Studia prawnicze w Anglii - jak aplikować i co dalej? - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia prawnicze w Anglii

jak aplikować i co dalej?

Prawo nie jest kierunkiem dla wszystkich – prawdą natomiast jest to, że nawet, jeśli nie chcesz zostać prawnikiem, studiowanie tego kierunku może być niezwykle kształcące i przydatne w życiu. Wychodząc jednak z założenia, że powinno podążać się za swoimi pasjami, powinno się najpierw upewnić, że szkoła prawnicza to coś dla nas, coś czym jesteśmy zainteresowani. Czytanie blogów o prawie, czy książek takich jak: “Letters to a law student” autorstwa wykładowcy na Cambridge N. McBride’a pomoże Ci dokonać wyboru.

Kiedy jesteś pewny/a, że prawo jest dla Ciebie…

Teraz czeka Cię wybranie uniwersytetów – masz pięć miejsc, więc wybieraj strategicznie. Studia na prestiżowych uczelniach są najbardziej opłacalne, jeśli chce się dostać training contract, ponieważ firmy targetują te uniwersytety najbardziej jeśli chodzi o rekrutacje.

Nie znaczy to jednak, że studiując na innym uniwersytecie ci się nie uda. Jeśli jesteś mocnym aplikantem (przewidujesz powyżej 85% średnią z matur) możesz aplikować na uniwersytety w pierwszej “dwudziestce”, natomiast pierwsza “pięćdziesiątka”, jeśli chodzi o prawo, to wciąż bardzo dobre uniwersytety!

Jak przygotować się do aplikacji?

Możesz znaleźć się w jednej z dwóch następujących sytuacji:

Jeśli nie potrzebujesz LNAT

Skup się na personal statement. Pamiętaj, że musi być ono przygotowane starannie, nie może zawierać żadnych błędów (!), ponieważ robi to złe pierwsze wrażenie. Skup się na zajęciach pozalekcyjnych, którymi będziesz mógł się później pochwalić tj. MUNy, konkursy oratorskie, olimpiady i wszystko inne, co związane z prawem i publicznym przemawianiem. Jednocześnie zapisz się na wolontariat, poszerzaj swoją wiedzę na temat prawa i kultywuj inne pasje. Nasza propozycja książek, które możesz lub powinieneś przeczytać, to:
– How To Study Law – Professor A Bradney
– Law School Essays that Made a Difference, Princeton Review
– Understanding Law – J Adams and R Brownsword
– Invitation to Law – AW Simpson
– Letters to a Law Student – N McBride
Przydatne może być również słuchanie BBC podcasts Law in Action, a także czytanie gazet takich jak The Guardian, The Independent, The Economist, Lawyer2Be I blogów prawniczych (linki podane poniżej):
– https://publiclawforeveryone.com/
– http://ukcriminallawblog.com/
– https://mcbridesguides.com/category/criminal-law/introduction-criminal-law/
– http://www.thelawinsider.com/
– http://www.venables.co.uk/blogs.htm
– https://l2b.thelawyer.com/

Jeśli potrzebujesz LNAT

Lista uniwersytetów wymagających LNAT to University of Bristol, Durham University, University of Glasgow, King’s College London, University of Nottingham, University of Oxford, SOAS i University College London. Więcej informacji poniżej.

Co to jest LNAT?

Jest to test sprawdzający Twoją umiejętność myślenia analitycznego, sprawdza Twój POTENCJAŁ na studiowanie prawa, a nie WIEDZĘ (przynajmniej pierwsza część). Pierwsza część bowiem to test abcd jednokrotnego wyboru, odpowiedzi wybiera się po przeczytaniu tekstu dołączonego do każdej serii pytań. Przykładowe testy można zobaczyć tu (http://www.lnat.ac.uk/how-to-prepare/practice-test/) i pomocne byłoby zrobienie ich jak najwięcej przed prawdziwym testem. Wynik z tej części można uznać za dobry, jeśli jest powyżej 22 puntów (średnia światowa), ale najlepsze uniwersytety takie jak UCL wymagają powyżej 25.

Druga część to esej. Masz na niego 40 minut i powinieneś napisać około 500-600 słów. Czasu nie jest dużo, więc najlepiej jeśli trafisz na temat, z którego będziesz miał jakąś wiedzę – swoje szanse możesz zmaksymalizować poprzez czytanie gazet, książek o prawie itp. – tak samo jak do personal statement. Przykładowe tematy esejów to:

 • How should judges be appointed?
 • Make the best case you can for public funding of the arts.
 • Does it matter if some animal and plant species die out?
 • ‘It is right that students should contribute to the cost of their degrees.’ Do you agree?
 • What disciplinary sanctions should teachers be allowed to use?
 • ‘We must be prepared to sacrifice traditional liberties to defeat terrorism.’ Discuss.
 • Should the law require people to vote in general elections?
 • Should private cars be rationed? If so, how?
 • What is ‘political correctness’ and why does it matter?

Natomiast najlepsze książki przygotowujące do LNAT’u to:

 • Fisher, Critical Thinking: An Introduction (Cambridge University Press 2001)
 • Shepherd, Mark: Mastering the National Admissions Test for Law.

Koniecznie zajrzyj do artykułu opisującego jak przygotować się do LNAT i jak odebrać zniżkę na materiały do nauki.

Jak się zarejestrować i kiedy pisać?

Im szybciej napiszesz LNAT, tym sprawniej twoja aplikacja przebiegnie. Deadline natomiast jest 15 stycznia. Zarejestować można się na stronie:http://www.lnat.ac.uk/registration/, kosztuje to 50 GPB. Jedyne oficjalne centrum LNAT’u w Polsce znajduje się w Warszawie.

Osobista rada: zacznij przygotowywać się do testu PRZED rozpoczęciem roku szkolnego, najlepiej w wakacje, kiedy masz czas na dodatkowe czytanie i naukę.

Dostałem/am się na studia – co teraz?

Jeśli jesteś już w UK, nie strać całego pierwszego roku na imprezowanie. Szczególnie jeśli chodzi o prawo, od samego początku ważne jest rozwijanie się także w innych kierunkach (poprzez działanie w różnych societies co daje Ci doświadczenie, które możesz później wpisać na CV) oraz networking (jeśli marzy Ci się praca w wielkiej firmie prawniczej). Mooting – czyli symulowane obrady sądu, które pozwolą Ci rozwinąć umiejętność publicznego przemawiania, także powinny się znaleźć na “liście do odhaczenia” każdego studenta prawa. Jeśli interesuje Cię zostanie solicitor to już w pierwszym roku możesz aplikować także na tak zwane Insight Days (niektóre firmy urządzają 1-2 dniowe workshops, które możesz później dodać do swojego CV), oraz na Campus Ambassadora jednej z firm, na swojej uczelni. Możliwości jest dużo, ale najważniejsze to nie zniechęcać się porażkami. Prawo to niezwykle kompetytywna dziedzina i pamiętaj, że rywalizujesz z tysiącami innych studentów. Jeśli konsekwentnie będziesz dążył do wyznaczonego celu możesz liczyć na sukces. Poniżej lista top firms, którym możesz się przyjżeć już podczas pierwszego roku studiów:

 • DLA Piper International
 • Clifford Chance
 • Herbert Smith Freehills
 • Allen & Overy
 • Linklaters
 • Hogan Llovels
 • Slaughter and May

Jeśli natomast bardziej kręci Cię zostanie barrister to dołącz do Bar Society na swoim uniwersytecie, rozwijaj swoją pasję i ucz się…Dostanie 1st to jeden z warunków dostania pupillage w większości chambers. Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż z aplikacją na training contract jako solicitor. Co roku tylko około 5-10% aplikantów dostaje pupillage, dlatego warto przemyśleć swoją decyzje zanim się w to zaangażuje. Jednakże trudne nie znaczy niemożliwe, dlatego uważam, iż ludzie ze szczególną pasją w tym kierunku powinni próbować.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia magisterskie w UK?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Personal statement na studia magisterskie w UK

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii oraz jakich błędów nie popełniać w pisaniu tego listu.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐