Medyczny personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Medyczny personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • kiedy i jak należy zabrać się za pisanie pracy oraz jak skorzystać z pomocy Smart Prospects,
  • co należy zawrzeć w medycznym personal’u, a czego unikać,
  • jakie są słowa klucze, niezbędne do stworzenia dobrego personal statement na studia medyczne w UK.

Jak już z pewnością wieszPersonal Statement (PS) jest nieodzowną częścią aplikacji do brytyjskich uczelni. Sama potrzeba napisania PS powoduje, że u wielu kandydatów na studia, włos staje dęba. Zupełnie niepotrzebnie! PS jest świetną okazją do przedstawienia siebie w pozytywnym świetle oraz do wyróżnienia się z tłumu, a przez to umocnienia swojej pozycji jako aplikanta.

W artykule tym mam zamiar skupić się typowo na PS związanym z kierunkami medycznymi (lekarski, stomatologia i weterynaria).  Jednak zasady jego pisania, takie jak ilość znaków pozostają takie same, jak dla wszystkich innych kierunków.

Specyfikacja medycznego PSa

Personal statement jest szansą na wykazanie naszej pracy i zaangażowania włożonych w aplikacje do szkoły medycznej. Jest to szczególnie ważne, gdyż Twoja przyszła profesja wymaga ciągłych poświęceń i gotowości do ciężkiej pracy. Wiąże się to również z odpowiednim uzasadnieniem Twojej decyzji związanej ze studiami medycznymi. Istota tej decyzji będzie przecież motywować nas do działania w trakcie studiów, a potem i po nich. Oprócz tego, medycyna jest kierunkiem profesjonalnym, gdzie pewne cechy charakteru oraz wartości są nie tylko pożądane, ale wymagane już od osoby, która aplikuje na ten kierunek. PS jest pierwszą “odsłoną” naszej osobowości (drugą będzie rozmowa kwalifikacyjna). Na jego podstawie, komisja rekrutacyjna zdecyduje, czy kandydat na poważnie myśli o karierze lekarza i czy się po prostu nadaje jako osoba.

Czy ktoś to w ogóle czyta?

Odpowiedź jest krótka: TAK. Jednak zdecydowana większość szkół medycznych czyta PS dopiero wtedy, gdy kandydat spełnia wymogi: a) ocen b) egzaminacyjne (UKCAT/BMAT/GAMSAT). Dopiero po tym, PS jest wnikliwie czytany i wpływa na decyzje komisji rekrutacyjnej dotyczące tego, kogo z osób aplikujących zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Oceny i egzaminy to podstawa, ale osobiście znam osoby, które w tych aspektach aplikacji odniosły nie tylko wymagane, a wybitne wyniki, a nie otrzymały żadnego zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną z racji źle napisanego PS.

Osoba z admissions team na moim uniwersytecie, poinformowała mnie, że taki PS jest czytany co najmniej dwa razy, przez dwie różne osoby z komisji rekrutacyjnej. Ma to zapewne na celu uchronienie kandydata przed uprzedzeniami ze strony komisji, ale również, zwiększenie szansy na wnikliwsze przeczytanie danego PS. 

WAŻNE: Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, przeczytaj swój PS. Niemalże na pewno, osoba z komisji będzie miała przed sobą Twój PS i będzie zadawała pytania z niego związane. Może tu chodzić dosłownie o wszystko: o Twoje cechy charakteru, doświadczenia zawodowe, wolontariat, zajęcia dodatkowe, sytuacje które opisałeś, ale również o choroby o których wspomniałeś (jeśli np. wspomnisz, że pracowałeś z ludźmi o cierpiącymi na chorobę Alzheimera, to upewnij się, żeby znać chociaż podstawowe informacje o tej chorobie).

Kiedy zacząć?

Termin wysłania aplikacji do szkół medycznych upływa 15 października roku poprzedzającego rok akademicki, w którym chcemy zacząć studia. Pomimo tego, że pisanie PS jest kwestią indywidualną każdej osoby, powszechnie uważa się, że im wcześniej tym lepiej. Również, jeśli w aplikacji pomaga Ci Smart Prospects, muszą oni mieć czas na dokładne sprawdzenie i przeanalizowanie Twojego PS przed jego wysłaniem. Wiąże się to z sugestiami z ich strony oraz ewentualnymi poprawkami. Ma to na celu zwiększenie szansy na sukces Twojej aplikacji.

Moja sugestia to zabrać się do pisania PS najpóźniej w okresie wiosenno-letnim roku poprzedzającego rok rozpoczęcia studiów. Napisany PS pokaż kilku osobom z bliskiego otoczenia (rodzina, przyjaciele, nauczyciele). Często to właśnie inni wychwycą w Twojej napisanej pracy niezgodności lub doradzą jak inaczej dobrać słowa, by istota tego, co chcemy przekazać, była bardziej zrozumiała.

Dodatkowo, limit znaków spowoduje, że zapewne co najmniej kilka razy będziesz zmieniać koncepcje naszego PS, a to zajmie Ci sporo czasu.

Limit znaków

Limit znaków to 4,000 znaków (ze spacjami), umieszczonych w 47 liniach. Choć na pierwszy rzut oka jest to dużo, w rzeczywistości ilość tekstu wyniesie nieco ponad stronę A4, a my znajdziemy się w sytuacji, w której ciężko będzie nam opisać wszystko to, co chcielibyśmy aby komisja o nas wiedziała. Nie martw się więc o akapity. Jeśli nijak nie możesz zmieścić się w limicie znaków, nie stosuj ich. Admissions Team to rozumieją i nie punktują niżej za ich brak.

Personal statement możesz zacząć pisać w interaktywnym szablonie do PS, po który zgłosić możesz się w formularzu nr 2 w Panelu Aplikanta na tej stronie. To właśnie w tym szablonie, który zapisuje się w chmurze, znajdziesz wszystkie istotne wskazówki, rady czy informacje a także link do strony, dzięki której możesz sprawdzić, czy Twoja praca mieści się w limicie znaków i linijek.

Jak zacząć pisać?

Dobrze jest zacząć (i zakończyć) personal statement kilkoma przykuwającymi uwagę zdaniami. Może to być opis jakiejś niebanalnej sytuacji, która spowodowała, że zdecydowaliśmy się aplikować na medycynę. Jeśli jednak taka sytuacja nie przychodzi Ci do głowy, możesz zacząć od… czegokolwiek. Nie ma tu bowiem złotej reguły na to, od czego powinno się zacząć pisanie i jest to kwestia ściśle indywidualna. Wielu studentów zaczyna swój PS od opisu tego, kiedy podjęli decyzje  o aplikacji na studia medyczne i co na nią wpłynęło. Jest to na pewno jedna z ‘bezpieczniejszych dróg’ rozpoczęcia swojego PS. Natomiast, osobiście sugerowałabym by stać się nieco bardziej twórczym i pomyśleć o innym rozwiązaniu, gdyż liczy się pierwsze wrażenie.

Co zawrzeć w PSie?

  1. Powód dlaczego chcemy studiować medycynę i zostać lekarzem (lepiej skupić się na jednym, maksymalnie dwóch i je trochę rozpisać)
  2. Przykłady sytuacji ważnych dla naszego wyboru studiów lub uczących nas komunikacji z pacjentem/klientem lub zespołem oraz refleksje do nich
  3. Opis naszych zainteresowań (zajęcia dodatkowe) i co one nam dały, np. żeglarstwo – umiejętność pracy w zespole jak i też bycia leaderem; oraz udowodnienie tego, że poza medycyną mamy inne życie – ważne by rozładować stres i nie ‘wypalić się’ zawodowo
  4. Insight into profession – czy mamy pojęcie o tym, jak lekarz pracuje na co dzień; nasze obserwacje i spostrzeżenia dotyczące zawodu lekarza (czyli to, co widzieliśmy, o czym rozmawialiśmy z lekarzem podczas praktyk; co powinno, bądź nie powinno cechować lekarza + podaj przykład)
  5. Opis doświadczeń zawodowych i naszych spostrzeżeń, zachowań – umieścić w nim cechy charakteru z ‘słów kluczy’ (patrz poniżej)

*Jeśli w wolnych chwilach czytamy literaturę związaną z medycyną, można (choć nie jest to konieczne) o tym wspomnieć w Personalu. Pamiętajmy jednak wtedy by opisać co nam się w danej książce podobało i dlaczego, co nas zainspirowało lub na co spojrzeliśmy krytycznym okiem. Bądź przygotowany/a, że na rozmowie kwalifikacyjnej, z niemalże 100% pewnością będą pytać o tę książkę.

Czego nie zawierać w personal’u?

  1. Błędy językowe i gramatyczne, literówki;
  2. Wymienianie swoich cech, lub work experience wypisane po przecinku, bez poparcia ich jakimikolwiek przykładami lub własnymi przemyśleniami;
  3. Za dużo zdań zaczynających się od “I…”;
  4. Oszustwa czy plagiat (jeśli zostanie to wykryte, możesz pożegnać się z aplikacją na jakiekolwiek studia w Wielkiej Brytanii).

WAŻNE:  Pisząc PSa, zapisując swoje notatki (podczas praktyk i wolontariatu) czy opowiadając o czymś podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pamiętaj, by nie używać imion, nazwisk i innych informacji, które pozwoliłyby zidentyfikować opisywaną osobę. To byłoby złamanie ‘confidentiality’ i prawa osób do ich prywatności (lub tajemnicy lekarskiej). Aplikant taki będzie zapewne od razu odrzucony! Tak więc zamiast pisać pani Kowalska, napisz ‘an elderly lady’ albo ewentualnie, choć niekoniecznie ‘Mrs X’.

Słowa klucze w personal statement

Są to wyrażenia i cechy charakteru, które powinniśmy umieścić w naszym PS i o które często pytają na rozmowach kwalifikacyjnych. Miej na uwadze to, że poniższe przykłady mają tylko naświetlić Ci sytuacje.

W poszukiwaniu “słów kluczy” czytamy strony internetowe uczelni, na które chcemy aplikować. Przeważnie mają one opis, jakie cechy charakteru / osobowości / umiejętności itp. oczekuje się od kandydata. Po czym, w PS “udowadniamy”, że daną cechę posiadamy, poprzez przytoczenie przykładu z naszego życia lub work experience. Oczywiście zwracając uwagę na limit znaków, nie jesteśmy w stanie udowodnić każdej z wymienionych przez uczelnie cech – w personal’u skupmy się więc na kilku naszym zdaniem najważniejszych. Pamiętaj: tu nie chodzi o wypisanie listy swoich dobrych uczynków i cech charakteru, ale raczej o to, by dane wyrażenie poprzeć przykładem/dowodem lub głębszą analizą.

Najczęściej wymieniane przez uczelnie elementy to: motivated, good communicator, hard-working, having an insight into profession, professional, committed, organized, being able to prioritise, empathetic, compassionate, enthusiastic, caring, honest, non-judgmental, team worker, leader.

Objaśnienie niektórych słów kluczy

W Personalu poprzyj własnymi spostrzeżeniami (co zaobserwowałeś/aś podczas work experiece i dlaczego jest to ważne w pracy lekarza, w życiu pacjenta) lub przykładami z życia (udowodnij, że posiadasz daną cechę, np. good team worker – praca w fast foodzie, praca w zespole).

  • team work  – ważne, gdyż jako student i jako lekarz będziesz pracował/a w zespole i często to wspólnie z zespołem będziesz podejmował/a decyzje dotyczące danego pacjenta;
  • commitment  – zaangażowanie; w studia medyczne oraz w ciężką pracę po studiach w celu zmaksymalizowania szansy na dobro pacjenta oraz służby zdrowia;
  • compassion and empathy – czyli to czy jest w Tobie wewnętrzne współczucie dla cierpiących i chorych, czy jest w Tobie szczera chęć niesienia pomocy;
  • prioritising skills – w pracy lekarza będzie nawał zadań, musisz więc wiedzieć które zadanie jest ważne, a które ważniejsze (które musisz wykonać w pierwszej kolejności); uczelnie chcą by kandydat na studia wiedział co to znaczy, dlaczego i by podał przykład sytuacji, gdy musiał ustalić priorytety (np. praca w kawiarni – czy najpierw obsłużyć klienta, czy umyć brudny stół); nieważne jest tu czy odpowiednio wybrałeś kolejność zadań (tego jeszcze masz czas się nauczyć), ważne natomiast jest to jakimi argumentami się posłużyłeś/aś podczas podjęcia decyzji o ustaleniu priorytetów – objaśnij swój tok myślowy.

Personal dla kandydata spoza UK

Jeśli aplikujesz na uczelnie będąc jeszcze w Polsce, możesz (ale nie musisz) napisać kilka zdań o tym, dlaczego zdecydowałeś/aś się aplikować właśnie na brytyjską uczelnię. Staraj się nie skupiać na specyficznych i wyjątkowych cechach danego uniwersytetu (gdyż potencjalnie taki PS będzie czytany przez cztery uniwersytety medyczne, do których będziesz aplikować), ale bardziej na ogólnych cechach nauki w Wielkiej Brytanii, np. wczesny kontakt z pacjentem, system nauczania zbliżony do nauczania w krajach, które słyną z dobrej opieki zdrowotnej (np. Australia, USA), większe możliwości technologiczne, możliwość rozwoju (badania i projekty), itp.

Podsumowując…

Po prostu usiądź i zacznij pisać. Nie musisz od razu napisać całego PSa. Możesz (a nawet powinieneś/powinnaś) rozbić to na kilka “podejść”. Oczywiście daj sobie na to wszystko czas. Skup się tylko na pozytywach swojej osobowości, choć jeśli miałeś/aś w swoim życiu sytuacje, w której zmieniłeś/aś zdanie lub podejście do czegoś (na lepsze) też warto o tym wspomnieć, popierając to odpowiednią refleksją. Przede wszystkim do PSa należy podejść na spokojnie, bez pośpiechu i z odpowiednią refleksją.

W Internecie możesz znaleźć wiele przykładów PS, jednak pamiętaj, że nie wszystkie z nich są dobre. Pod żadnym warunkiem niczego nie kopiuj, oraz nie trzymaj się sztywno jakiejś struktury. Pozwól swoim myślą przelać się na ekran komputera, a potem jakoś to po swojemu zorganizuj. Wybierz kilka najbardziej poruszających lub interesujących przykładów ze swoich praktyk, doświadczeń i na nich się skup.

Ponadto, po więcej szczegółowych rad, wskazówek i informacji dot. odpowiednio napisanego personal statement, udaj się do szablonu do PS, po który zgłosić się możesz w Panelu Aplikanta na naszej stronie.

Ponadto, jeśli chcesz kontynuować lekturę dot. studiów medycznych w Wielkiej Brytanii, sprawdź następny artykuł, poruszający temat rozmowy kwalifikacyjnej.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Mieszkanie na studiach w UK – akademik czy prywatne mieszkanie?

Dowiedz się wszystkiego o prywatnym mieszkaniu na studiach w Wielkiej Brytanii a także o uczelnianych i prywatnych akademikach.
Czytaj więcej

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐