Studia sportowe w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects
Natalia
University of Bradford
Physiotherapy BSc

Studia sportowe w Wielkiej Brytanii

Artykuł powstał dzięki współpracy z naszą obecną studentką brytyjskiej uczelni.

W przeciągu ostatnich paru lat sport staje się coraz bardziej popularny – otwieranych jest coraz więcej siłowni, a w telewizji o każdej porze dnia i nocy można oglądać kanał sportowy. Ponadto, wielu może stwierdzić, że wynagrodzenie profesjonalnych zawodników staje się absurdalnie wysokie. Przede wszystkim jednak, ludzie są coraz bardziej świadomi jak ważny jest zdrowy styl życia, w którym sport gra ogromną rolę. Biorąc te czynniki pod uwagę bez wahania można stwierdzić, że kierunki sportowe to przyszłościowy wybór. 

Studia sportowe w Wielkiej Brytanii zdecydowanie różnią się od polskich Akademii Wychowania Fizycznego. Brak testów sprawnościowych sprawia, że nie trzeba być wybitnym atletą, aby się na nie dostać. Najważniejsze jest zainteresowanie jakimkolwiek aspektem związanym z wysiłkiem fizycznym na bardziej lub mniej profesjonalnym poziomie czy sportem samym w sobie. Bez względu na to, czy interesuje Cię działanie ludzkiego ciała czy leczenie go; motywacja czy świat biznesu związanego ze sportem, kierunki sportowe w Wielkiej Brytanii pozwolą na pogłębienie Twoją wiedzy na ten temat i zdobycie odpowiednich umiejętności.

Najpopularniejsze kierunki

Physiotherapy

Pomimo powszechnego przekonania, fizjoterapia to nie tylko masaże i zimne okłady.
Fizjoterapeuta jest ekspertem w dziedzinie ludzkiego ruchu: zaczynając od prawidłowego oddychania, poprzez ruchowe zaburzenia spowodowane sprawami neurologicznymi, kończąc na prawidłowym zakresie ruchu dużego palca u stopy.
Jest to osoba, która pomaga w osiągnięciu największej sprawności i samodzielności po różnego rodzaju kontuzjach lub wypadkach.
Moduły, jakie pokrywa fizjoterapia to przede wszystkim: anatomy; biomechanics; sports physiology; neuroscience; diagnostics; manual therapy.
Studenci fizjoterapii zdobywają podczas studiów o wiele większą wiedzę, zwłaszcza medyczną.

Sports Therapy

Kurs nastawiony na masaż sportowy, rehabilitację oraz manualną terapię całego ciała.
Studenci uczą się również o anatomii, fizjologii i biomechaniki ruchu.
Można więc powiedzieć, że jest to bardzo “biologiczny” kierunek, jednak z biegiem czasu – głównie na drugim i trzecim roku – dochodzą moduły biznesowe czy związane z rozwojem osobistym i zawodowym, aby pomóc studentom przygotować się do środowiska pracy.
Absolwenci terapii lub rehabilitacji sportowej są bardziej nastawieni na sport od samego początku studiów pierwszego stopnia, dzięki czemu zajmują się głównie zapobieganiem kontuzji w środowisku sportowym.

Inne dostępne kierunki

Poza fizjoterapią i terapią sportową, brytyjskie uniwersytety oferują mnóstwo innych kierunków, dlatego śmiało można powiedzieć, że każdy, kto interesuje się sportem w jakikolwiek sposób, znajdzie coś dla siebie!

Sport (& Exercise) Science

Kierunek ten skupia się na osiągnięciu maksymalnego potencjału przez sportowców na różnych poziomie zaawansowania. Studenci tego kursu uczą się jak działa ludzki mechanizm i jak przez odpowiednie ćwiczenia, dietę lub zachowanie można zrobić z tym mechanizmem więcej.

Strength & Conditioning

Studenci tego kierunku zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu biomechaniki, analizy ruchu, szeroko pojętej fizjologii w sporcie, odżywiania w sporcie, siły i kondycji. Na wybranych uczelniach można studiować kierunek o nazwie “trening personalny” – jest to idealny przedmiot dla osób wiążących swoją przyszłość z siłownią.

Sport Development/Performance & Coaching

Świetna opcja dla każdego, kto marzy o pracy z ludźmi, jednocześnie będąc nieustannie w środowisku sportowym. Kierunek nauczy Cię być dobrym nauczycielem/trenerem. Dowiesz się również jak przeprowadzać treningi zarówno personalne jak i grupowe oraz jak odpowiednio promować zdrowy styl życia. Nie ominą Cię także moduły z socjologii i psychologii a także analizy w sporcie czy organizacji wydarzeń sportowych.

Physical Education

Na tym kierunku zdobędziesz wszystkie umiejętności potrzebne do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego dla dzieci i młodzieży. Moduły, jakie możesz spotkać, to przede wszystkim: swimming, dancing, gymnastics, pedagogy, biomechanics of movement, performance analysis, sport psychology, strength and conditioning, fitness testing and training.

Sport Management/Marketing

Jeden z dwóch kierunków sportowych nie związanych z ludzkim organizmem. Skupia się na zarządzaniu i organizacji wydarzeń sportowych oraz aspektach takich, jak globalizacja czy korupcja w sporcie. Kurs ten pozwoli Ci rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności również z zakresu mediów, PR, reklamy, ekonomii, psychologii – a to wszystko oczywiście w kontekście sportu.

Sports Psychology

Studenci tego kierunku uczą się o tym jak czynniki psychologiczne, zachowanie i otoczenie wpływa na zawodnika i jego wyniki. Kierunek ten skupia się na maksymalizacji osiągnięć sportowych oraz przygotowaniu zawodników do bardziej lub mniej profesjonalnej kariery, startów i presją z nimi związanych poprzez zrozumienie działania ludzkiego umysłu.

Możliwości dalszej nauki

Brytyjskie uczelnie oferują mnóstwo kierunków na poziomie drugiego stopnia, a najpopularniejsze z nich, to:

Dla wszystkich kierunków (poza Physiotherapy)

Kierunki zwykle mają podobne nazwy do tych, które można znaleźć na studiach licencjackich. To jednak nie oznacza, że kierunek A na magisterce możesz studiować tylko wtedy, gdy skończyłeś/aś identyczny na studiach licencjackich. Możesz bez problemu zmienić swoją specjalizację np. ze Sport Development na Sport Physiology itd. Oto najpopularniejsze kierunki na studiach magisterskich:

  • MSc Football Coaching & Analysis,
  • MSc Sport Psychology,
  • MSc Sport & Exercise Psychology,
  • MSc Sport Biomechanics,
  • MSc Physical Education,
  • MSc Sport & Exercise Physiology.

Physiotherapy

Mimo że fizjoterapia jest dosyć sprecyzowanym kierunkiem, możliwości dalszej nauki jest naprawdę sporo. Większość absolwentów decyduje się na kilkuletnią pracę w służbie zdrowia przed podjęciem studiów magisterskich. Dzięki temu łatwiej jest zdecydować o specjalizacji na studiach drugiego stopnia. Do najpopularniejszych specjalizacji należą:

  • specjalizacja w sporcie,
  • specjalizacja w fizjoterapii mięśniowo-szkieletowej,
  • specjalizacja w fizjoterapii neurologicznej,
  • specjalizacja w pediatrii,
  • dla miłośników zwierząt, dość ciekawą opcją jest animal physiotherapy.

Ze względu na charakter zawodu fizjoterapeuty, musi on cały czas się doszkalać. Oprócz studiów magisterskich istnieje również wiele kursów umożliwiających zdobycie dodatkowych uprawnień, jak na przykład kurs akupunktury, hydroterapii czy terapii z użyciem trampolin.

Ścieżki kariery po studiach sportowych

Po kierunkach sportowych, możliwości pracy jest całe mnóstwo. Oto najpopularniejsze z nich:

Physiotherapist (po kierunku Physiotherapy)

Po studiach fizjoterapeutycznych około 95% studentów zostaje zatrudnionych w zawodzie około 6 miesięcy po zakończeniu studiów. W przeciwieństwie do fizjoterapii w Polsce, zawód ten jest autonomiczny, czyli krótko mówiąc pacjenci nie muszą kierować się do lekarza, aby on zalecił terapię. Badaniem i leczeniem zajmuje się fizjoterapeuta. Praca dostępna jest w wielu sektorach, poczynając od tych najpopularniejszych jak praca w służbie zdrowia czy prywatnej klinice, lecz fizjoterapeuci mogą pracować również w siłach zbrojnych czy ośrodkach opieki.
Fizjoterapeuta przede wszystkim rehabilituje ludzi, aby ci mogli czuć się komfortowo na co dzień. W Wielkiej Brytanii podlega pod Health and Care Professions Council (HCPC). A aby zostać certyfikowanym fizjoterapeutą, trzeba ponadto należeć do Chartered Society of Physiotherapy (CSP).

Sports therapist (po Sports Therapy)

Terapeuta sportowy skupia się na rehabilitacji mięśniowo-szkieletowej, dlatego jest idealną osobą do pracy w środowisku sportowym.
W przeciwieństwie do fizjoterapeutów, instytucja regulująca terapeutów/rehabilitantów sportowych to The Society of Sports Therapists (SST).

Personal trainer

Do obowiązków trenera personalnego należy tworzenie programów fitness 1 do 1 dla klientów, nakierowywanie ich na odpowiednie cele i motywowanie ich w drodze do osiągnięcia tychże celów – wszystko to w zależności od tego, czy dana osoba chce schudnąć, czy przytyć i nabrać masę mięśniową. Praca personal trainer’a ma miejsce zwykle na siłowni, jednak można się jej spodziewać również na dworze.

Sports coach

Powyższy zawód skupia się na prowadzeniu zajęć sportowych dla grup (również w szkołach), motywując je, ustalając im cele i nadzorując postępy. Wymaga on również szukania sponsorów i odpowiedniej konkurencji dla swojej grupy.

Exercise physiologist

Osoba sprawdzająca potencjał sportowy danej osoby a także to, jak odpowiada ona na poszczególne mięśniowe aktywności. Ta wiedza z kolei jest niezbędna do przygotowania odpowiedniego programu fitness, aby pomóc zwiększyć ludzki potencjał sportowy, polepszyć wyniki oraz możliwie najbardziej zmniejszyć ryzyko chorób i kontuzji.

Sports administrator

Administrator sportu zajmuje się przede wszystkim odpowiednim przebiegiem wydarzeń sportowych a także ich promocją i zarządzaniem funduszami na nie. Praca jest związana również z polityką, ekonomią i etyką.

Fitness centre manager

Fitness centre manager pracuje zwykle na basenach, siłowniach, halach sportowych, kortach, spa, saunach i różnego rodzaju ośrodkach rekreacyjnych. Zajmuje się marketingiem, przestrzeganiem przepisów BHP w miejscu, w którym pracuje oraz zarządzaniem pracownikami jak i całym ośrodkiem, by spełniał oczekiwania klientów.

Sports development officer

Osoba odpowiedzialna za to, aby każdy w danej społeczności miał równy dostęp do zajęć sportowych i był świadomy tego w czym i jak może brać udział. Organizuje również zajęcia sportowe dla ludzi w różnym wieku na wielu poziomach – zarówno lokalnych jak i narodowych czy międzynarodowych. Praca sports development officer’a zwykle jest związana z organizacjami charytatywnymi, NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) oraz szkołami.

Health promotion/education specialist

Podstawowym obowiązkiem osoby pełniącej powyższy zawód jest pomaganie ludziom polepszyć ich zdrowie i utrzymywać nad nim kontrolę. Praca więc skupia się na interakcjach z ludźmi na zasadzie 1 do 1 a także na promocji zdrowego stylu życia i prowadzeniu kampanii rządowych dotyczących zdrowia publicznego.

Sports and exercise psychologist

Psycholog sportowy dba o mentalne i psychiczne samopoczucie sportowców – od tych zajmujących się sportem amatorsko po profesjonalistów biorących udział w olimpiadach i mecz na poziomie światowym. Głównym zadaniem osoby pracującej w tym zawodzie jest upewnienie się, że dany sportowiec lub zespół doskonale radzi sobie psychicznie z wymaganiami stawianymi przez sport.

(Sports) event manager

Event manager skupiający się na branży sportowej zajmuje się organizowaniem wydarzeń i wszelkiego rodzaju przedsięwzięć sportowych – od samego pomysłu, przez realizację wydarzenia, aż po “post-event evaluation”. Praca event managera polega głównie na pracy grupowej.

Zarobki po studiach

Zarobki po studiach sportowych są bardzo różnorodne:

  • w przypadku fizjoterapii, przy wyborze pracy w państwowej służbie zdrowia (NHS), minimalna stawka dla świeżo upieczonego absolwenta studiów licencjackich wynosi £22.128 rocznie. Po osiągnięciu dodatkowych kwalifikacji, specjalizacji lub doświadczenia liczba ta rośnie i może osiągnąć nawet £40.000 wzwyż;
  • jeżeli chodzi o rehabilitację/terapię sportową, to stawka w klinice zaczyna się od £17.000 rocznie, a wraz z doświadczeniem może dojść do £28.000 rocznie. Oczywiście w przypadku pracy w profesjonalnym klubie sportowym liczba ta jest większa, a to o ile, zależy od jego prestiżu;
  • psycholog sportowy zaczyna pracę z zarobkami rzędu £20.000-£22.000 rocznie, przechodząc po czasie nawet do £37.000 rocznie. Tzw. Senior Psychologist może zarabiać nawet £50.000 wzwyż;
  • osoba biorąca udział w przygotowywaniu wydarzeń sportowych, na początku może spodziewać się zarobków rzędu £15.000-£17.000 rocznie, jednak z biegiem czasu i z coraz to większym doświadczeniem, zarobki wzrastają. Doświadczony event manager zarabia nawet £50.000 rocznie wzwyż;
  • największa rozbieżność jest jednak widoczna w przypadku absolwentów kierunków typu sport science, strength & conditioning, sport development, coaching, PE itp. W zależności od doświadczenia wynagrodzenie wynosi pomiędzy £18.000 a £60.000 rocznie wzwyż.

Wymagania na kierunki sportowe

Aplikacja na fizjoterapię jest nieco inna od aplikacji na pozostałe kierunki. O tym wszystkim przeczytasz poniżej:

Wymagania maturalne

Jedynym konkretnym przedmiotem (na wszystkie kierunki poza Sport Management/Marketing i czasem Sports Psychology) wymaganym na maturze jest jedna z nauk typu science (biologia, chemia lub fizyka), z tym że niektóre uniwersytety (zwłaszcza w przypadku physiotherapy) wymagają konkretnie biologii. Przykładowa oferta to średnia z matur 75%, w tym minimum 2 rozszerzone przedmioty, w tym biologia.

Wymagania językowe

Spora część uczelni wymaga egzaminu językowego typu IELTS. Niektóre jednak przyjmują na podstawie dobrego wyniki z angielskiego rozszerzonego (60-70%).

Personal statement

W przypadku kierunków typu physiotherapy czy sport therapy/rehabilitation bardzo ważne jest posiadanie doświadczenia. Nie musi ono być ściśle związane z kierunkiem studiów, ale na jego podstawie należy wykazać, że posiada się cechy niezbędne dla zawodu fizjoterapeuty lub rehabilitanta sportowego. Nie wystarczy więc w personal statement wymienić, gdzie się było lub co się robiło, ale trzeba wspomnieć czego nas to nauczyło lub co nas zaciekawiło a także jakie umiejętności czy cechy to w nas wykazało. Trzeba pokazać komisji swoje zainteresowanie przedmiotem i wytłumaczyć, co skłoniło nas do studiowania tego właśnie kierunku. Na fizjoterapię i rehabilitację/terapię sportową uczelnie wybierają najlepszych z najlepszych.
Jeśli z kolei chodzi o inne kierunki sportowe, doświadczenie a przede wszystkim widoczne zainteresowanie są mile widziane, ale nie obowiązkowe.

Interview na Physiotherapy

Interview, czyli rozmowa wstępna po wysłaniu aplikacji UCAS, odbywa się zwykle tylko na physiotherapy.
Jest kilka wersji interview. Jedna z nich wygląda trochę jak speed-dating. Kilku wykładowców zadaje jedno pytanie i aplikant ma cztery minuty, żeby na nie odpowiedzieć, następnie przechodzi do kolejnej „stacji”. Inna forma to około 40 minutowa rozmowa z jednym lub kilkoma wykładowcami. Często stosuje się również pracę grupową, w której uwagę zwraca się na umiejętności współpracy z innymi. Niezależnie od wersji interview, aplikant oceniany jest na zasadzie: „chciałbym być przez tą osobę leczony i chciałbym, żeby leczył członka mojej rodziny”.

Szukaj swojej drogi – czyli odpowiedni wybór kierunku

Jeżeli ktoś kiedyś był u fizjoterapeuty, to na pewno zdaje sobie sprawę że badanie przeprowadzane jest za pomocą dotyku i obserwacji. Dlatego studenci fizjoterapii są na to przygotowywani od samego początku studiów. Pracują oni z jak największą liczbą osób z kierunku po to, aby wychwycić różnice i odstępstwa od standardów. Często zdarza się, że studenci muszą pracować z osobą, z którą nie czują się swobodnie. Uczy to jednak dystansu i otwartości na innych ludzi. Co więcej, przez taki charakter studiów, studenci kierunków takich jak fizjoterapia czy rehabilitacja sportowa są zazwyczaj bardzo zgraną grupą.

Czym się wyróżniają studenci fizjoterapii czy rehabilitacji sportowej? Są to zazwyczaj kinestetycy, którzy bardzo lubią nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Nie każdy jednak kto zaczynał te studia, był pewny siebie i bardzo gadatliwy. Cechy te bardzo rozwijają się podczas trwania kursu. Fizjoterapeuta jest osobą, która bardzo często spędza z pacjentami więcej czasu niż każdy inny profesjonalista. Wizyta u fizjoterapeuty nie trwa 15 minut; co więcej, zazwyczaj na jednej wizycie się nie kończy. Żeby w pełni zdiagnozować co się dzieje z pacjentem potrzeba czasu, spostrzegawczości i rozmowy. Bardzo często są to osoby, którym pacjenci się zwierzają.

Jeżeli chodzi o kierunki inne, niż physiotherapy i sports therapy / development / management, to warto pamiętać, że najważniejsze, to być zainteresowanym sportem i lubić to, co się robi. Z kolei na Sports Psychology uczelnie szukają osób zainteresowanych zarówno psychologią jak i sportem.

Akredytacje

Przy wyborze uniwersytetu warto zwrócić uwagę na to czy oferowany przez niego kierunek sportowy posiada akredytację od odpowiedniej organizacji:

  • na rehabilitację sportową (Sports Therapy) należy szukać akredytacji od Society of Sport Therapist (SST);
  • Sport & Exercise Sciences warto studiować na uczelni akredytowanej przez the British Association of Sport and Exercise Sciences (BASES);
  • aby mieć pewność, że Physiotherapy jest oferowane przez uczelnię na najwyższym poziomie, warto aplikować na uczelnie z akredytacją od the Chartered Society of Physiotherapy (CSP).

Listy uczelni objętych tymi akredytacjami znajdują się na stronach poszczególnych instytucji. Alternatywnie, na podstronie wybranego kierunku można sprawdzić, czy jest on akredytowany.

Study Abroad

Na kierunku fizjoterapia oraz rehabilitacja sportowa bardzo rzadko zdarza się możliwość studiowania za granicą. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe kierunki, jest to zdecydowanie bardziej popularne. Niektóre uczelnie oferują 4 letni kurs zamiast standardowego 3 letniego; wtedy rok trzeci można spędzić na uczelni partnerskiej danego uniwersytetu poza granicami Wielkiej Brytanii.

Placement Year, Internships

Podobnie sprawa się ma z praktykami. Placement year (znany również jako sandwich year) oferowany jest na praktycznie wszystkich kierunkach poza Physiotherapy i Sports Therapy/Rehabilitation.

Fizjoterapia i rehabilitacja sportowa mają bardzo praktyczny charakter przez co bardzo dużo praktyk odbywa się podczas 3-letniej edukacji. Przy wyborze uniwersytetu warto zwrócić uwagę na liczbę godzin praktyk zorganizowanych przez uniwersytet – im więcej tym lepiej.

Studia sportowe w praktyce

Obecni studenci to prawdopodobnie najlepsze źródło informacji na temat wybranych studiów i kierunków. Dowiedz się, jak studia sportowe wyglądają w praktyce – oczami studentki, która niegdyś aplikowała na wymarzone studia ze wsparciem Smart Prospects:

Na pierwszym roku fizjoterapii moje zajęcia trwają pomiędzy 16-18 godzinami tygodniowo: w tym zajęcia teoretyczne to jedynie około 4 czy 5 godzin, a cała reszta to praktyka. Wiedzę teoretyczną w dużej mierze musimy przyswajać sami w domu w ramach przygotowania do zajęć. Zazwyczaj na początku zajęć grupowo pisaliśmy krótki test z materiałów, które mieliśmy opracować w domu, wyjaśnialiśmy niejasne kwestie i pogłębialiśmy wiedzę na ten temat popartą historiami z prawdziwego życia. Następnie szliśmy na zajęcia praktyczne gdzie mieliśmy okazję zobaczyć to, czego się nauczyliśmy na szkieletach lub naszych kolegach z kierunku. Zajęcia praktyczne przebiegają w bardzo luźnej atmosferze, często malowaliśmy sobie po skórze kolorowymi pisakami do nauki anatomii, czy używaliśmy plasteliny próbując przewidzieć miejsce w którym znajduje sie poszczególne wiązadło, ścięgno lub inne elementy. Jeżeli chodzi o techniki fizjoterapeutyczne, to ćwiczyliśmy je tylko i wyłącznie na sobie nawzajem. 

Mój kurs składał się z 3 modułów, każdy z nich zakończony egzaminem. Miałam jeden egzamin pisemny, jeden esej do napisania, prezentację grupową oraz dwa egzaminy praktyczne. Egzaminy praktyczne miały bardzo ciekawą strukturę. Na początku roku otrzymaliśmy listę scenariuszy, które wyglądały jak historia pacjenta: “X zawodowo trenuje koszykówkę, ale 3 dni temu podczas rzutu do kosza doznał urazu, narzeka na Y i Z, przy obserwacji widać A i B”. Podczas roku szkolnego zdobywamy wiedzę która pomaga nam dojść do tego co mogłoby dziać się z danym pacjentem, jak byśmy to sprawdzili i jak to dalej leczyli. Na egzaminie dostajemy dwa losowe scenariusze i wszystko co napisałam musimy pokazać w praktyce z odpowiednim wytłumaczeniem dla naszego modela(który udaje pacjenta, musimy więc używać prostego języka) oraz egzaminatora(używając profesjonalnego słownictwa). 

W Bradford działa klinika prowadzona przez studentów, każdy student ma możliwość posiadania swoich własnych pacjentów, poczuć tą odpowiedzialność a w razie wątpliwości poprosić o radę czy opinię od wykładowców którzy są w tym czasie na terenie placówki nadzorując pracę studentów.

Jeżeli chodzi o połączenie studiów z pracą i rozrywkę, bez wątpienia mogę stwierdzić, że jest to całkowicie osiągalne. Pracowałam około 20 godzin tygodniowo, brałam udział w wielu inicjatywach (na przykład jako reprezentant kierunku), grałam w drużynie sportowej i miałam czas na imprezy. 

Podsumowując…

Studia sportowe są dużą szansą na połączenie pasji z pracą – zwłaszcza na Wyspach. Dają one niezwykle dużo satysfakcji, ponieważ w dużej mierze pomagają w osiągnięciu upragnionego celu przez ludzi i skupione są na praktyce. Ponadto, są to studia, które dają zatrudnienie w bardzo szybko rozwijającym się sektorze. Absolwenci tych kierunków są więc bardzo potrzebni na rynku. Dlatego też jeżeli interesujesz się sportem, to studia sportowe w Wielkiej Brytanii są właśnie dla Ciebie!

Wraz z profesjonalnym i bezpłatnym wsparciem Smart Prospects możesz postawić pierwszy krok na drodze do satysfakcjonującej i opłacalnej kariery! Zacznij tak samo jak ja kiedyś – od założenia konta w Panelu Aplikanta na ich stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do SP na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz nie tylko mnie ale i innych studentów i aplikantów brytyjskich uczelni.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐