Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Na czym polega proces aplikacyjny

na studia magisterskie w UK?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jakie są progi przyjęć na studia magisterskie w UK,
  • co potrzebujesz do aplikacji i na jakie wsparcie możesz liczyć,
  • jakie odpowiedzi można dostać od uczelni po wysłaniu podania,
  • jak przygotować się do ewentualnego interview,
  • co z finansowaniem studiów?
Proces aplikacji na studia magisterskie w Anglii daje Ci nieograniczone możliwości w wyborze uczelni. Dlaczego? Otóż, podanie składa się drogą elektroniczną najczęściej bezpośrednio do wybranych uniwersytetów, a nie – jak w przypadku studiów licencjackich – poprzez system UCAS, który ogranicza do wybrania tylko 5 uczelni.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Do kiedy należy składać podanie na studia magisterskie?

Deadline’y różnią się w zależności od uniwersytetu, dlatego wszystkie szczegółowe informacje warto szukać na ich stronach internetowych. Warto jednak zabrać się za aplikację już około 8 miesięcy przed rozpoczęciem studiów, ponieważ zasada obowiązująca na brytyjskich uczelniach w sprawie przyjmowania podań jest jedna: “first-come, first-served”, czyli “kto pierwszy, ten lepszy”. Oznacza to również, że jeśli kandydat jest jeszcze przed skończeniem studiów licencjackich, uczelnie wystawiają mu oferty na podstawie wyniku przewidywanego oraz personal statement i referencji, o których można przeczytać poniżej (paragraf o progach i wymaganiach).

Podczas aplikacji na studia magisterskie w UK również oferujemy bezpłatne wsparcie (bez umów, haczyków i ściemy!), które dostosowujemy indywidualnie do potrzeb każdego aplikanta. Jak zacząć? Napisz do nas na messegera SP!

Progi przyjęć i inne wymagania

  • Końcowy wynik na dyplomie: najlepsze angielskie uczelnie rozpatrują podania już z wynikiem równym 1st grade (5 na polskim dyplomie). Z kolei niższe oceny (2:1 czy 2:2, czyli 4.5 lub 4.0 na polskim dyplomie) wystarczą na pozostałe, bardzo dobre brytyjskie uniwersytety. Do aplikacji (lub po niej) potrzebny jest skan dyplomu wraz ze skanem tłumaczenia przysięgłego tego dyplomu.
  • Egzamin językowy: nie jest wymagany, jeśli licencjat zrobiło się w UK lub innym kraju anglojęzycznym. Z kolei osoby, które studia pierwszego stopnia kończą bądź ukończyły w Polsce czy innym nieanglojęzycznym kraju, mają obowiązek wykazać się odpowiednim certyfikatem językowym. Najpopularniejszym z nich jest egzamin IELTS na min. 6.5, o którym możesz poczytać na naszej stronie specjalnie mu poświęconej. Egzamin można zdać po aplikacji na studia – najważniejsze jest dosłanie wyników do uczelni przed rozpoczęciem studiów.
  • List motywacyjny: kandydat na magisterkę w UK musi – tak samo jak jego młodsi koledzy celujący w licencjat – napisać odpowiedni personal statement. Wymagania co do niego różnią się jednak znacząco od tych dla listu motywacyjnego na studia pierwszego stopnia. Dlatego też przygotowaliśmy specjalny interaktywny szablon premium, który pomoże Ci przez to przebrnąć.
    Szczegóły na temat personal statement na magisterkę znajdziesz tutaj.
  • Referencja: tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż na przykład w przypadku aplikacji na licencjat. Każda uczelnia i każdy kierunek może mieć nieco inne wymagania co do listu referencyjnego, a najpopularniejsze opcje są takie: wymóg jednej referencji akademickiej (od tutora z licencjatu) lub wymóg dwóch referencji akademickich lub wymóg jednej referencji akademickiej i jednej “professional” (czyli od pracodawcy). Na szczęście, pod referencję również mamy specjalny interaktywny szablon premium. Z nami nie zginiesz! 🙂
    Szczegóły na temat referencji na magisterkę znajdziesz tutaj.
  • Inne wymagania: w przypadku kierunków kreatywnych oraz architektury, aplikant będzie zobowiązany dostarczyć odpowiednie portfolio. Napisz do nas, aby dowiedzieć się więcej.

Co się dzieje po wysłaniu aplikacji?

Odpowiedzi, jakie możesz dostać od uczelni, to:

  • Unconditional offer (oferta bezwarunkowa): prawdopodobnie jesteś już po skończeniu studiów i spełniłeś/aś wszystkie wymagania uczelni. Oferuje Ci ona miejsce, które wystarczy tylko potwierdzić lub odrzucić.
  • Conditional offer (oferta warunkowa): uczelnia oferuje Ci miejsce, pod warunkiem, że spełnisz odpowiednie wymagania (np. minimalny, wyznaczony przez uczelnię wynik końcowy na dyplomie, ocena z egzaminu językowego itd.).
  • Interview (rozmowa wstępna): uniwersytet chce przeprowadzić z Tobą rozmowę, zanim podejmie ostateczną decyzję wystawienia Ci oferty lub odrzucenia Cię.
  • Unsuccessful (odrzucenie): uczelnia odrzuciła Cię – ale z nami się to nie zdarza! 🙂

Jeśli uczelnia zaprosi Cię na interview…

Część uczelni może przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną (możliwe do odbycia przez Skype/Zoom lub telefon, jeśli nie możesz stawić się osobiście). Gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, najprawdopodobniej będziesz musiał/a odpowiedzieć na pytania związane z zagadnieniami, które poruszyłeś/aś w swoim personal statement. Dlatego też, dobrze zaplanowany i przemyślany list motywacyjny znacznie ułatwi Ci całe zadanie.

Aplikacja na studia magisterskie rządzi się jednak swoimi prawami. Warto przygotować się również z zagadnień takich, jak:

  • doświadczenie związane z kierunkiem studiów (jeśli takowe masz),
  • cele związane z przyszłą karierą,
  • wiedza związana z Twoimi studiami – ta kwestia wymaga odpowiedniego przygotowania się, dlatego odrób zadanie domowe i nie daj się “zagiąć”,
  • dlaczego wybrałeś/aś taki, a nie inny kierunek studiów na poziomie licencjackim?,
  • dlaczego wybrałeś/aś taki, a nie inny kierunek na poziomie magisterskim i dlaczego akurat ta uczelnia?,
  • Twoje mocne i słabe strony.

Masz już ofertę? Czas na aplikację o finansowanie!

Osobom z UE posiadającym status (pre-)settled w UK i jednocześnie nieposiadającym tytułu mgr, przysługuje rządowe finansowanie na pokrycie czesnego w wysokości £11,570, przelewane na konto studenta. W przypadku studiowania kierunku tańszego, niż £11,570, reszta zostaje na Twoim koncie. Ponadto, wysokość czesnego na danym kierunku to ta niższa, czyli dla studentów Home/UK, nie EU/International. Szczegóły na temat warunków otrzymania finansowania, spłacania itd., znajdują się w naszym artykule tutaj. Warto również dodać, że co roku każdy nasz aplikant na magisterkę w UK, ma dostęp do naszej specjalnej instrukcji krok po kroku, która pokazuje jak poprawnie zaaplikować o kredyt studencki na studia i jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, aby został on pozytywnie rozpatrzony. Link do instrukcji na rok 2021/22 znajduje się tutaj.

Opisane wyżej warunki dotyczą roku akademickiego 2021/22. Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia od brytyjskiego rządu, że zostaną one utrzymane na rok 2022/23, jednak – w naszej opinii – nic nie wskazuje na to, by cokolwiek zostało zmienione.

Osobom, które nie załatwiły statusu (pre-)settled w UK przed końcem czerwca 2021, nie przysługuje niestety już żadne finansowanie, a czesne jest na poziomie EU/International (wyższym). Ponadto, wymagane jest wyrobienie wizy, co jest dodatkowym kosztem.

Anyway… 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej? A może od razu zacząć rekrutację? Napisz do nas na messengera SP i działajmy!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego o rocznym stażu na studiach w UK, podczas którego nie tylko zdobywasz doświadczenie z zakresu swoich studiów ale i zarabiasz.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐