Pierwsze dni Weroniki na Lancaster University - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects
Weronika
Lancaster University
LLB Law

Pierwsze dni Weroniki

na Lancaster University

Swoją aplikację na studia ze Smart Prospects zaczęłam późno – podania wysłałam w kwietniu. Mimo tego, nikt mnie nie poganiał z wyborem uczelni czy pisaniem Personal Statement. Moja aplikacja była dokładnie sprawdzana, dostawałam sprawne odpowiedzi na pytania. Styczność z SP pomogła mi w najważniejszej rzeczy – uwierzyć w siebie. W taki właśnie sposób, dostałam się na Lancaster University – jeden z 10 najlepszych uniwersytetów w UK!

Początkowo to do mnie nie docierało. Dopiero w tym momencie, gdzie miałam już zapewnione miejsce na uczelni, mieszkanie w akademiku i kupione bilety na samolot – wystraszyłam się. Bałam się, że nie poradzę sobie z językiem, współlokatorów będą denerwować ciągłe prośby o mówienie wolniej. Dużym wsparciem było to, że miałam kontakt z innymi które również aplikowały z SP i miały rozpocząć studia na tej samej uczelni. Razem było nam o wiele raźniej.

Kiedy przyleciałam do Anglii, uniwersytecki autobus odebrał mnie z lotniska i zawiózł pod sam akademik. Początkowo czułam się niepewnie mówiąc po angielsku, ale spotkałam się z wielkim podziwem ze strony ludzi, których tu poznałam i dzięki temu ponownie nabrałam pewności siebie. W ciągu kolejnych dni, zżyłam się z moimi współlokatorami tak bardzo, że spędzamy godziny rozmawiając na wszystkie tematy. Okazało się, że jestem jedną z najbardziej doinformowanych i zorganizowanych osób, jeśli chodzi o funkcjonowanie kursów na uczelni – Brytyjczycy przychodzą do mnie, żebym pomogła im przygotować listę książek czy plan zajęć. 

Campus Lancaster University jest ogromny – więc mimo tego, że co kawałek są umieszczone mapy i strzałki, dodano dodatkowe znaki kierujące nas w poszczególne miejsca. Ponadto, podczas pierwszych kilku dni, na każdym skrzyżowaniu dróg, stali starsi studenci, ubrani w koszulki z napisem „ask me anything” i kierowali zagubionych w odpowiednie miejsca oraz odpowiadali na wszystkie pytania.

Fresher’s week był niesamowitym przeżyciem. Każdego dnia mogliśmy wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez uczelnię i studentów – od powitalnej kolacji, przez zwiedzanie zabytków i imprezy, po wyjazd do wesołego miasteczka. Każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. 

Lancaster University jest podzielony na 9 college. Każdy student przynależy do jednego college – pozwala nam to bardzo zacieśnić więzi wewnątrz college i stwarza dobrą okazję do drobnych sportowych rywalizacji miedzy poszczególnymi college’ami. 

Tydzień przed przyjazdem do UK dostałam maila z Law School mówiącego o tym, jak zmienił się program nauczania – studenci będą mieli mniej obowiązkowych zajęć, a więcej czasu wolnego na tzw. „private learning”, bo uniwersytet uznał, że lepiej zmienić program, niż ciągle dokładać przedmiotów.

Co do wykładów, od samego początku byłam pozytywnie zaskoczona, ponieważ wszyscy mówią niezwykle wyraźnie i wyjaśniają wszystko w najprostszych słowach – nawet na tak trudnym kierunku jak prawo. A to, że nasi wykładowcy są równocześnie autorami naszych podręczników jest dodatkowym atutem jeśli chodzi o zrozumienie języka i całego przedmiotu. 

Wszyscy są bardzo pomocni i troskliwi. Uczelnia jest niezwykle zorganizowana, a co najważniejsze- nie jestem pozostawiona sama sobie. Najważniejsze co usłyszałam zarówno ze strony Smart Prospects, jak i wszystkich osób pracujących i uczących się na Lancaster University to to, że nie jestem sama, i jedyne czego potrzeba by otrzymać jakąkolwiek pomoc – to powiedzieć cokolwiek.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Portfolio i rozmowa wstępna na studia artystyczne w Anglii

Sprawdź jak przygotować portfolio na studia artystyczne w UK, aby ułatwić sobie późniejszą rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą Twoich prac.
Czytaj więcej

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐