Przygoda Jolanty z tworzeniem portfolio na studia pisarskie w Anglii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects
Jolanta
University of East Anglia
English Lit. & Creative Writing BA

Tworzenie portfolio na studia pisarskie w Anglii

przygoda i rady Jolanty

Moja historia różni się od pozostałych, ponieważ po pierwszym pobycie w Anglii powiedziałam sobie, że już nigdy tu nie wrócę. Jednak jak wiadomo nie zawsze wszystko układa się tak, jak to sobie wymyślimy i po tym jak nie zdałam egzaminów na łódzką filmówkę, podjęłam studia w Krakowie, które wkrótce okazały się nie być tym, czego chciałam. Szybko zaczęłam szukać innych możliwości, żeby nie zostać na uczelni, jednak bardzo zależało mi na tym, żeby studiować. Wtedy po raz pierwszy pomyślałam o studiach w Anglii. Należało zdecydować się na kierunek i dowiedzieć więcej o aplikacji. Nie było to trudne, bo znałam kilka osób, które rozpoczęły studia za granicą. Nie minęło wiele czasu i trafiłam na Smart Prospects.

Wybór uczelni i kierunku

Początkowo chciałam aplikować na uczelnię w Glasgow albo w innym szkockim mieście, ale okazało się, że brakuje mi kilku procent z jednej matury, a uczelnia odpisała mi w grzecznym tonie, że nie jest zainteresowana wynikami z poprawek – niestety takie podejście mają szkockie uczelnie. Pozostało mi wybrać kierunek i angielskie uczelnie i tutaj bardzo pomogło mi Smart Prospects. Zdecydowałam się aplikować na English Literature with Creative Writing na pięciu uczelniach.

Aplikacja na studia w UK

Sam proces aplikacji niewiele różnił się od tego na inne kierunki, ale tylko na początku. Kiedy wysłałam już swoje podanie przez UCAS, wraz z personal statement oraz referencjami, zostałam poproszona o napisanie portfolio składającego się z dwóch części: krótszej, czyli analizy tekstu literackiego oraz dłuższej kreatywnej, która znacznie bardziej przypadła mi do gustu, gdyż tutaj mogłam napisać cokolwiek – kawałek prozy, wiersze lub fragment scenariusza. 

Jak wygląda portfolio?

Jak już pisałam, portfolio składa się z dwóch części:

  • analizy tekstu literackiego, w którym należy się wykazać umiejętnością krytycznego podejścia i analizy tekstu w krótkiej formie – limit słów wynosi 1000-1200
  • twórczej części, która charakteryzuje się kompletną dowolnością, może być nawet kolażem gatunków, jednak tutaj również obowiązuje limit – 5 stron. Mając do dyspozycji tak mało miejsca musiałam zastanowić się, jak najlepiej pokazać swoje umiejętności.

Pisanie analizy tekstu literackiego

Pierwsze zadanie, które dostałam od uczelni – analiza epilogu powieści Anne Enright The Gathering. Czas na wykonanie zadania – dwa tygodnie. Wcześniej w liceum brałam udział w olimpiadzie z polskiego i limit słów, który został mi narzucony trochę mnie zaniepokoił, gdyż przyzwyczajona do dłuższych form nie wiedziałam jak podejść do tego zadania. Postanowiłam ostatecznie, że najlepszym podejściem będzie przeczytanie tekstu i zanotowanie o czym mogę napisać, a potem rozwinięcie tego. Tak zrobiłam, ostateczna wersja została napisana tak zwięzłym językiem, że sama nie mogłam w to uwierzyć. Przy edycji tekstu sporo musiałam wyrzucić, kilka rzeczy dodać, żeby tekst płynnie przechodził z jednego akapitu w drugi zachowując logikę. W zasadzie taka analiza niewiele różni się od matury rozszerzonej z polskiego, oczywiście poza językiem. ?

Pisanie części kreatywnej portfolio

Najlepsza część, której stworzenie dało mi dużo przyjemności. Na wykonanie zadania dostałam tym razem trzy tygodnie. W pierwszej kolejności musiałam zdecydować, co chcę pokazać w swoim portfolio. Najpierw skreśliłam poezję, bardzo kusiły mnie scenariusze, ale przy limicie 5 stron, ciężko jest rozwinąć akcję, gdyż zakłada się, że jedna strona tekstu to jedna minuta filmu. Ostatecznie zdecydowałam się napisać opowiadanie, czyli short story. Dlaczego? Po pierwsze wydaje mi się, że to najlepsza forma, żeby pokazać umiejętności, ale należy pamiętać, że do każdej formy stosowane są inne kryteria oceniania. Jeśli ktoś chce pokazać w swoim portfolio wiersze, trzeba pamiętać, że ich odbiór jest bardzo subiektywny, scenariusz jest bardziej formą użytkową, a proza wydawała mi się najlepszym posunięciem.

Kiedy już zdecydowałam o treści mojego portfolio, musiałam je napisać. O ile samo pisanie nie było dużym wyzwaniem, to więcej problemu sprawiło mi znalezienie odpowiedniego tematu, który pozwoli optymalnie wykorzystać mi moje 5 stron.

Przed napisaniem mojego short story, przeczytałam kilka opowiadań ulubionych autorów, co bardzo pomogło mi w podjęciu kilku decyzji odnośnie narracji i stylu. Ostatecznie udało mi się tak rozplanować fabułę opowiadania, że zajęło mi ono dokładnie 5 stron.

Kilka dni, po jego wysłaniu dostałam ofertę od uczelni, należało tylko zdać IELTS.

Spostrzeżenia dot. pisania portfolio na studia pisarskie w UK

Gdyby ktoś poprosił mnie o kilka rad odnośnie pisania powiedziałabym, żeby przede wszystkim:

  • niczego nie udawać i wybrać temat, który jest dla tej osoby interesujący
  • zadbać o spójność, także z personal statement.

W swoim liście motywacyjnym pisałam o chęci podjęcia studiów w szkole filmowej, a bohaterką mojego opowiadania była aktorka, wspomniałam też o studiach na kierunku historia sztuki i tym, jak bardzo ją lubię, w związku z tym, jakkolwiek to brzmi, starałam się wyciągnąć jak najwięcej w wizualnej warstwie tekstu, zarówno w analizie, jak i w opisowych częściach mojego opowiadania. Choć w internecie można znaleźć dużo porad odnośnie pisania portfolio, sama nie szukałam ich w trakcie tworzenia swojego, postanowiłam zdać się na własną kreatywność i to samo doradziłabym każdemu. Wbrew pozorom pisanie po angielsku nie jest trudne i warto spróbować, jeśli marzy się o studiach pisarskich.

Podsumowując…

Tworzenie mojego portfolio okazało się świetną przygodą i trzymało mnie przez cały okres aplikacji w podekscytowaniu i motywacji do pracy nad sobą i swoim językiem. Należy pamiętać, że nie wszystkie uczelnie proszą o portfolio – nie dostałam takiego zapytania z University of Essex, jednak postanowiłam je napisać i było warto – wiem, że nie mogłam trafić na lepsze studia, niż English Literature with Creative Writing na University of East Anglia.

Tobie życzę tego samego – dostania się na wymarzone studia na możliwie najlepszej uczelni. I jedno, czego jestem pewna to fakt, że nie ma lepszych doradców edukacyjnych w tej kwestii, niż Smart Prospects. Ponadto, są chyba jedną tego typu organizacją, która nie tylko pomaga dostać się na wszystkie brytyjskie uczelnie, ale i nie pobiera żadnych opłat! Nie czekaj – załóż konto w Panelu Aplikanta na ich stronie i zacznij walczyć o swoje marzenia z ich wsparciem już teraz!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w UK

Dowiedz się wszystkiego o krokach aplikacji, naszym wsparciu jak i również co zrobić po aplikacji na studia w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐