Potęga MOOCs, czyli Massive Open Online Courses - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Potęga MOOCs

czyli Massive Open Online Courses

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czy ukończenie MOOCs wpływa w jakikolwiek sposób na Twoje życie,
  • jakie są zalety i wady korzystania z MOOCs,
  • gdzie znaleźć MOOCs

Koncepcja MOOC, czyli Massive Open Online Courses powstała w Stanach Zjednoczonych, jednak zyskała też ogromną popularność na brytyjskich uniwersytetach.

MOOC to szybki kurs online przygotowany przez uniwersytet, którego celem jest zdobywanie w łatwy i dostępny sposób wiedzy. Zamiast przychodzenia na wykłady czy nauki w bibliotekach, kurs możesz ukończyć siedząc wygodnie w fotelu w swoim pokoju, używając materiałów udostępnianych przez uniwersytety i korzystając z ich źródeł. Są one otwarte dla wszystkich ludzi na całym świecie, zazwyczaj są bezpłatne i nie mają żadnych wymagań do przyjęcia. Wystarczą Twoje chęci. Interakcja z innymi uczniami odbywa się na forach i grupach dyskusyjnych.

Czy MOOCs zaliczają się do kwalifikacji?

Pomimo tego, że większość z MOOCs nie posiadają formalnej akredytacji, otrzymasz certyfikat ukończenia lub uczestnictwa w danym kursie, co potwierdza, że dana osoba posiadła konkretne umiejętności i wiedzę.

Pomoże Ci to w aplikacji na studia czy do pracy

Wiele brytyjskich uniwersytetów korzystnie rozpatruje uczestnictwo kandydatów w Massive Open Online Courses, ponieważ można dzięki nim wiele się nauczyć i pozyskać wartościowe doświadczenie. Dostęp do najlepszych materiałów i wykwalifikowanych wykładowców zagwarantuje Ci profesjonalne wsparcie ekspertów. MOOCS mają potencjał, dzięki któremu wielu ich uczestników decyduje się na studia wyższe; jest to wgląd w strukturę uniwersytecką.

Poza tym, uczestnictwo w MOOCs jest dowodem zarówno dla uczelni, jak i potencjalnego pracodawcy na to, jak bardzo cenisz sobie rozwój osobisty i że nieustannie chcesz zdobywać nową wiedzę czy umiejetności.

Zaplusujesz dzięki temu nie tylko podczas aplikacji na studia czy do pracy, ale i ubiegając się o staż czy wyjazd zagraniczny.

Gdzie możesz znaleźć Massive Open Online Courses?

Coursera, EdX, Udemy i Udacity to najbardziej znane platformy. The University of Edinburgh jest jednym z partnerów Coursea, oferujących szeroką gamę przedmiotów, m.in. wstęp do filozofii. Oczywiście wcale nie musisz wybierać kursów należących do brytyjskich uniwersytetów, ponieważ do wyboru masz placówki z całego świata, w tym z krajów takich, jak Chiny, Kanada, USA czy Holandia.

The Open University założył brytyjski odpowiednik – to platforma Futurelearn, która oferuje darmowe kursy oferowane przez różne uniwersytety, zarówno brytyjskie jak i amerykańskie, norweskie, holenderskie itd.

Zalety Massive Open Online Courses:

– brak opłat,

– możliwość pozyskiwania wiedzy od ekspertów, nieważne w jakim miejscu obecnie się znajdujesz,

– brak wymagań rekrutacyjnych, wybierasz kurs według zainteresowań, a nie Twoich wyników,

– zapoznanie się ze strukturą pracy na uniwersytecie,

– kursy są zazwyczaj krótkie i elastyczne oraz w pełni online.

Wady Massive Open Online Courses:

– mniejszy kontakt z wykładowcami i innymi uczniami,

– certyfikat MOOC nie zastępuje dyplomu ukończenia studiów,

– nie doświadczysz interakcji z wykładowcą i uczniami, jak ma to miejsce podczas normalnych zajęć w salach lekcyjnych.

Podsumowując…

MOOCs to świetne uzupełnienie Twoich kwalifikacji i wiedzy a także okazja do rozwijania umiejętności z zakresu dziedzin innych niż ta, którą studiujesz lub zamierzasz studiować.

Jest to świetny punkt zarówno do aplikacji na studia jak i do CV na staż, pracę dorywczą czy pracę po studiach, ponieważ pokaże jak bardzo produktywny/a jesteś i jak cenisz sobie ciągłe pogłębianie wiedzy. Z kolei w przypadku odbywania kursów MOOC z dziedzin różniących się od Twojego obecnego lub przyszłego kierunku studiów, udowodnisz również swoją wszechstronność i ciekawość świata.

Nie można jednak traktować tego jak studia i liczyć na dyplom honorowany przez pracodawców. Oczywiście, certyfikat z MOOCs będzie ogromnym plusem zarówno w aplikacji na studia jak i do pracy, jednak nie jest ekwiwalentem dla ukończenia samych studiów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Mieszkanie na studiach w UK – akademik czy prywatne mieszkanie?

Dowiedz się wszystkiego o prywatnym mieszkaniu na studiach w Wielkiej Brytanii a także o uczelnianych i prywatnych akademikach.
Czytaj więcej

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐