UCAS Clearing - gdy matura nie poszła cz. 1

UCAS Clearing – ostatnia deska ratunku po 30 czerwca

W tym artykule dowiesz się:

  • czym jest UCAS Clearing i kiedy można przez niego aplikować,
  • jakie są konkretne kroki, które należy podjąć podczas UCAS Clearing,
  • jak zmaksymalizować swoje szanse na dostanie się do wybranej uczelni.

W dzień ogłoszenia wyników maturalnych może się okazać, że nie uzyskałeś wystarczającej ilości punktów, potrzebnych do spełnienia warunków ofert wybranych przez Ciebie uczelni w UK.

Czy oznacza to uniemożliwienie wyjazdu na studia do Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku? Absolutnie nie! Dzięki tak zwanej opcji ‘UCAS Clearing’, czyli swego rodzaju ‘aukcji’ wolnych miejsc na studiach, które nie zostały zapełnione, będziesz miał szansę znaleźć coś dla siebie w ostatniej chwili.

Niestety, nie ma co liczyć na najbardziej prestiżowe uczelnie oraz najpopularniejsze kierunki, jednakże w dalszym ciągu istnieje prawdopodobieństwo trafienia na perełki oferowane przez inne znakomite uczelnie, a co najważniejsze – z niższymi progami!

Czym właściwie jest Clearing?

Jest to krok w aplikacji UCAS, który należy podjąć, jeśli:

  • Twoje oceny nie spełniają oferty, jaką otrzymałeś od uniwersytetów przed 30-stym czerwca
  • aplikowałeś na studia po 30-stym czerwca
  • nie otrzymałeś żadnych ofert od uczelni
  • zmieniłeś decyzję odnośnie Twoich dotychczasowych wyborów first & insurance

Jeśli kwalifikujesz się na UCAS Clearing, to Twoja aplikacja zostanie automatycznie włączona w ten proces po 30-stym czerwca. Jego większa część opiera się na rozmowach telefonicznych z poszczególnymi uniwersytetami, na których zostały wolne miejsca.

Jak przebiega ten proces i co musi zrobić aplikant?

Clearing opiera się na bardzo prostych zasadach, a cały proces można podzielić na główne fazy jakimi są kolejno:

  1. Znalezienie uczelni i dostępnych kierunków studiów – bardzo istotne na tym etapie jest sprawdzenie informacji na temat kursu, w sprawie którego będziemy kontaktować się z uniwersytetem. Przy wyszukiwaniu kierunków najlepiej posługiwać się narzędziami dostępnymi na stronie UCAS. W razie wszelkich niepewności co do tego, jak odnaleźć odpowiedni dla Ciebie kurs, przeczytaj nasze artykuł ‘Jakie studia wybrać?’ oraz koniecznie odezwij się do nas aby otrzymać przydatne wskazówki i wsparcie.
  2. Kontaktowanie się z uniwersytetami – przygotuj się na to, że będziesz musiał odpowiedzieć na zestaw pytań dotyczących Twojej aplikacji i wyboru kursu. Z tego powodu najlepiej będzie przygotować odpowiednie informacje przed rozmową, a w trakcie zapisywać wszelkie kluczowe informacje, które zostaną Ci przekazane.
  3. Zabezpieczenie swojego miejsca w systemie UCAS – po otrzymaniu ofert drogą telefoniczną, należy dodać odpowiedni kurs jako ostateczny wybór do systemu Track na stronie UCAS, jak i zaakceptować ofertę Clearing. Wówczas otrzymasz email z potwierdzeniem Twojego wyboru i tym samym oficjalnie zaaplikujesz o miejsce na wybranym uniwersytecie.

Jak zapewnić sobie sukces?

Można zauważyć, że proces aplikacji przez system Clearing, nie jest wcale skomplikowany, a fakt, że do niego przystępujemy, nie stanowi o naszej porażce, ale umożliwia powtórne przemyślenie dalszej drogi rozwoju.

Najczęściej przez Clearing muszą przejść osoby, które nie składały aplikacji z konsultantem edukacyjnym (takim jak Smart Prospects) od początku. Wykorzystanie możliwości, jaką oferuje Clearing, zwiększa Twoje szanse aby drugie podejście do aplikacji zakończyło się sukcesem (czyli satysfakcjonującym wyborem).

Z tego powodu niezwykle istotne jest dogłębne zrozumienie poszczególnych kroków, które należy podjąć, aby dostać się na odpowiednie studia. Wszystkich zainteresowanych tematem Clearing’u zapraszamy do kontaktu po więcej informacji.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie

WAŻNA INFORMACJA!
Z powodu rekordowej ilości aplikacji, jakie napłynęły do nas w tym roku oraz w celu upewnienia się, że nasi aplikanci dostają wsparcie najwyższej jakości, w okresie od 13 do 15 stycznia nie przyjmujemy Personal Statements do sprawdzenia, a 15 stycznia - referencji.

Nadal przyjmujemy nowych aplikantów, lecz tylko tych, którzy mają swoje Personal Statements i referencje gotowe do wysłania oraz którzy uzyskają od nas wcześniejszą akceptację przez e-mail: ug@sp.edu.pl. Referencje lub personal statement mogą zostać przyjęte w tym okresie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pamiętaj, że nadal można wysyłać z nami aplikacje w pierwszym terminie (przed 15 stycznia), jednak nie będziemy w stanie przyjąć Twoich prac do sprawdzenia.

Osoby, które nie zdążą z aplikowaniem na studia w Wielkiej Brytanii w pierwszym terminie, wciąż mogą liczyć na naszą pomoc w aplikacji w drugiej turze - do 30 czerwca! :)
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2017 roku
trwa do 30/06/2017!
Otrzymaj wsparcie typu 'PREMIUM' oraz dostęp do pełnej zawartości portalu całkowicie bezpłatnie!
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2018 roku
rozpoczęta!
Aplikuj z nami na najlepsze brytyjskie uniwersytety