O studiach licencjackich w Anglii i procesie aplikacji

W tym artykule dowiesz się:

  • jakie są główne zalety uczelni brytyjskich i co czyni je wyjątkowymi
  • co umożliwia Ci taki wyjazd i jakie stwarza przed Tobą szanse,
  • jak łatwy może okazać się proces aplikacji i jak sobie poradzić w kwestii finansowej,
  • czy jesteś gotowy aby rozpocząć studia w Wielkiej Brytanii.

Studia licencjackie w Anglii to edukacja na bardzo wysokim poziomie, niezastąpiona możliwość nabycia umiejętności praktycznych, jak i szansa na zdobycie znajomości języka angielskiego w naturalnych warunkach. Sprawdź, co jeszcze mogą zaoferować Ci uczelnie w UK.

Główne wątpliwości większości polskich maturzystów, podczas rozważania studiów w Anglii, to język, progi oraz koszta. Dobre wieści są takie, że jeśli jesteś w stanie zdać zwykłą, polską maturę oraz znasz język angielski na poziomie B2 (matura rozszerzona z języka angielskiego na 70%), to ani o progi, ani o koszta nie musisz się martwić. Jesteś gotowy, aby podjąć studia w znacznie lepszym systemie edukacji wyższej.

Główne zalety studiowania w Wielkiej Brytanii

Studia w UK to zarówno inwestycja w rozwój kapitału intelektualnego, jak i praktyczne przygotowanie do przyszłej kariery.

Sensowna ilość zajęć na uczelniach w Wielkiej Brytanii wynosi średnio 14 godzin tygodniowo, a semestr trwa jedynie 12 tygodni. Dodatkowo dużą popularnością cieszą się kursy, które na trzecim roku pozwalają podjąć całoroczne, w pełni płatne praktyki w swoim przyszłym zawodzie dzięki którym:

  • utwierdzisz zdobytą wcześniej wiedzę i nauczysz się wielu praktycznych umiejętności,
  •  zobaczysz jak wygląda życie profesjonalne i zarobisz pieniądze,
  • poznasz dogłębnie przyszłą profesję i ludzi z sektora,
  • zdobędziesz przydatny dyplom ukończenia praktyk oraz bezcenne referencje,
  • zdobędziesz potencjał na zatrudnienie w firmie po ukończeniu ostatniego roku studiów.

Światowej klasy standardy akademickie to podstawa

Wysoki poziom i zupełnie inne podejście do nauczania sprawiają, że studenci mają dużo szacunku do swoich przedmiotów, jak i wykładowców i rówieśników

Bardzo istotną i ciekawą informacją jest to, że w Wielkiej Brytanii zajęcia odbywają się w atmosferze wzajemnego szacunku, a prowadzący dbają o to, by aktywizować studentów. Nie ma więc mowy o nudnych, ciągnących się wiele godzin wykładach. Na studiach w Anglii nacisk stawia się na praktykę, dlatego studenci często za zadanie mają pracę w grupach nad kreatywnymi projektami, pisanie odkrywczych prac zaliczeniowych czy wykonywanie innych form, które zmuszają do podjęcia działań i przyzwyczajają do tego, aby odważnie podejmować inicjatywę. Z takiego stanu rzeczy wynika też zachęcanie studentów oraz pomaganie im w podejmowaniu praktyk i staży, które mogą zaowocować ważnym punktem w CV lub nawet przedłużeniem współpracy.

Najlepszym dowodem na to, że w Anglii znajdują się świetne uniwersytety jest fakt, że w rankingu QS aż cztery z nich znalazły się w ścisłej czołówce, a wiele innych na bardzo wysokich pozycjach. Posiadanie w sąsiedztwie wybitnych uniwersytetów wymaga od wszystkich uczelni w Anglii, by wciąż doskonaliły się, podnosiły swój poziom nauczania oraz stawały się bardziej przyjazne studentom. To sprawia, że uczeń w Wielkiej Brytanii traktowany jest jak klient, uczelnie więc walczą o to, aby student je wybrał, a następnie na nich pozostał. Nigdy nie będziesz obojętny uniwersytetowi, a Twoje sprawy będą rozstrzygane w sposób indywidualny. Dodatkowo uczelnie inne niż Cambridge i Oxford oferując wciąż wysoki poziom nauczania, mają niższe progi przyjęć oraz ciekawe stypendia.

Musisz też wiedzieć, że studiując w Anglii, nie będziesz mieć większych problemów, aby wyjechać na wymianę zagraniczną czy praktyki do innego kraju. W Anglii jest to zupełnie normalne, a nawet bardzo dobrze widziane. Jest to też doświadczenie, które pokaże Twojemu przyszłemu pracodawcy, że otwartość na świat oraz odwaga, to Twoje cechy szczególne.

Progi, wymagania, język na studiach w Anglii

Znaczna większość polskich maturzystów żyje w przekonaniu, że studia w Anglii są poza ich zasięgiem. Nie ma nic bardziej mylnego. Przekonało się o tym już ponad 80 tysięcy Polaków, którzy podjęli studia w Anglii bez większych problemów.

Odnośnie progów przyjęć: W UK jest ponad 120 uniwersytetów i na wiele bardzo dobrych uczelni można dostać się z dobrze zdaną maturą na poziomie podstawowym oraz z jednym lub dwoma dobrze zdanym rozszerzeniami. Prestiżowe uczelnie wymagają zwykle rozszerzeń z wynikami rzędu 70-90%, podczas gdy na bardzo dobre – 50-65%.

Kwestia wymagań w trakcie studiów. Należy przyjąć, że studia w Wielkiej Brytanii mogą być wyzwaniem, gdyż odbywają się w innym języku, zaś nauka toczy się na podstawie solidnych standardów akademickich. Są to nowości dla studentów z Polski, ale tylko przez pierwsze miesiące, ponieważ większość młodych ludzi szybko przyswaja i wręcz docenia tutejsze metody.

Twoja znajomość języka angielskiego – prawdopodobnie jest wystarczająca. Musisz wiedzieć, że na studia do Anglii tylko w 2012 roku przyjechało 420 tysięcy osób z zagranicy, w tym co roku naukę w Wielkiej Brytanii rozpoczyna około 7 tysięcy Polaków. Wykładowcy są więc przygotowani na to, że nie prowadzą zajęć tylko dla osób, których językiem rodzimym jest angielski.

Proces aplikacji

Aplikacja na brytyjskie uczelnie jest łatwiejsza, niż myślisz. Specjalna, stworzona do tego, platforma UCAS, pozwala na wysłanie podania drogą internetową.

Brytyjskie uczelnie wymagają od swoich kandydatów napisania odpowiedniego listu motywacyjnego, zdobycia referencji i przesłania podania w systemie UCAS. Szczegóły tego procesu znajdują się na stronach w pełni poświęconych tym tematom:

Wszystko o finansach i kredycie studenckim

Prawdopodobnie najważniejszym kwestią w trakcie rozważań studiów w UK są finanse. Istnieje pospolity przesąd, że takie studia są tylko dla osób zamożnych, z powodu wysokiego czesnego oraz wysokich kosztów życia. Skoro tak jest, to dlaczego na studia do Anglii przyjeżdża tak wielu niezamożnych studentów ze wszystkich krajów Europy wschodniej?

Czesne w Anglii wynosi £9250 rocznie – niech jednak nie przeraża Cię ta suma, ponieważ wszyscy studenci z Unii Europejskiej otrzymują kredyt studencki, którego spłacanie rozpoczyna się po studiach, dopiero w momencie gdy Twoje zarobki przekroczą 25 tys. funtów rocznie w UK i ok 48 tys. złotych w Polsce. Po 30 latach, kredyt zostaje umorzony.

Szczegóły tutaj.

Dodatkowo istnieje możliwość otrzymania do ponad 8 tysięcy funtów kredytu rocznie na koszty życia. Wystarczy przeprowadzić się do Anglii przez 1 września roku, w którym rozpoczyna się pierwszy rok studiów, a następnie podjąć dowolną pracę zarobkową (nie musi to być przed 1 września), aby uzyskać tzw. migrant worker status, który pozwoli ubiegać się o dodatkowe świadczenia. Maintanance loan nie zwiększą kwot spłaty kredytu.
Szczegóły tutaj.

Jeśli chodzi o pracę dodatkową, to ze znalezieniem jej nie ma większego problemu, a najniższa stawka to ok. 5-6,5 funta za godzinę. Możesz więc bez problemu zarobić pieniądze na swoje przyjemności, czy nawet utrzymać się samodzielnie.
Sprawdź związane z tym historie naszych studentów tutaj.

Jak więc widzisz, wyjazd na studia do Anglii nie musi być niczym skomplikowanym, natomiast na pewno będzie to wielka przygoda Twojego życia, która wpłynie na cały jego przyszły przebieg. Aby zminimalizować stres związany z wyborem odpowiedniego kierunku studiów i uczelni, całym procesem aplikacji i przeprowadzką, warto skorzystać z bezpłatnego i pełnego wsparcia, jakie oferuje Smart Prospects!

Zacznij od założenia konta w Panelu Aplikanta na naszej stronie, a następnie uzupełnij tamtejsze 3 formularze diagnostyczne. To pozwoli nam na przeanalizowanie Twojej sytuacji i udzielenie Ci odpowiedniego wsparcia! 🙂

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie