Studia za granicą

Dlaczego warto?

Dlaczego warto wybrać studia za granicą? Odpowiedź jest prosta – ponieważ możesz! Możesz doświadczyć transformacji intelektualnej, wykształcić nowe umiejętności i otrzymać dostęp do realnych możliwości rozwinięcia swojego potencjału.

Przyjmując, że w życiu młodej osoby najważniejsze są wartościowe doświadczenia, niezapomniane przeżycia, wspaniałe znajomości oraz wysokiej jakości edukacja, nie można wybrać lepszego rozwiązania niż wyjazd na studia za granicą. Na szczęście jednym z głównych przywilejów bycia krajem członkowskim Unii Europejskiej jest łatwiejszy dostęp do edukacji i rozwoju na zagranicznych uczelniach.

Decyzja związana z podjęciem studiów za granicą nie należy jednak do najłatwiejszych – po drodze może pojawić się dużo znaków zapytania i wątpliwości, czy na pewno poradzimy sobie i odnajdziemy się w nowej sytuacji. Ale jeżeli w ogóle zaczęłaś/zacząłeś myśleć o jej podjęciu, to znaczy, że należysz do osób odważnych, które są gotowe przeżyć przygodę swojego życia. Dlatego właśnie jesteś na tej stronie.

Okazja godna pozazdroszczenia

Sięgnij po możliwie najlepsze dostępne dla Ciebie rozwiązanie. Jednym z głównych przywilejów bycia krajem członkowskim Unii Europejskiej jest łatwiejszy dostęp do edukacji i rozwoju na zagranicznych uczelniach.

Uczelniach, którym nie brakuje odpowiedniego zaplecza finansowego, autonomii czy choćby dostosowania sposobu nauczania nie tylko do rzeczywistości, ale również do zmian, które nadchodzą. Uczelnie te nie tylko posiadają bardzo bogatą ofertę programową, ale przede wszystkim uczą w nowoczesny sposób tego, co się najbardziej liczy i dbają o studentów jak o swoich klientów.

Studenci spoza UE marzą o możliwościach, jakie mają świetnie wykształceni polscy maturzyści, przed którymi nie stoją podobne bariery geograficzne, biurokratyczne i finansowe. Znajdując się w tak atrakcyjne sytuacji, wyjazd na studia za granicę na kilka lat (lub dłużej) to szansa, z której warto skorzystać. Czy może być lepszy czas w życiu na podobne przedsięwzięcie?

Satysfakcja i sukces absolwentów są kluczowe

Uczelnie zagraniczne konkurują o prestiż, na czym zyskuje student. Uczelnie w Europie Zachodniej, szczególnie w Wielkiej Brytanii, nastawione są na rozwój. Chcą przyciągać międzynarodowe inwestycje oraz studentów, co oznacza, że muszą prezentować najwyższy poziom. Zgadnij, czym to się mierzy w XXI wieku?

Studia za granicą to przede wszystkim nowoczesne podejście do edukacji, charakteryzujące się dużymi możliwościami rozwoju w dziedzinach, którymi się interesujesz. Zagraniczne uczelnie kładą bardzo duży nacisk na zdobywanie wiedzy i doświadczenia poprzez praktykę. Dowodem na pozytywne efekty w takim podejściu do nauczania mogą być rankingi oceniające uczelnie na świecie, w których polskie uczelnie niestety nie wypadają najlepiej.

Zagraniczne uczelnie zwyciężają w rankingach głównie dlatego, że ich absolwenci odnoszą doskonałe rezultaty. W UK na przykład, już na trzecim roku studiów, możesz podjąć w pełni płatne, roczne praktyki w profesji, która jest bezpośrednio związana z Twoim kierunkiem studiów. To pozwala na zdobycie niezwykłego doświadczenia zawodowego, referencji, znajomości, a także dodatkowych funduszy, dając idealny start do przyszłej kariery lub dalszej edukacji.

Bezcenne kontakty po studiach za granicą

Ważne jest, czego się nauczysz, ale też kogo poznasz na swojej drodze. Uczelnie zagraniczne są międzynarodowymi ośrodkami intelektualnymi, w których stykają się ludzie różnych kultur i zwyczajów.

Wiele młodych osób wyjeżdża właśnie po to, aby poznać nowe osoby i sprawdzić, jak żyje się w całkowicie innym miejscu i w innej kulturze. Doświadcz bogatej różnorodności, poszerzaj horyzonty, wymieniaj się doświadczeniami i naucz się lepszego zrozumienia innych.

Dzięki wyjazdowi możesz także zwiedzić kraj, w którym studiujesz i poznać osoby z całego świata (przecież studia, nawet za granicą to nie tylko studiowanie!). Po 3-4 latach spędzonych w takim środowisku będziesz posiadać kontakty w każdej części świata.

Odważny krok w dorosłość

Wyjdź ze swojej strefy komfortu raz na zawsze. Studia za granicą, w nowym miejscu, z dala od domu i najbliższych to także pierwszy test dojrzałości i niezależności. Boisz się wyzwania i porażki? To dobrze, bo brak takich uczuć oznacza apatię i marazm.

Życie, podjęcie pracy oraz nauka w obcym języku to kolejne doświadczenia, które spowodują, że rozwiniesz nie tylko swoje umiejętności lingwistyczne, ale także i siebie jako dorosłego człowieka. Od tej pory bowiem wszystko zależy wyłącznie od ciebie (od pomysłu na obiad rozpoczynając!). Oczywiście początek nie będzie łatwy, ale przyzwyczajenie się do języka, który będzie od tej pory nas otaczał w każdej sytuacji, to tylko kwestia czasu.

Jeżeli planujesz wrócić do Polski po studiach za granicą, to pamiętaj, że pracodawcy doceniają osoby odważne i zaradne, które nie bały się podjąć decyzji o wyjeździe w nieznane i osiągnęły dobre rezultaty. Tym pracodawcom, którzy nie rozumieją zalet kandydatów po studiach w UK w bardzo łatwy, poparty faktami sposób będziesz w stanie wyjaśnić, że dzięki zdobytym doświadczeniom posiadasz nie tylko wiedzę, ale również umiejętności praktyczne, miękkie i językowe.

Dlaczego warto wybrać wyspy?

Wybierz kraj, którego język ojczysty nie jest Ci obcy.  Przy wyborze studiów za granicą musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, a głównym z nich jest możliwość efektywnej komunikacji we wszystkich aspektach życia.

Możliwości wyboru uczelni jest dosyć sporo. Możesz wyjechać do Niemiec, Szwecji, Austrii, Danii, Holandii czy nawet Finlandii. W każdym z tych krajów można znaleźć uczelnie, na których kierunki wykładane są w języku angielskim. W niektórych z tych krajów możliwe nawet, że duża część społeczeństwa mówi dobrze po angielsku. Nie ulega wątpliwości jednak, że bez znajomości języka ojczystego, nigdy nie poczujesz się tam do końca swobodnie.

Wyobraź sobie, że idziesz na spotkanie ze swoimi znajomymi ze szkoły, a wśród Was znalazła się jedna osoba z zagranicy. Pewnie z uprzejmości porozmawiacie z tą osobą w języku który rozumie, ale gdy przyjdzie do żartów, debat czy rzeczy zwyczajnie przyziemnych, Wasz język ojczysty zdominuje większość rozmów. Tak samo jest za granicą. Na szczęście w UK tego problemu nie będzie. A w dodatku tylko tutaj jest ponad 60 polskich stowarzyszeń studenckich, które pomogą Ci się poczuć jak w domu.

Twoje studia, Twój wybór, Twoja przyszłość

Ale najpierw poradź się i zaplanuj to porządnie. W końcu to Ty jesteś Panem swego losu i wiesz co dla Ciebie najlepsze. Nie bądź jednak nierozważny, poszukaj rady, zanim podejmiesz decyzję.

Każdy z nas w dużej mierze polega na wsparciu naszych najbliższych. Trudność przekonania siebie samego do podjęcia studiów za granicą jest często niczym w porównaniu do wyzwania, którym jest przekonanie rodziny i przyjaciół. Jednak to od ich wsparcia może zależeć Twój sukces, więc bądź rozważny w podejściu do tematu, buduj wsparcie poprzez użycie faktów i budowanie konsensusu.

Jednak zdobywanie faktów w sieci może zająć miesiące i skończyć się na jeszcze większym zmieszaniu. Jeśli masz jakieś pytania i wątpliwości i chciałbyś poradzić się kogoś doświadczonego – skontaktuj się z nami, na pewno odpowiemy na wszystkie twoje pytania i pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru! Już niebawem na naszej stronie będziesz mógł przeczytać historie osób, które z nami rozmawiały, wyjechały i odniosły sukces. Przedstawimy też historie tych, którzy zostali i również dają radę!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Praca w Deliveroo i UberEats jako świetna alternatywa dla studentów w Wielkiej Brytanii

Poznaj historię Karoliny i Jacka – studentów, którzy dorabiają jako dostawcy jedzenia dla Deliveroo i UberEats. Sprawdź dlaczego warto tam pracować!
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐