Poznaj wszystkie dostępne finansowania na studia i utrzymanie w Wielkiej Brytanii

Jak już z pewnością wiesz, studia w Wielkiej Brytanii są na każdą kieszeń! Choćby dlatego, że istnieją różne fundusze dostępne dla studentów z UE, oferujące pomoc w pełnym opłaceniu kosztów nauki jak i podczas życia w trakcie studiów. W tym artykule dowiesz się jak są najpopularniejsze opcje o które możesz spróbować się ubiegać, będąc studentem na brytyjskiej uczelni.

Stypendia

Bezzwrotne stypendia dla osób spoza UK, a z UE obejmujące zróżnicowane kwoty są oferowane przez wiele brytyjskich uczelni – za osiągnięcia w nauce lub za wyjątkowe zdolności, inne są oferowane dla osób chorych lub potrzebujących większej pomocy. Stypendium można otrzymywać przez rok (zazwyczaj dostaje się je podczas pierwszego roku nauki), ale niektórzy dostają je przez wszystkie lata studiów. Można je wykorzystać w dowolny sposób, np. na pokrycie kosztów utrzymania czy zredukowanie kredytu studenckiego na czesne.

Gdzie się ubiegać?: Stypendia zazwyczaj oferują uniwersytety i to na ich stronach można sprawdzić czy i jakie są dostępne, na jakich warunkach, jakie są terminy aplikowania o nie itd.

Tuition Fee Loan

Tuition Fee Loan to kredyt studencki pokrywający 100% kosztów czesnego, oferowany przez brytyjski rząd (na studia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej). Co musisz o nim wiedzieć, to:

• dostają go wszyscy studenci z UE, którzy nie rozpoczęli wcześniej więcej niż 1 roku studiów licencjackich na uczelni publicznej (lub nie ukończyli studiów licencjackich na uczelni prywatnej);
  • spłaca się go tylko po skończeniu studiów i tylko wtedy, gdy zarabia się powyżej £25.000 rocznie;
  • miesięczna spłata kredytu przy zarobkach rzędu £26.000 to £7.47. Przy zarobkach równych £45.000 lub wyższych, miesięczna spłata zawsze będzie wynosić £150;
  • spłacanie kredytu umarza się po 30 latach bez względu na to czy i ile zostało spłacone;
  • wzięcie tego kredytu nie ma żadnego wpływu na Twoje późniejsze życie czy zdolność kredytową (nikt nie wie o tym kredycie – traktuj spłacanie go jak “rozszerzony podatek”);
  • aplikacja o to finansowanie nie należy do najłatwiejszych, ale z naszym wsparciem jest bardzo prosta!

Więcej informacji na temat kredytu studenckiego na czesne znajdziesz tutaj.

Gdzie się ubiegać?: Aby otrzymać Tuition Fee Loan, musisz zaaplikować o kredyt w sposób opisany w tej instrukcji.

Maintenance Loan for a Migrant Worker

Maintenance Loan for a Migrant Worker to nic innego jak kredyt na utrzymanie oferowany przez brytyjski rząd na studia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej (nie dotyczy Szkocji!). Wynosi on nieco ponad £8.000 rocznie poza Londynem lub ok. £11.000 w Londynie.

Warunki uzyskania go są identyczne, jak w przypadku Tuition Fee Loan, z dwoma wyjątkami: aby otrzymać go w którymkolwiek momencie swoich studiów, musisz przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii przed 1 września roku, w którym rozpoczyna się Twój pierwszy rok studiów a także musisz przepracować min. 3 miesiące i utrzymać ciągłość pracy przez cały rok akademicki.

Co również warto wiedzieć to fakt, że w przeciwieństwie do kredytu na czesne, Maintenance Loan otrzymujesz Ty, na swoje konto i robisz z tymi pieniążkami co tylko chcesz.

Warunki spłacania są identyczne jak w przypadku Tuition Fee Loan. Więcej na temat tego kredytu przeczytasz tutaj.

Gdzie się ubiegać?: Aby otrzymać Maintenance Loan for a Migrant Worker, musisz zaaplikować w sposób opisany w tej instrukcji.

EU Bursary

Jest to swego rodzaju bezzwrotne stypendium, o które aplikuje się do rządu brytyjskiego, a które otrzymuje się finalnie od swojej uczelni. Jest ono zależne od zarobków rodziców (zazwyczaj aby otrzymać pełne EU Bursary, rodzice muszą zarabiać nie więcej niż ok. £35.000-£50.000 rocznie).

Zwykle dzieje się tak, że przed rozpoczęciem studiów a po aplikacji o kredyt na czesne na pierwszy rok akademicki, organizacja rządowa zajmująca się kredytami studenckimi informuje Cię, że możesz się ubiegać o to finansowanie, gdyż jest ono oferowane przez Twoją uczelnię.

Niestety, nie wszystkie uniwersytety brytyjskie oferują EU Bursary. Dla przykładu, poniżej znajdziesz przykładowe uczelnie (nie wszystkie!), które oferują EU Bursary:

• LSE
  • Newcastle University
  • University of Sheffield
  • University of Leicester
  • University of Southampton
  • University of East Anglia
  • University of Liverpool

Gdzie się ubiegać?: Aby otrzymać EU Bursary, należy poprawnie wypełnić konkretny wniosek i wysłać go do SFE. Napisz do nas na messengerze lub ew. mailowo na [email protected] aby dowiedzieć się więcej.