Jak napisać dobre CV do pracy w Wielkiej Brytanii?

Poszukiwanie pracy na studiach w UK.

Temat poszukiwania pracy w trakcie studiów w Wielkiej Brytanii bywa jedną z największych obaw naszych aplikantów i studentów. Niestety, polskie szkoły średnie nie przygotowują w odpowiedni sposób do napisania odpowiedniego CV i faktycznie znalezienia pracy w trakcie studiów na Wyspach.

Przede wszystkim należy pamiętać, że forma CV i informacje, które należy (lub których nie powinno się) w nim zawrzeć również różnią się od tego, co funkcjonuje w Polsce.

CV jest tak naprawdę kluczowym elementem dla Twojego sukcesu w znalezieniu pracy w UK, a z naszymi wskazówkami zmaksymalizujesz swoje szanse w trakcie rekrutacji. 

Nie będziemy tutaj pisać o tym, czym jest CV – skoro już tu jesteś, to pewnie wiesz co to i po co Ci to. Skupmy się więc tylko i wyłącznie na konkretach.

A więc, do rzeczy! 👇

Ups!

Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Jakich informacji NIE zawierać w CV?

Na sam początek musimy poruszyć kwestię informacji i elementów, których w CV zawierać NIE należy lub nawet NIE wolno: 

 1. Zdjęcie;
 2. Data urodzenia, wiek;
 3. Płeć;
 4. Wyznanie;
 5. Kolor skóry;
 6. Wyniki z matur (pracodawcy nie interesują Twoje wyniki matur, pomijając już fakt, że nie znają kwalifikacji takich, jak polska matura);
 7. Szkoły przed liceum;
 8. Wyniki na studiach póki nie masz dyplomu (również, nie są istotne – oczywiście w tym artykule NIE piszemy o szukaniu stażu, czyli placement year);
 9. Polskie znaki – w CV (i nie tylko, ogólnie – za granicą) polskich znaków NIE używamy. Inne kraje ich nie znają; po prostu – „ucinaj ogonki”;
 10. Bardzo dokładny adres (pracodawca nie będzie wysyłał Ci listów, ani nie przyjdzie do Ciebie osobiście z ofertą pracy – samo miasto zazwyczaj wystarczy);
 11. “Wyrażam zgodę…” – to co w Polsce jest dopisywane na dole każdego CV w UK jest totalnie zbędne. Oczywistym jest, że wyrażasz zgodę na przetwarzanie CV i Twoich danych bo po to roznosisz to CV, także dodatkowych fraz nie piszesz – bądź naturalny/a. 🙂
 12. Lanie wody, kłamanie, zmyślanie, naciąganie faktów. 

Co NALEŻY (i w jakiej kolejności!) zawrzeć w CV?

Wielu z Was zapomina o niektórych elementach w CV. Część z nich jest dość nieoczywista, jednak ma olbrzymie znaczenie:

 1. Twoje dane
  1. Imię,
  2. Nazwisko,
  3. Miasto,
  4. Email
   nie używaj polskich skrzynek z końcówką .pl ani nazw maili typu crazyzuza – bądź “professional”,
  5. Numer telefonu,
   Uwaga! Podawanie polskiego numeru jest pomysłem tak dobrym, jak nie roznoszenie CV w ogóle. Pracodawcy NIE będą dzwonić „za granicę”, aby porozmawiać o pracy. Pamiętaj, aby podając brytyjski numer, NIE dopisywać „+44”.
 2. Personal Profile
  Czyli skrót Twojego CV. To Twoja okazja na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Możesz zrobić to dobrze lub tragicznie – i zależy to tylko od Ciebie. Jak napisać dobry personal profile? Tego dowiesz się przede wszystkim na tej stronie. Pamiętaj również, że:
  1. Personal profile NIE jest miejscem na pisanie „I’m a student”, zwłaszcza w pierwszym zdaniu (skreślisz tym swoje szanse na starcie; masz pokazać, że jesteś świetnym kandydatem do pracy – jako potencjalny pracownik!).
  2. Personal profile to taki mini list motywacyjny, także możesz go personalizować pod konkretnego pracodawcę/branżę (czyli naszykować różne CV z różnymi personal profile np. inne do pracy w kawiarni, inne do pracy w pubie, jeszcze inne do sklepu odzieżowego).
 3. Work Experience
  Twoje doświadczenie zawodowe. Wymień gdzie pracowałeś/aś (miejsce, stanowisko) i w sposób ciekawy, w 2-3 zdaniach opisz czym się tam zajmowałeś/aś (nie pisz wypracowań, ale nie pisz też zbyt krótko w stylu “selling clothes” i koniec.). Opisz zajmowane stanowisko i obowiązki. Dobrze jest też wspomnieć o umiejętnościach, które to potwierdzą lub które dzięki tej pracy rozwinąłeś/rozwinęłaś.
 4. Skills
  Przede wszystkim te mające znaczenie dla Twojego pracodawcy – warto używać słów kluczowych – i tutaj na pewno będzie pomocny ten artykuł.
 5. Education
  Również jest warta wspomnienia; tutaj podajesz:
  1. Studia – np. Cardiff University, a pod tym BA (Hons) Journalism (Twoje podstawówka i gimnazjum nie mają znaczenia);
  2. Szkoła średnia – nazwa szkoły w formacie Secondary School no. X in Warsaw, Poland (bez zbędnych imion itd.) a pod nią coś w stylu A-level equivalent in English, Mathematics & Physics.
 6. Languages
  …oraz ich poziom (uwaga, podawanie umiejętności językowych w skali CEFR „A1/A2/B1/B2/C1/C2 – jest złym pomysłem; większość pracodawców nie będzie wiedziała o co chodzi. Podawaj opisowo – native/fluent/communicative etc…). Ta sekcja może podlegać również pod sekcję Skills w ramach Languages.
 7. Interests / Hobbies
  Nie jesteś robotem – pokaż więc, że masz zainteresowania i jesteś interesującą osobą.
 8. Reference available upon request
  Taką frazę umieść gdzieś na końcu CV. Nie podawaj danych osobowych do Pani Karoliny z Urzędu Miasta, gdzie robiłeś/aś 2 miesięczny staż w trakcie szkoły średniej. 

JAK? Czyli prezentacja (CV)

W tym akapicie zwrócę uwagę na prezentację Twojego CV. Traktuj to jako swoją wizytówkę, jednak pamiętaj, aby unikać przerostu formy nad treścią (sensowny balans jest tutaj najważniejszy). Ale o co w ogóle chodzi? 

Oryginalność jest przez pracodawców bardzo ceniona i wierz mi – zwiększa drastycznie Twoje szanse na interview / dostanie pracy. Układ i wygląd mają tutaj znaczenie z dwóch powodów.

 1. Zwrócenie uwagi – jeśli pracodawca prowadzi rekrutację i dostaje 200 CV, z których większość to białe kartki z czarnym tekstem – po 5-6 sztukach już nie będzie ich specjalnie uważnie czytać. Zwrócenie uwagi pracodawcy na siebie wizualnie innym i estetycznym CV zwiększy Twoje szanse. 
 2. Czytelność – podobnie jak wyżej, przy kilkuset (a nawet i kilkunastu) CV potencjalny pracodawca może już mieć dość czytania. Dobrze wybrany motyw CV zwiększy jego czytelność, a także ułatwi potencjalnemu pracodawcy zapoznanie się z Twoim dokumentem.

Wbrew pozorom, to wcale nie jest trudne!

Jest masa darmowych szablonów do Worda, mnóstwo takich stron znajdziesz w internecie, np. tutaj. Przy wyborze zawsze pamiętaj, żeby jednak to nie był przerost formy nad treścią (i będę to powtarzać w kółko bo na podstawie setek CV naszych aplikantów to był jeden z popularniejszych błędów). Szukasz coś ładnego, eleganckiego, czytelnego (przede wszystkim) i wyróżniającego się. Przy edycji, pamiętaj, aby CV było w stonowanych kolorach (możesz dopasować barwy kierując się psychologią kolorów – najlepiej ciemny granat, lub bordo).  

Co jeszcze?

Napisz CV ze starannością – unikaj literówek, błędów, używania zbyt dużo “I” w personal profile (podobnie jak w personal statement). Dbaj o szczegóły. Jeśli w CV masz różne elementy, staraj ustawiać się je tak, aby były estetycznie w linii prostej do siebie. I to pięknie obrazuje grafika poniżej (“niebieska linia” w pionie to linia pomocnicza – nagłówki równo względem siebie, teksty równo względem siebie – nie odbiegamy prawo/lewo, nawet odstępy góra/dół też zachowujemy – podsumowuje to jedno piękne słowo – estetyka). Pamiętaj, że takimi rzeczami pokazujesz też pracodawcy, że zwracasz uwagę na szczegóły – a to przecież jest ważne praktycznie w każdej pracy! 🙂

Pamiętaj o odwróconej chronologii – w experience oraz edukacji podajesz od góry od “najnowszych” (najbardziej aktualnych) miejsc i w dół idą te dawniejsze. 

Podsumowując

Jeśli pisząc swoje CV, dostosujesz się do powyższych wskazówek, to będzie to już połowa sukcesu! 🙂 Druga połowa, to wysłanie swojego dokumentu nam do sprawdzenia na messengera: www.m.me/SmartProspects.ltd dla upewnienia się, że wszystko jest w porządku – w końcu dobrze, kiedy ktoś doświadczony spojrzy obiektywnie na coś, nad czym pracowałeś/aś jakiś czas.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Akademik czy mieszkanie? – czyli jak pozbyć się dylematu przed studiami w Wielkiej Brytanii

Sprawdź jak pozbyć się dylematu odnośnie rodzaju zakwaterowania na studiach w Wielkiej Brytanii przed ich rozpoczęciem.
Czytaj więcej

Praca w Deliveroo i UberEats jako świetna alternatywa dla studentów w Wielkiej Brytanii

Poznaj historię Karoliny i Jacka – studentów, którzy dorabiają jako dostawcy jedzenia dla Deliveroo i UberEats. Sprawdź dlaczego warto tam pracować!
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐