Wiza na studia w UK od 2021 roku - Brexit - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Wiza na studia w UK od 2021 roku

- studiowanie na brytyjskich uczelniach po Brexicie

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • co jest potrzebne do jej uzyskania oraz jak i kiedy o nią aplikować;
 • z jakimi kosztami wiąże się aplikacja o wizę;
 • kiedy można przeprowadzić się do UK, mając studencką wizę;
 • co wolno robić, a czego nie przebywając w UK na wizie studenckiej;
 • czy można zostać na Wyspach po studiach na wizie studenckiej?

Jak już pewnie wiesz, ze względu na Brexit, od 2021 roku obecni nieposiadający statusu pre-settled oraz wszyscy nowi studenci przyjeżdżający z Unii Europejskiej nie będą już traktowani na równi z Brytyjczykami, a jedynie z osobami z krajów takich jak Australia, USA, Chiny, Indie, Rosja itd. W konsekwencji tego, będą obowiązywać ich inne zasady dot. wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, pobytu jak i samych studiów. Najważniejszą z nich jest wymóg wizy studenckiej (dotychczas tzw. Tier 4 Visa a od teraz po prostu Student Visa) i wszystkie konsekwencje, które się z nią wiążą. Dlatego też właśnie temu tematowi poświęcamy cały poniższy artykuł. Miłego czytania! 🙂 

Kto będzie potrzebować wizę studencką?

O wizę studencką będzie musiał ubiegać się każdy, kto nigdy wcześniej nie mieszkał na Wyspach i nie posiada przynajmniej statusu pre-settled, a chce studiować na brytyjskiej uczelni lub będzie kontynuować studia po 31/12/2020.

Wiza studencka będzie potrzebna każdej osobie, która rozpoczęła studia na Wyspach wcześniej (i w 2021 roku będzie w ich trakcie), ale nie przeprowadziła się tu w 2020 roku (a więc nie ma statusu pre-settled), ponieważ np. miała nauczanie zdalne przez co zdecydowała się zostać w Polsce. Wyjątkiem jest oczywiście kwestia finansowania – te osoby nadal będą mogły korzystać z rządowego finansowania na czesne.

Wymagania, jakie trzeba spełnić, by otrzymać wizę studencką

Aplikując o wizę studencką do Wielkiej Brytanii, należy przedstawić brytyjskiemu rządowi:

 • paszport
 • Dokument potwierdzający przyjęcie do jednego z brytyjskich uniwersytetów 
 • Odpowiedni wynik z egzaminu językowego IELTS UKVI, który potwierdza wymagany poziom z zakresu czytania, słuchania, pisania i mówienia w języku angielskim.

Dodatkowo, może być (ale nie musi i w większości przypadków nie będzie) wymagany dowód, że dysponuje się odpowiednimi funduszami na pokrycie kosztów nauki* jak i utrzymania.

*Ze względu na zmianę statusu studentów pochodzących z krajów Unii Europejskiej z tzw. Home/EU na International, nie będzie już przysługiwać żadne rządowe finansowanie czesnego. Innymi słowy, koszty nauki, które wahać się będą w granicach 9-30 tysięcy funtów rocznie (w zależności od uczelni i kierunku), trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Koszty związane z aplikacją o wizę

Sama aplikacja o wizę kosztować będzie jednorazowo £348. Dodatkowo, należy liczyć się z koniecznością opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego na cały okres studiów, a z racji, że studentom przysługuje 25% zniżki, będzie to kwota rzędu £470 za każdy rok trwania wizy. Finalnie, zakładając, że studia trwać będą 3 lata (3 x £470), trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości £1758.

W jaki sposób aplikuje się o wizę?

W większości przypadków będzie można zrobić to poprzez aplikację na telefonie. To samo dotyczy weryfikacji tożsamości – jeśli posiada się biometryczny paszport, to aplikacja na telefon w zupełności wystarczy. W przeciwnym wypadku trzeba będzie udać się do centrum wizowego w Polsce lub innym kraju, w którym się obecnie przebywa.

Kiedy należy zaaplikować o wizę?

Proces można zacząć nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem rozpoczęcia studiów, a na decyzję czeka się ok. 3 tygodni. Najbezpieczniej jednak będzie zaaplikować nie później niż 2-3 miesiące przed rozpoczęcie zajęć.

Kiedy można przyjechać do UK?

Zakładając, że studia trwają więcej niż 6 miesięcy (a praktycznie każde studia pierwszego jak i drugiego stopnia trwają o wiele dłużej), przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii można zaplanować na najwcześniej miesiąc przed rozpoczęciem studiów.

Co można a czego nie wolno robić na Wyspach w ramach studenckiej wizy?

Na studenckiej wizie można, a wręcz trzeba oczywiście studiować. Możliwe jest również podjęcie pracy, jednak szczegóły (m.in. to w jakim wymiarze godzinowym można pracować) zależeć będzie od kierunku studiów czy tego kiedy odbywa się praca (w trakcie semestru czy przerw świątecznych).

Każdej osoba przebywającej w Wielkiej Brytanii na wizie studenckiej, nie wolno:

 • wykonywać niektórych zawodów
 • pracować jako osoba samozatrudniona (self-employed)
 • pobierać zasiłków
 • pobierać naukę w jakiejkolwiek innej placówce niż uniwersytet, na który się dostało

Na szczęście przy pozytywnym rozpatrzeniu wizy, przyszły student jest informowany dokładnie o tym co może, a czego nie będzie mógł robić na Wyspach.

A co po studiach?

Jako absolwent brytyjskiej uczelni, masz możliwość aplikowania o tzw. wizę absolwencką (Graduate Visa), dzięki której możesz pozostać na terenie Wielkiej Brytanii maksymalnie:

 • 2 lata po ukończeniu studiów licencjackich lub magisterskich;
 • 3 lata jeśli skończyło się studia doktoranckie.

W tym czasie można pracować lub szukać pracy.

Alternatywnie można zaaplikować o zmianę wizy na inną, jeśli oczywiście spełnia się konkretne warunki, ma się sponsora itd.

Pytania? Wątpliwości?

Domyślamy się, że nie jest to łatwy ani przyjemny temat, dlatego w razie choćby najmniejszych wątpliwości czy pytań, pisz śmiało do nas na messengera (alternatywnie użyj maila [email protected] w przypadku studiów pierwszego stopnia lub [email protected] w przypadku magisterki). 🙂

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐