Co robić, gdy bliscy mówią, że nie poradzisz sobie na studiach w UK? - kilka słów o motywacji - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Co robić, gdy bliscy mówią, że nie poradzisz sobie na studiach w UK?

kilka słów o motywacji

Motywacja kojarzy się z chęcią do działania, jednak nie zawsze jest ona wystarczająca, aby realizować swoje plany i marzenia w każdej sferze naszego życia, również edukacyjnej. Podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów jest często bardzo stresujące ze względu na rangę wyboru, która związana jest z naszą przyszłością. Dodatkowo pojawia się mnóstwo wątpliwości, co do wyboru studiów za granicą. Zapewne nie raz słyszałeś/aś od rodziny bądź znajomych, że: nie poradzisz sobie, nie masz wystarczających środków finansowych, Twój angielski nie jest na odpowiednim poziomie, życie w UK nie jest łatwe, czy tęsknota za domem, znajomymi i krajem będą ciągle dawały o sobie znać…

Dokładnie rozumiem Twoją pozycję, obawy i wątpliwości, dlatego ten artykuł wyposaży Cię w praktyczną i łatwą do zastosowania wiedzę, na temat zdolności do automotywacji podczas aplikowania na studia w Wielkiej Brytanii.

Według słownika języka polskiego, motywacja to nie tylko czynnik powodujący podjęcie działań lub decyzji, ale także UZASADNIENIE ich CELOWOŚCI.

Poznaj więc 4 elementy składające się na Twój klucz do sukcesu:

Spokój

Jesteśmy w stanie kontrolować nasz umysł tylko wtedy, kiedy jesteśmy spokojni i opanowani. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, masz jakieś obawy – nie panikuj! Zadzwoń, napisz, zapytaj ekspertów czy kogoś ze Smart Prospects. Żyjesz w dwudziestym pierwszym wieku, gdzie dzięki internetowi jesteś w stanie znaleźć fachowców, którzy odpowiedzą na większość Twoich pytań i udzielą kompetentnych rad. Skorzystaj z tego! Istnieje wiele grup na Facebook’u, które zostały stworzone z myślą właśnie o takich osobach, jak Ty!

Twój cel

Zastanów się i pomyśl, czego tak naprawdę chcesz. Wyobraź siebie na studiach w Wielkiej Brytanii, jak będziesz się czuł/a, kiedy zrealizujesz swoje plany i marzenia. Szeroki, obraz Ciebie na studiach w UK. Bierz pod uwagę wszystkie czynniki, które są dla Ciebie istotne – kierunek studiów, rodzaj uniwersytetu, lokalizacja uczelni, życie towarzyskie, kwestie mieszkalne, dodatkowa praca itd. Zadbaj o to, żebyś wiedział/a jak chcesz, żeby Twoje życie wyglądało tutaj, na Wyspach. Jeżeli Twój cel nie jest jasno sprecyzowany, istnieje duże ryzyko, że na Twój stopień motywacji do studiowania w UK wpłynie opinia innych. Tutaj mogą zaważyć wszystkie pytania zawarte na początku artykułu, słyszane w Twoim środowisku. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny/a za swoje wybory i życie. Nie pozwól, by Twoje marzenia o studiowaniu w UK nie zrealizowały się, ponieważ na Twoją decyzję mieli wpływ inni.

Wizja

Bądź świadom wszystkich walorów studiowania w Wielkiej Brytanii, jak wiele dróg to przed Tobą otwiera, zrób plan jak chcesz zrealizować swój cel. Wiadomo, że na tym etapie Twoje wizje mogą być nie do końca sprecyzowane np. jakie kursy dodatkowe wybierzesz, jakie staże ukończysz, w jakich organizacjach studenckich będziesz działać. Może podczas studiowania zmienisz zdanie, co do przyszłej profesji? A może życie w UK okaże się jeszcze ciekawsze, bardziej perspektywiczne niż sobie wyobrażałeś/aś?To całkowicie normalne i nie ma się co oszukiwać, że podczas aplikowania na studia w UK Twoja wizja jest kompletna i w pełni przełoży się na Twoją przyszłość. Ważne jest, abyś miał/a jej zarys i jasno sprecyzowany kierunek, do którego dążysz. Ten kierunek może ewoluować, ale plan jest na tym etapie najważniejszy.

Konfrontacja z rzeczywistością

Kolejnym elementem jest bycie zaradnym, pomysłowym i kreatywnym. Z tymi czynnikami wiąże się umiejętność wykorzystania swoich własnych zasobów (nie mam tu na myśli finansów). Musisz znaleźć pomysł na siebie! To Ty sterujesz swoim życiem. Możesz słuchać rad innych, ale oczywiście wybór treści pozostawiam Tobie…

Motywacja i jej bariery

Są 4 główne bariery do motywacji: ludzie, zasoby finansowe, technologia oraz czas. Z pewnością, niektóre z nich będą silnie oddziaływały na podjęcie Twojej decyzji odnośnie studiowania w UK. Jednak zapewniam Cię, że powyższe bariery są łatwe do przezwyciężenia, jeżeli jesteś zdeterminowany/a i chcesz studiować w Wielkiej Brytanii. Odnosi się to, do wspomnianej zaradności i umiejętności wykorzystania łatwo dostępnych zasobów.

Najistotniejsze jest, aby mieć cel, wizje i plan tego, co chcesz osiągnąć. Dodatkowo mile widziane są wiara, zaradność, kreatywność i pomysłowość.

Jednym z przykładów, do którego często się odnoszę by odzwierciedlić i udowodnić, że brak środków finansowych, czy jakakolwiek inna bariera nie stoją na przeszkodzie w osiągnieciu wymarzonego celu, jest Jack Ma (Ma Yun). Jack Ma jest założycielem Alibaba Group i jednym z najbogatszych ludzi w Chinach. Pochodzi z biednej rodziny, ale miał bogate aspiracje. W swoich wywiadach podkreśla, że jego podanie na Harvard zostało odrzucone 10 razy, a zatrudnić nie chciało go nawet KFC. Obecnie to on dyktuje warunki i inspiruje innych do brania odpowiedzialności za własne życie i wybory.

Link do jednego z wywiadów: https://www.youtube.com/watch?v=o5BKaDCda_0.

Drogi aplikancie…

Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny/a za podejmowanie decyzji dotyczących swojej przyszłości. Nie musisz znać szczegółów celu, do którego dążysz, ale zastanów się nad tym, do czego dążysz. Dużo łatwiej będzie się zmotywować do działania i przezwyciężyć wszelkie przeciwności, które staną na Twojej drodze do studiowania w UK.

Zamknij oczy i przywołaj obraz siebie za kilka lat! Robi wrażenie, prawda?

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐