Studia artystyczne w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia artystyczne w Wielkiej Brytanii

Artykuł powstał dzięki współpracy z naszymi obecnymi studentami brytyjskich uczelni.

Monika

Newcastle University

Fine Art BA

Ola

UAL

Illustration BA

Magda

Nottingham Trent University

Games Technology BSc

Bartek

University of Southampton

Games Design BA

Studiowanie kierunków artystycznych może być dość kontrowersyjnym tematem. Wiele osób jednak decyduje się na to i poświęca czas na doskonalenie umiejętności ściśle powiązanych z ich kreatywnością. Jednak czy zapewni im to w przyszłości stabilny przychód? Z całą pewnością, uczelnie w Wielkiej Brytanii już od dawna udowadniają, że w branży jest dostatecznie dużo miejsca dla ich absolwentów, a praca po takich kierunkach z pewnością może się znaleźć. Ponadto nie zawsze ogranicza się do jednej branży, która mogła być docelowa na początku.

Po studiach artystycznych w Wielkiej Brytanii czeka na Ciebie spory wachlarz różnego rodzaju zawodów, w których możesz podjąć pracę. Umiejętności nabyte podczas kursu wielokrotnie są łatwo transferowane i użyte w innym kontekście. Dzięki temu nie musisz się obawiać o nic, a studia nie tylko będą dla Ciebie tylko rozwijaniem pasji i talentów ale i przepisem na stabilną przyszłość w zawodzie. Studia na Wyspach są o wiele ciekawsze i bardzo nastawione na kontakt z docelową branżą. Studenci mają okazję nie tylko zaprezentować wykonane przez nich pracę ale i ściśle współpracować z profesjonalistami z branży, wielokrotnie szkoląc się pod ich okiem.

Najpopularniejsze kierunki

Największym zainteresowaniem wśród aplikantów na studia artystyczne w Wielkiej Brytanii, cieszą się następujące kierunki:

Fine Art

Studiowanie sztuk pięknych w Wielkiej Brytanii przeważnie zaczyna się od kilku dziedzin, spośród których na pewnym etapie studenci zobligowani są wybrać jedną specjalizację. Każdy wybór otwiera drzwi do poszczególnych pracowni i bardziej zaawansowanych narzędzi. Studenci mogą wybrać przykładowo specjalizacje PaintingSculptureNew Media, a nawet Performance Art, jednak brytyjskie studia cechują się dużą swobodą pozwalającą na interpretację projektów w całkiem dowolny sposób oraz żonglowanie stylami i technikami artystycznymi. Taki sposób edukacji jest wspaniałą metodą rozwoju artystycznej wrażliwości i rozbudowania portfolio.

Graphic Arts

Według wielu jest to jedna z najbardziej perspektywicznych grup kierunków w branży artystycznej. Powodem tego jest duże zapotrzebowanie reklamowe i wizerunkowe rozrastających się przedsiębiorstw, jak i nowopowstałych firm. Coraz istotniejszą rolę na rynku pełnią zatem projektanci wizualnej strony sprzedawanych produktów oraz świadczonych usług. Pierwszy rok studiów, podobnie jak w przypadku innych kursów artystycznych w Wielkiej Brytanii skupia się na kształceniu w rozmaitych dziedzinach grafiki, ułatwiając studentom wybór swojej specjalizacji. Kierunki z dziedziny Graphic Arts, to:

 • Illustration – Doskonały kierunek dla kreatywnych rysowników, malarzy i grafików, którzy pragną przenieść swoje obrazy na plakaty filmowe, strony książek, okładki albumów muzycznych, ekrany komputerów i wiele więcej.
 • Motion Graphics / Animation – Kurs łączący szeroki zestaw technik montażu i obróbki filmu oraz tworzenia amimacji 2D i 3D z wykorzystaniem programów multimedialnych oraz tradycyjnych technik.
 • Graphic Design – Studiowanie projektowania graficznego łączy umiejętności czysto artystyczne takie jak rysunek, kompozycja, typografia i informatyczne obejmujące obsługę programów graficznych, projektowanie stron internetowych, edycję tekstu. Studia stworzone dla miłośników sztuki użytkowej i przyszłych mistrzów reklamy wizualnej.
 • Aplikanci, którym sztuki graficzne wydają się zbyt obszerną dziedziną, bez problemu znajdą bardziej specjalistyczne studia poświęcone każdej z wyżej wymienionych dziedzin. Istnieją także pomniejsze kursy skupiające się na węższych aspektach grafiki takie jak: PhotographyProduct Design, czy Web Design.

Games Design/Art

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zamiast przepisu na ukończony produkt, studenci odnajdą tam przygotowanie do wstępnej i coraz częściej zaniedbywanej fazy powstawania gier jaką jest wymyślanie wszystkiego co pojawi się na ekranach lub planszach graczy – koncepcja i fabuła.

Games Production/Development/Technology

Osoby zainteresowane dalszymi etapami pracy nad grami takimi jak jej produkcja i programowanie, powinny rozważyć kierunki o powyższych nazwach. Szczegółowe studia mechaniki i teorii gier ułatwią podejmowanie przyszłych decyzji, a warsztaty programistyczne i audiowizualne pomogą w stworzeniu prototypów przyszłych gier. Grupowa praca, na którą w Wielkiej Brytanii kładziony jest duży nacisk, ułatwia rozpoczęcie przyszłej kariery w dużych korporacjach lub założenie małego studia indie.

Fashion Design (czasem po prostu Fashion)

Przemysł modowy jest równie szeroki jak różnorodność zawodów związanych z tym kierunkiem, dlatego Wielka Brytania oferuje duży zakres kursów pokrywających projektowanie ubrań, ich produkcję lub marketing. Zdolni projektanci powinni aplikować na kierunki typu:

 • Fashion Design,
 • Fashion Textile,
 • Textile Design,
 • Footwear Design.

Natomiast osoby zainteresowane rynkiem modowym i sprzedażą na pewno odnajdą się na kursach takich jak:

 • Fashion Marketing,
 • Fashion Branding,
 • Fashion Management,
 • Fashion Buying.

Interior Design

Studiowanie projektowania wnętrz w Wielkiej Brytanii jest opcją wartą rozważenia ze względu na swobodny tryb nauki polegający na wykonywaniu indywidualnych lub grupowych projektów, które wzbogacą portfolio studenta oraz liczne okoliczne wydarzenia, w których udział stanowi często istotną część kursu.  Kierunek rozwija zarówno umiejętności graficzne, ułatwiające wizualizację wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej, jak i znajomość zasad pozwalających kształtować otoczenie.

Możliwości dalszej nauki

Po ukończeniu trzyletnich studiów licencjackich w Wielkiej Brytanii, istnieje możliwość aplikacji na studia magisterskie. Spektrum kierunków Art & Design jest naprawdę ogromne, dlatego wiele osób decyduje się na magisterkę z dziedziny pozwalającej rozszerzyć wiedzę i horyzonty. Poza klasycznymi kierunkami typu Photography, Fine Art, Graphic Design i tym podobne, możesz wybrać spośród wielu innych, interesujących ścieżek, które mogą stanowić ciekawe dopełnienie Twoich studiów pierwszego stopnia. Oto przykładowa lista wybranych kierunków magisterskich:

 • MA Publishing,
 • MA Advertising, 
 • MA Art and Science,
 • MA Visual Arts: Book Arts,
 • MA Fashion Cultures, 
 • MA Conservation,
 • MA Culture, Criticism and Curation,
 • MA Graphic Branding and Identity,
 • MA Media, Communications and Critical Practice,

… I wiele, wiele innych!

Istnieje również możliwość aplikacji na studia doktoranckie (PhD) w dziedzinie sztuki/designu, które umożliwiają później nauczanie na uniwersytetach lub w instytucjach artystycznych. Warto jednak się zastanowić, czy jest to coś, co chciał(a)byś robić w przyszłości i czy tak wyobrażasz sobie późniejszą ścieżkę kariery.

Nie mniej jednak, po ukończeniu studiów licencjackich, większość osób uważa, że najrozsądniejszą opcją jest zdobycie doświadczenia i jak najszybsze znalezienie pierwszej pracy w zawodzie. Dobrym pomysłem, zwiększającym Twoją atrakcyjność na rynku pracy, jest dorobienie krótkich kursów na przykład z obsługi bardziej zaawansowanych programów graficznych i poszerzanie swoich umiejętności w bardziej praktyczny sposób.

Ścieżki kariery po studiach artystycznych

Studia artystyczne otwierają drzwi do ogromnej ilości zawodów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich. Pamiętaj jednak, że wybierając ścieżkę kariery zawodowej nie warto ograniczać się jedynie do ról wymienionych poniżej. Jako że sektor Art&Design dynamicznie się rozwija warto pamiętać, że wciąż pojawiają się nowe profesje w tej dziedzinie. Ponadto, zdobyte umiejętności takie jak krytyczne myślenie, kreatywne rozwiązywanie problemów, umiejętność prezentacji i zdobywanie informacji są cenione także w innych branżach.

Animator, Illustrator, Graphic/Web designer

Osoby zajmujące się oprawą wizualną; w zależności od specjalizacji tworzą m. in. animacje, ilustracje, gry komputerowe, strony internetowe, materiały promocyjne; w tym celu posługują się specjalistycznym oprogramowaniem komputerowym; jest to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź projektowania.

Art administrator, Community arts worker, Gallery curator, Museum exhibition officer

Zawody zajmujące się administracją i zarządzaniem, organizacją wystaw i innych wydarzeń kulturalnych, ich role różnią się w zależności od charakteru i rozmiaru organizacji dla której pracują.

Art therapist

Psychoterapeuta pomagający ludziom wyrażać uczucia za pośrednictwem sztuki.

Conservator

Osoba zajmująca się konserwacją i ochroną dzieł sztuki, która łączy zamiłowanie do sztuki ze stosowaniem specjalistycznych metod naukowych, zazwyczaj specjalizuje się w określonej dziedzinie.

Exhibition/Interior and Spatial/Furniture designer

Zawody łączące kreatywne umiejętności z wiedzą architektoniczną i znajomością materiałów, zajmują się funkcjonalnym i estetycznym wykorzystaniem wnętrz lub projektowaniem elementów ich wyposażenia

Fashion/Jewellery/Textile designer, Stylist

Osoby zajmujące się projektowaniem strojów i innych części garderoby, łączące kreatywne zdolności ze znajomością modowych trendów i materiałów z którymi pracują.

Fine artist

Artysta, który często specjalizuje się w jednej dziedzinie takiej jak malarstwo czy rzeźba, zazwyczaj łącząc działalność artystyczną z innymi zajęciami np. nauczaniem.

Industrial/Product designer

Osoby które projektują i udoskonalają wyroby przemysłowe – od wyposażenia kuchennego po samochody, biorąc pod uwagę nie tylko estetykę, ale i funkcjonalność.

Photographer

Może zajmować się m. in. fotografią kreatywną, prasową i techniczną.

Zarobki po studiach

Ogromna różnorodność zawodów związanych ze sztuką i projektowaniem znajduje swoje odzwierciedlenie w rozbieżności zarobków w tej branży. Wynagrodzenia różnią się w zależności od lokalizacji, wielkości zakładu pracy i typu zatrudnienia. Przede wszystkim jednak zależą od nabytego doświadczenia i umiejętności oraz budowania swojej renomy jako artysty. 

Popularnym rozwiązaniem jest założenie własnego biznesu lub praca jako freelancer. Osoby pracujące jako wolni strzelcy liczą się z tym, że ich dochód zależy od ilości zleceń. Dlatego też często łączą oni wykonywaniem zawodu z inną pracą part-time lub udzielaniem lekcji. 

Charakterystyczną cechą  sektora Art&Design są niskie zarobki na początku kariery, które jednak szybko wzrastają w kolejnych latach. Wytrwałość na początku drogi zawodowej z czasem owocuje propozycjami zaangażowania w coraz większe projekty. Przykładowo, chociaż początkujący fotograf zatrudniony na pełny etat może liczyć na zarobki zarobki rzędu £12-22 tys. rocznie, to po kilkunastu latach mogą one wynieść nawet £65 tys. rocznie. 

Najwyższych i najbardziej stabilnych zarobków można spodziewać się w zawodach związanych z projektowaniem, które łączą umiejętności praktyczne ze specjalistyczną wiedzą z danej dziedziny. W zawodach takich jak Graphic Designer, Interior Designer, Fashion Designer czy Product Designer średnie wynagrodzenie wynosi £35-55 tys. rocznie. Dają one także możliwość awansu na role w zarządzaniu takie jak Creative Director czy Design Director, które zapewniają wynagrodzenie przekraczające £60 tys. rocznie. 

Wymagania na kierunki artystyczne

Wymagania wstępne różnią się w zależności od kierunku oraz uniwersytetu. Jeżeli aplikujesz na kierunek z grupy Architecture & Spatial Design bądź Game Design, możesz spodziewać się, że uczelnia będzie wymagać od Ciebie zdania rozszerzonej matematyki na maturze. Jednak często uczelnie nie określają przedmiotów – wymagają na przykład jednego, dwóch czy trzech dowolnych rozszerzeń, zdanych na wyznaczonym poziomie. Jeszcze inne uczelnie artystyczne zadowalają się wyłącznie przyzwoicie zdaną podstawą na maturze lub określonym procentem ogólnym ze wszystkich przedmiotów (tzw. overall – średnia arytmetyczna).

W tej grupie kierunków, oferty unconditional (oferty bezwarunkowe) zdarzają się relatywnie najczęściej, ponieważ aplikant ma szansę wykazać się podczas prezentacji portfolio oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Dodatkowo zdecydowana większość uczelni wymaga zdania egzaminu językowego typu IELTS. Zdarza się jednak, że niektóre szkoły zadowalają się dobrze napisaną maturą z języka angielskiego. 

Portfolio

W przypadku kierunków artystycznych, podstawowym kryterium dostania oferty jest pozytywne rozpatrzenie portfolio. Większość uniwersytetów posiada swój własny system elektroniczny, poprzez który aplikant ma możliwość udostępnienia swoich prac w formie e-portfolio/mini-portfolio. Nie zdziw się jednak, jeśli uczelnia poprosi Cię o przesłanie prac w pliku PDF lub stworzenie albumu na Flickr lub innej stronie pozwalającej na udostępnianie zdjęć. W mailu od uniwersytetu (gdy już wyślesz do niego podanie) dostaniesz dokładną instrukcję, w jaki sposób przesłać im portfolio, jak również wszystkie potrzebne informacje na temat ilości i charakteru prac, które powinny się tam znaleźć.

Warto pamiętać, że szkoły artystyczne w Wielkiej Brytanii kładą szczególny nacisk na sposób rozumowania studenta, dlatego zależy im na zobaczeniu wstępnych szkiców oraz dokumentacji procesu, który doprowadził do realizacji projektu. Nie wstydź się zamieszczać luźnych, przygotowawczych rysunków bądź wszelkiego rodzaju researchu, który zrobiłeś/aś przed zabraniem się do finalnej wersji pracy. Warto wrzucić również wszelkie projekty własne, będące wynikiem jakichś zainteresowań lub zagadnień, które przykuły Twoją uwagę. Dobry warsztat i umiejętności rysunkowe są mile widziane, jednak w przeciwieństwie do polskich szkół, nie jest to coś, co bezwzględnie decyduje o przyjęciu. Koncepty, pomysły oraz ciekawe podejście do projektu są tutaj najważniejsze!

Szczegóły dot. portfolio i jego przygotowania znajdziesz tutaj.

Rozmowa kwalifikacyjna

Kolejnym etapem, po wysłaniu portfolio, jest najczęściej tak zwane interview, czyli rozmowa kwalifikacyjna. Brzmi groźnie? Nie ma się czego bać – zaproszenie na rozmowę jest pozytywnym sygnałem, świadczącym o tym, że Twoje portfolio najprawdopodobniej przypadło uczelni do gustu. Nie wpadaj w panikę, jeśli przez UCAS przyjdzie do Ciebie zaproszenie na interview na kampus uczelni, ponieważ wystarczy skontaktować się z uniwersytetem i poprosić o zorganizowanie rozmowy poprzez Skype lub telefonicznie. Jakkolwiek stresujące by się to nie wydawało, w rzeczywistości interview jest zazwyczaj bardzo luźną konwersacją, podczas której przedstawiciel uniwersytetu ma szansę dowiedzieć się czegoś więcej o Twoich zainteresowaniach, pracach, czemu zdecydowałeś/aś się na aplikację za granicę itd.

Interview jest więc wspaniałą możliwością, żebyś mógł/mogła dopytać się o szczegóły modułów wybranego kierunku, dowiedzieć się czegoś więcej o samej uczelni lub działających organizacjach studenckich. Nie wstydź się zadawać pytań, jest to mile widziane!

Szczegóły dotyczące tego, jak przygotować się do rozmowy wstępnej o portfolio i jak przejść tę rozmowę, znajdziesz tutaj.

Szukaj swojej drogi – czyli odpowiedni wybór kierunku

Przed aplikacją na studia warto zorientować się w czym specjalizuje się dana uczelnia, żeby uniknąć przyszłego rozczarowania. Dla przykładu, niektóre uczelnie artystyczne nauczają w sposób bardzo akademicki, wymagając od studentów pisania licznych esejów, dokładnego researchu, pogłębionej analizy. Inne zaś stawiają na umiejętności praktyczne, oferując liczne warsztaty i ćwiczenia. Najlepszym źródłem informacji są obecni studenci, dlatego zawsze warto popytać na grupach FB Smart Prospects jak edukacja w danym miejscu wygląda w praktyce.

Akredytacje

Wybierając przyszłą uczelnię, warto zwrócić uwagę czy posiada ona akredytację. Jest to swego rodzaju schemat weryfikacji standardów prowadzony przez specjalne organizacje takie jak National Association of Schools of Art and Design (NASAD). Akredytowane uczelnie zobligowane są spełniać wysokie standardy nauczania, poza tym ich studenci mogą ubiegać się o udział w ufundowanych przez państwo programach pomocy finansowej oraz mają większe szanse w aplikacji na studia magisterskie jak i na rynku pracy.

Placement Year

Wiele kursów w Wielkiej Brytanii oferuje tak zwany sandwich degree – brzmi kusząco, ale tak naprawdę nie ma nic wspólnego z kanapką. Sandwich degree to w rzeczywistości rodzaj czteroletniego kursu undergraduate (studiów licencjackich), w ciągu którego studenci odbywają placement yearczyli krótko mówiąc: praktyki w firmach (zwykle podczas trzeciego roku), a jednocześnie zarabiają pieniądze. Jest to bardzo dobra okazja na zdobycie doświadczenia przed rozpoczęciem kariery, dlatego warto zwrócić uwagę czy uczelnia oferuje taki rodzaj kursu. Ponadto rzetelni praktykanci mogą otrzymać ofertę stałego zatrudnienia po ukończeniu swojego czwartego roku.

Rok zerowy

Jest to dobra okazja dla osób, które nie czują się pewnie w dziedzinie, jaką zamierzają studiować lub chciałyby podszkolić swój język angielski albo warsztat artystyczny przed rozpoczęciem studiów. Warto mieć jednak na uwadze, że pierwszy rok studiów artystycznych często pełni funkcję aklimatyzacji studentów z nowym środowiskiem i brytyjskim sposobem edukacji, a poziom nauczania nie jest na tyle wysoki, by sprawić problem polskim studentom.

Szczególnie odradzamy tę opcję absolwentom liceów plastycznych, ze względu na fakt, że rok zerowy jest po to, by przygotować studentów od strony artystycznej od podstaw do późniejszego studiowania wybranych kierunków.

Studia artystyczne w praktyce

Obecni studenci to prawdopodobnie najlepsze źródło informacji na temat wybranych studiów i kierunków. Dowiedz się, jak studia artystyczne wyglądają w praktyce – oczami studentów, którzy niegdyś aplikowali na wymarzone studia ze wsparciem Smart Prospects.

Monika

Myślę, że Fine Art na Newcastle University uczy studentów przede wszystkim pewności siebie, niezależności i kreatywnego myślenia, a w mniejszym stopniu umiejętności praktycznych. Studenci są zachęcani aby eksperymentować, podejmować inicjatywę i nie zniechęcać się porażkami, ale się z nich uczyć. Obowiązkowo, w tygodniu mam tylko dwa wykłady z historii sztuki i jeden grupowy lub indywidualny tutorial. Zawsze jednak w zależności od moich indywidualnych potrzeb mogę zapisać się na warsztaty lub dodatkowe tutoriale z wykładowcami, technikami czy artystami spoza uczelni. Podoba mi się to, że wykładowcy nie narzucają tematów projektów ani specjalizowania się w jednej dziedzinie dlatego sama decyduję w jakim kierunku chcę się rozwijać. Uczelnia zapewnia mi ku temu odpowiednie wyposażenie (m.in pracownię grafiki, stolarską i ceramiczną) oraz cały wachlarz dodatkowych możliwości. Na przykład projekt LifeWorkArt to pomost między studentami a lokalnymi stowarzyszeniami i artystami ułatwiający start w branży artystycznej. Natomiast w ramach projektu Visiting Artist Speakers uczelnię odwiedzają artyści z całego świata.  Poza tym działają także Cross Year Crits czyli okazja do dyskusji pomiędzy studentami z różnych lat, klub filmowy i oczywiście Art Society. 

Ola

Ilustracja na University of the Arts London (Camberwell) okazała się bardzo eksperymentalnym kierunkiem. Od samego początku tutorzy powtarzają nam, że nie powinniśmy ograniczać się tylko do samego rysowania –  w ciągu pierwszego roku mieliśmy wiele projektów, które wymagały od nas między innymi robienia kostiumów, kręcenia filmów czy też organizowania warsztatów. Dzięki temu, jesteśmy w stanie spojrzeć na dziedzinę ilustracji z nieco innej strony i poszerzyć nasze horyzonty, na tyle ile jest to możliwe. Uczelnia daje wiele możliwości, zapewniając dostęp do świetnych facilities takich jak printmaking czy digital media oraz nowoczesnego sprzętu. Cały kurs jest dość intensywny, ponieważ przez dwa pierwsze trymestry mieliśmy zajęcia prawie w każdy dzień tygodnia (oczywiście z wyjątkiem weekendów!) od 10:30 do 17. Dzięki temu, że University of the Arts London zrzesza sześć różnych collegów, mamy możliwość uczestniczenia w wydarzeniach, które dzieją się na każdych z nich. Oznacza to, że mamy wstęp na eventy skierowane na przykład do studentów mody lub theatre design itp. Daje to wiele możliwości, ponieważ uniwersytet zapewnia rozwój na wielu płaszczyznach i pozostawanie na bieżąco z najnowszymi trendami w różnych artystycznych dyscyplinach.

Magda

Najlepszą rzeczą na mojej uczelni (Nottingham Trent University, a konkretniej kampus Confetti) jest fakt, że wielokrotnie są organizowane dla nas różnego rodzaju wydarzenia. Rozpoczynając od wystaw, gdzie możemy zaprezentować gry stworzone przez nas, a na imprezach zorganizowanych specjalnie do networkingu kończąc. Uczelnia dba o to, by studenci, którzy chcą się rozwijać mieli do tego okazję. Budowanie portfolio to też dość ważna sprawa – tak jak wspominałam, podczas takich wydarzeń możemy rozmawiać na ten temat z profesjonalistami z branży i prosić o porady. Uczelnia stale zachęca nas do uczęszczania na wykłady prowadzone przez nich – są one organizowane podczas roku akademickiego, nie tylko przez uniwersytet. Jeżeli w mieście organizuje się spotkanie tego pokroju, praktycznie zawsze studenci mojego kierunku mają na nie darmowe bilety. Wielokrotnie na wydarzeniach pokroju EGX (Eurogamer Expo) uczelnie załatwiają najlepszym studentom stoiska, żeby mogli zaprezentować ich projekty. Dla osób ściśle związanych z branżą gier to naprawdę wielka szansa. 

Bartek

Pierwszy rok Games Design & Art to około 15 godzin zajęć w tygodniu. Nie wydaje się to wiele, jednak po konsultacji ze studentami innych kierunków na naszej uczelni, okazuje się, że jest to i tak najbardziej intensywny kurs w Winchester School of Arts. Nie ukrywam, wybrałem studia trochę na chybił trafił, przekonany, że „studia o grach nie mogą być nudne”, dlatego wielkim zaskoczeniem było dla mnie, że sztuka projektowania gier to coś zupełnie innego od tworzenia gier, które spodziewałem się studiować. Nie zniechęcając się, zagłębiłem się w temat i okazało się, że wybrany przeze mnie przedmiot interesuje mnie znacznie bardziej niż pozostałe procesy powstawania gier. Głównymi elementami mojej dziedziny są zatem research, tworzenie concept artów i assetów, wymyślanie mechaniki, zasad, fabuły – w skrócie wszystkiego, co w przyszłości games developerzy będą przenosić na ekrany i programować. Praca na studiach składa się wyłącznie z projektów grupowych, nad którymi pracujemy od 2 do 5 tygodni. Żeby ułatwić nam zadanie, kurs zapewnia około 4 godziny warsztatów tygodniowo, gdzie zdobywamy nową wiedzę, około 2 godziny wykładów na różne tematy, jednak moduły możemy wybierać samemu dopiero od drugiego roku. Resztę czasu stanowi indywidualna praca nad projektami. Na koniec każdego semestru organizowana jest prezentacja prototypów naszych gier, na którą zaproszone są osoby z zewnątrz. Wszystkie ukończone zadania muszą być udokumentowane w portfolio, które składamy jako nasze końcowe zaliczenie, nie jest to nic strasznego. Polecam kierunek osobom pomysłowym i bardzo wszechstronnym, bo dosłownie każda umiejętność się tu przydaje, ale jeżeli ktoś pragnie rozwinąć umiejętności techniczne, lepiej wybrać coś związanego z produkcją.

Podsumowując…

Studiowanie kierunków artystycznych w Wielkiej Brytanii to naprawdę dobra opcja na przyszłość. Nie tylko pozwoli nam to na kształcenie się w wybranej przez nas, kreatywnej dziedzinie, ale zapewni też stabilną przyszłość. Mówi się, że kiedy praca polega na przyjemności, to nie odczuwa się tego, że jest to praca. Uczelnie wciąż udowadniają, że jeśli studenci są zdeterminowani, to branża stoi dla nich otworem.

Wraz z profesjonalnym i bezpłatnym wsparciem Smart Prospects możesz postawić pierwszy krok na drodze do satysfakcjonującej i opłacalnej kariery! Zacznij tak samo jak my kiedyś – od założenia konta w Panelu Aplikanta na ich stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do SP na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz nie tylko nas ale i innych studentów i aplikantów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Myślisz o aplikacji na magisterkę w Anglii? Dowiedz się wszystkiego na temat całego procesu.
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐