Mieszkanie na studiach w UK - akademik czy prywatne mieszkanie? - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Mieszkanie na studiach w UK

akademik czy prywatne mieszkanie?
Otrzymałeś już odpowiedzi od wszystkich uczelni oraz wybrałeś już firm i insurance choices? W takim razie czeka na Ciebie kolejne wyzwanie. Nadszedł czas na poważne decyzje dotyczące miejsca zamieszkania. Zanim jednak zaczniesz działać, dowiedz się wszystkiego na temat university halls oraz private accommodation!
OK, przejdźmy do rzeczy!

University halls

Jest to wybór większości brytyjskich i “międzynarodowych” studentów pierwszego roku, ponieważ aplikacja odbywa się za pośrednictwem uniwersytetu. Akademiki zazwyczaj zlokalizowane są w pobliżu uczelni, abyś nie musiał martwić się o dojazd. Masz możliwość wybrać rodzaj pokoju (standard, ensuite, studio etc.) oraz jego wielkość a także opcję z wyżywieniem. Ogromnym atutem jest mieszkanie z innymi studentami. To na pewno ułatwia nawiązywanie nowych znajomości, dzięki czemu szybko zaaklimatyzujesz się w obcym, jak dotąd, miejscu. Poza tym w każdej chwili możesz uzyskać pomoc ze strony uczelni. Warto również dodać, że w cenę najmu wliczone są zwykle wszystkie rachunki, więc nie ma potrzeby zawracać sobie głowy ciągłymi opłatami. To z całą pewnością ułatwia stawianie pierwszych kroków w dorosłym, studenckim życiu.

Dostęp do artykułu premium (w którym dowiesz się o wadach i zaletach poszczególnych typów zakwaterowania na studiach) dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej – wrócimy do Ciebie w ciągu doby.

Minusy

Niestety są też i wady mieszkania w akademikach. Najważniejszą z nich jest cena, ponieważ bardzo często akademiki okazują się być o wiele droższe. Warto również pamiętać, że większość akademików przyjmuje płatności w 2-3 ratach za rok, więc w efekcie trzeba wyłożyć na start nawet kilka tysięcy funtów i to samo zrobić po kilku miesiącach.

O czym jeszcze warto pamiętać, to fakt, że o miejsce w akademiku aplikuje się zarówno do firm jak i insurance choice. Jeśli na przykład, zrezygnujesz z pomysłu studiowania na Wyspach po zaaplikowaniu o miejsca, zrezygnowanie z akademiku może być dość problematyczne. Każda uczelnia ma przynajmniej kilka akademików i zwykle każdy akademik ma inne władze, co wiąże się z konkretnymi terminami, kosztami i warunkami umowy. Warto więc dowiedzieć się wszystkiego jak najwcześniej i być przygotowanym na każdą sytuację.

Niektórzy studenci przyznają również, że w akademikach nie czują się jak w domu. Często są tam organizowane imprezy, które nie pozwalają w ciszy się uczyć lub odpocząć po dniach pełnych obowiązków. Pokoje o ile są zwykle bardzo nowoczesne, o tyle nie należą do sporych. Zwróć uwagę na to, że najbliższą przyszłość spędzisz za granicą, z dala od rodziny oraz przyjaciół. Ważne, abyś czuł się w miarę możliwości komfortowo w swoich czterech ścianach.

Private accommodation

Housing office Twojego uniwersytetu nie jest tylko po to, żeby załatwić Ci miejsce w university halls, ale także aby pomóc w znalezieniu prywatnego mieszkania. Uczelnie z reguły dysponują listą zaufanych landlordów i agencji. Dają również wskazówki dotyczące oglądania mieszkania oraz zawierania umowy. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza opcja wybierana przez studentów z Polski.

Jak już zostało wspomniane wcześniej, ten rodzaj zakwaterowania okazuje się być tańszy od akademików. W dodatku masz o wiele większy wybór – od nowoczesnych umeblowanych mieszkań po nieumeblowane przytulne cztery ściany. Poza tym,  to Ty decydujesz z kim chcesz mieszkać.

Minusy

Musisz liczyć się z faktem, że płacenie czynszu oraz wszelkich rachunków prawdopodobnie będzie należeć do Ciebie, a wszystkie sprawy związane z zakwaterowaniem będziesz zobowiązany załatwiać bezpośrednio z landlordem lub agencją. Jest to poważny egzamin, który zweryfikuje Twoją dojrzałość pod każdym względem.

Podsumowując…

Akademiki, tak jak i prywatne mieszkania, mają swoje wady oraz zalety. Zanim wybierzesz pierwszą opcję, upewnij się, że Twój budżet Ci na to pozwala. Jeśli natomiast uznasz, że powinieneś mieszkać w prywatnym mieszkaniu, zastanów się koniecznie, czy jesteś wystarczająco dojrzały i odpowiedzialny. Jesteśmy jednak przekonani, że skoro odważyłeś się na studia w Wielkiej Brytanii, to z pewnością poradzisz sobie z każdym wyzwaniem!

W przypadku, gdy zdecydujesz się na prywatne zakwaterowanie, warto dołączyć do naszych grup na FB, których pełną listę znajdziesz tutaj. To właśnie tam, poznasz innych aplikantów czy studentów w tym samym mieście, razem z którymi będziesz mógł wynająć swój pierwszy dom w Wielkiej Brytanii, jak robi to co roku setki naszych aplikantów!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Podstawowe informacje o studiach w UK

Sprawdź nasz kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o procesie aplikacji
Czytaj więcej

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐