Studia artystyczne i modowe w Anglii - oczami Zuzi, studentki Costume Design & Making - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects
Zuza
Nottingham Trent University
Costume Design & Making BA

Studia artystyczne i modowe w Anglii

oczami Zuzi, studentki Costume Design & Making

Jeśli zaaplikowałeś/aplikujesz bądź myślisz o aplikacji na studia artystyczne związane z Art&Design, a w głowie masz tysiąc myśli, czy aby na pewno decyzja o studiowaniu w Wielkiej Brytanii, a co dopiero wybranego kierunku jest słuszna… Nie przestawaj czytać! ? Pozwolę sobie przekonać Cię, że ten wybór – jaki sama zresztą podjęłam – był jednym z najlepszych w moim życiu i może być taki sam również w Twoim przypadku. ?

Zaopatrzenie uczelni i materiały dla studentów

Na mojej uczelni – Nottingham Trent University, każdy student Art&Design otrzymuje na starcie £100 na kartę studencką do wykorzystania w Bonington Art Shop. Jest to sklep plastyczny, umiejscowiony na jednym z głównych kampusów uczelni, gdzie można znaleźć dokładnie wszystko co jest potrzebne na dany projekt. Również na drugim piętrze tego kampusu jest sklep z tkaninami! (ja nadal nie mogę w to uwierzyć), gdzie zazwyczaj studenci takich kierunków jak Fashion Design, Textile Design i wielu innych zaopatrują się w potrzebne tkaniny.

Każda sala w jakiej dotychczas miałam zajęcia tzw. workshops jest solidnie wyposażona, z myślą o studentach, aby nic nie zabrakło oraz abyśmy mogli się rozwijać bez jakichkolwiek przeszkód. Na zdjęciu poniżej jest przedstawiona część sali w jakiej najczęściej mam zajęcia z szycia. Kiedy wysłałam mojej koleżance, napisała: ‘’wygląda to jak z filmów amerykańskich’’. Tak, wygląda, macie dosłownie tam wszystko, co jest potrzebne do realizacji projektów.

Na uwagę zasługuje również trzy piętrowa biblioteka otwarta 24/7!, gdzie możecie znaleźć i wypożyczyć dosłownie każdą książkę jaką szukacie. Moją uwagę przyciągnęła bogata kolekcja czasopism modowych takich jak Vogue, Vanity Fair etc. w różnych językach nawet sprzed kilkudziesięciu lat.

Jak dokładnie wyglądają moje studia?

Porównując studia artystyczne w Polsce z Wielka Brytania ogromną różnicę można zobaczyć w typie zajęć, gdzie to praktyka a nie tylko teoria zajmuje główne miejsce. Według mnie 80% moich studiów to praktyka, reszta teoria. Jest to coś cudownego, poznawanie nowych rzeczy przez “doświadczenie”, czyli typowe dla brytyjskiego systemu edukacji wyższej: “learning by doing” – a nie tylko siedzenie z głową w książkach. Każde zajęcie jest szczegółowo zaplanowane przez naszych tutors, aby nauczyć nas możliwie jak najwięcej. Podczas pierwszego projektu ‘Caps and Aprons 1840s’ dwóch naszych głównych wykładowców przed każdymi zajęciami wysyłało nam na email nagrane video pokazujące techniki szycia, których mieliśmy się uczyć na lekcjach. Każdy projekt jaki realizujemy jest wcześniej bardzo uważnie przemyślany, aby na każdym kroku można było się czegoś nowego nauczyć, tego co kiedyś będzie nam przydatne w przyszłym zawodzie.

A poza zajęciami…

Co tydzień jedna z naszych głównych tutors prezentuje nam ‘książkę tygodnia’ godną uwagi dla przyszłego costume designer/maker ze szczegółowym jej omawianiem.

To co mnie najbardziej zdziwiło i nadal zadziwia to nauczyciele. Każdy z nich oprócz bycia naszym tutor pracuje w branży fashion/costume/art. Przykładem może być mój główny wykładowca – Gregory, jest on projektantem kostiumów do filmów/teatrów. W swojej karierze zaprojektował kostiumy do ogromnej ilości spektakli dla wielu słynnych teatrów np. Wenecja, Edynburg. Kiedy mielismy zajecia z design pokazał nam swoje projekty z przeciągu 30 lat. Inne przykłady moich nauczycieli? Hayley – ma własną firmę z tkaninami, Ruth – absolwentka NTU Theatre Design jest teraz jednym z naszych głównych wykładowców oraz costume maker. Od właśnie takich ludzi można się wiele nauczyć. Motywują Cię tym, co osiągnęli do ciężkiej pracy i do rozwoju osobistego. Mogę śmiało powiedzieć, że każdy student otrzymuje stuprocentowe wsparcie z ich strony.

Bycie na bieżąco z wydarzeniami artystycznymi w Nottingham i całym UK jest bardzo przydatne, dlatego nasza uczelnia wysyła nam maile na bieżąco, abyśmy mogli wziąć w nich udział. Np. projekcja filmu, który będziemy przerabiać przy realizacji projektu na wiosnę, bazującym na ruchu kamer a kostiumie na ekranie. Kiedy realizowaliśmy projekt “The Nutcracker”, poszliśmy obejrzeć do kina balet prosto z Royal Opera House. W kwietniu mamy zaplanowaną wycieczkę do jednego z najsławniejszych muzeum mody w Londynie – Victoria&Albert Museum.

Studia – zwłaszcza artystyczne – to przede wszystkim ludzie

Odkąd tu jestem, na mojej drodze poznałam masę inspirujących mnie ludzi, którzy jak ja -przyszli tutaj po to, aby spełniać swoje marzenia. Patrząc wstecz, nigdy nie pomyślałabym, że w przeciągu pół roku tak wiele będę potrafić w tej dziedzinie.

Dla przykładu poniżej zamieszczam dwie krótkie wypowiedzi moich bliskich koleżanek studiujących Art&Design:

“Zawsze marzyłam żeby studiować projektowanie mody. Gdy zobaczyłam studio pełne profesjonalnych maszyn do szycia i manekinów nie mogłam w to uwierzyć. Dostęp do profesjonalnego sprzętu – komputerów, biblioteki czynnej 24/7, maszyn, to jedna z rzeczy, z których najbardziej się cieszę. Zaskoczyło mnie to, że większość lekcji to zajęcia praktyczne i praca samodzielna, w przeciwieństwie do Polski gdzie studia to głównie wykłady. Tak samo nauczyciele to projektanci, z długoletnim doświadczeniem w branży modowej. Podoba mi się, że moje studia rozwijają kreatywność i zmuszają do myślenia w inny sposób niż dotychczas.”
– Ania Wojcicka, Fashion Design
________________________

“Studying and art and design degree and NTU is very rewarding. It has really allowed me to freely express my creativity and has given me a great platform for experimentation. It’s has also allowed me to understand how you can have very successful jobs and long careers in the creative industry and has given me the confidence to peruse my preferred career path rather than one that I originally though would be less enjoyable but more stable. The facilities and the teaching in the art and design department here at NTU are second to none and the skills I’ve learnt in just a short time here are astonishing. Fast paced yet enjoyable studying art and design at NTU is one of the best decisions I’ve made and one that will shape my future and prepare me for whatever life has to offer.”
– Florence Williams, Costume Design & Making

_______________________

“I’m very happy that I’ve chosen UK as a destination for my studies. Studying abroad is an invaluable experience, from which I’m sure, I will benefit in the future. I’m really impressed by the quality of higher education here. The whole university environment is outstanding.  Nottingham Trent University is modern and provides students with all the necessary facilities and academic resources, our tutors are friendly and extremely helpful. Moreover, our great students union organizes various interesting events throughout the year to keep students entertained outside the classes.”
– Gabrielé Rybalko, Fashion Marketing & Branding

Warto zaoszczędzić trochę pieniędzy

Przechodząc do rzeczy jakie radziłabym zabrać ze sobą na pierwsze miesiące w UK. Jak każdy z nas wie, ceny są znacznie wyższe w Wielkiej Brytanii, dlatego będąc przyszłym studentem Art& Design sugerowałabym zaopatrzyć się w rzeczy potrzebne na danym kierunku, żeby mieć wszystko na ‘start’ kupione w Polsce po znacznie niższej cenie. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego chodzenia i wydawania czasami dwa razy większej sumy pieniędzy za rzeczy plastyczne takie jak np. blok A3.

Podsumowując…

Jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości, czy decyzja studiowania szeroko pojętej sztuki w Anglii jest słuszna, mam nadzieję, że przekonałam Cię do tego wyboru. Ja mogę śmiało powiedzieć, że nie żałuję, bo teraz nie tylko studiuję, ale i spełniam swoje marzenia. Szansa bycia tutaj da Ci wiele możliwości na przyszłość, więc czemu nie zaryzykować…? ?

Już teraz załóż konto w Panelu Aplikanta na stronie Smart Prospects i otrzymaj bezpłatną pomoc od profesjonalnych doradców edukacyjnych – taką, jak ja kiedyś otrzymałam.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak opłacić i wysłać podanie UCAS na studia w UK?

Masz już gotowy personal statement? Dowiedz się ile kosztuje wysłanie aplikacji UCAS oraz jak i kiedy opłacić aplikację na studia w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Referencja na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego na temat listu referencyjnego wymaganego na studia w UK i sprawdź jak otrzymać interaktywny szablon dla swojego referenta.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐