia artystyczne w UK, aby ułatwić sobie późniejszą rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą Twoich prac.
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐