Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

NIN - czyli National Insurance Number

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • na czym polega proces aplikacji o niego;
 • kiedy go zacząć i jak się do niego przygotować;
 • jak to wszystko ma się do pracy w Wielkiej Brytanii.
NIN (National Insurance Number) jest brytyjskim odpowiednikiem polskiego NIP/PESEL. To numer “ubezpieczenia”, który identyfikuje Cię w systemach HMRC. Jest on używany do obliczania Twojej kwoty wolnej od podatku, odprowadzania składek na ubezpieczenie i właściwej kwoty podatku, czy po prostu identyfikacji. Numer ten jest obok zdobycia brytyjskiego numeru telefonu, najważniejszą sprawą, którą należy zacząć załatwiać zaraz po przylocie do Wielkiej Brytanii. W poniższym artykule opisujemy na czym polega proces aplikacji o NIN i jak go sprawnie przejść.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Zanim zaczniesz – co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim, musisz:

 • być fizycznie w Wielkiej Brytanii;
 • mieć już brytyjski adres (a nie mieszkać np. w hotelu);
 • mieć brytyjski numer telefonu.

Pamiętaj!

Aplikacja o NIN jest zawsze BEZPŁATNA i odbywa się telefonicznie. Aplikacja o NIN Online NIE ISTNIEJE!

Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Dostęp do treści premium (związanych ze wsparciem po aplikacji jak np. przeprowadzka, finanse, praca, czy umówienie się na spotkanie w sprawie National Insurance Number) dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.

UWAGA! Ze względu na covid-19 spotkania o NIN obecnie są zawieszone (nie odbywają się) a osoby z UE mogą pracować bez NIN.

Krok pierwszy – zadzwoń do Call Centre

Zadzwoń pod następujący numer: 0 800 141 2075, aby umówić się na spotkanie w sprawie National Insurance Number. To krótka rozmowa telefoniczna, w trakcie której spytają Cię o Twoje dane:

 • czy jesteś już w Wielkiej Brytanii i kiedy dokładnie przyleciałeś/aś;
 • imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • brytyjski adres,
 • brytyjski numer telefonu
 • powód, dla którego potrzebujesz NIN.
  PAMIĘTAJ! Na pytania typu “Dlaczego potrzebujesz NIN?” lub “W jakim celu przyleciałeś/aś do UK?”, odpowiedz, że do pracy (nie na studia – jeśli wspomnisz o tym, że potrzebujesz NIN na studia, mogą nie dać Ci NINu – bo ten jest potrzebny tylko do pracy).

W trakcie rozmowy telefonicznej…

…konsultant wyznaczy Ci miejsce (zależne od Twojego miejsca zamieszkania) i termin spotkania (dzień i konkretną godzinę).

Pamiętaj zapisać sobie te dane, oraz upewnić się, że masz dobry adres. Samo miasto nie wystarczy, gdyż czasami w jednym mieście jest więcej job centres, w których odbywają się spotkania o NIN i możesz potem mieć problem odnaleźć odpowiednie. Najlepiej spisać zawsze dokładny post code (kod pocztowy), ponieważ w Wielkiej Brytanii kody pocztowe różnią się w zależności od ulicy, więc to najdokładniejszy i najprostszy sposób odnalezienia odpowiedniego job centre.

Spotkanie może być wytyczone za kilka dni lub kilka tygodni. Niestety nie ma na to reguły i nie Ty o tym decydujesz. To konsultant wyznaczy pierwszy dostępny termin w jednym z najbliższych job centres w Twojej okolicy, które organizują spotkania o NIN. 

UWAGA! Jeżeli przeprowadzasz się do Leicester, wiedz, że to miasto wyjątkowo nie ma job centre, w którym odbywają się rozmowy o NIN. W takim wypadku konsultant zaproponuje Ci prawdopodobnie Coventry, Birmingham, Nottingham lub Milton Keynes. Jeżeli zostanie Ci wyznaczone miasto inne niż Coventry i Nottingham, możesz uprzejmie spytać konsultanta, czy jest możliwość przeniesienia spotkania do Coventry lub Nottingham. Piszemy Ci o tym dlatego, że o wiele łatwiej będzie Ci się dostać do tych dwóch miast (autobusy jeżdżą praktycznie co godzinę i kosztują kilka funtów, a job centres są blisko stacji).

Przygotuj się do spotkania

Stawiając się na spotkaniu, musisz mieć ze sobą swój dowód osobisty lub paszport, oraz (jeśli zdążysz otrzymać) list od Job Centre z potwierdzeniem spotkania. Pamiętaj, żeby na spotkaniu stawić się w określonym miejscu i o określonej godzinie.

Poza tym, nie musisz się niczym martwić – możesz przygotować się na przyjemną rozmowę. Pracownik job centre, na którego trafisz, prawdopodobnie przyjmuje dziennie dziesiątki osób z całej Europy, więc nie musisz martwić się ani o język (Brytyjczycy są przyzwyczajeni do różnych akcentów czy drobnych błędów popełnianych w rozmowie przez obcokrajowców) ani o zadawane Ci pytania – nie będziesz przesłuchiwany/a.

W trakcie spotkania…

Spotkanie będzie bardzo proste, krótkie i jak już wspomnieliśmy – przyjemne. Mogą Ci zostać zadane podstawowe pytania:

 • kiedy przyleciałeś/aś;
 • gdzie mieszkasz w UK;
 • po co Ci NIN (pamiętaj, aby odpowiedzieć, że do pracy!).

Pracownik job centre poprosi również o Twój dowód osobisty lub paszport, aby móc zrobić jego ksero. Po spotkaniu dostaniesz kartkę z potwierdzeniem tego, że czekasz na NIN. Będzie to Twój “tymczasowy NIN” – nie właściwy. Właściwy NIN przyjdzie do Ciebie w ciągu kilku tygodni pocztą na adres, który podany był przez Ciebie w momencie umawiania się na spotkanie oraz w trakcie spotkania.

Jeśli Twój adres zamieszkania zmienił się w okresie między rozmową telefoniczną a spotkaniem o NIN, możesz, a wręcz musisz poinformować o tym pracownika job centre i poprosić go o wysłanie właściwego NINu na nowy adres.

Po spotkaniu…

Gdy otrzymasz list z właściwym NINem, pamiętaj aby go zachować, a najlepiej zapisać (lub zapamiętać) gdzieś w dostępnym dla Ciebie miejscu, gdyż będzie Ci potrzebny bardzo często – do pracy, w kwestiach związanych z podatkami, bankami itp.

Sam NIN składa się z dwóch liter na początku, 6 cyfr i jednej litery na końcu, np.: AB 12 34 56 C.

A co z pracą?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, NIN jest niezbędny, aby móc legalnie pracować. Dlatego też, teoretycznie, dopóki nie otrzymasz właściwego NINu (co, jak widzisz, może trwać kilka tygodni), nie możesz podjąć pracy.

Na szczęście, w praktyce wygląda to tak, że zdecydowana większość miejsc pracy przyjmuje osoby bez NINu, pod warunkiem, że czekasz na spotkanie w job centre (czyli jesteś już na nie umówiony/a) lub masz już NIN tymczasowy i oczekujesz listu z właściwym numerem.

Niestety, miejsca takie jak np. McDonald’s nie przyjmują aplikantów, którzy nie posiadają jeszcze właściwego NINu.

Podsumowując…

Jak widzisz, proces aplikacji o NIN do pracy w Wielkiej Brytanii nie jest wcale taki straszny. Jeśli zapoznasz się z nim odpowiednio wcześnie i przygotujesz zarówno do rozmowy jak i spotkania, możemy Cię zapewnić, że wszystko będzie dobrze.

A jeżeli nadal masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, napisz do nas śmiało na FB lub przez maila [email protected] (preferujemy tę pierwszą opcję – jest wygodniejsza i szybsza).

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Referencja na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego na temat listu referencyjnego wymaganego na studia w UK i sprawdź jak otrzymać interaktywny szablon dla swojego referenta.
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia magisterskie w UK?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐