Czy można zmienić kierunek lub uczelnię podczas studiów w UK?

Z pewnością niejednokrotnie wyobrażałeś sobie sytuacje, w których jesteś studentem brytyjskiej uczelni i czujesz, że kompletnie do niej nie pasujesz lub masz wrażenie, że kurs, który wybrałeś, nie spełnia Twoich oczekiwań, a miasto jest nudne i brzydkie. Na szczęście zawsze istnieje możliwość zmiany studiowanego kierunku, jednak zwykle wiążę się ona z wieloma trudnościami. Warto więc zasięgnąć odpowiedniej wiedzy przed złożeniem aplikacji a także zapoznać się z realiami kursu i pracy w wybranym zawodzie. Jednak w sytuacji, w której jesteś przekonany co do niesłuszności swojej pierwotnej decyzji, masz do wyboru następujące opcje:

Zmiana kierunku w obrębie tej samej uczelni

Jej możliwość zależy od różnicy programowej pomiędzy kierunkami, jak i liczby wolnych miejsc na wybranym kursie. W większości przypadków możliwe jest przeniesienie w ramach jednego wydziału. Jeśli jednak programy różnią się znacząco, może być konieczne zaliczenie materiału dotychczas przerobionego lub nawet rozpoczęcie studiów ponownie od pierwszego roku. W tym drugim przypadku nigdy nie masz gwarancji, że pomyślnie przejdziesz proces rekrutacji UCAS.

Przeniesienie na inny uniwersytet

Uczelnie są otwarte na transfery pierwszoroczniaków pomiędzy nimi, jeśli tylko kandydat spełnia wymagania na dany kurs. W określonych przypadkach student będzie zobowiązany do okazania odpowiednich wyników z konkretnych przedmiotów. Wniosek z tego płynie jeden – niezależnie od satysfakcji z wybranego kursu, pracuj ciężko i wytrwale. Warto pamiętać również o tym, że niemożliwe jest przeniesienie się z uczelni, której wymogi wahają się w granicach 2 rozszerzeń po 60%, na taką, która przyjmuje studentów z 3 rozszerzeniami po 80%.

UWAGA! Nie polegaj w 100% na możliwości zmiany kierunku.

Fatalnym i nieszczęsnym pomysłem jest aplikowanie na łatwy kierunek z zamiarem przeniesienia się na ten bardziej wymagający. Z reguły jest to niemożliwe lub bardzo trudne w realizacji.

Skorzystaj z naszej pomocy, aby zapewnić sobie sukces!

Jak już pewnie wiesz, współpraca z nami jest darmowa*. Jesteśmy również jedyną organizacją, która nie posiada partnerskich uczelni, więc zamiast zajmować się reklamowaniem danych uniwersytetów, możemy w pełni skupić się na Twoim sukcesie. Na podstawie Twoich zainteresowań, szkolnych osiągnięć i aspiracji, skrupulatnie przeanalizujemy kierunki studiów i wybierzemy ten najbardziej odpowiedni. Wspólnymi siłami zbierzemy również listę możliwie najlepszych uczelni, które w przyszłości mogą okazać się Twoimi wyborami podczas aplikacji UCAS. Nie pominiemy także kwestii związanej z lokalizacją, gdyż doskonale wiemy, że wybór miasta ma ogromny wpływ na późniejsze studenckie życie oraz finanse. Zdajemy sobie też sprawę z tego, jak ważne jest mieszkanie blisko lotniska, które oferuje częste i tanie połączenia z największymi polskimi miastami.

Takim sposobem, prawdopodobieństwo poniesienia porażki i wybrania niewłaściwego kierunku, uniwersytetu czy miasta niemal graniczy z zerem. Dlatego postaw na na sukces – postaw na nas! 🙂

Dlaczego współpraca z nami jest darmowa? Więcej na ten temat w artykule o buzzword.