Poznaj wszystkie dostępne finansowania na studia i utrzymanie w UK dla osób ze statusem (pre-)settled - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Poznaj wszystkie dostępne finansowania na studia

i utrzymanie w UK dla osób ze statusem (pre-)settled
Jak już pewnie wiesz, Brexit przyniósł masę zmian odnośnie finansowania studiów w UK dla Polaków mieszkających dotąd poza granicami Wysp (lub tych, którym udało się dotrzeć do UK, ale nie zdołali i już nie mogę otrzymać statusu (wstępnego) osiedleńca).

Na szczęście polscy rezydenci Wielkiej Brytanii, którzy mają status pre-settled lub settled czy też brytyjskie obywatelstwo, mogą liczyć na kilka opcji finansowania odnośnie studiów w UK. Oto one:
OK, przejdźmy do rzeczy!

Tuition Fee Loan – kredyt na czesne

Tuition Fee Loan to kredyt studencki pokrywający 100% kosztów czesnego, oferowany przez brytyjski rząd (na studia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej) dla wszystkich osób posiadających status pre-settled lub settled. Na chwilę obecną jednak nie ma jeszcze szczegółów dot. warunków otrzymania jak i spłacania kredytu.

Jak tylko pojawią się dokładnie informacje, umieścimy je w naszym specjalnym artykule dedykowanym tematowi kredytu studenckiego, który znajduje się tutaj.

Gdzie się ubiegać?: Aby otrzymać Tuition Fee Loan, musisz zaaplikować o kredyt w określony sposób opisany w naszej instrukcji (która będzie dostępna na wiosnę 2021).

Maintenance Loan for a Migrant Worker – kredyt na życie

Maintenance Loan for a Migrant Worker to nic innego jak kredyt na utrzymanie oferowany przez brytyjski rząd na studia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej (nie dotyczy Szkocji!). Do tej pory wynosił on nieco ponad £9,987 rocznie poza Londynem lub ok. £13.022 w Londynie. Co również warto wiedzieć to fakt, że w przeciwieństwie do kredytu na czesne, Maintenance Loan otrzymujesz Ty, na swoje konto i robisz z tymi pieniędzmi co tylko chcesz. “Dług” za ten kredyt dodany jest do “długu” za kredyt na czesne, przy czym raty się nie zmieniają. Więcej na temat tego kredytu przeczytasz tutaj.

Gdzie się ubiegać?: Aby otrzymać Tuition Fee Loan, musisz zaaplikować o kredyt w określony sposób opisany w naszej instrukcji (która będzie dostępna na wiosnę 2021).

Childcare Grant – dodatek na opiekę nad dzieckiem

Jeśli jesteś rodzicem, możesz również otrzymać bezzwrotną pomoc finansową na utrzymanie swoich dzieci w wysokości do 85% wszystkich kosztów ich utrzymania. Aby otrzymać Childcare Grant, najpierw musi Ci przysługiwać finansowanie na czesne, musisz studiować w trybie full-time oraz Twoje dziecko musi być w wieku poniżej 15 lat (lub 17 jeśli wymaga specjalnej opieki w zakresie edukacji).

Dokładna kwota, jaką można otrzymać zależy od zarobków całego Twojego domostwa oraz liczby dzieci. Na rok akademicki 2020/21 było to:

  • max £188.90 na tydzień za jedno dziecko;
  • max £323.85 na tydzień za dwójkę lub więcej dzieci.

Gdzie się ubiegać?: Aby otrzymać Childcare Grant, należy odpowiednio zaaplikować do organizacji rządowej. W razie wątpliwości, napisz do nas na messengera lub ew. mailowo na [email protected] aby dowiedzieć się więcej.

Stypendia

Bezzwrotne stypendia obejmujące zróżnicowane kwoty są oferowane przez część brytyjskich uczelni – za osiągnięcia w nauce lub za wyjątkowe zdolności, inne są oferowane dla osób chorych lub potrzebujących większej pomocy. Stypendium można otrzymywać przez rok (zazwyczaj dostaje się je podczas pierwszego roku nauki), ale niektórzy dostają je przez wszystkie lata studiów. Można je wykorzystać w dowolny sposób, np. na pokrycie kosztów utrzymania czy zredukowanie kredytu studenckiego na czesne.

Nie jest to jednak zbyt popularna opcja i niewiele uniwersytetów oferuje stypendia dla nie-brytyjczyków.

Gdzie się ubiegać?: Stypendia zazwyczaj oferują uniwersytety i to na ich stronach można sprawdzić czy i jakie są dostępne, na jakich warunkach, jakie są terminy aplikowania o nie itd.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego o rocznym stażu na studiach w UK, podczas którego nie tylko zdobywasz doświadczenie z zakresu swoich studiów ale i zarabiasz.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐