Warning: Narrowing occurred during type inference of ZEND_FETCH_DIM_RW. Please file a bug report on https://github.com/php/php-src/issues in /home/klient.dhosting.pl/smartprospe/sp.edu.pl/public_html/wp-content/plugins/ajax-search-pro/includes/classes/search/class-asp-search-indextable.php on line 610
O czym należy pamiętać przy wynajmowaniu mieszkania na studiach w Anglii? - porady Jessici z Coventry - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects
Jessica
Coventry University
Media and Communication BA

O czym należy pamiętać przy wynajmowaniu mieszkania na studiach w Anglii?

porady Jessici z Coventry

Przyjeżdżając do UK na studia masz dwie możliwości zakwaterowania: akademik i mieszkanie/dom. Jeśli jesteś w stanie finansowo udźwignąć accommodation, chcesz być wśród studentów i (zwykle) blisko uniwersytetu, to będzie to na pewno prostsza opcja. (A tu jest o tym artykuł!) Gdy jednak zdecydujesz się na wynajęcie pokoju w mieszkaniu/domu, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Niestety, wiele landlordów wykorzystuje to na swoją korzyść i studenci padają ofiarą oszustwa. W tym artykule postaram się przedstawić kilka prostych zasad, których powinieneś się trzymać przy wynajmie mieszkania.

Dostęp do tego artykułu (związanego z tym na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania na studia w Wielkiej Brytanii, jak je wynająć oraz gdzie szukać samych mieszkań) dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.

Prywatny landlord a agencja mieszkaniowa

Są dwie opcje poszukiwania mieszkania: private landlord i letting agency. Pójście do agencji może wydawać się bezpieczniejszym wyborem, ale nie zawsze takim jest. To co masz zagwarantowane to na pewno komfort. Podajesz informacje dotyczące czego szukasz i czekasz aż znajdą coś, co Ci odpowiada. To oni są wtedy odpowiedzialni za dom, ale landlord nadal ma obowiązek podania swoich danych, takich jak nazwisko, kontakt i adres.

W przypadku prywatnych landlordów, opłatą, z którą musisz się liczyć jest administration fee. Nie jest to jednak zwykle duża kwota. Oferują się oni na stronach dotyczących zakwaterowania, grupach na facebook’u itp.

Gwarantor

Prawdopodobnie zostaniesz poproszony o posiadanie guarantor’a (szczególnie, gdy nie masz kredytu na utrzymanie lub pracy). To osoba, która jest zobowiązana opłacać czynsz, w przypadku, gdy Ty nie będziesz w stanie. Jedyne, co musi zrobić, to podpisać odpowiedni dokument zanim wprowadzisz się do swojego nowego mieszkania.

Kim jest gwarantor? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda agencja oraz każdy landlord ma swoją własną definicję gwarantora. Dlatego, zanim zrezygnujesz z mieszkania, ponieważ do wynajęcia go wymagany jest gwarantor, skontaktuj się z landlordem/agencją i spytaj, jakie warunki ma spełnić guarantor. W niektórych przypadkach może to być Twój rodzic, a w innych – Brytyjczyk posiadający na własność dom w Wielkiej Brytanii.

Jeśli warunki dot. gwarantora będą dla Ciebie nie do osiągnięcia, możesz również spytać agencji/landlorda, czy respektowane są przez nich firmy gwarantorskie – czyli firmy, którym dana osoba płaci odpowiednią sumę, a w zamian za to, firma pełni rolę gwarantora tej osoby. Przykładem takiej firmy jest: Housing Hand. Nie musisz się martwić – jest to bardzo bezpieczna opcja.

Council Tax

Council Tax to podatek od mieszkania, który – w zależności od wielu czynników – wynosi ponad £100 miesięcznie (na cały dom). Na szczęście, jako student nie jesteś zobowiązany do płacenia go. Wystarczy wypełnić specjalny wniosek, który prawdopodobnie zostanie dostarczony razem z pierwszym rachunkiem od lokalnego urzędu.

Jednak, jeśli przyjedziesz do UK wcześniej (np. w czerwcu), będziesz musiał/a zapłacić Council Tax za wszystkie miesiące do września/października. Kwotę tę dzieli się na wszystkie osoby w domu, które nie są studentami.

Depozyt

Depozyt (kaucja) to opłata, która zabezpiecza właściciela na wypadek wyrządzonych szkód. Wymagana jest w niemal każdym miejscu i zwykle równa się miesięcznej kwocie wynajmu lub jest minimalnie wyższa. Jeśli żadne szkody nie zostały wyrządzone, landlord ma obowiązek zwrotu całej kwoty. Musi to odbyć się w terminie do 10dni od ustalenia wysokości kwoty, jaką jest Ci winien. W przypadku, gdy nie udaje się dojść do porozumienia, depozyt jest bezpieczny w tzw. Tenancy Deposit Scheme. Landlord nie ma prawa do zatrzymania pieniędzy we własnej kieszeni, a Ty jesteś zobowiązany do otrzymania certyfikatu, że Twój depozyt został zarejestrowany w jednym z trzech rejestrów: Deposit Protection Service, My Deposits, Tenancy Deposit Scheme. Możesz to bardzo łatwo sprawdzić wchodząc w podane strony i wpisując swoje nazwisko, adres domu i datę rozpoczęcia wynajmu. Jeśli landlord odmawia tej procedury, zwyczajnie łamie prawo. Upewnij się, że zostało przeprowadzone tzw. Inventory (może to wymagać dodatkowej opłaty) i stan całego domu jest w nim opisany zgodnie z rzeczywistością. Inne zobowiązania landlorda:

Bądź czujny!

Pierwsze co powinieneś zrobić to research. Zorientuj się jakie ceny są typowe dla regionu. Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe, jest tego powód. Spróbuj znaleźć jak najwięcej informacji na temat agencji/landlorda. Dołącz do grup związanych z uniwersytetem i pytaj, gdy nie jesteś czegoś pewien. W wielu uniwersytetach jest możliwość uzyskania pomocy w interpretacji umowy, sprawdzenia landlorda czy otrzymania wsparcia, gdy coś poszło nie tak. Nie bój się prosić o pomoc – nawet Smart Prospects!

Viewing i umowa

Rady, które są tak banalne, że aż… ignorowane. Koniecznie umów się na viewing, przygotuj pytania i zobacz i dowiedz się jak najwięcej. Gdy nie masz możliwości stawienia się osobiście spróbuj znaleźć kogoś, kto zrobiłby to za Ciebie – na przykład na grupie na Facebook’u należącej do Smart Prospects, a dotyczącej studentów i aplikantów w wybranym przez Ciebie mieście. Ostatecznie poproś o przynajmniej video-viewing. Upewnij się, że wszystkie opłaty zostały jasno przedstawione, a pominięcie istotnych informacji traktuj jako ostrzeżenie. Zanim podpiszesz umowę, poproś o kopię i uważnie przeczytaj każdy punkt. Sprawdź, czy zawiera ona dane kontaktowe właściciela i jego adres! Bez niego prawnie nie jesteś zobowiązany do spełnienia żadnej opłaty (jeśli masz możliwość, skontaktuj się z uniwersytetem o czym wspomniałam paragraf wyżej). Gdy chcesz być bardzo ostrożny możesz nawet sam wydrukować kopię, którą podpisujesz. Postaraj się również o dowody wszystkich opłat jakie miały miejsce, choćby mailowo.

Przydatne strony…

Szukanie domu/mieszkania:

Warto wiedzieć:

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Podstawowe informacje o studiach w UK

Sprawdź nasz kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o procesie aplikacji
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐