Dlaczego list motywacyjny jest taki ważny?

W tym artykule dowiesz się:

• czym jest personal statement,
  • jak i do czego jest wykorzystywany,
  • jak napisać go tak, aby zapewnić sobie sukces.

W procesie rekrutacji na studia w UK, w przypadku polskich licealistów uniwersytety brytyjskie podejmują decyzje przyznania oferty studiowania na danym kierunku z reguły wyłącznie na podstawie listu motywacyjnego, referencji oraz ‘obietnicy’ zdania matury na wymaganym poziomie. Tylko niektóre uczelnie zapraszają kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną, w trakcie której mogą przekonać się o kompetencji kandydata. Dlatego też Twój list motywacyjny jest kluczowy dla komisji rekrutacyjnej i musi zostać napisany bardzo porządnie. Oczywiście w tym, jaki we wszystkich innych etapach rekrutacji możesz liczyć na pełne, bezpłatne i bezwarunkowe wsparcie Smart Prospects. W tym artykule pomożemy Ci zrozumieć podstawowe aspekty dotyczące listu motywacyjnego i podpowiemy jak dobrze go napisać.

W jaki sposób wykorzystywany jest list motywacyjny?

Uczelnie będą rozpatrywały Twoją aplikację całościowo, biorąc pod uwagę przewidywane wyniki z matur, jak i personal statement oraz referencje. Jeśli kierunek, na który aplikujesz, wymaga egzaminu wstępnego, wyniki, jakie uzyskasz, również będą miały znaczenie. W całym tym procesie personal statement jest nie tylko koniecznością, ale również wielką szansą.

Pismo to jest Twoją wizytówką edukacyjną, daje możliwość pokazania swojego entuzjazmu, potencjału i gotowości do podjęcia studiów na danym kierunku. Im większa konkurencja, tym bardziej decydującym czynnikiem będzie Twój list motywacyjny (szczególnie, jeśli rozważane są aplikacje dwóch kandydatów z podobnymi osiągnięciami akademickimi).

Jeśli otrzymałeś ofertę i uzyskałeś takie wyniki egzaminów, jakich od Ciebie wymagano, masz zagwarantowane miejsce na uczelni. Jednak jeśli nie udało Ci się spełnić wszystkich warunków, przemyślany list motywacyjny może odegrać ogromną rolę i zmienić decyzję uczelni na Twoją korzyść.

Pisząc personal statement, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które opisaliśmy poniżej.

Skorzystaj z dostępnych wskazówek!

Największym wyzwaniem będzie przejście tak zwanego syndromu pustej kartki. Napisaliśmy o tym osobny artykuł, który możesz znaleźć tutaj. W dodatku ważne jest, aby unikać często powtarzających się, prostych błędów. Najważniejsze, najczęściej powtarzające się błędy opisaliśmy tutaj. Szczegółowe wskazówki krok po kroku jak napisać świetny list motywacyjny znajdziesz w naszych interaktywnych szablonach, które dodatkowo zostaną przez nas sprawdzone przed wysłaniem do uczelni. Oczywiście wszystko to jest u nas całkowicie bezpłatne i bezwarunkowe! Dzięki takiemu wsparciu, możesz napisać doskonały list i pokazać swoje zaangażowanie oraz upór w dążeniu do otrzymania miejsca na danej uczelni.

Pokaż, że jesteś świetnym kandydatem

Personal statement jest z reguły jedyną szansą, aby komisja usłyszała Twój głos przed podjęciem decyzji. Drugą taką możliwość możesz mieć jedynie wówczas, gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną (jednak tylko nieliczne uczelnie przeprowadzają takie rozmowy). Dlatego warto wykazać się dojrzałością, energią, przygotowaniem i powagą już na poziomie personal statement.

Zadecyduj, o czym będziesz rozmawiać

Jak już zostało wspomniane wcześniej, niektóre uczelnie przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne (możliwe do odbycia przez Skype lub telefon, jeśli nie możesz stawić się osobiście). Gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, najprawdopodobniej będziesz musiał odpowiedzieć na pytania związane z zagadnieniami, które poruszyłeś w swoim personal statement. Jeśli chcesz dowiedzieć się czego spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej, przeczytaj ten artykuł. Pamiętaj, że dobrze zaplanowany i przemyślany list motywacyjny znacznie ułatwi Ci całe zadanie. Zapraszamy na konsultacje i do wspólnej pracy nad sukcesem Twojej aplikacji!

Inne przydatne artykuły

WAŻNA INFORMACJA!
Z powodu rekordowej ilości aplikacji jakie napłynęły do nas w tym roku i aby upewnić się że nasi aplikanci dostają wsparcie najwyższej jakości, w okresie od 10 do 15 stycznia przestajemy przyjmować Personal Statements do sprawdzenia od osób, które nie posiadają konta UCAS z naszym buzzword .

Nadal przyjmujemy nowych aplikantów, lecz tylko tych którzy mają swoje Personal Statements i referencje gotowe do wysłania i uzyskają od nas wcześniejszą akceptacje prze e-mail.

Nasz buzzword i automatyczna możliwość zostania naszym aplikantem zostaną odblokowana 15 stycznia po godzinie 18 czasu brytyjskiego.

Osoby, które nie zdążą w pierwszym terminie wciąż mogą liczyć na naszą pomoc w aplikacji na późniejszy termin.
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2017 roku
trwa do 30/06/2017!
Otrzymaj wsparcie typu 'PREMIUM' oraz dostęp do pełnej zawartości portalu całkowicie bezpłatnie!
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2018 roku
rozpoczęta!
Aplikuj z nami na najlepsze brytyjskie uniwersytety