Rozmowa kwalifikacyjna (cz. I) na studia medyczne w Wielkiej Brytanii

Rozmowa kwalifikacyjna (cz. I) na studia medyczne w Wielkiej Brytanii

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • kiedy należy do niej podejść,
  • w jakich warunkach przeprowadzane jest interview na studia medyczne w Anglii,
  • jak najlepiej poradzić sobie w dniu rozmowy kwalifikacyjnej w Wielkiej Brytanii.

Jeśli pomyślnie przejdziesz przez selekcje na podstawie Twoich wyników UKCAT/BMAT lub GAMSAT oraz academic i non-academic osiągnięć, możesz spodziewać się zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną (interview). Dowiesz się o nim najczęściej za pośrednictwem e-maila ze szkoły.

Termin interview

W zależności od uczelni, zaproszenia na interview możemy spodziewać się w okresie od końca listopada do połowy marca.Często, w e-mailu od uczelni będzie podany link, który przekieruje Cię do portalu aplikanta, w którym będziesz mógł/mogła zobaczyć dostępne daty i godziny rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki temu, będziesz miał/a możliwość wyboru dogodnego dla Ciebie terminu. Miej na uwadze, że przeważnie takie e-maile wysyłane są w tym samym czasie do wszystkich kandydatów zaproszonych na rozmowę, a więc terminy spotkań będą szybko rezerwowane. Nie zastanawiaj się więc za długo nad potwierdzeniem terminu. Niekiedy, szkoły nie dają Ci wyboru i w zaproszeniu na rozmowę, będziesz powiadomiony o dacie i godzinie.

Niestety ciężko jest zmienić termin rozmowy. Zazwyczaj jest to możliwe tylko w skrajnych przypadkach (wypadek, śmierć w rodzinie). Jeśli wiesz, że w jakimś terminie w okresie listopad – marzec roku Twojej aplikacji, wyjeżdżasz, poinformuj o tym uczelnie jeszcze zanim zaproszą Cię na rozmowę. Wtedy jest możliwe, że dostosują się do Ciebie i dadzą Ci dogodną opcje wybrania terminu.

Kto i gdzie?

Rozmowę z Tobą prowadzać będzie komisja. W skład komisji mogą wchodzić nauczyciele akademiccy, lekarze, pielęgniarki, inni pracownicy służby zdrowia, obecni studenci, a nawet aktorzy!

Rozmowy prowadzone są zazwyczaj na campusie danego uniwersytetu. Niemożliwa jest rozmowa przez Skype czy telefon – przygotuj się więc na podróżowanie!

Format rozmowy kwalifikacyjnej

Istnieje kilka rodzajów rozmów kwalifikacyjnych:

  • Panel
  • Multiple Mini Interviews (MMI)
  • Panel + grupowa dyskusja

O rodzaju rozmowy kwalifikacyjnej dowiesz się ze strony danego uniwersytetu oraz z e-malia zapraszającego Cię na rozmowę. Format rozmowy kwalifikacyjnej, który obecnie jest zdecydowanie najczęstszą formą interview do medycznych szkół w Wielkiej Brytanii to MMI.

Rozmowa typu Panel i Group Discussion

Panel używany jest przez kilka uniwersytetów w UK, np. Hull and York, Southampton oraz Brighton. Zazwyczaj jest to rozmowa pomiędzy Tobą a komisją (min. 2 osoby). Trwa ona zazwyczaj 15 – 20 minut.

Dyskusja natomiast prowadzona jest pomiędzy Tobą, a innymi kandydatami. Jest ona obserwowana przez komisje. Trwa zazwyczaj minimum 10 minut do pół godziny. Przy dyskusji grupowej, kandydaci muszą wyrazić swoje opinie i poglądy na dany temat (podany na początku dyskusji). Często, aspirujący studenci mają za zadanie rozwiązać jakiś problem, a więc dyskusja będzie składała się z wymiany nie tyle co poglądów ale pomysłów i rozwiązań.

MMI

Format ten używany jest przez większość uniwersytetów w UK, np. Keele, Leicester, Liverpool, Manchester, Aberdeen, Durham.

Rozmowa składa się z kilku stacji. Zazwyczaj jest ich minimum 7. Przeważnie w każdej stacji znajduje się jeden członek komisji (w zależności od typu stacji i zadania, które masz do wykonania, czasem znajduje się w niej dodatkowa osoba). Przed wejściem do każdej stacji znajduje się instrukcja w formacie A4, będzie na niej krótki opis tego, co czeka Cię za drzwiami lub parawanem.

Czas na przeczytanie instrukcji to zazwyczaj 2 minuty, po czym usłyszysz gong, dzwon lub inny rodzaj “alarmu”. Następnie wchodzisz do środka, gdzie masz przeważnie 7 minut na pokazanie się z jak najlepszej strony i wykonanie zadania, odpowiedzenie na pytania.

Jak sobie wyobrażasz, interview MMI trwa ponad godzinę, ale uwierz mi, ani się nie obejrzysz, a już będziesz po!

Przygotowania

Czas na przygotowanie do interview jest kwestią dowolną i indywidualną. Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że potencjalne zaproszenie otrzymasz w okresie jesiennym/zimowym klasy maturalnej. Bieżąca nauka i przygotowania do matury będą Twoim priorytetem (przecież musisz otrzymać jak najlepsze oceny, by móc dostać się na wymarzone studia). Dlatego też, jeśli w kwestii interview chcesz mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, nie czekaj na otrzymanie zaproszenia, ale zacznij przygotowania zaraz po wysłaniu aplikacji przez UCAS. Nie sądzę, byś znalazł/a na to czas codziennie (będzie to zbyteczne), ale miej na uwadze by w swoim tygodniowym grafiku znaleźć czas na powtórkę i naukę zagadnień związanych z rozmową kwalifikacyjną. Bliżej terminu rozmowy, ważne jest byś spróbował/a mierzyć czas swoich wypowiedzi. Jak wiesz każda stacja ma około 7 minut, a w każdej ze stacji przeważnie są trzy pytania. Dlatego Twoje wypowiedzi powinny być konkretne, zwięzłe – a co najważniejsze – na temat.

Warto jest również poćwiczyć wypowiadanie się przed lustrem lub jeszcze lepiej, przed członkiem rodziny, znajomym. Niech obiektywnie ocenią zwięzłość i atrakcyjność Twoich wypowiedzi.

Przygotowaniach zwróć raczej uwagę na całokształt niż na ‘wkuwanie’ na pamięć fraz, które z niemal 100% pewnością pojawią się na rozmowie (np. pytania związane wyborem kierunku). Każdy chce wypaść jak najlepiej, ale recytując z pamięci odpowiedź na nie jako “osobiste” pytanie wywrze na komisji negatywne wrażenie. Przemyśl więc powody dla których chcesz zostać lekarzem i staraj się za każdym razem odpowiedzieć na to pytanie inaczej, mając na uwadze swoje osobiste motywy aplikacji na studia.

Zagadnienia na rozmowę

Jako, że jest to temat rzeka, bardziej szczegółowe opisy zagadnień (oraz porady) znajdziesz w osobnym artykule. Na początek, abyś miał/a wstępny zarys, zdradzę, że dotyczą one:

  • Twojej osoby (wybór kariery, szkoły, ścieżki edukacyjnej i co ważniejsze osobowość, cechy charakteru),
  • Insight into profession (czy wiesz jak wygląda zawód lekarza; jakie są implikacje wyboru tej, a nie innej ścieżki zawodowej, czyli plusy i minusy pracy w służbie zdrowia; jaki powinien być dobry lekarz; jaki rodzaj opieki powinien otrzymać pacjent)
  • Brytyjskiej służby zdrowia – National Health Service – NHS  (historia powstania i ważne wydarzenia, bieżące problemy)
  • Moralności i etyki (pojęcia i opinie dotyczące kluczowych konceptów moralnych związanych z pracą lekarza, profesjonalizmem oraz medycyną)
  • Personal Statement (pytania mogą dotyczyć wszystkiego tego co umieściłeś/aś w swoim Personalu – przypomnij sobie co robiłeś/aś i co ciekawego zaobserwowałeś/aś podczas praktyk czy wolontariatu, wyszukaj podstawowe informacje o chorobie o której wspomniałeś/aś w Personalu itp.)
  • Praktycznych zadań (obliczenia matematyczne, rozwiązywanie problemów, dyskusja z członkiem komisji, interakcja z aktorem, stacje z nagraniem video)
  • Inne (artykuły, wiedza ze świata nauki/medycyny/opieki zdrowotnej (możesz być zapytany o omówienie artykułu który ostatnio czytałeś/aś; jak również możesz być zapytany o specyficzne zagadnienie, związane z ‘głośnym’ w świecie medycyny/służby zdrowia tematem, np. e- papierosy)

Praktyczne porady z własnego doświadczenia

  • Stres – jeśli jesteś taki/a jak większość aplikantów na medycynę, w miarę zbliżania się daty interview, Twój poziom stresu znacznie wzrośnie. Jest to oczywiście naturalne. Przecież nie wiesz dokładnie czego możesz się spodziewać oraz jak wypadniesz, a od tego, jak się zaprezentujesz zależy niejako Twoja przyszłość. Stres zminimalizuje jednak, jeśli przygotowania zaczniesz odpowiednio wcześniej, jeszcze przed otrzymaniem zaproszenia na rozmowę. Radzę jednak, zakończyć wszelkie przygotowania i powtórki, najpóźniej dwa dni przed rozmową. Jako, że potencjalnych zagadnień i rzeczy, które mogą się pojawić jest nieskończenie wiele, powtarzanie do ostatniej minuty doda Tobie sporo dodatkowego stresuZamiast tego, wieczór przed rozmową spędź w gronie przyjaciół, rodziny (może to jednak być niemożliwe z uwagi na lokalizację rozmowy i Twój przelot za granicę). Idź więc na dobrą kolację, wypij lampkę wina (lampkę – uważaj z ilością!) lub zrób cokolwiek innego, co Cię zrelaksuje i pozwoli odwrócić Twoją uwagę od wydarzeń dnia jutrzejszego. Dobrym pomysłem jest spacer po mieście, w którym potencjalnie będziesz studiował/a. Pozwoli to Tobie nie tylko na miłe spędzenie wieczoru, ale również pomoże w podjęciu decyzji czy akurat w tym miejscu chciałbyś/chciałabyś spędzić kilka kolejnych lat swojego życia.
  • Logistyka – większość kandydatów, którzy aplikują za pośrednictwem Smart Prospects, będzie musiała dotrzeć do UK z Polski. Odpowiednio zaplanuj więc swoją podróż pod względem logistycznym. Jeśli mam tu coś poradzić, to najlepiej dotrzeć do danego miasta dzień/ najpóźniej wieczór przed planowanym dniem rozmowy. Oszczędzi to Tobie stresu związanego z potencjalnym spóźnieniem, ale również pozwoli na odpoczynek i relaks po podróży. Warto również zainwestować w nocleg blisko miejsca, w którym odbywać będzie się Twoje interview – tak by oszczędzić sobie stresu.
  • Ubiór – ubiór musi być elegancki i profesjonalny. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musisz przyjść pod krawatem, lub jeśli jesteś kobietą że musisz założyć czarną spódnice i białą koszulę. Jeśli chcesz – załóż. Jednak mile widziane są również beże, granaty i inne neutrale kolory – oby tylko był to profesjonalny ubiór (a więc, nie jeansy, legginsy czy zwykłe topy). Ważne jest, byś w tym, co założysz czuł/a się wygodnie. Nie zakładaj więc nowo zakupionego obuwia, które potencjalnie może Cię obcierać – nie pomoże to w Twoim samopoczuciu i przysporzy tylko stresu i… bólu, a więc negatywnie wpłynie na Twoje wystąpienie przed komisją. Uwaga dla Pań: spódnica nie powinna być za krótka, raczej buty na niższym obcasie (lub płaskie), makijaż skromny, ubiór niewyzywający. Dodatkowo, lepiej ubrać się na tzw. “cebulkę”. W niektórych lokalizacjach może być zimno (ja jedną ze swoich rozmów miałam w krypcie katedry – było zimno!).
  • Odpowiedzi na pytania personalne – przykłady, przykłady i jeszcze raz przykłady! Każde zdanie poprzyj co najmniej dwoma zdaniami opisu sytuacji w której się znalazłeś/aś i krótkiej refleksji. Np. jeśli powiesz, że jesteś osobą z ogromnym poczuciem odpowiedzialności, podaj przykład sytuacji ze swojego życia, która niejako udowodni Twoją wypowiedź.

Skoro zapoznałeś/aś się już z podstawowymi zagadnieniami dot. rozmowy kwalifikacyjnej na studia medyczne w Wielkiej Brytanii, koniecznie przejdź do drugiej części tego artykułu!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Jak opłacić i wysłać podanie UCAS na studia w UK?

Masz już gotowy personal statement? Dowiedz się ile kosztuje wysłanie aplikacji UCAS oraz jak i kiedy opłacić aplikację na studia w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐