Jakie są koszty studiów i ile kosztuje życie w Londynie i Wielkiej Brytanii, UK - Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Wszystko, czego nie wiesz o kosztach dostania się i utrzymania na studiach w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii są dostępne dla wszystkich bez względu na sytuację finansową!

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • miesięcznych kosztach utrzymania w trakcie studiów,
 • kosztach i sposobie finansowania czesnego, czyli kredycie studenckim,
 • dostępnych źródłach środków na utrzymanie,
 • wsparciu jakie może zaoferować Smart Prospects.
Studia w Wielkiej Brytanii - wbrew przekonaniu wielu osób oraz w przeciwieństwie do tych w USA - są dostępne dla wszystkich bez względu na sytuację finansową.

Aby jednak odpowiednio przygotować się do kosztów związanych z procesem aplikacji, przeprowadzką i samym życiem na Wyspach, polecamy przeczytać poniższy artykuł, który porusza wszystkie aspekty dot. finansów niezbędnych do rozpoczęcia studiów w Wielkiej Brytanii.
OK, przejdźmy do rzeczy!

UWAGA

Informacje o kredytach studenckich, finansowaniu i aplikacji o nie, dotyczą tylko osób:

 • rozpoczynających studia do roku akademickiego 2020/21 (włącznie)
 • rozpoczynających studia również po Brexicie, ale posiadających status pre-settled lub settled

…i obejmują cały okres studiów. Niestety osoby zaczynające studia jesienią 2021 roku i później, bez statusu pre-settled lub settled nie mają już możliwości wzięcia kredytu studenckiego (innymi słowy, muszą opłacać studia z własnej kieszeni).

Kapitał początkowy

Ile pieniędzy potrzebujesz przed rozpoczęciem studiów?

 • doradztwo edukacyjne, pomoc przy aplikacji na dowolne uczelnie i wsparcie przed rozpoczęciem studiów a także w ich trakcie ze strony Smart Prospects: £0
 • proces aplikacji poprzez stronę UCAS: £20 (na 1 uczelnię) lub £25 (na 2-5 uczelni)
 • egzamin językowy IELTS (jeśli Twoja uczelnia taki wymaga): ok. £120
 • mieszkanie (depozyt i min. 2 miesiące czynszu) oraz pozostałe koszty utrzymania po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii (rezerwa na 2 miesiące): sugerowane £1200 jeśli poza Londynem – £2000 jeśli w Londynie.

Razem na aplikację, wyjazd i pierwsze 2 miesiące czynszu i utrzymania: minimum £1218 poza Londynem lub £2218 w Londynie. To kwota, którą przyszły student będzie musiał pozyskać, aby móc wyjechać do UK i rozpocząć tu studia.

Miesięczny koszt utrzymania w trakcie studiów

Liczony od drugiego miesiąca po przyjeździe:

 • zakwaterowanie: £50 – £200 wraz z rachunkami / tydzień
  W zależności od lokalizacji – w Londynie i okolicy ceny za wynajem wynoszą nawet £200 tygodniowo. Na południowym wybrzeżu jak i w Bath, Edynburgu, Aberdeen, Cambridge itp. ceny są niewiele niższe. Z kolei w miastach typu Leicester, Newcastle, Sheffield, Liverpool, Bradford, Norwich, Lancaster czy Lincoln, z tzw. “rent’em” za mieszkanie można zamknąć się w £80 tygodniowo.
 • jedzenie: £15 – £50 / tydzień
 • przyjemności, rozrywka: £10 – £80 / tydzień (w zależności od preferencji)
 • czesne: w całości pokrywane przez rządowy kredyt studencki (szczegóły w artykule dotyczącym kredytu studenckiego)

Na szczęście, na koszty utrzymania można otrzymać finansowanie na bardzo atrakcyjnych warunkach. Szczegóły tutaj.

Po studiach…

Spłata kredytu studenckiego: w zależności od zarobków, spłaty zaczynają się gdy zaczniesz zarabiać więcej niż £2143 miesięcznie (więcej informacji w artykule dotyczącym kredytu studenckiego na czesne).

Pieniądze na utrzymanie

Poza opłaceniem czesnego, warto również pomyśleć o zapewnieniu sobie godnych warunków do życia. Poza otrzymaniem częściowego wsparcia finansowego od rodziny, w Wielkiej Brytanii jest kilka sposobów na pozyskanie pieniędzy, które pomogą Ci w utrzymaniu się.

 • Part-time job – istotne jest, abyś znalazł pracę dorywczą. Pomagają w tym uniwersytety a także najróżniejsze agencje. Najniższa stawka godzinowa w przypadku, gdy masz mniej niż 21 lat wynosi £6,15. Powyżej tej granicy, wzrasta ona do £7,70. Dzięki temu możesz zarobić pieniądze na dużą część swoich wydatków, a nawet utrzymać się samodzielnie, zwłaszcza, że student na brytyjskiej uczelni spędza średnio 15h tygodniowo na zajęciach. Reszta wolnego czasu to idealna okazja na pracę (oczywiście poza nauką). Przeczytaj nasze artykuły o szukaniu pracy podczas studiów jak i godzeniu jej ze studiami.
 • Scholarships – innym sposobem na uzyskanie gotówki są stypendia oferowane przez uczelnie. Pamiętać należy, że stypendium to ‘nagroda’ za osiągnięcia w nauce. Wymagania różnią się w zależności od szkoły, natomiast jedno jest pewne: większość z nich można spełnić, nawet o tym nie wiedząc. Jeśli nie masz pewności, czy wybrane przez Ciebie uczelnie oferują stypendia, koniecznie napisz do nas na FB lub na maila [email protected].
 • Maintenance loan – poza kredytem na czesne, możesz otrzymać również kredyt na utrzymanie na bardzo atrakcyjnych warunkach. Szczegóły tutaj.

Jak zacząć?

Nasi aplikanci mogą liczyć na pełne wsparcie nie tylko w trakcie procesu aplikacji ale i przeprowadzki i pierwszych miesiącach na Wyspach jako część kompleksowej i bezpłatnej usługi, którą oferujemy. Odezwij się do nas, połączymy Cię z konsultantem oraz rówieśnikami w podobnej sytuacji i podzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Planowanie i dopełnianie wszelkich formalności dotyczących studiów, finansów czy mieszkania okaże się o wiele bardziej zrozumiałe i proste.

Zacznij od założenia konta w Panelu Aplikanta na naszej stronie, a następnie uzupełnij w nim swoje dane. To pozwoli nam na przeanalizowanie Twojej sytuacji i udzielenie Ci odpowiedniego wsparcia!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Praca w Deliveroo i UberEats jako świetna alternatywa dla studentów w Wielkiej Brytanii

Poznaj historię Karoliny i Jacka – studentów, którzy dorabiają jako dostawcy jedzenia dla Deliveroo i UberEats. Sprawdź dlaczego warto tam pracować!
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐