Czym właściwie jest Clearing?
Jest to krok w aplikacji UCAS, który należy podjąć, jeśli:
- nie zdążyłeś/aś wysłać aplikacji UCAS do 30/06, lub
- Twoje oceny nie spełniły oferty, jaką otrzymałeś od uniwersytetów do których aplikowałeś/aś przed 30-stym czerwca
- nie otrzymałeś/aś żadnej pozytywnej oferty od uczelni
- zmieniłeś decyzję odnośnie Twoich dotychczasowych wyborów firm & insurance
Pamiętaj!
W UCAS Clearing wciąż można aplikować o dostać się na świetne (w tym również prestiżowe) uczelnie w UK, więc jeśli nie zdążyłeś/aś z aplikacją – nic straconego! 😇 Niestety ze względu na usunięcie dostępności kredytów studenckich dla osób z UE rozpoczynających studia w 2021, obecny rok (2020) to ostatnia szansa aby rozpocząć studia w UK na obecnych zasadach (i otrzymywać finansowanie na obecnych zasadach przez cały okres swoich studiów). Potrzebujesz pomocy, nie wiesz od czego zacząć lub masz jakieś pytania? Pisz do nas śmiało poprzez Messenger.
Jeśli kwalifikujesz się na UCAS Clearing, to Twoja aplikacja zostanie automatycznie włączona w ten proces po 30-stym czerwca. Jego większa część opiera się na rozmowach telefonicznych z poszczególnymi uniwersytetami, na których zostały wolne miejsca.
Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.
Dostęp do treści premium (związanych z etapami po aplikacji, jak wsparcie i informacje dot. clearing) dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.
Jak przebiega ten proces i co musi zrobić aplikant?
Clearing opiera się na bardzo prostych zasadach, a cały proces można podzielić na główne fazy jakimi są kolejno:
- Znalezienie uczelni i dostępnych kierunków studiów – bardzo istotne na tym etapie jest sprawdzenie informacji na temat kursu, w sprawie którego będziemy kontaktować się z uniwersytetem. Przy wyszukiwaniu kierunków najlepiej posługiwać się narzędziami dostępnymi na stronie UCAS. W razie wszelkich niepewności co do tego, jak odnaleźć odpowiedni dla Ciebie kurs, przeczytaj nasze artykuł ‘Jakie studia wybrać?’ oraz koniecznie odezwij się do nas aby otrzymać przydatne wskazówki i wsparcie.
- Kontaktowanie się z uniwersytetami – przygotuj się na to, że będziesz musiał odpowiedzieć na zestaw pytań dotyczących Twojej aplikacji i wyboru kursu. Z tego powodu najlepiej będzie przygotować odpowiednie informacje przed rozmową, a w trakcie zapisywać wszelkie kluczowe informacje, które zostaną Ci przekazane.
- Zabezpieczenie swojego miejsca w systemie UCAS – po otrzymaniu ofert drogą telefoniczną, należy dodać odpowiedni kurs jako ostateczny wybór do systemu Track na stronie UCAS, jak i zaakceptować ofertę Clearing. Wówczas otrzymasz email z potwierdzeniem Twojego wyboru i tym samym oficjalnie zaaplikujesz o miejsce na wybranym uniwersytecie.
Jak zapewnić sobie sukces?
Można zauważyć, że proces aplikacji przez system Clearing, nie jest wcale skomplikowany, a fakt, że do niego przystępujemy, nie stanowi o naszej porażce, ale umożliwia powtórne przemyślenie dalszej drogi rozwoju.
Najczęściej przez Clearing muszą przejść osoby, które nie składały aplikacji z konsultantem edukacyjnym (takim jak Smart Prospects) od początku. Wykorzystanie możliwości, jaką oferuje Clearing, zwiększa Twoje szanse aby drugie podejście do aplikacji zakończyło się sukcesem (czyli satysfakcjonującym wyborem).
Z tego powodu niezwykle istotne jest dogłębne zrozumienie poszczególnych kroków, które należy podjąć, aby dostać się na odpowiednie studia. Wszystkich zainteresowanych tematem Clearing’u zapraszamy do kontaktu po więcej informacji.