UCAS Clearing

ostatni, wakacyjny nabór na brytyjskie uczelnie

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • co jeśli nie zdążyłem/am z aplikacją do 30/06,
 • kiedy i dla kogo jest dostępny,
 • na czym polega i jak przebiega;
 • jak zapewnić sobie w nim sukces.
Może nie zdążyłeś/aś złożyć podania na czas przed 30/06 lub w dzień ogłoszenia wyników maturalnych może się okazać, że nie uzyskałeś wystarczającej ilości punktów, potrzebnych do spełnienia warunków ofert wybranych przez Ciebie uczelni w UK.

Czy oznacza to uniemożliwienie wyjazdu na studia do Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku? Absolutnie nie! Dzięki tak zwanej opcji ‘UCAS Clearing’, czyli swego rodzaju ‘aukcji’ wolnych miejsc na studiach, które nie zostały zapełnione, będziesz miał szansę znaleźć coś dla siebie w ostatniej chwili.

Nawet jeśli nie udało Ci się dostać na swoje uczelnie, lub dopiero składasz aplikację na studia w Wielkiej Brytanii - w dalszym ciągu istnieje prawdopodobieństwo trafienia na perełki oferowane przez znakomite uczelnie, a co najważniejsze – z niższymi progami! Jeśli myślisz o aplikacji - to teraz jest czas na przygotowanie Twojego podania na studia w UK rozpoczynające się w 2020 roku.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Czym właściwie jest Clearing?

Jest to krok w aplikacji UCAS, który należy podjąć, jeśli:

 • nie zdążyłeś/aś wysłać aplikacji UCAS do 30/06, lub
 • Twoje oceny nie spełniły oferty, jaką otrzymałeś od uniwersytetów do których aplikowałeś/aś przed 30-stym czerwca
 • nie otrzymałeś/aś żadnej pozytywnej oferty od uczelni
 • zmieniłeś decyzję odnośnie Twoich dotychczasowych wyborów firm & insurance

Pamiętaj!

W UCAS Clearing wciąż można aplikować o dostać się na świetne (w tym również prestiżowe) uczelnie w UK, więc jeśli nie zdążyłeś/aś z aplikacją – nic straconego! 😇 Niestety ze względu na usunięcie dostępności kredytów studenckich dla osób z UE rozpoczynających studia w 2021, obecny rok (2020) to ostatnia szansa aby rozpocząć studia w UK na obecnych zasadach (i otrzymywać finansowanie na obecnych zasadach przez cały okres swoich studiów). Potrzebujesz pomocy, nie wiesz od czego zacząć lub masz jakieś pytania? Pisz do nas śmiało poprzez Messenger.

Jeśli kwalifikujesz się na UCAS Clearing, to Twoja aplikacja zostanie automatycznie włączona w ten proces po 30-stym czerwca. Jego większa część opiera się na rozmowach telefonicznych z poszczególnymi uniwersytetami, na których zostały wolne miejsca.

Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Dostęp do treści premium (związanych z etapami po aplikacji, jak wsparcie i informacje dot. clearing) dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.

Jak przebiega ten proces i co musi zrobić aplikant?

Clearing opiera się na bardzo prostych zasadach, a cały proces można podzielić na główne fazy jakimi są kolejno:

 1. Znalezienie uczelni i dostępnych kierunków studiów – bardzo istotne na tym etapie jest sprawdzenie informacji na temat kursu, w sprawie którego będziemy kontaktować się z uniwersytetem. Przy wyszukiwaniu kierunków najlepiej posługiwać się narzędziami dostępnymi na stronie UCAS. W razie wszelkich niepewności co do tego, jak odnaleźć odpowiedni dla Ciebie kurs, przeczytaj nasze artykuł ‘Jakie studia wybrać?’ oraz koniecznie odezwij się do nas aby otrzymać przydatne wskazówki i wsparcie.
 2. Kontaktowanie się z uniwersytetami – przygotuj się na to, że będziesz musiał odpowiedzieć na zestaw pytań dotyczących Twojej aplikacji i wyboru kursu. Z tego powodu najlepiej będzie przygotować odpowiednie informacje przed rozmową, a w trakcie zapisywać wszelkie kluczowe informacje, które zostaną Ci przekazane.
 3. Zabezpieczenie swojego miejsca w systemie UCAS – po otrzymaniu ofert drogą telefoniczną, należy dodać odpowiedni kurs jako ostateczny wybór do systemu Track na stronie UCAS, jak i zaakceptować ofertę Clearing. Wówczas otrzymasz email z potwierdzeniem Twojego wyboru i tym samym oficjalnie zaaplikujesz o miejsce na wybranym uniwersytecie.

Jak zapewnić sobie sukces?

Można zauważyć, że proces aplikacji przez system Clearing, nie jest wcale skomplikowany, a fakt, że do niego przystępujemy, nie stanowi o naszej porażce, ale umożliwia powtórne przemyślenie dalszej drogi rozwoju.

Najczęściej przez Clearing muszą przejść osoby, które nie składały aplikacji z konsultantem edukacyjnym (takim jak Smart Prospects) od początku. Wykorzystanie możliwości, jaką oferuje Clearing, zwiększa Twoje szanse aby drugie podejście do aplikacji zakończyło się sukcesem (czyli satysfakcjonującym wyborem). 

Z tego powodu niezwykle istotne jest dogłębne zrozumienie poszczególnych kroków, które należy podjąć, aby dostać się na odpowiednie studia. Wszystkich zainteresowanych tematem Clearing’u zapraszamy do kontaktu po więcej informacji.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Referencja na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego na temat listu referencyjnego wymaganego na studia w UK i sprawdź jak otrzymać interaktywny szablon dla swojego referenta.
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐