UCAS Clearing

ostatni, wakacyjny nabór na brytyjskie uczelnie

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • kiedy i dla kogo jest dostępny,
  • na czym polega i jak przebiega;
  • jak zapewnić sobie w nim sukces.
W dzień ogłoszenia wyników maturalnych może się okazać, że nie uzyskałeś wystarczającej ilości punktów, potrzebnych do spełnienia warunków ofert wybranych przez Ciebie uczelni w UK.

Czy oznacza to uniemożliwienie wyjazdu na studia do Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku? Absolutnie nie! Dzięki tak zwanej opcji ‘UCAS Clearing’, czyli swego rodzaju ‘aukcji’ wolnych miejsc na studiach, które nie zostały zapełnione, będziesz miał szansę znaleźć coś dla siebie w ostatniej chwili.

Nawet jeśli nie udało Ci się dostać na swoje uczelnie, lub dopiero składasz aplikację na studia w Wielkiej Brytanii - w dalszym ciągu istnieje prawdopodobieństwo trafienia na perełki oferowane przez znakomite uczelnie, a co najważniejsze – z niższymi progami!
OK, przejdźmy do rzeczy!

Czym właściwie jest Clearing?

Jest to krok w aplikacji UCAS, który należy podjąć, jeśli:

  • Twoje oceny nie spełniają oferty, jaką otrzymałeś od uniwersytetów przed 30-stym czerwca
  • aplikowałeś na studia po 30-stym czerwca
  • nie otrzymałeś żadnych ofert od uczelni
  • zmieniłeś decyzję odnośnie Twoich dotychczasowych wyborów first & insurance

Jeśli kwalifikujesz się na UCAS Clearing, to Twoja aplikacja zostanie automatycznie włączona w ten proces po 30-stym czerwca. Jego większa część opiera się na rozmowach telefonicznych z poszczególnymi uniwersytetami, na których zostały wolne miejsca.

Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Dostęp do treści premium (związanych z etapami po aplikacji, jak wsparcie i informacje dot. clearing) dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.

Jak przebiega ten proces i co musi zrobić aplikant?

Clearing opiera się na bardzo prostych zasadach, a cały proces można podzielić na główne fazy jakimi są kolejno:

  1. Znalezienie uczelni i dostępnych kierunków studiów – bardzo istotne na tym etapie jest sprawdzenie informacji na temat kursu, w sprawie którego będziemy kontaktować się z uniwersytetem. Przy wyszukiwaniu kierunków najlepiej posługiwać się narzędziami dostępnymi na stronie UCAS. W razie wszelkich niepewności co do tego, jak odnaleźć odpowiedni dla Ciebie kurs, przeczytaj nasze artykuł ‘Jakie studia wybrać?’ oraz koniecznie odezwij się do nas aby otrzymać przydatne wskazówki i wsparcie.
  2. Kontaktowanie się z uniwersytetami – przygotuj się na to, że będziesz musiał odpowiedzieć na zestaw pytań dotyczących Twojej aplikacji i wyboru kursu. Z tego powodu najlepiej będzie przygotować odpowiednie informacje przed rozmową, a w trakcie zapisywać wszelkie kluczowe informacje, które zostaną Ci przekazane.
  3. Zabezpieczenie swojego miejsca w systemie UCAS – po otrzymaniu ofert drogą telefoniczną, należy dodać odpowiedni kurs jako ostateczny wybór do systemu Track na stronie UCAS, jak i zaakceptować ofertę Clearing. Wówczas otrzymasz email z potwierdzeniem Twojego wyboru i tym samym oficjalnie zaaplikujesz o miejsce na wybranym uniwersytecie.

Jak zapewnić sobie sukces?

Można zauważyć, że proces aplikacji przez system Clearing, nie jest wcale skomplikowany, a fakt, że do niego przystępujemy, nie stanowi o naszej porażce, ale umożliwia powtórne przemyślenie dalszej drogi rozwoju.

Najczęściej przez Clearing muszą przejść osoby, które nie składały aplikacji z konsultantem edukacyjnym (takim jak Smart Prospects) od początku. Wykorzystanie możliwości, jaką oferuje Clearing, zwiększa Twoje szanse aby drugie podejście do aplikacji zakończyło się sukcesem (czyli satysfakcjonującym wyborem). 

Z tego powodu niezwykle istotne jest dogłębne zrozumienie poszczególnych kroków, które należy podjąć, aby dostać się na odpowiednie studia. Wszystkich zainteresowanych tematem Clearing’u zapraszamy do kontaktu po więcej informacji.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Rozmowa kwalifikacyjna o pracę na studiach w Anglii

Sprawdź jak przygotować się na interview o pracę w UK i czego się podczas niej spodziewać, aby zapewnić sobie sukces mimo braku doświadczenia.
Czytaj więcej

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐