Warning: Narrowing occurred during type inference of ZEND_FETCH_DIM_RW. Please file a bug report on https://github.com/php/php-src/issues in /home/klient.dhosting.pl/smartprospe/sp.edu.pl/public_html/wp-content/plugins/ajax-search-pro/includes/classes/search/class-asp-search-indextable.php on line 610
Studia muzyczne w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia muzyczne w Wielkiej Brytanii

Artykuł powstał dzięki współpracy z naszymi obecnymi studentami brytyjskich uczelni.

Klaudia

University of West London

Music Performance & Recording BA

Michał

De Montfort University

Audio & Recording Technology BA

Kamil

UAL

Sound Arts & Design BA

Edukacja muzyczna w Wielkiej Brytanii znacząco różni się od tej oferowanej w naszym rodzimym kraju – zarówno pod względem doboru modułów na danym kierunku studiów, jak i samego podejścia do studenta. W polskich Akademiach Muzycznych studenci kończą zajęcia późnym wieczorem, mają mnóstwo materiału do opracowania na kolejne wykłady, a pod koniec dnia nie wystarcza im czasu na najważniejsze – ćwiczenie gry na instrumencie. Ponadto kierunki typu inżynieria lub akustyka dźwięku są bardzo skupione na teorii, co w rezultacie nie przynosi szybkich efektów, bo zamiast rozwijać umiejętności poprzez naukę obsługi mikserów i innych urządzeń w studiu nagraniowym, studenci zakuwają tony wiedzy na kolokwia…

Jeżeli rozważasz studiowanie na kierunków muzycznych i interesuje Cię ich praktyczna bądź techniczna strona, to studia w Wielkiej Brytanii będą dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Akademie muzyczne cieszą się tu sporą popularnością, a ogromna ilość dostępnych kierunków i gatunków muzycznych sprawia, że przy wyborze miejsca na uczelni najważniejsza jest Twoja pasja i determinacja, niezależnie od tego, jaki jest Twój poziom doświadczenia lub ile punktów udało Ci się zdobyć na maturze. Bo tutaj liczysz się Ty i to, co chciał(a)byś osiągnąć decydując się na dalszą edukację.

Najpopularniejsze kierunki

Najpopularniejsze kierunki dotyczą głównie muzyki – jej tworzenia jak i przedstawiania. Są to przede wszystkim:

Music Performance & Recording/Technology

Na tym kierunku studenci nabywają nie tylko umiejętności występowania w zespole i solo, ale także uczą się kultury scenicznej i zasad, którymi rządzi się scena muzyczna. Duży nacisk kładzie się zarówno na ćwiczenie gry na instrumentach/śpiewu, jak i teorię oraz historię muzyki. Music Recording (używane wymiennie z Technology, w zależności od uczelni), oferuje moduły ukierunkowane na naukę obsługi studia nagraniowego, obróbki dźwięku, przygotowywania sceny do występu, a także pracy z dźwiękiem podczas koncertów.

Music Technology/Recording/Production

Bardzo obszerny kierunek, związany z szeroko pojętym tematem produkcji muzycznej. Obejmuje jej zarówno artystyczne jak i techniczne aspekty, a studenci tego kursu uczą się podstaw teorii muzyki, jak również pracy w studiu nagraniowym. Szeroki wybór modułów czyni go dobrym dla tych, którzy cenią sobie zdobywanie różnorodnej wiedzy w tym zakresie.

Sound Arts & Design

Kierunek łączy artystyczne oraz techniczne aspekty manipulacji dźwiękiem. Jest to fuzja tradycyjnej inżynierii dźwięku, z nauką o wielu modułach jego funkcjonowania w sferze pozamuzycznej, takich jak projektowanie dźwięku do filmów, animacji, tworzenie pejzaży oraz instalacji dźwiękowych, nauka o dźwięku w przestrzeni oraz wszystko, co związane jest z obszarem sztuki ”Sound Arts”.

Audio & Recording Technology

Kierunek, który koncentruje się na nagrywaniu i syntezie dźwięku. Łączy pracę w studiu nagraniowym, z teorią z zakresu dziedzin takich jak fizyka czy informatyka. Studenci tego kierunku poza rejestrowaniem i produkcją dźwięku uczą się także miksowania i masteringu, podstaw elektroniki oraz akustyki. 

Możliwości dalszej nauki

Istnieje wiele możliwości kontynuacji edukacji po ukończeniu licencjatu, brytyjskie uczelnie oferują zarówno studia magisterskie (MA/MSc/MPhil) jak i doktoranckie (PhD). Przykładowe kierunki to:

  • Music Education (MA)
  • Community Music (MA)
  • Sound Design (MA)
  • Sound Arts (MA)
  • Audio and Music Technology (MSc)
  • Music Performance (MA/PhD)
  • Music Composition (PhD/MPhil)
  • Musicology (PhD/MPhil)
  • Environmental Acoustics (PhD/MPhil)

Ścieżki kariery po studiach muzycznych

Przemysł muzyczny oferuje wiele różnorodnych ścieżek kariery. Oto kilka z nich:

Sound engineer

Osoba odpowiedzialna za jakość i ciągłość dźwięku podczas danego wydarzenia (koncertu, sesji nagraniowej, audycji radiowej itd.). Zajmuje się między innymi: nagłaśnianiem, nagrywaniem, miksowaniem, masteringiem, montażem, obróbką i rekonstrukcją dźwięku. W swoim zawodzie realizator dźwięku wykorzystuje głównie umiejętności techniczne, niemniej jednak słuch i wiedza z zakresu muzyki jest niezbędna.

Record producer

Bardzo szeroki termin, według definicji jest to osoba odpowiedzialna za całokształt nagrania muzycznego, lub spektaklu. Producent zajmuje się komponowaniem, aranżacją i wyborem muzyków. Pełni także nadzór nad wykonaniem, nagrywaniem, miksem i masteringiem utworu. We współczesnej muzyce producenci bardzo często są odpowiedzialni za każdy z wymienionych wcześniej aspektów. Zawód ten wymaga bardzo wszechstronnej wiedzy i zarówno technicznych, jak i muzycznych umiejętności.

Session musician

Profesjonalny muzyk zajmujący się graniem/śpiewaniem na żywo lub w studiu nagraniowym. Zawód ten wymaga wszechstronnych zdolności muzycznych, umiejętności pracy w grupie oraz adaptacji. Wiedza teoretyczna i umiejętność czytania nut to atuty, za posiadanie których artysta jest dużo lepiej wynagradzany.

Music Teacher

Wymagający zawód, w którym ogromną rolę odgrywa pozytywne podejście do uczniów i umiejętność przejrzystego przekazywania wiedzy. Konieczna jest tu kreatywność i konsekwentność. Większość nauczycieli to także aktywni zawodowo muzycy, którzy po godzinach grają koncerty, pracują dla wytwórni muzycznych, bądź prowadzą własną działalność.

Music Journalist

Osoba zajmująca się przygotowywaniem i prezentowaniem materiałów związanych z muzyką w mediach. W swojej pracy wykorzystuje znajomość pop-kultury i historii muzyki, a także umiejętności niezbędne dla każdego dziennikarza takie jak pisanie, czy występowanie przed kamerą.

Event manager

Osoba zajmująca się organizowaniem imprez takich jak koncerty, czy festiwale. Do jej obowiązków należy planowanie całego wydarzenia ze strony finansowej, logistycznej i prawnej a także promowanie go. Zdolności biznesowe i interpersonalne są kluczowe w tym zawodzie. Jeśli interesuje Cię ten zawód, prawdopodobnie najlepszym kierunkiem byłby dla Ciebie Event Management / Arts & Festivals Management, o którym możesz przeczytać tutaj.

Sound Engineer/Foley Artist

Osoba zajmująca się kreowaniem dźwięków użytych w filmach, animacjach czy też grach komputerowych. Praca ta zaczyna się od dokładnego studiowania każdej sytuacji w filmie, w celu słusznego doboru efektów dźwiękowych. Osoba ta wyszukuje odpowiednie materiały oraz z odpowiednią artykulacją próbuje odtworzyć dźwięki przedmiotów oraz sytuacji w danej scenie. Zazwyczaj ma to miejsce w post-produkcji.

Zarobki po studiach

Większość osób wybierając studia muzyczne robi to ze względu na swoje pasje, a nie zarobki, niemniej jednak wynagrodzenie to dosyć istotna kwestia. Pensje absolwentów w pierwszej pracy mieszczą się w zakresie £15-25 tysięcy rocznie. Po zdobyciu większego doświadczenia, roczne zarobki mogą wzrosnąć nawet do £60 tysięcy, w zależności od branży. Jako muzyk kontraktowy (zarówno technik muzyczny jak i artysta estradowy), będący częścią zespołu muzycznego i wyjeżdżający w trasy koncertowe, otrzymuje się wynagrodzenie zależne od ilości występów i popularności grupy. 

Wymagania na kierunki muzyczne

Wymagania maturalne różnią się między kierunkami i uczelniami. Wymagana jest średnia z podstawowych egzaminów maturalnych plasująca się zazwyczaj powyżej 60-ciu procent. Przeważnie również wymagany jest minimum jeden egzamin pisemny na poziomie rozszerzonym. Liczba egzaminów rozszerzonych zazwyczaj nie przekracza dwóch. Wiele uczelni wymaga zdania egzaminu językowego IELTS (lub ekwiwalentnego- CAE, CPE, IGCSE) z minimalnym wynikiem od 6.0 do 7.0 (zależne od kierunku) z całego egzaminu oraz od 5.5 do 6.0 z poszczególnych jego części. Zdarzają się też takie uczelnie (np. De Montfort University), które przyjmują aplikantów bez IELTS, a z dobrze zdanym rozszerzeniem z angielskiego (na min. 60-70%).

Warto również mieć na uwadze fakt, że większość kierunków artystycznych wymaga portfolio. Oczekiwania co do tego są różne na każdej uczelni, lecz zwykle wymaganiem jest kilka prac związanych z danym kursem. Rozmowa kwalifikacyjna to często także część aplikacji. Może mieć ona miejsce poprzez Skype lub telefon, aczkolwiek w niektórych przypadkach nieuchronny może być przyjazd bezpośrednio do uniwersytetu. Uczelnie artystyczne najczęściej cenią sobie indywidualizm, osobowość oraz portfolio kandydata, w większym stopniu niż wyniki maturalne. Z tego powodu, nieczęsto, lecz zdarzają się sytuacje ofert unconditional lub semi-unconditional (minimalne wymagania maturalne oraz językowe). Dzieje się tak najczęściej w przypadku bardzo dobrej “teczki” (portfolio) oraz świetnie napisanego personal statement.

Co musisz wiedzieć…

…zanim wybierzesz brytyjski uniwersytet jak i kierunek studiów:

Akredytacja

Akredytacja kierunku oznacza zatwierdzenie go przez organizację zawodową. Świadczy to o wysokim poziomie nauczania, zgodnym ze współczesnymi standardami. Absolwenci takich kierunków mają większe możliwości na rynku pracy. Aplikując na studia muzyczne sprawdź czy wybrany kurs jest akredytowany przez organizację zawodową, taką jak Joint Audio Media Education Support (JAMES).

Rodzaj uczelni

W Wielkiej Brytanii funkcjonują zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne. Te drugie posiadają tańsze czesne, są dużo mniejsze, ale skoncentrowane na tylko kilku dziedzinach. Oferują one również kursy jednoroczne, jako dobre rozwiązanie dla studentów, którzy nie mają czasu, by poświęcić na studiowanie więcej niż kilka miesięcy i w późniejszym czasie chcą rozwijać się już indywidualnie.

Ponadto istnieją uczelnie kształcące uczniów w obrębie konkretnych gatunków, jak na przykład muzyka klasyczna i jazz (Royal College of Music, druga w rankingu światowym uczelnia muzyczna), popularna i rozrywkowa (prywatna uczelnia BIMM), a także ceniące sobie różnorodność gatunków (na przykład University of West London).

Rok zerowy

Niektóre uczelnie oferują kandydatom kierunki z dodatkowym “rokiem zerowym” (foundation year). Jest to dobra alternatywa jeśli nie czujesz się pewnie w dziedzinie, którą chciał(a)byś studiować, bądź nigdy nie miałeś/aś z nią kontaktu. Jest to też dobry wybór w przypadku, gdy po maturze potrzebujesz trochę więcej czasu, aby zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości, bądź czujesz, że przyda Ci się dodatkowy rok na podszkolenie języka i naukę pisania wypracowań w stylu akademickim.

Roczny staż

Placement year, to rok płatnego (Tobie) stażu w firmie. Odbywa się on zwykle przed ostatnim rokiem studiów. Jest to świetna okazja do zdobycia doświadczenia, które może okazać się bardzo pomocne podczas szukania pierwszej pracy. W wielu przypadkach firmy oferują stażystom pracę na pełny etat zaraz po ukończeniu studiów. Wybierając swój kierunek sprawdź czy daje on możliwość rocznego stażu.

Studia muzyczne w praktyce

Obecni studenci to prawdopodobnie najlepsze źródło informacji na temat wybranych studiów i kierunków. Dowiedz się, jak studia muzyczne wyglądają w praktyce – oczami studentów, którzy niegdyś aplikowali na wymarzone studia ze wsparciem Smart Prospects.

Klaudia

Wybierając się na London College of Music (University of West London) postawiłam na połączenie dwóch kierunków – nauki występowania na scenie oraz pracy z dźwiękiem. Obydwa moduły kursu Music performance with Recording są zbalansowane i pozwalają mi rozwijać się w obu dziedzinach po równo. Po ukończeniu szkoły muzycznej I-go stopnia w Polsce i niezadowoleniu z realiów edukacji muzycznej w naszym kraju, byłam pozytywnie zaskoczona różnicami w nauczaniu w Polsce i na wyspach. Moja uczelnia kładzie ogromny nacisk na samorozwój, a tutorzy nigdy nie traktują studentów z góry i ci zawsze mogą liczyć na ich pomoc.

Moje zajęcia obejmują około 15 godzin tygodniowo, a po wykładach mogę poświęcić się ćwiczeniu gry na instrumencie. Mimo szalonego tempa życia w Londynie, udaje mi się pogodzić studia, samodzielne utrzymanie i znalezienie czasu na drobne rozrywki. Wszystko zależy od odpowiedniej organizacji czasu i podejmowaniu przemyślanych decyzji. Dzięki temu, że wyjechałam do Anglii miesiąc przed rozpoczęciem studiów, miałam czas, by znaleźć dobrą pracę i przytulne mieszkanie. Przed przylotem byłam pełna obaw i obiekcji. W kilka tygodni po mojej przeprowadzce wszystko zaczęło się pomyślnie układać, dzięki czemu mogłam rozpocząć nowy rok akademicki bez stresu i dlatego każdemu, kto rozważa wyjazd za granicę, polecam zaplanować go trochę wcześniej. 

Kamil

Pierwszy rok spędzony w Londynie studiując Sound Arts and Design na UAL-u był wspaniałym przeżyciem. Moje zajęcia trwały zazwyczaj 18 godzin w tygodniu, jednakże mój czas spędzony na uczelni był o wiele dłuższy. Dzięki temu, że liczba osób na kierunku nie przekracza 20 osób, profesorowie są w stanie poświęcić dużą ilość czasu i energii w pomoc i rozmowę ze studentami, organizując liczne tutoriale 1:1. Dostęp do wielu przestrzeni, pomocy naukowych oraz profesjonalnego sprzętu pomogła mi rozwinąć swoje umiejętności. Czuję, że każda minuta mojego czasu spędzona na uczelni nie poszła na marne. Liczne wykłady z ciekawymi ludźmi zmieniły mój stosunek do muzyki i dźwięku, a wspaniałe podejście profesorów sprawiło, że zawsze czułem się wspierany w moich pomysłach. 

Michał

Na pierwszym roku Audio and Recording Technology na De Montfort University miałem około 14 godzin zajęć tygodniowo, mimo to spędziłem na uczelni dużo więcej czasu, częściowo przez ćwiczenia, projekty grupowe, czy zaliczenia, a częściowo przez zasoby zapewnione przez uniwersytet, których aż głupio byłoby nie wykorzystać. DMU daje studentom mojego kierunku dostęp do profesjonalnie wyposażonych studiów nagraniowych przez całą dobę (wystarczy dokonać wcześniej bezpłatnej rezerwacji). Poza tym studenci mogą za darmo wypożyczać z uniwersytetu profesjonalny sprzęt – około 250 przedmiotów, między innymi: mikrofony, głośniki, słuchawki, dyktafony, miksery audio a także aparaty i kamery. Dzięki temu w wolnym czasie mogłem pracować nad własnymi projektami, przy okazji ucząc się korzystać z profesjonalnego, uznanego w branży sprzętu.

Podsumowując…

Zawód muzyka jest obecnie bardzo ceniony w Wielkiej Brytanii. Różnorodność oferowanych przez uczelnie kierunków jest spora i jeżeli chcesz studiować za granicą i jesteś na tyle zdeterminowany/a, by rozwijać swoje pasje z dala od rodziny i przyjaciół, to niezależnie od swojego doświadczenia masz ogromne szanse, aby dostać się na swoje wymarzone studia.

Wraz z profesjonalnym i bezpłatnym wsparciem Smart Prospects możesz postawić pierwszy krok na drodze do satysfakcjonującej i opłacalnej kariery! Zacznij tak samo jak my kiedyś – od założenia konta w Panelu Aplikanta na ich stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do SP na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz nie tylko nas ale i innych studentów i aplikantów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Personal statement na studia magisterskie w UK

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii oraz jakich błędów nie popełniać w pisaniu tego listu.
Czytaj więcej

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐