Warning: Narrowing occurred during type inference of ZEND_FETCH_DIM_RW. Please file a bug report on https://github.com/php/php-src/issues in /home/klient.dhosting.pl/smartprospe/sp.edu.pl/public_html/wp-content/plugins/ajax-search-pro/includes/classes/search/class-asp-search-indextable.php on line 610
Wszystko o kredycie studenckim na studiach w Anglii - pożyczka na czesne. Dowiedz się jak otrzymać stypendium i zdobyć kredyt studencki

Wszystko o kredycie studenckim na czesne w Anglii

Koszty studiów licencjackich w Anglii i Walii

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • sposobie aplikowania o kredyt i wsparciu, jakie może zaoferować Ci Smart Prospects,
  • terminach aplikowania o kredyt studencki na czesne
  • warunkach spłaty kredytu.
Studia w Wielkiej Brytanii – brzmi świetnie, prawda? Wiele osób zafascynowanych studiowaniem na wyspach przedwcześnie rezygnuje ze swojego pomysłu ze względu na brak wiedzy o kwestiach finansowych związanych ze studiami w UK. Najczęściej popełnianym błędem jest myślenie o kredycie na czesne, jak o typowym długu, który będzie ciążył na absolwencie przez wiele przyszłych lat lub o samej przeprowadzce jak o wydaniu kilkudziesięciu tysięcy złotych!
OK, przejdźmy do rzeczy!

UWAGA

Informacje o kredytach studenckich, finansowaniu i aplikacji o nie, dotyczą tylko osób:

  • rozpoczynających studia do roku akademickiego 2020/21 (włącznie)
  • rozpoczynających studia również po Brexicie, ale posiadających status pre-settled lub settled

…i obejmują cały okres studiów. Niestety osoby zaczynające studia jesienią 2021 roku i później, bez statusu pre-settled lub settled nie mają już możliwości wzięcia kredytu studenckiego (innymi słowy, muszą opłacać studia z własnej kieszeni).

Kredyt studencki na czesne w Anglii, Walii i Irlandii Płn.

Czesne w Anglii i Walii wynosi na większości uczelni £9250 rocznie, z kolei w Irlandii Płn. – £4385. Należy pamiętać jednak, że na studia w UK otrzymuje się rządowy kredyt studencki. Kredyt jest przyznawany bez konieczności sprawdzenia historii kredytowej czy posiadania poręczyciela. Nie obciąża również rodziny studenta i nie ogranicza jego swobód zarówno teraz jak i w przyszłości.

Kredyt przysługuje na odpowiednią ilość lat studiów + 1 rok zapasowy (w razie, gdybyś np. oblał/a rok studiów i musiał/a powtarzać), tj.:

  • 4 lata – w przypadku 3 lat zwykłych studiów licencjackich + 1 rok zapasowy
    lub
  • 5 lat – w przypadku:
    a) 3 lat studiów licencjackich + rok zerowy + 1 rok zapasowy
    b) 3 lat studiów licencjackich + 1 rok za granicą lub roczny staż + 1 rok zapasowy
    c) 4 lat studiów jednolitych (3 lata licencjata + 1 rok magisterki) + 1 rok zapasowy
    lub
  • 6 lat – w przypadku:
    a) 3 lat studiów licencjackich +  rok zerowy + 1 rok za granicą lub roczny staż + 1 rok zapasowy
    b) 4 lat studiów jednolitych (3 lata licencjata + 1 rok magisterki) + 1 rok za granicą lub roczny staż + 1 rok zapasowy
    c) 4 lat studiów jednolitych (3 lata licencjata + 1 rok magisterki) + rok zerowy + 1 rok zapasowy
    lub
  • 7 lat – w przypadku 4 lat studiów jednolitych (3 lata licencjata + 1 rok magisterki) +  rok zerowy + 1 rok za granicą lub roczny staż + 1 rok zapasowy

Warunki otrzymania kredytu

Aby otrzymać kredyt studencki na wszystkie(!) lata studiów, należy spełnić wszystkie poniższe warunki

W przypadku Anglii i Irlandii Płn.:

  • być obywatelem Unii Europejskiej,
  • nie mieć na swoim koncie rozpoczętych studiów licencjackich na uczelni publicznej w jakimkolwiek kraju,
  • nie mieć na swoim koncie tytułu licencjata/inżyniera zdobytego na uczelni publicznej lub prywatnej w jakimkolwiek kraju.
  • UWAGA: jeżeli studia, które odbyłeś/aś, były na uczelni prywatnej, nie wpływa to w żaden sposób na otrzymanie kredytu studenckiego, o ile nie uzyskałeś/aś żadnego tytułu (licencjata/inżyniera).

W przypadku Walii:

  • być obywatelem Unii Europejskiej,
  • nie mieć na swoim koncie rozpoczętych/ukończonych studiów licencjackich w Wielkiej Brytanii (to znaczy, że studia w Polsce nie mają w tym wypadku żadnego znaczenia).

Jeżeli rozpocząłem wcześniej studia na uczelni publicznej…

Możliwe, że nie wszystko jeszcze stracone! Otóż, w przypadku Anglii i Irlandii Płn. wygląda to następująco:

  • jeśli rozpocząłeś tylko jeden rok studiów na uczelni publicznej (nieważne czy bezpłatnych czy płatnych), kredyt przysługuje Ci na wszystkie lata studiów z wyłączeniem roku zapasowego (np. w wypadku, gdybyś nie zdał któregoś roku – co w przypadku studentów z Polski praktycznie nigdy się nie zdarza),
  • jeśli rozpocząłeś 2 lata studiów na uczelni publicznej (nieważne czy bezpłatnych czy płatnych), kredyt przysługuje Ci na wszystkie lata studiów, z wyłączeniem roku zapasowego oraz roku pierwszego – oznacza to, że czesne za pierwszy rok studiów, musisz opłacić z własnej kieszeni,
  • jeśli rozpocząłeś 3 lata studiów na uczelni publicznej (nieważne czy bezpłatnych czy płatnych) bez uzyskania tytułu, będziesz musiał opłacić pierwszy i drugi rok studiów z własnej kieszeni,
  • jeśli uzyskałeś tytuł licencjata na studiach na jakiejkolwiek(!) uczelni, nie przysługuje Ci kredyt na żaden rok studiów licencjackich w Anglii oraz żadne finansowanie czesnego w Irlandii Północnej czy Szkocji.
    Na szczęście, pozostają Ci jeszcze studia magisterskie w Anglii, o których szerzej możesz poczytać tutaj! ?

W Walii oczywiście może otrzymać pełne finansowanie na cały okres studiów licencjackich bez względu na to, czy rozpoczęło lub nawet zakończyło się już jedne studia licencjackie w Polsce.

Aplikowanie o kredyt studencki (z naszym wsparciem)

Rząd brytyjski musi wiedzieć, że chcesz, aby Twoje studia zostały pokryte przez student loan. W tym celu, co roku, organizacja rządowa udostępnia specjalne formularze, które należy wypełnić komputerowo, a następnie je wydrukować, podpisać i wysłać pocztą na podany w formularzu adres.

Aby ułatwić Wam ten proces, my co roku przygotowujemy specjalną instrukc, która pokazuje krok po kroku, jak wypełnić poszczególne rubryki. Ponadto, odpowiadamy na wszelkie pytania i wątpliwości oraz sprawdzamy formularze przed ich wysłaniem, aby nasi aplikanci mieli pewność, że niczego nie przeoczyli i nie popełnili żadnego błędu.

Poprawne uzupełnienie podania oraz spełnienie warunków (które opisaliśmy powyżej), gwarantuje Ci, że otrzymasz kredyt studencki na wszystkie lata studiów w Anglii.

Kiedy aplikuje się o kredyt studencki?

O kredyt studencki na czesne w Anglii, aplikuje się dopiero po wybraniu swoich uczelni firm i insurance (o których szerzej możesz poczytać tutaj). Żeby móc wybrać swoje dwa główne wybory, trzeba najpierw wysłać aplikację UCAS do uniwersytetów oraz otrzymać od nich wszystkie odpowiedzi. Najwcześniej za aplikowanie o kredyt studencki można zabrać się w okolicy kwietnia przed rozpoczęciem studiów (dopiero wtedy organizacja rządowa udostępnia aktualne wnioski do uzupełnienia).

Pierwszy deadline aplikacji o kredyt jest pod koniec maja roku rozpoczęcia studiów w Anglii. Ten termin gwarantuje, że uczelnia dostanie pieniądze za studenta na czas.

Po tym terminie nadal można aplikować – Student Finance przyjmuje podania o kredyt studencki aż do 9 miesięcy od rozpoczęcia studiów. Jest to jednak “dobry gest” ze strony SFE, a nie ze strony uczelni. Uniwersytety niestety nie lubią czekać tyle czasu, aż otrzymają za studenta pieniądze na czesne. Późne składanie podania o kredyt (w szczególności dawno po rozpoczęciu roku akademickiego) może skutkować ciągłymi ponagleniami ze strony uczelni, prośbami o zapłacenie za czesne z własnej kieszeni bądź nawet zawieszeniem studenta.

Jak uczelnia otrzymuje pieniądze za studentów?

Warto pamiętać o tym, że nigdy nie zobaczysz na oczy pieniędzy, które pożyczasz od Student Finance England.

Po rozpatrzeniu Twojej aplikacji przez organizację rządową, otrzymasz list potwierdzający, że kredyt studencki Ci przysługuje. W tym liście zawarte będą również szczegóły dotyczące tego kiedy i jakie sumy otrzyma za Ciebie Twój uniwersytet. Zazwyczaj wygląda to tak:

  • pierwsza rata – nieco ponad 2 tys. funtów w okolicy listopada
  • druga rata – nieco ponad 2 tys. funtów w okolicy stycznia/lutego
  • trzecia rata – nieco ponad 4 tys. funtów w okolicy kwietnia/maja

Rezygnacja ze studiów a kredyt studencki

Jeżeli zrezygnujesz ze studiów przed ich rozpoczęciem, to kredyt zostanie automatycznie anulowany i nie będziesz zobowiązany do spłacania czegokolwiek.

Z kolei, jeżeli zrezygnujesz z edukacji wyższej na Wyspach w trakcie trwania studiów, jesteś zobowiązany do spłacenia tylko takiej kwoty, jaką do tej pory otrzymała za Ciebie uczelnia.

Spłacanie odbywa się oczywiście na tych samych warunkach, jak w przypadku osoby, która ukończyła studia. Szczegóły poniżej.

Warunki spłacania dla osób zaczynających studia w 2023/24

Spłacanie brytyjskiego kredytu studenckiego przez osoby zaczynające studia w latach 2023/24 będzie podlegało pod nowe zasady określone jako “Plan 5” (osoby, które rozpoczęły studia po 01/09/2012 obowiązuje Plan 2). Spłacanie rozpoczyna się po studiach DOPIERO i TYLKO wtedy, gdy rozpocznie się pracę i gdy zarobki absolwenta przekroczą

  • około £2083 miesięcznie (£25 000 rocznie), jeśli będzie on pracował w UK;
  • Dopiero kiedy przekroczy takie progi zarobkowe, od sumy powyżej podanych progów automatycznie potrącane jest tylko 9% miesięcznie*.

*miesięczne kwoty potrącane są automatycznie przez pracodawcę w Wielkiej Brytanii. W przypadku pracy po studiach w innym kraju, np. w Polsce, absolwent brytyjskiej uczelni po ustaleniu kwoty spłacania ze Student Loans Company spłaca kredyt raz w roku (czyli jednorazowo za 12 miesięcy). / Dane na rok 2023

Jeśli absolwent pozostanie po studiach w UK, to spłaty przedstawiają się w następujący sposób:

Roczne zarobkiMiesięczne zarobkiMiesięczna rata kredytu
Mniej niż £25000Mniej niż £2083£0
£30000£2500£38
£35000£2916£75
£40000£3333£113
£45000£3750£150
£50000£4166£188

Dodatkowo, kredyt zostaje umarzany po:
– 30 latach od pierwszego kwietnia po ukończeniu studiów (PLAN 2 Anglia i Walia),
– 25 latach od pierwszego kwietnia po ukończeniu studiów (PLAN 2 Irlandia Północna).
– 40 latach od pierwszego kwietnia po ukończeniu studiów (PLAN 5).

PLAN1, dla osób, które rozpoczęły studia PRZED 01/09/2012 opisany jest tutaj.

PLAN2, dla osób, które rozpoczęły studia PO 01/09/2012 aktualna tabelka znajduje się tutaj.

Dzięki takim warunkom duża część absolwentów brytyjskich uczelni nie spłaca swojego kredytu do końca, gdyż ten się zwyczajnie przedawnia! Najważniesze warunki kredytu na czesne o których należy pamiętać to:

  • Forma spłat – Nie musisz się martwić, że w którymś momencie zapomnisz o kredycie, jednocześnie ściągając na siebie windykatora. W UK przyszli pracodawcy będą automatycznie odliczać ratę co miesiąc z Twojej wypłaty (przed potrąceniem podatku) zanim jeszcze ta trafi na Twoje konto!
  • Kredyt studencki a zdolność kredytowa – Kredyt studencki nie powinien mieć w przyszłości wpływu na Twoją zdolność kredytową, chyba że Twoja historia kredytowa będzie mocno nadwyrężona nadmiernymi obciążeniami.
  • Kredyt studencki a wyprowadzka za granicę – Jeżeli po ukończeniu studiów zechcesz na stałe wyjechać do innego kraju, będziesz zobowiązany poinformować o tym Student Loans Company i wypełnić formularz Overseas Income Assessment.
  • Kredyt studencki a studia magisterskie – Na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii nie było możliwości uzyskania rządowego kredytu studenckiego na takich samych warunkach, jak na studia licencjackie aż do 2016 roku. Od teraz można otrzymać maksymalnie £10000 na pokrycie czesnego za ‘magisterkę’. Dowiedz się więcej na ten temat na stronie specjalnie poświęconej temu tematowi.
  • Odsetki – kredyt studencki, oczywiście jak każdy inny, jest minimalnie oprocentowany (rzeczywista wartość oprocentowania jest zależna od inflacji (RPI) – czyli spadku wartości pieniądza, i Twoich zarobków). Dotychczas było to maksymalnie około 6.1% (RPI + max. 3%). Mimo wszystko, niezależnie od odsetek, kwota spłaty (“rata”) jest zawsze taka sama i zależna od Twoich zarobków, a po 30 latach od ukończenia studiów, niezależnie od pozostałej kwoty, kredyt w całości (razem z odsetkami) jest umarzany. 

Porozmawiaj o tym z nami, pomożemy Ci

Jak widać, początkowo niezrozumiałe kwestie finansowe związane ze studiowaniem w Wielkiej Brytanii w rzeczywistości nie są takie straszne.

Odezwij się do nas na Facebook’u, poprzez chat w prawym dolnym rogu tej strony lub przez maila ug@sp.edu.pl – połączymy Cię z konsultantem oraz rówieśnikami w podobnej sytuacji i podzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Planowanie i dopełnianie wszelkich formalności dotyczących studiów, finansów czy mieszkania okaże się o wiele bardziej zrozumiałe i proste.

A jeśli chcesz od razu przejść do działania, zacznij od założenia konta w Panelu Aplikanta na naszej stronie, a następnie uzupełnij “Twoje Dane” oraz “Twoje uczelnie i kierunek”. To pozwoli nam na przeanalizowanie Twojej sytuacji i udzielenie Ci odpowiedniego wsparcia!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Portfolio i rozmowa wstępna na studia artystyczne w Anglii

Sprawdź jak przygotować portfolio na studia artystyczne w UK, aby ułatwić sobie późniejszą rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą Twoich prac.
Czytaj więcej

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego o rocznym stażu na studiach w UK, podczas którego nie tylko zdobywasz doświadczenie z zakresu swoich studiów ale i zarabiasz.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐