Studia prawnicze w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia prawnicze w Wielkiej Brytanii

Artykuł powstał dzięki współpracy z naszymi obecnymi studentkami brytyjskich uczelni.

Kasia

University of East Anglia

LLB Law

Kamila

De Montfort University

LLB Business Law

Kamila

University of Liverpool

LLB Law

Ewa

University of Surrey

LLB Law

Słynny żart mówi, że są trzy zawody, które nigdy nie znikną: lekarz, ksiądz i prawnik. Rzeczywiście, pomimo tego, że na rynku pracy nieustannie pojawiają się nowe propozycje, klasyka wcale nie straciła na wartości! Szczególnie w przypadku ostatniego z zawodów – prawnika. Znajomość prawa otwiera wiele drzwi, a studiowanie go w Wielkiej Brytanii wiąże się nie tylko z prestiżem, ale i z możliwością znalezienia ekscytującej pracy niemal na całym świecie. Przy odpowiedniej dozie motywacji i chęci podejmowania nowych wyzwań, nie ma innego wyjścia. Z pewnością zostaniesz skazany/a na… sukces!

Najpopularniejsze kierunki

Najpopularniejsze kierunki dotyczą oczywiście… prawa; jednak często wzbogacane są o inne, istotne moduły. Oto te najpopularniejsze:

Law

Studia te na większości uniwersytetów trwają trzy lata i mają na celu przygotowanie przyszłych prawników do ich zawodu – dlatego też, już od pierwszego roku, stawia się na praktykę poprzez np. rozwiązywanie problem questions na seminariach czy promowanie udziału w konkursach prawniczych. Kierunek ten obejmuje wszystkie podstawowe zagadnienia z zakresu angielskiego systemu prawnego – poznasz między innymi tajniki angielskiego prawa umów czy prawa karnego, a w dalszych latach nauki będziesz mieć możliwość ukierunkowania się w stronę np. prawa medialnego, biznesowego czy rodzinnego.

International and/or European Law

Jeśli od zawsze interesowało Cię prawo i organizacje międzynarodowe i chciał(a)byś, aby zakres Twojej pracy nie ograniczał się do tylko jednej jurysdykcji (krajów operujących prawem anglosaskim), możesz od razu ukierunkować się na tę dziedzinę prawa. Na tych studiach skupisz się na relacjach międzynarodowych i regulacjach, które je kontrolują, aby w przyszłości znaleźć pracę w globalnych korporacjach czy organizacjach.

Business Law

Podobnie jak z prawem międzynarodowym – jeśli jesteś przekonany, że chciałbyś w przyszłości zajmować się prawem w biznesie, niekoniecznie na skalę światową, może warto jest już od początku wybrać prawo biznesowe. Na tym kierunku, oprócz samych zasad prawniczych, poznasz zagadnienia z zakresu biznesu, struktur organizacji, ekonomii czy finansów, które umożliwią Ci dalszą karierę w tym kierunku.

Law with…

Kierunków pobocznych jeśli chodzi o studiowanie prawa jest naprawdę masa. Uniwersytety w Wielkiej Brytanii oferują ogromną ilość urozmaiceń do ‘standardowego’ prawa, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej te najpopularniejsze:

  • Law with a language
    Oczywistym jest to, że dodatkowy język może być tylko atutem, dlatego połączenie swojego dyplomu z kursem języka obcego jest bardzo dobrym pomysłem. Na tym kierunku poznasz angielski system prawny, tak samo jak na ‘standardowym prawie’, wraz z wybranym przez Ciebie językiem. Często na takich kursach dostępna jest również opcja spędzenia roku na zagranicznej uczelni partnerskiej.
  • Law with another legal system
    Idealne rozwiązanie dla tych, dla których jeden system prawny to za mało. Na wielu brytyjskich uczelniach dostępne są tak zwane ‘joint/double degrees’ – gdzie często, prócz dodatkowego obcego języka, poznasz też inny system prawny, na przykład: English Law and French Law czy Law with European Legal Systems. W czasie studiów na takim kierunku poznasz dwa oddzielne systemy prawne, a w dodatku, najczęściej na trzecim roku studiów, zostaniesz wysłany/a na year abroad do uniwersytetu partnerskiego. Studenci po double degree mogą pochwalić się szeroką wiedzą i międzynarodowym spojrzeniem na prawo – jednak muszą być gotowi na dwa razy więcej pracy.
  • Law with Politics
    Bardzo dobra opcja, jeśli chcesz podążyć ścieżką kariery politycznej, ale debatujesz pomiędzy studiowaniem prawa a stricte nauk politycznych. Na tym kursie będziesz mógł/mogła połączyć swoje zainteresowania i rozwijać się w obydwu kierunkach. Oprócz standardowych modułów, będziesz mieć okazję poznania przebiegu elekcji w Wielkiej Brytanii czy zasad funkcjonowania brytyjskiej sceny politycznej.
  • Law with Economics
    Na tym kierunku urozmaicisz studia prawnicze o zagadnienia z zakresu ekonomii, co stworzy solidną bazę pod przyszłą karierę prawnika korporacyjnego czy stworzenie własnej firmy po studiach.
  • Law with Psychology
    Jeśli chcesz pracować w ‘delikatnych’ dziedzinach prawa, takich jak prawo rodzinne, często musisz być nie tylko dobrym prawnikiem, ale i psychologiem, aby zdobyć zaufanie swojego klienta. Takie umiejętności są potrzebne przy negocjacjach, gdzie musisz zebrać jak najwięcej informacji na temat danej sprawy – zaufanie w takich sytuacjach to podstawa. Studiując prawo z psychologią, będziesz mieć okazję opanować te umiejętności do perfekcji.
  • Law with Human Rights
    Kierunek, który w ostatnich czasie zyskał na popularności – human rights. Jeśli w przyszłości chciał(a)byś zaangażować się w pomoc humanitarną i zmieniać świat na lepsze – czemu nie ukierunkować się na to już od początku studiów?

Możliwości dalszej nauki

Studia prawnicze w Wielkiej Brytanii różnią od tych w Polsce przede wszystkim tym, że nie są jednolitymi studiami magisterskimi. Występuje podział na studia licencjackie (LLB) oraz magisterskie (LLM). Pozwala to na kreowanie przebiegu nauki od samego początku zgodnie ze swoimi potrzebami i planami. 

Warto zwrócić uwagę czy wybrany przez Ciebie kierunek posiada dyplom LLB – tytuł ten daje dużo więcej możliwości. Istnieją kierunki np. “Business and Law” na których sam/a komponujesz przedmioty i nie jesteś zobowiązany/a do wybrania konkretnie związanych z prawem. Zajęcia biznesowe mogą stanowić wówczas przewagę nad prawniczymi co nie daje pełnego zakresu wiedzy we wszystkich wymaganych dziedzinach prawa (ważne, jeśli jesteś zainteresowany/a praktykowaniem prawa).

LLM – studia drugiego stopnia

Po ukończeniu studiów drugiego stopnia student otrzymuje dyplom LLM. Student może wybrać (ale nie musi, nie jest to wymagane) z ogromnej ilości specjalizacji np. prawo biznesowe, prawo publiczne, prawo rzeczowe Unii Europejskiej, prawo medyczne, międzynarodowe prawo finansowe, międzynarodowe prawa człowieka itd.  

Kierunki te różnią się na poszczególnych uczelniach. Wybór kierunku magisterskiego zależy tylko i wyłącznie od tego, jaki zawód oraz w jakiej formie student chce wykonywać po studiach.  

Dyplom LLM nie determinuje kierunku kariery tylko i wyłącznie do profesji prawnika, radcy prawnego, prokuratora czy sędziego (nie upoważnia również do wykonywania wymienionych powyżej zawodów aczkolwiek może być jednym ze środków na drodze do uzyskania tych uprawnień. Wymagania do powyższych zawodów wyjaśni następny akapit).  Dyplom otwiera możliwości pracy w korporacjach zarówno angielskich jak i międzynarodowych, policji, urzędach, międzynarodowych organizacjach. Już po zakończeniu studiów drugiego stopnia można rozpocząć aplikację na Solicitor lub Barrister.

Solicitor a Barrister

Po studiach licencjackich LLB (lub po studiach magisterskich) możesz wybrać kursy, które dadzą Ci uprawnienia do zostania solicitor’em lub barrister’em:

  • Solicitor
    Udziela porad prawnych, jest zazwyczaj osobą pierwszego kontaktu w przypadku poszukiwania porady prawnej.  
  • Barrister
    Specjalizuje się w reprezentowaniu klienta w sądzie.

Obydwoje jednak blisko współpracują w trakcie przebiegu sprawy.

Aby wykonywać jeden z powyższych zawodów należy podjąć poniższe specjalizacje: 

  • The Bar Professional Training Course
    Roczny kurs przygotowujący do aplikacji w kancelarii (pupillage), która jest niezbędna, aby uzyskać pełne kwalifikacje zawodowe.  
  • Legal Practice Course
    Również roczny kurs, tym razem jednak przygotowujący do roli solicitor’a. Trwa od roku do dwóch w zależności od wybranego trybu nauki. Po tym kursie wymagany jest tzw. “training contract with a law firm”, innymi słowy – aplikacja.

Ukończenie powyższych kursów jest już wystarczające do rozwijania kariery stricte powiązanej z systemem prawnym i wydziałem sprawiedliwości. Jeśli natomiast powyższe możliwości nie są satysfakcjonujące i nie zaspokajają potrzeby rozwoju i wiedzy, oczywiście istnieje możliwość podjęcia studiów doktorskich.

LLD – doktorat

Studia doktoranckie trwają od 3-4 lat i polegają na przeprowadzeniu indywidualnych badań naukowych na wybrany temat pod okiem przełożonego. Studia kończą się obroną pracy naukowej przed komisją. 

Ścieżki kariery po studiach prawniczych

Pytanie co dalej nigdy nie jest oczywiste i to, że studiowałeś/aś prawo nie musi oznaczać, że chcesz zostać prawnikiem. Najpierw musisz więc odpowiedzieć na pytanie czy przypadkiem nie wolisz wykorzystać zdobytej wiedzy do pracy w innym środowisku. Przykładowe opcje to zostanie drugim Joshua Rosenberg (dziennikarz the Guardian piszący o prawnej stronie codziennych newsów) albo pójście w ślady Davida Camerona czy Theresy May i zaangażowanie się w świat polityki. Pamiętaj, only sky is the limit.

Jeśli jednak wiesz, że chcesz praktykować prawo, Twoja ścieżka nie kończy się na uzyskaniu licencjatu. W Wielkiej Brytanii możesz zostać albo barrister albo solicitor. Ciężko znaleźć dokładny odpowiednik w słowniku polskim, ale najłatwiej wytłumaczyć różnice poprzez porównanie barrister do adwokata, a solicitor do radcy prawnego. Każda z tych dróg wymaga innego przygotowania. Aby zostać barrister, należy podjąć Bar Professional Training Course (BPTC). Gdy myślisz o osobie w peruce odważnie reprezentującej klienta w sądzie, wyobrażasz sobie właśnie barrister’a. Jednak aby dotrzeć na wokandę bardzo ważna jest praktyka. Musisz wiedzieć, że nie jest to łatwa droga i wielu Brytyjczyków nawet po najlepszych uczelniach takich jak Cambridge wciąż ma problemy z dostaniem odpowiedniego pupillage. Statystki wskazują na to, że w Wielkiej Brytanii jest dziewięciokrotnie mniej barristers niż solicitors, więc stanowią oni prawdziwą elitę tej profesji. Droga choć bardzo kręta, jest oczywiście wykonalna, ale wymaga ogromnej determinacji i ciężkiej pracy. Bez najlepszych ocen też się raczej nie obędzie więc na swój sukces musisz zacząć pracować już od pierwszego roku studiów.

Jeśli planujesz zostać solicitor, tutaj również musisz przygotować się na ciężką pracę i wiele wyrzeczeń. Aby uzyskać uprawnienia musisz przejść the Legal Practice Course (LPC) jak również zdobyć tzw. training contract, czyli dwuletnie doświadczenie w firmie prawniczej. Training Contract jest jednak płatny i możesz liczyć na pensję wynoszącą średnio £25,000 rocznie. 

Oferty staży są również ograniczone, a sam proces aplikacji na training contract zaczyna się zazwyczaj na dwa lata przed ukończeniem studiów! Tak jest, powtórzę ponownie, poszukiwania training contract powinieneś/powinnaś rozpocząć już na drugim roku studiów licencjackich! Gdy uda Ci się pokonać wszystkie przeszkody, będziesz mógł/mogła zacząć spijać śmietankę.

Zarobki po studiach

Jak możesz zobaczyć w poprzednich paragrafach, studia prawnicze są wymagające, a droga do uzyskania kwalifikacji kręta. Jednak Twoje wysiłki zostaną godziwe wynagrodzone.  

80% barristers to osoby samozatrudnione. Daje to dość dużą niezależność i elastyczność, ale wiąże się z brakiem takich przywilejów jak ubezpieczenie zdrowotne czy przysługujący Ci urlop. Pensje bardzo się wahają, ale możliwości są ogromne. Qualified barristers zaczyna od zarobków rzędu £25,000 rocznie, ale w zależności od doświadczenia i konkretnej specjalizacji osiąga przychód do nawet około £300,000 rocznie i nie jest to wcale rzadkość. Pensje w praktyce prywatnej dla tych z ponad 10-letnim doświadczeniem mogą osiągnąć nawet £1,000,000 rocznie.  

Zostając solicitor w mniejszej, regionalnej firmie możesz spodziewać się pensji rzędu od  £25,000 do £40,000 rocznie. Pensje początkowe dla newly qualified solicitors w większych firmach oraz tych znajdujących się w Londynie czyli tzw. the City, będą zaczynać się od średnio  £58,000 to £65,000 rocznie. Największe firmy, często te amerykańskie, płacą £80,000  lub więcej. Mając doświadczenie, możesz wspiąć się nawet na pozycję partnera co oznacza pensje rzędu £1,000,000 bądź w rekordowych przypadkach nawet £2,000,000 rocznie.  

Pozostaje tylko dodać: do pracy rodacy! 

Wymagania na kierunki prawnicze

Wymagania, które trzeba spełnić, by dołączyć do grona studentów prawa zależą w dużej mierze od uczelni. Wspólnym mianownikiem jest średnia ze wszystkich przedmiotów, wahająca się w skali od 55% do 95% – dla większości uniwersytetów.

Rozszerzenia na maturze

Większość uczelni wymaga również zdania minimum jednego-dwóch rozszerzeń, bez sprecyzowania przedmiotów. Zazwyczaj większość uczniów wybiera jednak: polski, historię, wiedzę o społeczeństwie, matematykę lub angielski. Co do tego ostatniego, wliczany jest bez przeszkód do rozszerzeń, nawet jeśli jednocześnie służy jako zamiennik dla egzaminu IELTS.

Wymagania podczas aplikacji

Po pierwsze, dobrze napisany personal statement i reference letter. Personal statement powinien ilustrować zainteresowanie przedmiotem, lecz nie należy się martwić, jeśli w trakcie edukacji szkolnej nie miało się z common law styczności i nie posiada się wiedzy na jego temat. Efektywną metodą jest wyciągnięcie ze swojego życiorysu faktów, które pokazują, że ten kierunek to coś dla Ciebie i czujesz prawdziwy entuzjazm, by go studiować.

W swoim personalu musisz udowodnić, że jesteś silnym kandydatem na przyszłego prawnika. Oczywiście, każde doświadczenie związane z prawem jest na wagę złota, jednak nie martw się, jeśli takiego nie posiadasz. Pamiętaj, że każde doświadczenie ma znaczenie i nawet pozornie mało ważne zawody sportowe mogą pomóc Ci udowodnić, iż potrafisz pracować w grupie i jesteś odporny/a na stres. Twój personal musi być przygotowany starannie i bez żadnych błędów językowych – szczególnie na konkurencyjnych kierunkach jak prawo, uczelnie potrafią patrzeć na naprawdę małe szczegóły, aby móc łatwiej odsiać kandydatów. Nie jest to też czas na bycie skromnym – w personalu, kolokwialnie mówiąc, trzeba się sprzedać i sprawić, że to uczelnia zapragnie mieć Cię jako studenta.

Rzeczy, które najlepiej sprawdzą się w takim rodzaju personal statement, to historia pracy wolontariackiej lub innej aktywności, która ukazuje zaangażowanie w życie społeczeństwa. Należy również pamiętać o tym, że common law to głównie sprawy, służące do ilustrowania zasad prawnych. Dobrze jest więc pokazać umiejętność analizowania faktów i wyciągania wniosków. Logiczne myślenie to w prawie podstawa!

Tak więc jak wygląda idealny kandydat? Z całą pewnością osiąga on nie tylko wysokie wyniki w nauce, ale i aktywnie udziela się w życiu pozaszkolnym. Wszelkie olimpiady, konkursy (szczególnie prawnicze, recytatorskie czy pisarskie) wzbogacą twój personal statement. Warto też pochwalić się przeczytanymi artykułami czy książkami – może to dzięki jednej z nich zainteresowałeś się prawem? Pomyśl też, co wyróżnia Cię od innych kandydatów – może brałeś udział w jakimś ciekawym projekcie lub konkursie? Warto o tym wspomnieć.

Więcej informacji na temat aplikacji na studia prawnicze znajdziesz tutaj.

LNAT

LNAT czyli The Law National Aptitude Test, to egzamin, który trzeba zdać w trakcie rekrutacji, jeśli aplikujesz na studia prawnicze na przynajmniej jedną z poniższych uczelni:

  • University of Bristol
  • Durham University
  • University of Glasgow
  • King’s College London (KCL)
  • The London School of Economics and Political Science (LSE)
  • University of Nottingham
  • University of Oxford
  • School of Oriental and African Studies London (SOAS)
  • University College London (UCL)

Więcej informacji na temat LNAT znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, że uczelnie niewymagające LNAT, wcale nie są “gorsze” od tych wymienionych powyżej.

Wiedza

W trakcie pierwszego roku poznaje się dużą ilość spraw, których nie sposób było się nauczyć w Polsce, ponieważ nasze kraje mają odmienne systemy prawne. Może się to wydawać minusem, jednak nie stwarza przepaści pomiędzy polskim, a angielskim studentem. Co prawda, niektórzy Anglicy zdają prawo na A-levels, lecz wielu z nich przyznaje później, że jego znajomość nie miała kluczowego znaczenia dla rezultatów na studiach. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to polski student może poszczycić się przydatną wiedzą. Szczególnie pomocna może okazać się nauka Wiedzy o Społeczeństwie. konstrukcja i zasady UE, prawa człowieka – to rzeczy, które pojawiają się na niektórych modułach i sprawiają problem angielskim studentom.

Ogólnie rzecz biorąc, do aplikacji na ten kurs nie potrzeba specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia. Na ich zdobycie będzie dużo czasu podczas studiów!

Szukaj swojej drogi – czyli odpowiedni wybór studiów

Przede wszystkim, przed wybraniem prawa w Anglii, zastanów się czy jest to na pewno dla Ciebie. Wielka Brytania posiada inny system prawny niż Polska i często możesz być zaskoczony/a, jak bardzo nasze kraje różnią się pod tym względem. Przed podjęciem decyzji warto poczytać o common law i upewnić się, że jest to właściwy wybór. Nie jest to też tajemnicą, że prawo jest niezwykle konkurencyjnym kierunkiem i jeśli nie polubisz swoich studiów – bardzo szybko możesz się wypalić. Jeśli jednak przeszukałeś/aś pół internetu, porozmawiałeś/aś z obecnymi studentami i jesteś pewny/a, że nadal chcesz być jak Harvey ze ‘Suits’ów’ – czas zacząć aplikację! Musisz jednak pamiętać o paru istotnych kwestiach:

Jak wybrać uczelnię?

Przed wyborem uniwersytetu warto przemyśleć swoje perspektywy na przyszłość. Studia na prestiżowym uniwersytecie z całą pewnością zapewnią Ci dobry start, ponieważ to właśnie z nich większość pracodawców wybiera sobie pracowników. Niektóre uczelnie mają powiązania z tzw. ‘magic circle’ –  czyli największymi i najbardziej prestiżowymi firmami prawniczymi bazującymi w Londynie. Warto też zainteresować się uniwersytetami z ‘Russel Group’ czyli grupy 24 brytyjskich uniwersytetów, znanych ze swoich badań naukowych i dobrej reputacji na całym świecie (m.in. University of Oxford, Newcastle University, University of Sheffield czy University of Liverpool).
Nie oznacza to oczywiście, że uniwersytety spoza ‘Russel Group’ nie zapewnią Ci udanej kariery. Sprawdź jednak na którym miejscu w rankingu znajduje się Twój potencjalny uniwersytet. Rankingi nie zawsze odwzorowują rzeczywistość – na czymś jednak bazują i im lepszy uniwersytet tym większa szansa na zauważenie przez pracodawcę i dostanie się na pupillage czy training contract w przyszłości.

Tak jak już zostało wspomniane, prawo jest niezwykle konkurencyjnym kierunkiem i każde nowe doświadczenie może być kluczowe w twoim przyszłym CV. Oprócz samej nauki, będziesz mieć szeroką gamę zajęć dodatkowych do wyboru – takie jak konkursy prawnicze. Warto brać w nich udział chociażby dla samego doświadczenia, bo nic tak jak negocjacje czy mooting nie przygotuje Cię do przyszłej kariery. Wiele uniwersytetów oferuje też pracę pro bono, np. w centrum darmowej pomocy prawnej. Przed wybraniem kierunku, sprawdź co oferuje Law Society na Twoim uniwersytecie – jak bardzo są aktywni jako stowarzyszenie? Czy organizują konkursy prawnicze i oferują możliwości wolontariatu? A może Twój uniwersytet współpracuje z lokalnymi kancelariami prawniczymi?

Więcej szczegółów na temat wyboru uniwersytetów znajdziesz tutaj.

Jak wybrać odpowiedni kierunek?

Szczególnie w przypadku kierunków gdzie uczysz się nie tylko prawa, ale i np. ekonomii, niezwykle ważne jest sprawdzenie czy wybrany przez Ciebie kurs to ‘qualifying law degree’, czyli posiadający w nazwie ‘LLB’. Aktualnie uczelnie używają tytułów ‘LBB’, ‘BA’ czy nawet ‘BSc’ bardzo wymiennie, dlatego najlepiej jest wejść na stronę uniwersytetu i dokładnie przeczytać opis danego kierunku. Jeśli dany kurs nie posiada tego tytułu, po jego zakończeniu będziesz traktowany jak studenci po innych, nieprawniczych kierunkach. Możliwe, że konieczne będzie ukończenie przez Ciebie GDIPL – Graduate Diploma of Legal Studies – inaczej nie będziesz mógł/mogła rozpocząć swojej kariery prawniczej od razu po studiach.

Koniecznie przed wybraniem kierunku, sprawdź moduły, które są na danym kursie dostępne. Często zdarza się tak, że na dwóch kierunkach o kompletnie innych nazwach będziesz się uczyć tych samych zagadnień lub przeciwnie – taka sama nazwa może być bardzo myląca i tak naprawdę będziesz się uczyć czegoś zupełnie innego . Przed wybraniem kursu upewnij się, że znajdziecie w nim to, na czym Ci zależy – aby we wrześniu uniknąć zawodu.

Jaki zawód chcesz wykonywać po studiach oraz w jakim kraju?

Może Ci się wydawać, że to pytanie nie ma większego znaczenia w kontekście studiów prawniczych w Wielkiej Brytanii. Niestety, czyste studia prawnicze (jak i wszystkie inne prawnicze nieobejmujące prawa międzynarodowego/europejskiego oraz innego systemu prawnego), dotyczą prawa zwyczajowego / prawa anglosaskiego, czyli tzw. common law. Tym rodzajem prawa operują tylko nieliczne kraje na świecie, takie, jak np.:

  • Wielka Brytania
  • Australia
  • Republika Irlandii
  • Hong Kong
  • Nowa Zelandia
  • Singapur
  • USA

Oznacza to, że po studiach prawniczych w Wielkiej Brytanii nie możesz wykonywać zawodu prawnika w Polsce, gdzie obowiązuje prawo kontynentalne. Ta sama sytuacja dotyczy większości innych krajów takich, jak np.: Niemcy, Hiszpania, Francja, Szwecja, Dania czy Holandia.

Zadaj więc sobie dwa pytania:

  • “Czy rzeczywiście chcę w przyszłości być pełnoprawnym prawnikiem/radcą prawnym?”
  • Czy chcę po studiach wrócić do Polski lub zwyczajnie być niezależnym w związku z miejscem zamieszkania i pracy?”

Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś/aś “tak”, prawdopodobnie studia prawnicze na Wyspach nie są dla Ciebie i musisz przemyśleć swoje plany dot. edukacji wyższej. W takiej sytuacji, koniecznie skontaktuj się ze Smart Prospects, aby otrzymać odpowiednie wsparcie i odpowiedzi na swoje pytania.

Studia prawnicze w praktyce

Obecni studenci to prawdopodobnie najlepsze źródło informacji na temat wybranych studiów i kierunków. Dowiedz się, jak studia prawnicze wyglądają w praktyce – oczami studentów, którzy niegdyś aplikowali na wymarzone studia ze wsparciem Smart Prospects.

Kasia

Na mojej uczelni, czyli University of East Anglia (UEA), możecie studiować nie tylko ‘zwykłe’ LLB Law, ale i Law with American Law czy Law with European Legal Systems. Nie spotkałam się z nikim, kto byłby niezadowolony ze swojego programu – ja sama po pierwszym roku LLB Law jestem zachwycona, mimo wielu godzin spędzonych w bibliotece. Warto też dodać, że UEA Law Society wygrało nagrodę za najlepszą działalność pro bono na LawCareers.Net Student Law Society Awards 2018 – tak więc jeżeli szukacie aktywnego Law Society – zapraszam do UEA!

Zajęcia na mojej uczelni wahają się pomiędzy 8-12h tygodniowo. Sama jednak uczę się, pracuję, biorę udział w wolontariatach, konkursach prawniczych… i żyję(czasami jeszcze śpię). Wszystko jest wykonalne, musicie być jednak dobrze zorganizowani i gotowi na dużo nauki, szczególnie w trakcie egzaminów. Kłamstwem byłoby powiedzenie, że jest łatwo (‘What? Like, it’s hard’? cytując Elle Woods) – ale na pewno jest warto, szczególnie jeśli prawo jest tym, co chcecie robić w życiu. A nie są to nudne studia – na seminariach często poruszamy dosyć kontrowersyjne tematy i dyskutujemy o wydarzeniach z całego świata. Jeśli więc studia prawnicze brzmią jak coś dla siebie – nie czekaj! Życzę powodzenia! ?

Kamila

De Montfort University Leicester, w skrócie DMU, przygotował dla studentów kilka rodzajów prawa, Law (100% prawa); Business Law; Law, Human Rights and Social Justice; Law and Criminal Justice (kierunki których ukończenie gwarantuje dyplom LLB) oraz Business and Law, Law and Economics oraz Business Managment and Law (ukończenie gwarantuje dyplom BA, czyli licencjat nauk humanistycznych). 

Na moim kierunku (Business Law) jest około 12h zajęć na pierwszym roku i 12-15h na drugim. Kurs wymaga dużej ilości wkładu pracy własnej, nie będę twierdzić że tak nie jest. Nie jest to niewykonalne ale systematyczność jest kluczowa. Zajęcia są bardzo dobrze zorganizowane, wykłady zsynchronizowane z ćwiczeniami, ale wymagają zgłębienia tematu w podręcznikach i przygotowanie się do zajęć. Duża ilość studentów podejmuje się pracy dorywczej (włącznie ze mną). Reasumując, da się studiować pracy, pracować i mieć życie towarzyskie, wymaga to jedynie kalendarza i troszkę chęci! Nie ukrywam również, że niesamowicie pomocna jest biblioteka otwarta 24/7 przez 365 dni w roku.   

Mój uniwersytet jest znany z rozbudowanego programu #DMUglobal, który umożliwia studentom wyjazdy edukacyjne dookoła świata (dosłownie!), organizowane są wycieczki z kursów w powiązaniu z danym przedmiotem bądź wycieczki masowe, dla każdego niezależnie od kierunku. Ponadto uniwersytet dostarcza dofinansowania do wycieczek, które w zależności od kosztów wyjazdu może pokryć nawet do 60 %!  Uniwersytet prowadzi również zajęcia z różnych języków obcych, od niemieckiego po mandaryński, na które można się zapisywać dwa razy do roku a jedyny koszt to koszt zakupu podręcznika.

Każdy wydział posiada bardzo sprawnie działający team pomagający w procesie aplikacji na placement. Brak kierunków w których już w trakcie aplikacji wiemy, że na taki placement się wybieramy nie utrudnia tego procesu, wszystko co jest potrzebne to chęci, pracownicy dokładają wszelkich starań aby ten proces ułatwić. 

Kamila

Na University of Liverpool do studiowania prawa można sobie wybrać dodatkowy kierunek, jako 25% przedmiotu. Może to być język obcy, nauka o starożytności, biznes i wiele innych. Jeśli nie wybierze się dodatkowego przedmiotu, studiuje się tak zwane ,,Law 100%” i zamiast indywidualnego modułu uczy się English Legal System. Osobiście polecam wziąć dodatkowy przedmiot, bo można urozmaicić swoje studia, a English Legal System ma opinię najtrudniejszego ze wszystkich przedmiotów.

Warto zaznaczyć, że nauka na tych studiach to głównie czytanie podręczników, artykułów i przygotowywanie się z nich na tutoriale, gdzie odpowiada się na pytania dotyczące danego działu. Dlatego wykładów jest niewiele – 10 godzin, niezależnie od wyboru przedmiotu 25%. W związku z tym teoretycznie ustalenie godzin pracy nie powinno być bardzo trudne. A jednak według mnie, na pierwszym roku studiów potrzeba dużo czasu żeby dobrze zrozumieć treść podręczników i nauczyć prawniczego słownictwa, więc bez dobrej organizacji czasu, pogodzenie pracy z ogromną ilością czytania może być problematyczne. Osobiście zaangażowałam się w pracę dorywczą, gdzie zmiany są głównie w weekendy, dzięki czemu resztę tygodnia mogłam poświęcić nauce.

Ewa

Mój uniwersytet, czyli University of Surrey słynie z tzw. placement’ów. Wybierając tę opcję, Twoje studia trwają rok dłużej i na trzecim roku możesz wyjechać na jedną z uczelni partnerskich (są one rozrzucone po całym świecie, np. Nowa Zelandia) lub znaleźć staż (często płatny) w najróżniejszych firmach zarówno w Wielkiej Brytanii jak i poza nią. University of Surrey również oferuje kombinację kierunków takie jak Law with International Relations czy Law with Criminology, więc jeśli czujesz że samo prawo Ci nie wystarcza, jest w czym wybierać.

Zajęcia zarówno na pierwszym jak i drugim roku to średnio 12 godzin tygodniowo. Każdy semestr składa się z 4 modułów co daje łącznie 8 modułów na rok. Na pierwszym roku standardowego LLB wszystkie moduły na mojej uczelni są obowiązkowe. Należą do nich: Contract Law, Criminal Law, Eu Law i Public Law (zwane też Administrative Law). Drugi rok umożliwia wybór 1 modułu w semestrze natomiast na trzecim roku, to Ty decydujesz co interesuje Ci najbardziej i możesz wybrać wszystkie 8 przedmiotów. Pośród moich wyborów jest Public International Law czy Intelectual Property Law.  

Strategia nauczania jest oparta na 2-godzinnych wykładach plus godzinny tutorial raz w tygodniu w bardzo małej grupie około 6 – 8 osób. Tutoriale wymagają wcześniejszego przygotowania. Pozwalają na zaangażowanie się w prawdziwą dyskusję i rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących danego zagadnienia. Mimo pozornie małej ilości godzin, każdy z modułów wymagał ode mnie intensywnej i regularnej pracy indywidualnej, dlatego na uczelni spędzam o wiele więcej czasu niż wspomniane 12 godzin. Wykłady są tylko miłym zaproszeniem do indywidualnej pracy. 

Sposób oceniania waha się w zależności od przedmiotu, ale jest to zazwyczaj egzamin na koniec semestru stanowiący 100% oceny bądź tzw. coursework czyli praca pisana w domu na przestrzeni około dwóch tygodni, która musi liczyć 3000 słów i zawierać krytyczną analizę tematu wybranego przez wykładowcę.

Podsumowując…

Wybór studiów jest niezwykle ważnym elementem naszego życia, kształtuje jego kierunek na lata. Wielu z Was zapewne stoi przed pytaniem “czy prawo jest tym, co chcę robić?”. Warto w takich chwilach przypomnieć sobie, że prawo determinuje nasze życie na każdym kroku, mimo, że często nie jesteśmy tego nawet świadomi. Prawo jest dziedziną obecną w każdej gałęzi gospodarki, każda licząca się firma czy organizacja posiada dział prawny. Wielu uważa, że prawo zamyka ludzi w hermetycznym środowisku prawników niemających wiele wspólnego ze społeczeństwem, a ich świat kręci się wokół wokandy sądowej. Nic bardziej mylnego, jest wręcz przeciwnie! Prawo rozwija logiczne myślenie, wiedzę o świecie i ludziach. Pamiętaj, że studia mają dostarczyć wiedzy akademickiej oraz umiejętności, które pozwolą Ci być elastycznym na rynku. Niezależnie gdzie widzisz się za kilka lat, prawo będzie zawsze przydatne. Tak jak ludzie zawsze będą chorować tak i zawsze popełniać będą przestępstwa i wykroczenia. Na zakończenie dodamy, że prawo nie tylko ma karać, ma również zapobiegać – znając prawo mniej narażasz się na przypadkowe błędy w jakimkolwiek zawodzie. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł chociaż zarysował Ci obraz studiowania prawa w na Wyspach jak i ogromne możliwości, jakie ono daje.

Wraz z profesjonalnym i bezpłatnym wsparciem Smart Prospects możesz postawić pierwszy krok na drodze do satysfakcjonującej i opłacalnej kariery! Zacznij tak samo jak my kiedyś – od założenia konta w Panelu Aplikanta na ich stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do SP na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz nie tylko nas ale i innych studentów i aplikantów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Akademik czy mieszkanie? – czyli jak pozbyć się dylematu przed studiami w Wielkiej Brytanii

Sprawdź jak pozbyć się dylematu odnośnie rodzaju zakwaterowania na studiach w Wielkiej Brytanii przed ich rozpoczęciem.
Czytaj więcej

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Personal statement na studia magisterskie w UK

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii oraz jakich błędów nie popełniać w pisaniu tego listu.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐