Daria
University of Leicester
Chemistry & Forensic Science BSc

Chemistry and Forensic Science na studiach w Anglii

oczami Darii z Leicester

Niecałe dwa miesiące temu zaczęłam studiować Chemistry with Forensic Science na University of Leicester. Skąd wiedziałam, że to kierunek dla mnie? Nie wiedziałam, ale zaryzykowałam. Chemia w liceum bardzo mnie zaciekawiła, a dodatkowo zawsze lubiłam czytać kryminały i oglądać seriale o śledztwach. Czy to wystarczy? Zdecydowanie tak. Jest to jeden z najciekawszych kierunków, których nie znajdziemy na polskich uczelniach. Łączy on chemię z prawem, medycyną sądową, biochemią oraz genetyką, tak więc zajęcia są bardzo urozmaicone. Pragnę podzielić się, ze wszystkimi zainteresowanymi tym kierunkiem, moim doświadczeniem związanym z aplikacją i samymi studiami w Leicester.

Moje początki – aplikacja na studia w UK

Do Leicester dostałam się przez UCAS Clearing. Wysłałam na uczelnię e-mail z pytaniem, czy moje wyniki maturalne wystarczą, żeby dostać się na MChem Chemistry with Forensic Science. Załączyłam także swoją pracę maturalną z chemii (IA w IB) oraz list potwierdzający tygodniowy staż w laboratorium mikroskopii konkfokalnej. Pomimo że wymagania uczelni były wyższe niż moje wyniki matury, dostałam ofertę na 3-letni kierunek BSc Chemistry with Forensic Science.

Dodatkowo, jeżeli po pierwszym roku moje oceny będą wyższe niż 60%, będę mogła przenieść się na 4-letni kierunek z “Year Abroad” – możliwością rocznego wyjazdu za granicę lub “Placement” – rocznego w stażu w jednej z wybranych firm, m.in. GlaxoSmithKline, Lubrizol, Reckitt Benckiser, podczas którego będę normalnie zarabiać.

Co do wyjazdu za granicę, uniwersytet współpracuje z uczelniami w Niemczech, Hiszpanii, Belgii oraz Stanach Zjednoczonych. Oprócz szerokiego wyboru kierunków chemicznych, dokładnie 11, uniwersytet zajmuje coraz wyższe miejsca w rankingach dotyczących chemii. Obecnie jest on 29-ty w rankinguwww.thecompleteuniversityguide.co.uk. Od początku istnienia uniwersytetu prowadzone są tu badania w dziedzinie chemii. Warto wspomnieć, że to właśnie tutaj w 1984 roku odkryto metodę zdejmowania odcisków palców.

Początki na uczelni

Studia rozpoczęły się od dnia wprowadzającego nazywanego „induction” 25. września. Każdy z mojego kierunku dostał pakiet zawierający fartuch laboratoryjny, okulary ochronne, torbę płócienną z logo wydziału, zestaw molekularny, kalkulator, dwa zeszyty, handbook, zawierający najważniejsze informacje o kierunku oraz mapę uniwersytetu i poszczególnych budynków.

Dodatkowo każdy musiał wykupić szafkę za £10, w której zostawiamy rzeczy w czasie zajęć w laboratorium. Tego samego dnia mieliśmy rozmowę z wykładowcą, który przekazał nam wszystkie potrzebne informacje oraz plan na następny tydzień.

Po przerwie z przekąskami i napojami, ku mojemu zdziwieniu uwzględniającymi piwo, spotkaliśmy się w grupach z przydzielonym nam Personal Tutor, czyli jednym z wykładowców, który ma za zadanie wspierać nas i nadzorować naszą pracę w czasie studiów. 

O moim kierunku

Na moim kierunku – Chemistry and Forensic Science jest 150 osób i jestem jedyna mówiąca z zagranicznym akcentem. W pierwszym semestrze mamy sześć modułów:

 • Chemical Principles
 • Organic Structures and Functional Groups
 • Introduction to Forensic Science
 • Chemistry Practical Parts A
 • Maths for Chemists
 • Analysing the English Legal System

Wszystkie z nich są obowiązkowe. Materiały do nauki, zadania oraz nagrania z wykładów możemy znaleźć na platformie on-line, która zdecydowanie ułatwia naukę. Do tej pory materiał uwzględnia podstawową wiedzę chemiczną: układ okresowy, budowę cząsteczek, struktury i reakcje z chemii organicznej – jest to głównie powtórzenie i rozwinięcie niektórych tematów z liceum. Nowością jest dla mnie moduł “Forensic Science”, który poświęcony jest analizie dowodów z miejsca zbrodni. Przez ostatnie dwa tygodnie przygotowaliśmy prezentacje w grupach na temat rozpoznawania narkotyków, trucizn i broni oraz zbierania odcisków palców. 

W ciągu tygodnia mamy różne zajęcia, łącznie ok 20 godzin. Mój plan jest taki sam każdego tygodnia z niewielkimi zmianami. Zajęcia mamy w sześciu budynkach, a między zajęciami jest 10 minut przerwy, które wystarczają, żeby przemieszczać się pomiędzy nimi. Nasze zajęcia to:

 • Lecture – 9 godzin tygodniowo

Są to zwykłe wykłady trwające 50 minut, na których obecność nie jest obowiązkowa, jednak lepiej ich nie omijać. Jeżeli jednak nie możemy przyjść, każdy z wykładów jest nagrywany i możemy go obejrzeć tego samego lub następnego dnia.

 • Workshop – 2 godziny tygodniowo

Są to zajęcia w grupach, w których tworzymy różne projekty zwykle z dłuższym terminem, może być to plakat, gra, prezentacja…

 • Tutorial – 1 godzina tygodniowo

W trakcie tej godziny omawiamy wspólnie pytania, na które każdy musi wcześniej samodzielnie odpowiedzieć.

 • Practical – 4 godziny tygodniowo

Co tydzień w każdą środę mam cztery godziny zajęć w laboratorium, podczas których każdy indywidualnie przeprowadza eksperyment chemiczny wyznaczony dla swojej grupy. Z każdego eksperymentu dostajemy trzy oceny. Pierwsza jest z zadań on-line, na które musimy odpowiedzieć przed eksperymentem, żeby móc zostać dopuszczonym do części praktycznej. Zadania te mają na celu przygotować nas do eksperymentu i ułatwić jego zrozumienie. Przeprowadzany eksperyment oceniany jest przez osobę nadzorującą – studenta ze starszego roku. Zwykle jest to A lub B za drobne pomyłki. Trzecią ocenę stanowi raport zawierający dane, obliczenia i wnioski. Każdy z eksperymentów ma nas nauczyć posługiwać się różnymi przyrządami i technikami. W tym semestrze jest to: chromatografia, krystalizacja, destylacja, miareczkowanie, ekstrakcja chlorofilu, hydroliza oraz spektroskopia.

 • Problem Class – 2 godziny tygodniowo

Podczas tych zajęć rozwiązujemy zadania w grupach i w każdej chwili możemy poprosić wykładowcę o pomoc.

 • Drop in Session – 1 godzina tygodniowo

Jest to dodatkowa godzina matematyki uzupełniająca wiedzę.

Nauka indywidualna, podejście do studenta i praca po studiach

Sama nauka i przygotowanie do zajęć nie zajmuje zbyt wiele czasu, tygodniowo powinno się poświęcić około 15 godzin, co razem z zajęciami daje średnio 5 godzin dziennie. Z każdego modułu jest około trzech książek, które w większości można wypożyczyć z biblioteki, jednak lepiej jest to zrobić jak najszybciej, ponieważ niektórych jest za mało – dla mnie zabrakło dwóch z prawa. 

Wszyscy z wydziału, zarówno studenci jak i wykładowcy są niezwykle otwarci i mili. Jest wiele osób, do których możesz się zwrócić z problemem dotyczącym materiału, a także twojego prywatnego życia, np. pracy czy mieszkania. 

Praca po tym kierunku zazwyczaj związana jest z laboratorium i analizą chemiczną różnych substancji, także tych pobranych z miejsca zbrodni. Jednak dyplom w zakresie chemii to także świadectwo, że posiadasz cechy potrzebne w innych zawodach, takie jak analityczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów oraz wygłaszania przemówień, ponieważ niektórzy chemicy sądowi proszeni są o przedstawianie dowodów w sądzie.

Podsumowując…

Jeżeli zastanawiasz się, czy studiować chemię na University of Leicester, to serdecznie polecam i zachęcam do wyjazdu. Chemistry with Forensic Science to kierunek dla osób, które nie boją się laboratorium i “wkuwania” po nocach wzorów chemicznych. Jego zaletami są urozmaicone zajęcia i tematy, możliwość rocznego wyjazdu za granicę lub płatnego stażu w firmie. Dostępne są zarówno kierunki 3-letnie jak i 4-letnie i każdy, kto zamierza studiować chemię, znajdzie tutaj idealny kierunek dla siebie.

A nawet jeśli nie interesuje Cię mój uniwersytet, Smart Prospects na pewno pomoże znaleźć Ci najlepszą uczelnię odpowiadającą Twoim wymaganiam i predyspozycjom. Wystarczy, że założysz konto w Panelu Aplikanta na ich stronie i będziesz postępować z dalszymi wskazówkami. Ja też przez to przechodziłam i nie żałuję tego ani trochę!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐