Studia modowe w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia modowe w Wielkiej Brytanii

Moda jest bardzo ważnym czynnikiem kultury – to ona mówi nam co jest modne w danym sezonie; które kolory i tkaniny łączyć, a które nie; jak ubierać się na odpowiednie okazje; to między innymi dzięki niej czujemy się częścią społeczeństwa lub jakiejś grupy. Z kolei o przemyśle modowym można powiedzieć to, że niezwykle szybko się rozwija i jest idealny dla osób kreatywnych, asertywnych i z wyczuciem stylu.

Jeżeli taki/a właśnie jesteś, prawdopodobnie studia modowe w Wielkiej Brytanii będą dla Ciebie rozwiązaniem idealnym, bo to właśnie one pozwolą rozwinąć Twoje umiejętności i styl, wprowadzą Cię do świata mody, projektowania jej czy zarządzania i rozwijania marek pod okiem doświadczonych zawodowo tutorów.

Najpopularniejsze kierunki

Kierunki modowe w Wielkiej Brytanii można znaleźć na większości uniwersytetów i z pewnością każdy z nich przygotuje Cię do przyszłego zawodu w sposób bardzo praktyczny. To sprawi, że studia staną się dla Ciebie samą przyjemnością – bez względu na to, czy wybierzesz projektowanie mody, dziennikarstwo modowe czy marketing i zarządzanie modą. Podczas studiów będziesz brać udział w ambitnych i ciekawych projektach grupowych jak i indywidualnych. Poznaj najpopularniejsze kierunki modowe oferowane przez uczelnie na Wyspach:

Fashion / Fashion Design

Kierunek skupiający się na projektowaniu odzieży. Na pierwszym roku studenci zwykle uczą się m.in. o materiałach i kolorach a także rozwijają swoje umiejętności z rysunku, ilustracji, technik szycia czy posługiwania się programami komputerowymi typu CAD, skupiając się na projektowaniu zarówno 2D jak i 3D. Można spodziewać się również modułów z historii mody, komunikacji wizualnej, marketingu, advertisingu czy rozwijania i zarządzania marką. Ten kurs na większości uczelni jest bardzo “flexible”, a więc pozwala studentom dobierać przedmioty pod ich zainteresowania. Zaliczenia składają się głównie z projektów indywidualnych jak i grupowych oraz portfolio, a czasem z pisania esejów i raportów. Jak oczywiście każdy kierunek studiów w Wielkiej Brytanii, studia modowe nastawione są przede wszystkim na praktykę i przygotowanie studentów do pracy w branży.

Fashion od strony marketingowej

Jest to idealny kierunek dla osób chcących związać swoją przyszłość z modą, lecz nie jej projektowaniem. Gama tego typu kierunków jest ogromna, a najpopularniejszymi kursami są przede wszystkim:

 • Fashion Branding & Marketing
 • Fashion Marketing & Buying
 • Fashion Communication & Promotion
 • Fashion Marketing & Management
 • Fashion Business Management
 • Fashion Communication & Styling

Studia uczą strategicznego i biznesowego podejścia do mody oferując zajęcia m.in. z przewidywania trendów modowych; rozwijania i promowania marek; zarządzania wydarzeniami modowymi; kreatywnego marketingu i reklamy; komunikacji wizualnej; psychologii konsumenckiej; czy też wpływu digital & social media na branżę modową oraz ich zastosowanie w prowadzeniu firmy. Można spodziewać się także zajęć w 100% praktycznych, takich, jak technologia modowa, make-up, fotografia, ilustracja, kreatywne pisanie czy praca w nowoczesnych laboratoriach (z programami typu Photoshop i Illustrator).
Wybór konkretnego kierunku powinien opierać się modułach oferowanych przez uczelnię w kontekście indywidualnych zainteresowań aplikanta.

Fashion Design & Marketing (Communication) / Management itd.

Jest to tak naprawdę połączenie dwóch powyższych kierunków, a więc i idealny kurs dla osób chcących nie tylko projektować ubrania ale i posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu promowania i rozwijania swojej (lub czyjejś) marki oraz przewidywania trendów modowych i zachowań konsumentów.

Inne dostępne kierunki

Poza trzema wyżej wymienionymi opcjami, na których brytyjskich uczelniach można znaleźć również kierunki takie, jak:

Accessories/Jewellery Design

Idealny kierunek dla osób zainteresowanych projektowaniem akcesoriów modowych i/lub biżuterii. Pomaga studentom rozwinąć umiejętności rysowania, ilustrowania oraz projektowania 2D i 3D. Daje również podstawy z historii modowej oraz projektowania zgodnego z ekologią.

Footwear Design

Program studiów modowych skupiony przede wszystkim na obuwiu – jego projektowaniu, tworzeniu i rozwoju. Jest trochę bardziej techniczny od zwykłego Fashion Design, ponieważ oferuje moduły takie, jak:

 • projektowanie w 3D CAD;
 • konstrukcja inżynierska w 2D i 3D;
 • biomechanika stóp;
 • technologia przemysłowa.

Ponadto, studenci biorą udział w zajęciach skupiających się na szyciu na miarę, ilustracji, szeroko pojętej komunikacji wizualnej oraz zarządzaniu i promowaniu marki obuwniczej. 

Textile Design

Na tym kierunku nauczysz się od podstaw szycia, tkania, drukowania na tkaninie a także rozwiniesz swoje umiejętności w technikach mieszanych, rysunku i research’u. Zajęcia praktyczne na drugim i trzecim roku przygotują Cię także z zarządzania projektami czy promowania marki a wykłady pozwolą Ci poznać historię tekstyliów oraz zapoznają Cię z etycznymi i ekologicznymi aspektami związanymi z projektowaniem tkanin. Oczywiście, jak na każdym innym kierunku modowym, Twoje zaliczenia będą opierały się głównie na pracach grupowych, projektach i tworzeniu portfolia.

Fashion Journalism

Ten kurs to nic innego jak dziennikarstwo* skupione na branży modowej. Studenci na nim uczą się języka modowego a także podstaw z etyki, praktyki i prawa modowego oraz wydawnictwa modowego. Można się również spodziewać modułów związanych z filmem, fotografią modową, komunikacją wizualną, historią czy kreatywnym pisaniem.
* o czystym dziennikarstwie możesz przeczytać w naszym artykule o kierunkach pisarskich.

Fashion Photography

Jeżeli interesuje Cię fotografia komercyjna i marzysz o pracy w branży modowej, to prawdopodobnie jest to kierunek dla Ciebie. Nauczysz się na nim nie tylko samego fotografowania, ale i jego technik i narratywy. Ponadto, zdobędziesz odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu komunikacji wizualnej, prowadzenia własnej działalności, przerabiania zdjęć w zaawansowanych programach komputerowych. Z pewnością rozwiniesz także swoją kreatywność i stworzysz lub dopracujesz własny styl fotografowania, aby wyróżnić się na tle innych. W przeciągu wszystkich lat studiów, będziesz miał/a okazję wziąć udział w kreatywnych projektach, zarówno indywidualnych jak i grupowych.

Możliwości dalszej nauki

Jak w przypadku większości kierunków w Wielkiej Brytanii, studia pierwszego stopnia są wystarczające, aby wejść do wymarzonej branży i osiągać sukcesy. Jeśli jednak uważasz, że nauki nigdy dość, warto rozważyć studia magisterskie a nawet i doktoranckie. 

Studia drugiego stopnia

W trakcie ostatniego roku studiów modowych lub po ich ukończeniu, możesz zaaplikować na studia drugiego stopnia (zwykle MA – Master of Arts lub MSc – Master of Science) nawet na innej, lepszej uczelni. Najpopularniejsze dostępne kierunki modowe, to:

 • MA Fashion Futures
 • MSc Fashion Marketing Management
 • MA Fashion Photography
 • MPhil Fashion Studies
 • MSc Ethics in Fashion
 • MSc International Fashion Retailing

Doktorat

Osobom, dla których nauka o modzie sprawia nadzwyczajną przyjemność, polecamy studia doktoranckie (PhD – Doctor of Philosophy) takie, jak np.:

 • PhD Fashion & Textiles
 • PhD Textile Design, Fashion & Management

Ścieżki kariery i zarobki po studiach modowych

Jak pewnie się domyślasz, opcji kariery ściśle związanej z modą jest mnóstwo, a zarobki po studiach zależą przede wszystkim od wykonywanego zawodu, doświadczenia i rodzaju firmy. Oto najpopularniejsze wybory zawodowe absolwentów studiów modowych w Wielkiej Brytanii:

Fashion Designer

Osoba projektująca ubrania i/lub całe kolekcje. Zazwyczaj specjalizuje się w jednym rodzaju, np. ubrania sportowe, obuwie, odzież dziecięca, dodatki. W zależności od doświadczenia, pracuje nad własnym projektem lub nad projektem narzuconym z góry, określającym np. kolory czy materiały. Praca jest zarówno manualna jak i na komputerze, dlatego od pracownika wymaga się znajomości programów komputerowych takich jak CAD oraz umiejętności szkicowania i rysowania.

Zarobki: Zarobki w branży modowej dla Fashion Designer są z początku zwykle bardzo niskie (£16.000-£17.000 rocznie). Jednak nie warto się zniechęcać! Osoby z większym doświadczeniem mogą zostać senior designer lub otrzymać jakąkolwiek pozycję na poziomie creative director i zarabiać nawet powyżej £85.000 rocznie.

Textile Designer

Zawód obejmujący 2-wymiarowe projektowanie tkanin i materiałów. Jako textile designer możesz skupić się na jednej z dwóch dziedzin:

 • interiors – czyli projektowanie tkanin do kanap czy dywanów;
 • fabrics for clothing: czyli projektowanie modowe lub specjalistyczne (np. ubrania ognioodporne).

Zarobki: Textile Designer podobnie jak Fashion designer, zaczyna swoją karierę zwykle z zarobkami rzędu £15.000-£20.000 rocznie. Z czasem, może liczyć się z £30.000-£40.000 rocznie.

Stylist

Zadaniem stylisty jest wizualne przygotowanie przedmiotu i/lub osoby – jej ubioru, twarzy czy ogólnego wyglądu tak, aby odpowiednio prezentowała się przed publicznością. Zawód stylisty jest idealny dla osób lubiących pochłaniającą i nieustannie zmieniającą się pracę, w której ciągły kontakt z innymi ludźmi to podstawa.

Zarobki: Stylist może spodziewać się sumy wszystkich wypłat w jednym roku w okolicy £18.000-£50.000 rocznie i więcej – w zależności od doświadczenia.

Jewellery Designer

Jewellery designer zajmuje się przede wszystkim projektowaniem i tworzeniem biżuterii z materiałów takich, jak złoto, srebro czy kamienie szlachetne. Może robić to na skalę masową lub dla małego sklepu a także projektować pod indywidualne zamówienia swoich klientów.

Zarobki: Początkowe zarobki Jewellery Designer krążą wokół £16.000 rocznie. Z czasem wzrastają nawet do £50.000 rocznie i więcej.

Magazine Journalist

Zawód skupiający się na robieniu research’u, przeprowadzaniu wywiadów i pisaniu dla gazet i magazynów – zarówno tych online jak i drukowanych.

Zarobki: Magazine Journalist zaczyna swoją karierę z zarobkami rzędu £18.000-£22.000 rocznie, jednak tzw. “editor-in-chief of a magazine” może otrzymywać rocznie nawet powyżej £65.000.

Make-up Stylist

Zadaniem make-up artist jest upewnienie się, że modele, artyści oraz wszystkie osoby występujące w telewizji (od prezenterów po gości) mają na sobie odpowiedni makijaż, dzięki któremu będą wyglądać korzystnie na wizji lub przed publicznością.

Zarobki: Zarobki Make-up Artist określa się na podstawie całego dnia pracy – na początku swojej kariery można liczyć na ok. £170 dziennie a przy większym doświadczenia oraz podczas pracy na ogromnych modowych wydarzeniach, zarobki wzrastają nawet do prawie £500 dziennie.

Retail Buyer

Retail buyer planuje i wybiera produkty, które następnie będzie sprzedawał w punktach sprzedaży detalicznej, biorąc pod uwagę aspekty takie, jak popyt, dostępność, cena itd.

Zarobki: Retail Buyer zaczyna z zarobkami w wysokości £18.000-£25.000 rocznie, przechodząc do nawet £45.000 rocznie i kończąc nawet na powyżej £70.000 rocznie.

Retail Manager

Głównym zadaniem osoby pełniącej ten zawód jest zmaksymalizowanie zysków firmy odzieżowej i jednoczesne minimalizowanie kosztów. Ponadto, Retail Manager musi pilnować aby obsługa klienta była na najwyższym poziomie.

Zarobki: Początki pracy Retail Manager’a wiążą się z zarobkami na poziomie nawet £17.000 rocznie, jednak z czasem wzrastają one do ponad £60.000 rocznie. 

Visual Merchandiser

Jest to zawód skupiający się na rozwijaniu i tworzeniu komunikacji wizualnej dla marek detalicznych, produktów, muzeów, galerii i wszelkiego rodzaju wydarzeń.

Zarobki: Visual Merchandiser może spodziewać się zarobków rzędu £12.000-£60.000 rocznie, w zależności od pozycji i doświadczenia.

Event Manager

Event manager skupiający się na branży modowej zajmuje się organizowaniem wydarzeń, takich jak pokazy modowe  – od samego pomysłu, przez realizację wydarzenia, aż po “post-event evaluation”. Praca event managera polega głównie na pracy grupowej.

Zarobki: Osoba biorąca udział w przygotowywaniu wydarzeń modowych, na początku może spodziewać się zarobków rzędu £15.000-£17.000 rocznie, jednak z biegiem czasu i z coraz to większym doświadczeniem, zarobki wzrastają. Doświadczony event manager zarabia nawet £50.000 rocznie i wzwyż.

Wymagania na kierunki modowe

Aby dostać się na studia modowe w Wielkiej Brytanii, wystarczy polska matura lub IB. Uczelnie nie wymagają z reguły żadnych konkretnych przedmiotów na maturze, więc ta ścieżka edukacji jest praktycznie dla każdego, kto ma wyczucie stylu i kreatywne podejście do mody a także uwielbia pracować w zespole.

Wymagania językowe

W zależności od uczelni, będziesz musiał/a zdać albo egzamin językowy typu IELTS (szczegóły tutaj) albo rozszerzenie z angielskiego na min. 60-80% (w zależności od uczelni).

Portfolio

Praktycznie każdy kierunek ściśle związany z design’em będzie wymagać od aplikanta stworzenia odpowiedniego portfolio, które pokaże styl i umiejętności aplikanta w jak najlepszy sposób. Z kolei jeżeli chodzi o kierunki skupiające się na zarządzaniu modą, marketingiem, komunikacją czy brandingiem to sprawa wygląda następująco: portfolio może lecz nie musi być wymagane i szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na podstronie konkretnego kierunku lub spytać nas tutaj lub poprzez [email protected].

Portfolio wysyła się dopiero po wysłaniu podania UCAS i otrzymaniu wiadomości od uczelni z prośbą o portfolio i szczegółami dot. tego, co ma być w nim zawarte, ile ma być w nim prac, w jakiej formie i dokąd je wysłać, jaki jest termin ostateczny na wysłanie portfolio itd.

Interview

Interview, czyli rozmowa kwalifikacyjna to kolejny etap aplikacji. Jeżeli komisji spodoba się portfolio, może ona wtedy zaprosić aplikanta na rozmowę – zwykle poprzez skype lub telefon.

______________________________________

Szczegóły na temat portfolio (z czym to się je, jak je przygotować) a także rozmowy kwalifikacyjnej (czego się na niej spodziewać, jak zwiększyć swoje szanse czy jakie są doświadczenia aplikantów z poprzednich lat) znajdziesz tutaj.

Wybierając kierunek…

Jeżeli zależy Ci na zdobyciu jak najwięcej umiejętności z zakresu Twoich studiów i przyszłego zawodu, koniecznie rozważ kierunki oferujące roczny staż między drugim a trzecim rokiem studiów. Dzięki temu zdobędziesz przewagę na rynku pracy nad innymi absolwentami, zwłaszcza polskich uczelni, którzy nie mają zwykle możliwości pracowania w zawodzie jeszcze w trakcie studiów. Ponadto, będziesz mieć możliwość zarobienia nawet do £20.000 przez cały rok. Szczegóły na temat stażu znajdziesz w naszym artykule tutaj.

Podsumowując…

Jak więc widzisz, studia modowe na Wyspach to coś, czego nie znajdziesz praktycznie na żadnej polskiej uczelni. Ponadto, możliwość doszlifowania języka angielskiego do perfekcji czy udział w wydarzeniach modowych jak i nauka czy zdobywanie kluczowych umiejętności pod okiem profesjonalistów z branży modowej sprawiają, że studiowanie mody w Wielkiej Brytanii to strzał w dzięsiątkę i klucz do wymarzonej kariery w branży modowej!

Jeżeli Cię przekonaliśmy, to już teraz zacznij od założenia konta w Panelu Aplikanta na naszej stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do nas śmiało na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz wszystkich naszych aplikantów, studentów i absolwentów brytyjskich uniwersytetów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia magisterskie w UK?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐