Studia dziennikarsko-pisarskie w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia dziennikarsko-pisarskie w Wielkiej Brytanii

Artykuł powstał dzięki współpracy z naszymi obecnymi studentkami brytyjskim uczelni.

Jolanta

University of East Anglia

English Literature & Creative Writing BA

Ewelina

University of Leicester

English Literature & Spanish Language BA

Jeżeli marzysz o studiach dziennikarskich lub chciał(a)byś spróbować swoich sił na kierunku kreatywnego pisania, to jest wiele zagranicznych kierunków pozwalających w pełni rozwinąć Ci pisarskie skrzydła.

A jeżeli literatura od zawsze była nieodłącznym elementem Twojego życia i zawsze chciałeś/aś przeczytać Shakespeare’a lub Byrona w oryginale, ale nie mogłeś/aś się wystarczająco do tego zmotywować – studia związane z literaturą angielską są wspaniałą możliwością na rozwinięcie wiedzy z zakresu literatury zagranicznej, ale też na uzyskanie szerokiej znajomości języka angielskiego.

Dlaczego studia w UK są idealnym miejscem na tego typu kierunki? Po pierwsze, nigdzie nie nauczysz się tak dobrze posługiwać językiem jak w jego ojczystym kraju – nawet najlepsze polskie szkoły językowe nie zapewnią Ci środowiska, gdzie musisz posługiwać się angielskim i wyrażać w nim swoje myśli w taki sposób jak w swoim pierwszym języku. Po drugie, studia zagraniczne przygotowują praktycznie do zawodu, co oznacza, że jeżeli zamarzysz o pracy w innym kraju nie będzie to dla Ciebie czymś strasznym i niemożliwym do zdobycia. Poza tym wszystkie wyżej wymienione kierunki mają wspólny pierwiastek – pobudzają naszą kreatywność, nasze artystyczne wizje i pozwalają swobodnie wyrażać myśli, co później owocuje satysfakcją w pracy.

Najpopularniejsze kierunki

Wybór kierunków jest duży, jednakże przy wyborze należy kierować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami i planami na przyszłość. Zdecydowanie najczęściej oferowanym kursem jest po prostu English Literature i English Language, które można znaleźć w ofercie każdej uczelni. Niemal każda uczelnia oferuje kierunek BA English Literature and Creative Writing, jednak tytuł Bachelor of Arts na kierunkach takich jak Journalism, Comparative Literature czy samodzielne Creative Writing można uzyskać tylko na wybranych uczelniach, więc przed aplikowaniem należy zrobić dokładny research i rozważyć wszystkie za i przeciw, a także wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak perspektywy zawodowe, ranking uczelni, opinie, koszty utrzymania itd. Czasami moduły oferowane na poszczególnych kierunkach nie różnią się tak znacznie, a są one nazwane inaczej lub też można dobrać sobie moduły z innych departamentów. Również te same kursy na różnych uczelniach mogą się od siebie różnić, warto więc dokładnie przeczytać wszystkie informacje i wziąć je pod uwagę przy wyborze uczelni. Innym czynnikiem, który powinien wpłynąć na naszą decyzję są możliwość zdobycia doświadczenia w trakcie studiowania – wiele uczelni oferuje semestr lub rok nauki za granicą, roczny placement, podczas którego można zdobyć doświadczenie zawodowe albo też akredytację, która jest niczym innym jak ewaluacją zdobytego stopnia przez zewnętrzną organizację tzw. professional body, która zatwierdza, że kierunek przygotowuje do pracy w zawodzie, a także przyznaje tytuł zawodowy. W niektórych profesjach posiadanie akredytacji jest warunkiem niezbędnym do podjęcia zawodu. Zdobywając akredytację często już na starcie ma się lepsze perspektywy na rynku pracy.

Creative Writing

Skupia się na uczeniu się oryginalnych technik pisarskich. Creative writing jest silnie połączony z literaturą, filozofią i komunikacją. Na tym kierunku nie tylko przejdziesz dobry niezależny warsztat pisarski, ale też będziesz pracował z podstawowymi elementami fikcji, poznasz ważność bohaterów, sceny i fabuły w prozie.

Journalism (& Media / Cultural Studies)

Kierunek ten skupia się na każdym aspekcie dziennikarskim i świetnie przygotowuje do tego zawodu. Zajęcia często prowadzone są z przez profesjonalistów z przemysłu medialnego. Kurs pozwala rozwijać umiejętności i wiedzę, która będzie niezbędna do stania się perfekcyjnym dziennikarzem w zatłoczonym pomieszczeniu redakcji informacyjnej. Oferuje także moduły pokrywające aspekty medialne i kulturowe.

English Literature

Kierunek przeznaczony dla miłośników literatury i wszystko co z tekstem pisanym związane: nauczysz się jak analizować i rozwijać swoje umiejętności czytania. Jest to kierunek związany z każdą formą tekstu, na pierwszym roku spotkasz się z nowelą, prozą i poezją, ale też i dramatem. Możesz odświeżyć swoją wiedzę i zrozumieć tekst z zupełnie innej perspektywy oraz czuć się pewnie z omawianym tekstem. Odkryjesz kontekst historyczny i kulturalny oraz poszerzysz swoje zdolności w analizie, komunikacji i krytycznym myśleniu, które jest bardzo doceniane na rynku pracy.

English Literature & Creative Writing

Kierunek częściowo pokrywa się z poprzednim, jednak jest rozszerzony o warsztaty pisarskie kładące nacisk na rozwijanie własnych umiejętności pisarskich w wybranym gatunku – prozie, poezji lub dramacie/scenariuszach. Na tym kierunku istnieje możliwość wyboru modułów związanych z publikacją tekstów, dzięki czemu rynek wydawniczy nie będzie taki straszny. Niektóre uniwersytety publikują antologię najlepszych tekstów studentów, także możesz przetestować swoje siły i wysłać tekst do takiej antologii.

American/US (& English) Literature/Studies

Kierunek na podobnej zasadzie jak English Literature, jednak rozwinięty o moduły dotyczące amerykańskiej literatury, kultury, historii, filmu i poezji.

English Language & Literature

Jeden z najpopularniejszych kierunków co nie znaczy, że łatwy i cechujący się prostotą!
Kierunek nastawiony jest na studenta jako czytelnika i niezależnie myślącego człowieka. Student pierwszego roku musi liczyć się z ogromnym nakładem czytania. Wiedza jaka jest rozwijana nie ogranicza się tylko do poszczególnych powieści, ale również znajomości z zakresu dramatu i poezji – wszystko jednak jest podzielone odpowiednio między semestrami, a student jest prowadzony między epokami i gatunkami. Jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do masowego czytania literatury zagranicznej, bez obaw! Kierunek ten jest tak zaprojektowany, że z łatwością wpoisz sobie nawyk wielogodzinnego czytania. Kierunek rozwija nie tylko literacką wiedzę czy umiejętności interpretacji i analizy, ale również odkrywa tajniki mowy, szeroką rangę jej formy i wszystko co z językiem mówionym związane. Po tym kierunku możesz próbować swoich sił w publikacji, reklamie, dziennikarstwie, edukacji, biznesie ale również w administracji, instytucjach artystycznych i socjalnych. Możesz więc zostać edytorem, dziennikarzem, pisarzem, managerem zasobów ludzkich, bibliotekarzem, nauczycielem itd. Wszystko zależy od indywidualnych zainteresowań kandydata oraz tego czy ukończył on dodatkowe kursy.

Więcej na temat kierunku English Language przeczytasz w artykule o kierunkach językowych.

Arts & Humanities

Jest to kierunek interdyscyplinarny, rozwijający zainteresowania związane z ogółem otaczającej nas kultury, dzięki czemu student może zdobyć szeroki pogląd na otaczającą nas rzeczywistość – między innymi pozwala zdobyć wiedzę z różnych dziedzin i perspektyw czasowych – zawiera elementy historii sztuki, studiów klasycznych, kreatywnego pisania, języka angielskiego, literatury angielskiej, historii, języków nowożytnych, muzyki, filozofii i religii. Dzięki temu kursowi nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, ale również zyskasz możliwość znalezienia pracy w wielu zawodach wymagających wiedzy kulturowej.

Inne dostępne kierunki

Na brytyjskich uczelniach można spotkać również mniej popularne kursy; między innymi:

Broadcast Journalism

Jest specjalistycznym kursem, który pozwoli Ci na naukę podstawowych i kluczowych umiejętności. Te umiejętności są niezbędne w elektronicznym przemyśle dziennikarskim. Nauczysz się jak robić teledyski, filmy, naucz się je edytować. Wszystko co związane z elektronicznym przekazem będzie w twoich rękach – dotyczy to również radia.

Media & Journalism

Dziennikarstwo samo w sobie jest kierunkiem bardzo szybko zmieniającym się, a jak wiadomo pracodawcy coraz częściej wymagają ‘’czegoś więcej’’, dlatego studiowanie tego kierunku rozwinie twoje umiejętności posługiwania się mediami oraz pozwoli Ci brać udział w zajęciach z ekspertami z dziedziny dziennikarstwa jak i mediów. Kurs nie opiera się tylko i wyłącznie na pisaniu esejów do zaliczeń, ale też robieniu multimedialnych projektów.

Hybrydy

Bez obaw! Jest dla Ciebie ratunek, jeżeli żaden z powyższych kierunków nie przekonał Cię w stu procentach! Uniwersytety w Anglii proponują również połączenie i dopasowanie poszczególnych kierunków według własnego uznania. To oznacza, że możesz wybrać i zapisać się na jeden kierunek pokrywający dwie dziedziny i jeżeli aplikacja się uda, możesz z powodzeniem uczestniczyć w zajęciach niezależnie od tego jaki jest twój ‘’pierwotny’’ kurs i rocznik. Co to oznacza w praktyce? Wybierasz sobie Major, czyli kierunek, który będzie Twoim głównym (wiodącym, zwykle 70-75% kierunku) oraz Minor (25-30%), który brany jest jako dodatkowy. Nic prostszego! Zanim zdecydujesz się na rozwiązanie tego typu sprawdź wszystkie za i przeciw.

ZA:

  • Świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają wiele zainteresowań, jednak jedno dominuje nad resztą;
  • Możliwość poznania ludzi z innych kierunków;
  • Opłata roczna wynosi tyle co za inne zwykłe kierunki humanistyczne – nie musisz się martwić dodatkowymi tysiącami funtów na rachunku kredytu studenckiego;
  • Nie ma ograniczeń co do doboru dwóch kierunków – jeżeli jesteś pół na pół i nie wiesz czy bardziej wolisz nauki humanistyczne czy ścisłe, to świetne rozwiązanie dla Ciebie.

PRZECIW:

  • Rozłożenie godzinowe w planie lekcji najczęściej ma się w stosunku ¾ (Major) i ¼ (Minor) co dla niektórych może być niewystarczającą ilością.

Możliwości dalszej nauki

Podobnie, jak w przypadku innych dziedzin, studia licencjackie są wystarczające do podjęcia pracy, jednak część absolwentów decyduje się na kontynuowanie edukacji, gdyż ta pozwala rozwinąć zdobyte umiejętności albo zyskać nowe.

Studia drugiego stopnia

Zazwyczaj studia magisterskie w dziedzinach humanistycznych to Masters of Arts albo Masters of Philosophy, niektóre uczelnie oferują także Masters of Studies.

Studia magisterskie na kierunku MA English Literature oferują możliwość poszerzenia umiejętności w selekcjonowaniu informacji i wykorzystaniu ich do pisania esejów, są często postrzegane jako przygotowanie do podjęcia doktoratu i późniejszej kariery akademickiej.

Ciekawostką i gratką dla osób zainteresowanych pisaniem są studia magisterskie MA Creative Writing, które skupiają się na pracy literackiej danego studenta i pomagają mu się rozwinąć poprzez liczne warsztaty oraz dzielenie się technikami pomocnymi w pracy pisarskiej i teoretycznymi zagadnieniami z nią związanymi.

Dla osób znających dwa języki pojawia się możliwość studiowania MA Literary Translation, jednak najczęściej te studia wybierane są przez osoby posiadające dyplom ze studiów językowych, ciekawostką są studia na kierunku Comparative Literature pozwalające zdobyć wiedzę w zakresie kultury i dorobku literackiego innych krajów, zazwyczaj również wymagają znajomości obcego języka.

Studia magisterskie na kierunku Journalism są możliwością zdobycia tytułu magistra i doświadczenia zawodowego dla tych, którzy chcą podjąć pracę w tej profesji. Studia magisterskie wciąż nie są w Wielkiej Brytanii tak popularne jak w Polsce i zdobycie tego tytułu może tylko zaprocentować, zwłaszcza, że nie wszystkie uczelnie oferują BA w dziennikarstwie. Ten kierunek jest często wybierany przez absolwentów English Literature, którzy chcą zdobyć więcej wiedzy dziennikarskiej i obrać taką karierę lub osób, które już pracują i chcą zwiększyć swoje perspektywy zawodowe.

Ponadto większość kierunków humanistycznych umożliwia aplikacje na studia magisterskie w pokrewnej dziedzinie, przy czym ta często interpretowana jest bardzo luźno i tak absolwent English Literature może podjąć studia z historii lub filmu.

Doktorat

Naukę można kontynuować poprzez podjęcie doktoratu, czyli PhD, po ukończeniu którego otrzymuje się tytuł Doctor of Philosophy. Doktorat zazwyczaj trwa trzy lub cztery lata (jednak może trwać nawet siedem, jeśli są to studia part-time) podczas których student wykonuje samodzielną pracę badawczą i pisze pracę o długości około 100.000 słów pod nadzorem opiekuna.

Co ciekawe studia takie można podjąć nie tylko w związku z literaturą, niektóre uczelnie oferują PhD z tzw. creative practice, jednak są one równie akademickie, a cała kreatywna praca musi być opisana w reflective commentary, w których student wykazuje, że potrafi umieścić ją w szerszym kontekście kulturowym.

Ścieżki kariery po studiach dziennikarsko-pisarskich

English czy American Literature jest przede wszystkim postrzegany jako kierunek kształcący przyszłych nauczycieli, ale to nie do końca prawda. Natomiast nie jest to kierunek, który ściśle przyucza do jakiegokolwiek zawodu. W trakcie nauki student rozwija umiejętność przetwarzania informacji i pisania esejów oraz tworzenia prezentacji, często pojawiają się elementy pracy w grupie, choć nie jest ich tak wiele. Ponadto seminaria są świetną okazją do przedstawiania swoich pomysłów i dyskutowania o nich na forum grupy, a samo studiowanie, w pewnym sensie, uczy niestandardowego myślenia, analizowania i rozwiązywania problemów. Są to umiejętności cenione w wielu zawodach, a należy pamiętać, że w Wielkiej Brytanii jest sporo stanowisk, które wymagają posiadania dyplomu, jednak nie precyzują z jakiej dziedziny powinien on być.

Po English Literature można także ubiegać się o pracę jako Academic Librarian, jednak taka pozycja zazwyczaj wymaga Masters Degree.

Journalism w dużej mierze przygotowuje do bycia dziennikarzem, przy czym należy pamiętać, że pod łatką dziennikarza kryje się wiele zawodów takich jak:

  • Broadcast Journalist,
  • Magazine Journalist,
  • Editorial Assistant,
  • Magazine Features Editor,
  • Online Journalist,
  • Newspaper Journalist,
  • Publishing Copy-Editor,
  • Proofreader,
  • Copy-Writer.

Creative Writing skupia osoby, które planują być pisarzami. Jednak pisanie nie zawsze ogranicza się tylko do poezji i prozy. Kierunki pisarskie podchodzą do pisania bardzo praktycznie i uczą rzemiosła, które można różnorako wykorzystać.

Zdarza się, że absolwenci Creative Writing piszą programy radiowe i telewizyjne, jednak większość z nich chce kiedyś opublikować książkę. Zasadniczo zawody, które można wybrać po takich studiach nie różnią się tak bardzo od tych dostępnych po dziennikarstwie:

  • część absolwentów zajmie się tłumaczeniami, gdyż niektóre uczelnie oferują moduły związane z tłumaczeniami literackimi;
  • umiejętności pisarskie można wykorzystać w marketingu tworząc hasła reklamowe. Marketing, PR i sprzedaż jest jedną z najczęściej wybieranych ścieżek kariery, zaraz po prostych pracach, które nie wymagają kwalifikacji jak praca w barze czy w sklepie, ale równie popularne są prace w biurach i urzędach wymagające posiadania dyplomu i właśnie w edukacji;
  • częstą destynacją absolwentów jest rynek wydawniczy; wiele kursów oferuje przedmioty bezpośrednio z taką pracą związane.

Osoby, które zdecydowały się na studia doktoranckie bardzo często są zatrudnione na uczelniach, gdzie zajmują bardzo różne pozycje od różnego stopnia wykładowców, jak Academic Lecturer czy Senior Academic Lecturer, po Research Fellow – pracownik taki zazwyczaj nie ma zajęć ze studentami, skupia się jedynie na pracy akademickiej tj. prowadzeniu badań i pisaniu prac.

Co ciekawe do podjęcia pracy na uczelni jako Creative Writing Tutor wystarczają zazwyczaj studia magisterskie.

Zarobki po studiach

Zarobki po ukończeniu studiów są bardzo rozbieżne. Początki mogą być trudniejsze, ponieważ w większości przypadków duże znaczenie ma Twoje doświadczenie. Bardzo często im większe jest Twoje doświadczenie, tym lepsze będą Twoje zarobki. Uniwersytety w Anglii dają Ci możliwość odbycia odpłatnych staży – co prawda, nie są to ogromne pieniądze, ale ukończenie stażu przyniesie Ci pożytek w przyszłości, ponieważ jak już wcześniej zostało wspomniane, doświadczenie jest na wagę złota. Początkowe stawki zaczynają się od £27.146 rocznie, a po czasie mogą wzrosnąć do £47.726.

Co może przydać się do zwiększeniu możliwości uzyskania lepszej pensji? Ukończenie różnorodnych kursów, wolontariaty są bardzo cenione za granicą i im więcej włożysz pracy w samodoskonalenie i ciągłe dokształcanie się, tym bardziej spełnisz się później zawodowo i zdobędziesz lepszą stawkę.

Wymagania na kierunki dziennikarsko-pisarskie

Wyżej wymienione kierunki nie wymagają zwykle konkretnych przedmiotów na maturze, choć często zwracają uwagę na to, czy aplikant zdaje/zdawał na maturze przedmiot oparty na pisaniu (np. język angielski, historia, historia sztuki czy WOS).

Portfolio / Interview

Niektóre uczelnie mogą również wymagać napisanie eseju lub innej formy – opowiadania, felietonu, reportażu itp. w zależności od kierunku lub nawet o przygotowanie portfolio, ponieważ polska matura nie umożliwia zdawania literatury jako takiej. W takim portfolio należy zaprezentować te same umiejętności, które wymagane są na maturze. Więcej na temat portfolio przeczytasz w tym artykule.

A jeżeli chodzi o interview, czyli rozmowę wstępną – może (lecz nie musi!) być ona wymagana na kierunki dziennikarskie.

Progi przyjęć

Poszczególne wyniki przedmiotowe różnią się pomiędzy uczelniami, jednak zazwyczaj wymagane są te w przedziale 50-80%. Niektóre uczelnie podają swe wymagania w skali staninowej (np. Newcastle University czy University of Sheffield), która często jest bardziej korzystna dla aplikanta, ponieważ zależy od tego, jak trudny jest dany egzamin i jak poszło Ci na tle innych uczniów.

Wymagania językowe

Jeśli zaś chodzi o znajomość języka angielskiego, większość uczelni będzie wymagać egzaminu językowego typu IELTS – zwykle z wynikiem 7.0, w tym. min. 6.5 z każdej części (czasem 6.5 w tym 6.0 z każdej części). Pozostałe uczelnie wymagać będą tylko wyniku powyżej 60-70% z angielskiego rozszerzonego.

Wiedza i umiejętności

Żaden aplikant nie powinien martwić się pierwszym rokiem, ponieważ jest to rok, który przygotowuje studenta do podjęcia samodzielnej pracy, a na większości uczelni, wyniki uzyskane w tym roku nie liczą się w ostatecznej klasyfikacji. Zazwyczaj przedmioty przedstawiają różne teorie, które będą przydatne w kolejnych latach oraz oswajają studenta z formą eseju, która nieco różni się od tej obecnej na polskiej maturze i angielskich A-Levels. Co ciekawe, program w polskiej szkole jest o wiele szerszy niż ten w brytyjskiej, a więc ogólna wiedza studenta może być większa, jednak wiedza jest tylko jednym elementem dobrego eseju i oceny. Liczą się przede wszystkim umiejętności analizy tekstu, korzystania z tekstów krytycznych i pisania, także poziom pomiędzy studentami jest podobny.

Natomiast pierwszy rok dla studentów English with Creative Writing ma za zadanie sprawdzić czy są oni świadomi swojej pracy twórczej i pomóc im w rozwinięciu tej świadomości oraz traktowania pisania bardziej jak rzemiosła. W programie są zazwyczaj różne ćwiczenia, które mają za zadanie pomóc studentom się rozpisać i spróbować swoich sił w innych formach pisarskich. Na Journalism bardzo często nacisk również kładziony jest na umiejętności pisania, przede wszystkim przedstawiania historii w interesujący sposób, a także wszystkich najważniejszych problemów związanych z tym kierunkiem oraz różnicami w dziennikarstwie w poszczególnych mediach.

Szukaj swojej drogi – czyli odpowiedni wybór kierunku

Uczelnie i kierunki wybiera się oczywiście w zależności od tego, czego oczekujesz od studiów – bardziej teoretycznego podejścia, więcej lub mniej czytania, więcej lub mniej pisania, więcej lub mniej kreatywnych prac zaliczeniowych itd. Jest jednak kilka dodatkowych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze wymarzonych studiów.

Akredytacje

Jeżeli celujesz w kierunek dziennikarski, warto wybrać uczelnię, która ten kierunek ma akredytowany przez National Council for the Training of Journalists (NCTJ). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój kurs spełnia najwyższe standardy edukacji a jego zawartość (przedmioty i sposób ich wykładania) jest na bieżąco sprawdzany przez tę niezależną organizację. Oczywiście, akredytacje to nie wszystko i nauczysz się sporo i na innych uniwersytetach!

Study Abroad

Oczywiście sam fakt ukończenia studiów za granicą jest dla pracodawcy dowodem na to, że nie masz problemu ze zmianą środowiska i umiesz się odnaleźć wszędzie, a także że jesteś odpowiedzialny/a i otwarty. Warto jednak rozważyć studia oferujące roczny wyjazd za granicę (najczęściej na jedną z partnerskich uczelni – zarówno w UE jak i na całym świecie) między drugim a trzecim rokiem studiów. To z pewnością sprawi, że będziesz o wiele atrakcyjniejszym/ą kandydatem/ką na wybrane stanowiska pracy niż inni absolwenci.

Placement Year, Internships

Ta opcja jest idealna dla osób, które już w trakcie studiów chcą zdobyć doświadczenie w docelowej branży. Podobnie jak w przypadku wyjazdu za granicę, roczny staż odbywa się między drugim a trzecim rokiem studiów – a gdzie ten staż odbędziesz, zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie. Więcej na temat rocznego płatnego stażu przeczytasz tutaj.

Studia dziennikarsko-pisarskie w praktyce

Obecni studenci to prawdopodobnie najlepsze źródło informacji na temat wybranych studiów i kierunków. Dowiedz się, jak studia dziennikarsko-pisarskie wyglądają w praktyce – oczami studentek, które niegdyś aplikowały na wymarzone studia ze wsparciem Smart Prospects.

Jolanta

Na English Literature with Creative Writing nacisk kładziony jest głównie na samodzielną pracę, a okazją, żeby skonsultować swoje pomysły z grupą i wykładowcą jest seminarium. Decydując się na jakikolwiek kierunek humanistyczny, trzeba być nastawionym na masę czytania i pisania, więc zaawansowana znajomość języka angielskiego jest niezbędna, już w pierwszym semestrze studiowałam teksty pisane w Middle English, czytanie niektórych esejów również wymaga biegłego posługiwania się angielskim. Wielokrotnie sięgałam po słownik, mimo że mój wynik z IELTS za część Reading wyniósł 8.5. W drugim semestrze musiałam czytać ponad 500 stron tygodniowo, do tego dochodziło pisanie esejów, a przez cały ten okres pracowałam. Co ważne, do tekstu zazwyczaj trzeba zrobić notatki; co tydzień dostawałam spis rzeczy, na które muszę zwrócić uwagę. Ilość godzin na uczelni jest minimalna – w moim przypadku 7 tygodniowo, w przyszłym roku będzie ich tylko 8, więc umiejętność zarządzania swoim czasem jest niezbędna, gdyż łatwo go zmarnować. Najbardziej na swoim kierunku lubię to, że nie ma egzaminów, a UEA jest najlepszym miejscem, żeby studiować Creative Writing. Norwich jest miastem literatury UNESCO i w całym mieście pełno jest sklepów z używanymi (i nowymi) książkami, działa tu British Centre for Literary Translation i to tutaj mieści się Writer’s Centre, które wspomaga pisarzy i organizuje sporo wydarzeń literackich. Warto dodać, że miasto jest niezwykle urokliwym miejscem pełnym średniowiecznej architektury i natury – na kampusie znajduje się jezioro, a nad morze jest tylko godzina jazdy autobusem.

Ewelina

Moim pierwotnym kierunkiem był English Literature, jednak jeszcze przed rozpoczęciem studiów zdecydowałam się na złączenie go z językiem obcym. Wybrałam hybrydę, ponieważ nie chciałam zmieniać kierunku na Spanish and English Language (a tylko taka opcja była dostępna). Najbardziej zależało mi na języku angielskim, a hiszpański chciałam studiować dodatkowo. Studiowanie języka i literatury w języku obcym na początku wydawało się dosyć kłopotliwe – jak wcześniej wspominałyśmy na podstawowym kursie English Literature jest sporo czytania, a wiąże się to z tym, że albo trzeba mieć perfekcyjnie zorganizowany czas i samozaparcie albo trzeba wiedzieć jak pogodzić maksymalnie dwa kierunki. Na początku miałam do 8 h zajęć z literatury angielskiej (włącznie ze Study Skills gdzie przygotowywano nas do pisania esejów, robienia projektów, analizy wierszy i innych tekstów). Kiedy zobaczyłam plan wydawało mi się to bardzo niewiele, ale należy pamiętać, że studia w Anglii kładą nacisk na indywidualną naukę, tak więc trzeba liczyć się z tym, że wiele godzin po zajęciach trzeba poświęcić na czytanie, analizowanie tekstów, czytanie innych źródeł pomocniczych. Jak to wygląda w praktyce? Na początku bardzo ciężko było mi przeczytać cały tekst bez sprawdzania znaczeń niektórych słów. Jednak mając w ręce moją pierwszą angielską nowelę, po kilku rozdziałach doszłam do wniosku, że tłumaczenie sobie słów, których nie znamy nie ma sensu, a na pewno nie wszystkich. Zaczęłam czytać z dużo większą swobodą, kiedy zaakceptowałam, że mam prawo nie znać wszystkich słów i jeżeli rozumiem je z kontekstu, to nie muszę wszystkiego tłumaczyć i zapisywać, a następnie się tego uczyć na pamięć. Bardzo ułatwiło mi to dalszą naukę, kiedy nie tylko bardzo szybko przerabialiśmy materiał, ale też dodatkowo pracowałam kilka razy w tygodniu i zwyczajnie nie miałabym na to czasu. W pierwszym półroczu miałam przedmioty takie jak: EN1010 Reading English (skupiał się głównie na analizie różnych tekstów, na seminariach czyli zajęciach grupowych czytaliśmy wspólnie krótkie wiersze lub prozę i rozważaliśmy różne walory kulturowe, językowe itd.). EN1020 The Novel skupiał się na nowelach z różnych epok literackich. Był to dla mnie najtrudniejszy moduł, ponieważ wymagał ogromu skupienia i szybkości czytania – każdego tygodnia przerabialiśmy jedną nowelę. Był to obszerny przedmiot, na wykładach profesorowie rozszerzali cały kontekst danej noweli, podawali wiele ciekawostek i analizowali ( przy czym nie narzucali swojej opinii). W drugim semestrze studiowałam EN1040 History of the English Language i był to mój ulubiony przedmiot, bo był bardzo ciekawy, wiele rzeczy można się było dowiedzieć ‘od strony technicznej’ języka. EN1050 Renaissance Drama: Shakespeare and his Contemporaries związany był oczywiście z dramatami renesansowymi, zajęcia były ciekawe, ponieważ nie skupiały się tylko na czytaniu – dwie godziny tygodniowo poświęcone były na adaptacje filmową lub sztukę nagrywaną live, tak więc łatwiej było zrozumieć oryginalny tekst. Bardzo podobało mi się to, że dramaty nie skupiały się tylko i wyłącznie na dziełach Szekspira. Hiszpański obejmował dwie godziny gramatyki i słownictwa, jedną godzinę mówienia i jedną godzinę zajęć kulturowych. W pierwszym semestrze był to przedmiot Latin American Society and Culture: Mexico and Mesoamerica związany ściśle z historią hiszpańską. W drugim semestrze miałam przedmiot nazwany Contemporary Spain, który poruszał wiele ciekawych tematów ze współczesnego świata hiszpańskiego. Myślę, że połączenie dwóch ulubionych kierunków potrafi bardzo otworzyć na możliwości i nie żałuję, że wybrałam tę opcję.

Podsumowując…

Kierunki dziennikarskie, kierunki związane z literaturą angielską, kreatywnym pisaniem lub ich pochodnymi dają ogromne możliwości i nie narzucają jednego schematu przyszłego zawodu. Studiowanie tych kierunków w Anglii pozwoli ci na swobodne wyrażanie myśli, nauczy cię pisania od bardzo praktycznej strony i pozwoli osiągnąć odpowiedni poziom, akceptowany na całym świecie. Studiowanie za granicą otwiera możliwości nauki kierunków, które często nie są dostępne w Polsce.

Wraz z profesjonalnym i bezpłatnym wsparciem Smart Prospects możesz postawić pierwszy krok na drodze do satysfakcjonującej i opłacalnej kariery! Zacznij tak samo jak my kiedyś – od założenia konta w Panelu Aplikanta na ich stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do SP na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz nie tylko nas ale i innych studentów i aplikantów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia magisterskie w UK?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐