Potęga MOOCs, czyli Massive Open Online Courses

Potęga MOOCs, czyli Massive Open Online Courses

W tym artykule dowiesz się:

• czym są MOOCs, czyli Massive Open Online Courses,
  • czy ukończenie MOOC wpływa w jakikolwiek sposób na Twoje życie,
  • jakie są wady i zalety korzystania z MOOCs,
  • gdzie znaleźć MOOCs.

Koncepcja MOOC, czyli Massive Open Online Courses powstała w Stanach Zjednoczonych, jednak zyskała też ogromną popularność na brytyjskich uniwersytetach.

MOOC to szybki kurs online przygotowany przez uniwersytet, którego celem jest zdobywanie w łatwy i dostępny sposób wiedzy. Zamiast przychodzenia na wykłady czy nauki w bibliotekach, kurs możesz ukończyć siedząc wygodnie w fotelu w swoim pokoju, używając materiałów udostępnianych przez uniwersytety i korzystając z ich źródeł. Są one otwarte dla wszystkich ludzi na całym świecie, zazwyczaj są bezpłatne i nie mają żadnych wymagań do przyjęcia. Wystarczą Twoje chęci. Interakcja z innymi uczniami odbywa się na forach i grupach dyskusyjnych.

Czy MOOCs zaliczają się do kwalifikacji?

Pomimo tego, że większość z MOOCs nie posiadają formalnej akredytacji, otrzymasz certyfikat ukończenia lub uczestnictwa w danym kursie. Popularność  MOOCs w Wielkiej Brytanii, a w szczególności na uniwersytetach w Bristolu, Leeds i Warwick, daje możliwość uczestnictwa w wielu ciekawych kursach.

Pomoże Ci to w aplikacji na studia czy do pracy

Wiele brytyjskich uniwersytetów korzystnie rozpatruje uczestnictwo kandydatów w Massive Open Online Courses, ponieważ można dzięki nim wiele się nauczyć i pozyskać wartościowe doświadczenie. Dostęp do najlepszych materiałów i wykwalifikowanych wykładowców zagwarantuje Ci profesjonalne wsparcie ekspertów. MOOCS mają potencjał, dzięki któremu wielu ich uczestników decyduje się na studia wyższe; jest to wgląd w strukturę uniwersytecką.

Poza tym, uczestnictwo w MOOCs jest dowodem zarówno dla uczelni jak i potencjalnego pracodawcy na to, jak bardzo cenisz sobie rozwój osobisty i że nieustannie chcesz zdobywać nową wiedzę czy umiejetności.

Gdzie można znaleźć MOOCs?

Coursea, EdX i Udacity to najbardziej znane platformy. The University of Edinburgh jest jednym z partnerów Coursea, oferujących szeroką gamę przedmiotów, m.in. wstęp do filozofii. Niekoniecznie musisz wybierać kursy należące do brytyjskich uniwersytetów, ponieważ do wyboru masz placówki z całego świata.

The Open University założył brytyjski odpowiednik – to platforma Futurelearn, która oferuje darmowe kursy oferowane przez różne uniwersytety, zarówno brytyjskie jak i amerykańskie, norweskie, holenderskie itd.

Zalety MOOCs

• brak opłat,
  • możliwość pozyskiwania wiedzy od ekspertów, nieważne w jakim miejscu obecnie się znajdujesz,
  • brak wymagań rekrutacyjnych, wybierasz kurs według zainteresowań, a nie Twoich wyników,
  • zapoznanie się ze strukturą pracy na uniwersytecie,
  • kursy są zazwyczaj krótkie i elastyczne oraz w pełni online.

Wady MOOCs

• mniejszy kontakt z wykładowcami i innymi uczniami,
  • certyfikat MOOC nie zastępuje dyplomu ukończenia studiów,
  • nie doświadczysz interakcji z wykładowcą i uczniami, jak ma to miejsce podczas normalnych zajęć podczas studiów.

Podsumowując…

MOOCs to świetne uzupełnienie Twoich kwalifikacji i wiedzy a także okazja do rozwijania umiejętności z zakresu dziedzin innych niż ta, którą studiujesz lub zamierzasz studiować.

Jest to świetny punkt zarówno do aplikacji na studia jak i do CV na staż, pracę dorywczą czy pracę po studiach, ponieważ pokaże jak bardzo produktywny/a jesteś i jak cenisz sobie ciągłe pogłębianie wiedzy. Z kolei w przypadku odbywania kursów MOOC z dziedzin różniących się od Twojego obecnego lub przyszłego kierunku studiów, udowodnisz również swoją wszechstronność i ciekawość świata.

Nie można jednak traktować tego jak studia i liczyć na dyplom honorowany przez pracodawców. Oczywiście, certyfikat z MOOCs będzie ogromnym plusem zarówno w aplikacji na studia jak i do pracy, jednak nie jest ekwiwalentem dla ukończenia samych studiów.