Studia magisterskie w Londynie - wrażenia Asi, studentki Queen Mary - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects
Asia
Queen Mary University of London
Banking & Finance MSc

Studia magisterskie w Londynie

wrażenia Asi, studentki Queen Mary

Cześć, Mam na imię Joanna i mam 25 lat. Studiuję na uczelni Queen Mary, Univeristy of London kierunek Bankowość i Finanse. Obecnie jestem studentką pierwszego roku drugiego stopnia w trybie zaocznym (part-time).

Dlaczego wybrałam Queen Mary w Londynie?

Przeprowadziłam się do Londynu około 1.5 roku temu. Mając ukończony licencjat z Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, na kierunku Zarządzanie, udało mi się dostać ciekawą pracę w małej londyskiej firmie. W ciągu ostatniego roku dostałam dwa awanse i obecnie pracuję na pozycji Project Managera.

Mimo tego, zawsze chciałam pracować w banku inwestycyjnych, dlatego też postanowiłam pójść na bardziej ścisły kierunek na studia drugiego stopnia i wybrałam finanse i bankowość. Uważam, że nie ma lepszego miejsca na świecie, aby uczyć się o finansach w jednym z najbardziej znanych centrów finansowych.

Chcąc utrzymać moją obecną pracę i zdobyć cenne kwalifikacje ograniczyłam się wyboru uczelni w Londynie. Londyn oferuje mnóstwo miejsc pracy po zakończeniu studiów jak i również to tutaj znajdują się najlepsze uczelnie.

Podczas wyboru uniwersytetu kierowałam się rankingiem uczelni. Queen Mary, znajduje się na 15 miejscu według rankingu Times Higher Education World University Rankings 2016-2017, a według dziedziny nauki, jest na 17 miejscu w rankingu wg The Complete University Quide. Wszystko ma swoje plusy jak i minusy. Jeśli chodzi o kierunek finanse, jest to bardzo popularny kurs w Anglii i zarazem bardzo kosztowny. Wszystkie londyńskie uczelnie mają bardzo wysokie czesne. Topowe uczelnie takie jak LSE (£25,944), Imperial College of London (£32,500), Cass Business School (£27,000 ) czy King’s College (£25,950) oferują znacznie droższe studia w porównaniu do Queen Mary (£16,500), Pamiętajcie, że pożyczkę studencką można wziąć do £10,000 na rok. Większość z tych uczelni ponadto nie posiada w ofercie studiów zaocznych. Tak więc wyboru dokonałam na podstawie: rankingu, wysokości czesnego, możliwości studiowania w trybie zaocznym i lokalizacji. 

Kilka słów o studiowaniu

Quenn Mary jest jednym z 18 uczelni należących do grupy University of London, co oferuje z kolei dostęp do wielu dodatkowych źródeł, informacji, bibliotek, eventów, konferencji i pozawala na budowanie większej sieci znajomości.

Ponadto uczelnia oferuje zrobienie wielu dodatkowych kwalifikacji, zarejestrowanie i podejście do renomowanych egzaminów. Queen Mary, jako jedna z nielicznych uczelni, oferuje całodobowy dostęp do platformy Bloomberg, która jest świetna bazą danych, a podczas dodatkowych zajęć z Finance Trading Programme, można nabyć prawdziwych umiejętności potrzebnych w przyszłej pracy. Dostęp do programu Xtrader pozwala na zbudowanie historii przeprowadzonych transakcji na spreadach, co pozwoli na zwiększenie swoich szans na rozmowie kwalifikacyjnej i uzyskania lepszej pracy.

Możliwości

Nasza uczelnia pozwala wykazać się wiedzą w sposób praktyczny, poprzez uczestnictwo w kole QUMMIFF.

QUMMIF ma na celu nauczyć uczestników koła jak inwestować, zarządzać funduszami, prowadzić analizę i badania oraz zarządzać portfoliem. Uczelnia oferuje pomoc w zakresie kariery, pisania CV i listu motywacyjnego, do którego jest wyznaczona specjalny dział, który pomaga uzyskać staże i pracę a także organizuje wiele ciekawych konferencji i spotkań.

Uczelnia korzysta z platformy QMPlus, przez którą można doszukać się wielu informacji na temat kursu, ocen, przedłużać pozycje wypożyczonych książek oraz mieć dostęp do swoich modułów. Dużą zaletą uczelnie jest międzynarodowość. Na moim kierunku jest więcej osób z poza Europy niż rodowitych Brytyjczyków. To pozwala na budowanie sieci znajomych z ludźmi z całego świata. Dodatkowo sam w sobie Londyn jest świetnym miastem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie co pokocha i gdzie może realizować swoje pasje i poznawać niezwykłych ludzi.

Krótko o studiach zaocznych

Studiowanie zaoczne ma jednak swoje słabe strony.

Każdy student ma do wyboru 3 przedmioty, które musi zrealizować w semestrze B. Jednakże uczelnia oferuje pełny wybór tylko studentom dziennym. Zajęć, które odbywają się w trybie wieczorowym jest niewiele, co uniemożliwia wybór modułów, które nas bardziej interesują. Ponadto jest ciężko pogodzić pracę, zajęcia i wziąć udział we wszystkich interesujących kołach.

Zaletą jest to, iż ma się 4 semestry, podczas których można się skupić na obowiązkowych przedmiotach i wybrać jeden dodatkowy na każdy semestr. Osobiście uważam, że uczelnia powinna popracować nad usprawnieniem przepływu informacji. Informacje o egzaminach, godzinach zajęć i inne zazwyczaj pojawiają się znacznie krótko przed ich wystąpieniem, co uniemożliwia wczesne planowanie. Nie każdy pracodawca oferuje dni wolne od pracy przeznaczone na egzaminy. Ja osobiście muszę poświecić swoje dni wakacji, aby być obecną na egzaminach.

Zajęcia są rozłożone często 3-4 razy w tygodniu, więc na uczelni trzeba być prawie codziennie i niestety studenci zaoczni nie mają możliwości wyrobienia sobie zniżkowej karty Oyster.

Jeśli chodzi o egzaminy to są one zaplanowane również w ciągu dnia, wiec aby przyjść na egzamin trzeba wziąć dzień wolny od pracy. Wiele firm, zwłaszcza banki, oferuje studentom zaocznym dodatkowe płatne 5 dni wolnego oraz każdy dzień egzaminacyjny również jest wolny. Nie jest to jednak wymaganie od rządu, także proponowałabym to sprawdzić z pracodawca.

Na koniec chciałabym również podkreślić, że mieszkanie w Londynie jest drogie. Ciężko jest znaleźć pokój w cenie około £600. Do tego dochodzą opłaty, wydatki na życie, książki i podróże. To wszystko kosztuje lekko ponad £1300 na miesiąc.

Podsumowując…

Uważam, że studiowanie w Anglii, zwłaszcza w Londynie jest inwestycją, która zwróci się szybciej niż w Polsce. Jeśli ktoś marzy o karierze w Bankowości, to Londyn powinien być pierwszym wyborem. Nie ograniczałabym się tylko do polskich uczelni, które nawet nie posiadają dostępu do Bloomberg. Polecam studiowanie w Anglii, ponieważ można uzyskać dyplom rozpoznawalny na całym świecie, nauczyć się rzeczy praktycznych, zamiast czytać zbędne tomowe lektury a ponadto poznać niezwykłych ludzi i kultury z całego świata. Masz to zagwarantowane, jeśli wybierzesz uczelnię w Londynie. 

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Akademik czy mieszkanie? – czyli jak pozbyć się dylematu przed studiami w Wielkiej Brytanii

Sprawdź jak pozbyć się dylematu odnośnie rodzaju zakwaterowania na studiach w Wielkiej Brytanii przed ich rozpoczęciem.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐