Cała prawda o rankingach uczelni w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Cała prawda o rankingach brytyjskich uczelni

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • na co zwrócić szczególną uwagę podczas przeglądania rankingów,
 • czy ranking kierunków jest równie ważny co ranking uczelni,
 • jakie inne kwestie, poza rankingami, powinieneś rozważyć podczas wyboru uczelni.

Wiele osób zainteresowanych studiami w Wielkiej Brytanii, opiera swoje wybory na podstawie wszelkiego rodzaju rankingów. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad ich wiarygodnością i rzetelnością oraz nad tym, czy i kiedy do nich zaglądać, to rozsiądź się wygodnie i przeczytaj poniższy artykuł, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Różne rankingi

Niektóre rankingi stawiają tylko i wyłącznie na satysfakcję studentów, która jest bardzo subiektywna, czy nowoczesnością kampusów, podczas gdy inne kierują się przede wszystkim faktami i liczbami.

W naszej opinii, najbardziej wiarygodnym rankingiem brytyjskich uczelni jest The Complete University Guide.

Jeśli chodzi o drugi najpopularniejszy ranking –  The Guardian, sprawa wygląda następująco. Brane są pod uwagę głównie aspekty takie, jak zadowolenie studentów czy nowoczesność kampusu. Niestety, takie podejście powoduje następującą sytuację: wśród pierwszej piętnastki można znaleźć dobrą uczelnię, która powinna znajdować się tak naprawdę w okolicy 40-60 miejsca. Przykładem jest Coventry University. Uczelnia ma bardzo niskie progi przyjęć (2×55% z rozszerzeń), dzięki czemu aplikanci nie oczekują niczego szczególnego, a gdy rozpoczynają studia, są zafascynowani nowoczesnymi budynkami tej całkiem nowej uczelni. To przekłada się później na miejsce uczelni w rankingu typu the Guardian.

Kryteria, którymi kieruje się każdy ranking

Klasyfikacje brytyjskich uczelni używają zazwyczaj różnych kryteriów, jednak co do kilku z nich, zawsze są zgodne. Oto one:

 • Zadowolenie studentów – bardzo pomocny wskaźnik opisujący, jak studenci postrzegają swoje codziennie życie na danej uczelni. Warto pamiętać, że wyniki nie różnią się znacznie i są bardzo subiektywne.
 • Oceny wstępne – ten czynnik ma ogromny wpływ na miejsce uczelni w tabeli, jednak wiele osób uważa, że to, z jakimi ocenami student przyszedł na uniwersytet, nie ma wpływu na to, jak będzie radzić sobie podczas studiów. Wymagania wstępne brytyjskich szkół wyższych są często o wiele niższe niż wyniki, które osiągnęli aplikanci, dlatego nie warto kierować się tym wskaźnikiem.
 • Stosunek studentów do kadry – pomocne oszacowanie jak bardzo uczelnia inwestuje w swoją kadrę. Pamiętaj jednak, że to kryterium nie powie Ci kto będzie Cię uczyć, bądź ile godzin będziesz spędzać na uczelni w ramach danego kierunku studiów.
 • Perspektywy po ukończeniu szkoły – te liczby dają Ci szybki pogląd na to, jak wygląda kariera absolwentów danej uczelni po 6 miesiącach od jej ukończenia.

O czym warto pamiętać?

 • Przed ostateczną decyzją dotyczącą wyboru uczelni, warto zwrócić uwagę na źródła, z jakich pochodzą informacje. Opinie zebrane od poszczególnych agencji lub pracodawców są z pewnością bardziej neutralne niżeli reakcje studentów określone w ankietach.
 • Rankingi nie zawsze odzwierciedlają aktualną sytuację danej uczelni. Często nie biorą pod uwagę bieżących zmian, które mogą znacznie wpłynąć na pozycję uniwersytetu w tabeli.
 • Poza rankingami uczelni, możesz również znaleźć rankingi kierunków. Jest to bardzo istotna rzecz, ponieważ często słabsza uczelnia może specjalizować się w danej dziedzinie (jak na przykład prawo, ekonomia, czy dziennikarstwo), podczas gdy inna, na pozór prestiżowa szkoła, nie oferuje wysokiej jakości nauczania tego samego kierunku.
 • To, jak dobrze uczelnia sobie radzi, jest równie ważne jak to, czy i jaki postęp zrobiła przez ostatni rok. Każdy ranking pokazuje miejsce uniwersytetów sprzed roku, dzięki czemu szybko zorientujesz się, czy wybrana przez Ciebie szkoła stawia na rozwój, czy może jest bardziej konserwatywna w swoich działaniach.
 • Najważniejszym kryterium podczas wybierania uczelni, powinna być tzw. zawartość kursu, czyli jakie moduły oferuje uniwersytet na danym kierunku. Niestety takie informacje można znaleźć tylko na stronach poszczególnych uczelni.
 • Jeżeli dana uczelnia jest w okolicy setnego miejsca rankingu, to znaczy, że coś jest na rzeczy! Uczelnie z ostatnich miejsc tabel cechują się bardzo niskim poziomem edukacji i (bardzo często) przyjmowaniem aplikantów nawet z niezaliczonymi kwalifikacjami typu angielskie A-levels czy polska matura.

Ranking to nie wszystko

Jak wybrać i dostać się na najlepsze uczelnie w Wielkiej Brytanii?

Aby wybrać możliwie najlepszą dla siebie uczelnię, warto skupić się również na kosztach życia w danym mieście, jego wielkości, odległości od najbliższego lotniska czy możliwościach pracy. Ranking powinien być tylko i wyłącznie jednym z wielu źródeł wiedzy na temat uczelni.

Pamiętaj, że bezpłatnie pomagamy wybrać najlepsze dla Ciebie uniwersytety, abyś nigdy nie żałował/a swojego wyboru! Napisz do nas poprzez chat w prawym dolnym rogu bądź na fanpage’u na messengerze (FB). Alternatywnie, skorzystaj z maila [email protected].

A jeśli chcesz od razu przejść do aplikacji, koniecznie zacznij od założenia konta w Panelu Aplikanta na naszej stronie. Następnie zaloguj się tam i uzupełnij “Twoje Dane” oraz “Twoje uczelnie i kierunek”, abyśmy mogli Cię lepiej poznać i udzielić kompleksowego i zarazem bezpłatnego wsparcia na wszystkich etapach rekrutacji na wszystkie brytyjskie uczelnie, oraz po niej (również w trakcie całego okresu studiów)!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Praca w Deliveroo i UberEats jako świetna alternatywa dla studentów w Wielkiej Brytanii

Poznaj historię Karoliny i Jacka – studentów, którzy dorabiają jako dostawcy jedzenia dla Deliveroo i UberEats. Sprawdź dlaczego warto tam pracować!
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐