Potęga MOOCs, czyli Massive Open Online Courses

W tym artykule dowiesz się:

• co to jest MOOC, czyli Massive Open Online Courses,
  • czy ukończenie MOOC wpływa na aplikację na studia undergraduate,
  • jakie są wady i zalety korzystania z MOOCs,
  • które brytyjskie uczelnie oferują MOOCs.

Koncepcja MOOC, czyli Massive Open Online Courses powstała w Stanach Zjednoczonych, jednak zyskała też ogromną popularność na brytyjskich uniwersytetach.

MOOC to szybki kurs online przygotowany przez uniwersytet, którego celem jest zdobywanie w łatwy i dostępny sposób wiedzy. Zamiast przychodzenia na wykłady czy nauki w bibliotekach, kurs możesz ukończyć siedząc wygodnie w fotelu w swoim pokoju, używając materiałów udostępnianych przez uniwersytety i korzystając z ich źródeł. Są one otwarte dla wszystkich ludzi na całym świecie, zazwyczaj są bezpłatne i nie mają żadnych wymagań do przyjęcia. Wystarczą Twoje chęci. Interakcja z innymi uczniami odbywa się na forach i grupach dyskusyjnych.

Czy MOOCs zaliczają się do kwalifikacji?

Pomimo tego, że większość z MOOCs nie posiadają formalnej akredytacji, otrzymasz certyfikat ukończenia lub uczestnictwa w danym kursie. Popularność  MOOCs w Wielkiej Brytanii, a w szczególności na uniwersytetach w Bristolu, Leeds i Warwick, daje możliwość uczestnictwa w wielu ciekawych kursach.

Ukończenie MOOC pomaga podczas studiów

Wiele brytyjskich uniwersytetów korzystnie rozpatruje uczestnictwo kandydatów w Massive Open Online Courses, ponieważ można dzięki nim wiele się nauczyć i pozyskać wartościowe doświadczenie. Dostęp do najlepszych materiałów i wykwalifikowanych wykładowców zagwarantuje Ci profesjonalne wsparcie ekspertów. MOOCS mają potencjał, dzięki któremu wielu ich uczestników decyduje się na studia wyższe; jest to wgląd w strukturę uniwersytecką.

Zalety Massive Open Online Courses:

– brak opłat,

– możliwość pozyskiwania wiedzy od ekspertów, nieważne w jakim miejscu obecnie się znajdujesz,

– brak wymagań rekrutacyjnych, wybierasz kurs według zainteresowań, a nie Twoich wyników,

– zapoznanie się ze strukturą pracy na uniwersytecie,

– kursy są zazwyczaj krótkie i elastyczne.

Wady Massive Open Online Courses:

– mniejszy kontakt z wykładowcami i innymi uczniami,

– certyfikat MOOC nie zastępuje dyplomu ukończenia studiów,

– nie doświadczysz interakcji z wykładowcą i uczniami, jak ma to miejsce podczas normalnych zajęciach w salach lekcyjnych.

Gdzie możesz znaleźć Massive Open Online Courses?

Coursea, EdX i Udacity to najbardziej znane platformy. The University of Edinburgh jest jednym z partnerów Coursea, oferujących szeroką gamę przedmiotów, m.in. wstęp do filozofii. Niekoniecznie musisz wybierać kursy należące do brytyjskich uniwersytetów, ponieważ do wyboru masz placówki z całego świata.

The Open University założył brytyjski odpowiednik – to platforma Futurelearn, która oferuje darmowe kursy oferowane przez następujące uniwersytety:

• University of Bath,
    • University of Birmingham,